voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Binnenland Plaatselijk Nieuws UITGAVE: FIRMA L. J. VEERMAN, HEUSDEN No. 6536 DONDERDAG 29 JANUAR11948 Ook andere Thermometers tft3e>'m AllO** Dft blad verschijnt MAANDAQ en DONDERDAQ. Abonnementsprijsf 1,95 per 3 maanden per week 15 ct.losse nummers 10 cent. Int. Telefoon No. 19 Postrekening No. 61525 Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden Advertentiën 20 cent per regel. Advertentiën en berichten worden ingewacht: Voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uur; voor het Donderdagnummer tot Woensdag middag uiterlijk 2 uur. f 1.69 per stuk o. a. voor hoge temperaturen 200° en 300° C, Koortsthermometers Badthermometers Gasthuisstraat 13 GORINCHEM Telef. 2487 Wetsontwerp verplichte werkloosheid verzekering. Dij de Twieede Kamer is een wetsontwerp voor verplichte, werk loosheidsverzekering ingediend, waarin wordt vborglesteld, om aan een werknemer, die werkloos wondt, een uitkering te garandenen gedu rende 48 daglen pier uitkeringsjaar als wachtgeld en biji langer dureni- de Werkloosheid een uitkering! krachtens de werkToosheidsverzeke,- ringj gedurende 78 diagen, dus in totaal' gedurende 126 dagen per ujtkerkiglsjaar. 't W ach t geld r e g le nient stelt het wachtgeld per dag vast op tenminste 80 pet. voor g|e- huwde mannen en kostwinners, 70 procent voor ongehuwden niet-kost- winners van 18 jaren eh ouder, die niet bij hun ouders inwonjen ien 60 pet. voor de overigje werk nemers. Ook losse arbeiders en land- en tuinibouWarbeiders zullen krachtens de zie wet verzekerd zijn. Door een ministeriële beschikking! kunnen be paalde groepen van personen, die bij wijize van werkverruiming zijn tewerkgesteld, in de wettelijke re geling worden opgenomen. Bij de berekening! van de kosten die deze wettelijke: regeling zal meebrengen is uitgegaan van een werkloosheid van gemiddeld 6 pet. zodat door werkgevers, werkne mers en het rijk in totaal ruimi 6 pet. van het loon motet worden opi- gehracht. Deze totale kosten zullen dan, berekend naar het bedrag'dat over een jaar aan loon wordt uit- 'glekeerd ongeveer 240 millioen glullden per jaar bedragen. De kleine zelfstandigen zullen niet onder de wettelijke regeling vallen. Twee milliard meer voor oorlogsgetroffenen. De Minister van Financiën heeft - bij de Tweede Kamer een wetsont werp ingfediend op de materiële oorlogsschade. In dit wetsontwerp komt Minister Lieftinck een heel stuk tegemoet aan de wensen di(e zijn geuit n.ll. om als basis bij de oorlioglsschaderegeling de vervan gingswaarde te nemen. In het nieuwe wetsontwerp wordt rekening gehouden met de draag kracht van de getroffenen, zodat vergoeding voor de economisch zwakkeren vollediger zal zijn dan voor de sterkeren. Het fabelachtige bedrag dat voor de totale vergoeding van oorlogs schade benodigd is bijna acht milliard ghlden zal over een periode van 50 jaar uit belas tingbronnen moeten worden opge bracht, hetgeen een jaarlijkse ver- zwarinjg der belasting tot een be drag van 250 millioen gulden voor ons volk betev'-"^. HEUSDEN. Na de gewone j,aar ver gade- ring' van: de Heusdense Fanfare, die Dinsdagavond gehouden werd in de benedenzaal vah café „De Gouden Leeuw", vond een huldi ging plaats van directeur joh. van Berkel', die 25 jaar aan deze ver eniging is verbonden. De jubilaris werd aan zijn wo,- ninigl te Ammerzoden afgehaald en ontvangen in de zaal; met een pit tige marsch, waarna de voorzitter een rede uitsprak, de: jubilaris na mens de vereniging een couvert overhandigde en mevr. V. Berkel bloemen aanbood. Hierna werd de jubilaris en zijn begroet en geluk gewenst, echtglenote door alle aanwezigen Het verdere van de avond werd feestelijk doorgebracht in het bij zijn van oud-leden der vereniging, die ook op hun beurt de directeur bij "monde van de heer S. J. Dieur- loo hulde brachten en namens hen een paar zilveren manchetknopen overhandigde als blijk van waarde ring voor alles wat de heer v. Berkel' voor de fanfare g'edaan had. |Ook namens de Heusdense To neelver. werd in een keurig speech- je door mej. Dl var? Genderen aan mevtf. v. Berkel' een bouquet bloe men aangeboden. Die heer van Berkel dankte har telijk voor de woorden van die voorzitter, de cadeaux en bloemen, maar ook alle andere sprekers en en hen die deze avond zo over duidelijk blijk hadden gegeven van sympathie en waardering voor zijn arbeid. Het was een mooie avond waarbij alle leden en genodigden hun beste beentje hebben voorga zet en die, wat het komische ge deelte betreft, onder leiding stond van het lid P. de Graagi Dit bevestigde dan ook de voor zitter in zijn slotwoord en hoopte dat de goede geest en de belangi- stellinlg die de Fanfare heeft, onder leiding van de Zeer geachte direc teur v. Berkel, hog vele jaren be stendigd mocht blijven. De raad dezer gemeente zal Donderdag ^29 Januari a.s., des avonds om1 8 uur in openbare ver gadering bijeen komen. Het bijzondere zachte weer van deze winter is oorzaak, dat ver schillende bomen en struiken reeds gaan uitlopen. Het gras in de wed den is meer groen dan in Juli en Aug1. Alles is blijkbaar in de war, zo toonde ons M. Verhoeven uit Herpt, leerling van de R.K. Jon gensschool alhier, een 5-tal meike vers die hij had glevangen. Maandag 26 Jan. speelde in hotel Concordia voor de competi tie van de kring Heusden in klasse A, Stoottroep 1 tegen K.O.T. 2. De uitslag was 470472 in het voordeel vdn ~K.O.|T. Hedenavond speelt K.O.T* 3, die aan de kop staat haar laatste wed strijd in klasse B tegfen N.V. hit Herpt, in het café van de heer A- Nooten alhier. Aanvang 7 uur. AALBURG. Na een afwezigheid van bij na drie jaar, is Zaterdagavond om zes uur onze dorpsgenoot vrijwillig soldaat A. Hoeflaken, uit Indië in goeden welstand bij zijn ouders te ruggekeerd. Zieër velen kwamieh. die avond Hoeflaken geluk' wensen met zijh behouden overkomst. Zondaglmorgen overleed in het ziekenhuis te 's Hertoglenbosch, onze dorpsgenoot de heer E. de Graaf f, in de gezegende ouderdom van bijna 85 jaar. Dat de heer Die Graaff geheel; zijh leven heeft besteed aan de in- en uitwendige belangen der Herv. Kerk, 'blijkt wel uit de vojgende functies die" hij heeft bekleed. Hij is ongeveer 40 jaar ouder ling en voorzanger geweest, tot zijn 80ste jaar, toen hij meende, weg|ens zijh hoge leeftijd, daarvoor te moe ten bedanken. 'Ook was hij' oprich ter der Zondagsschool', waarvan de overledene 47 jaren die leiding! heeft gehad. Tevens was hij' mede oprichter van de Christelijke school, in welks bestuur hij ook zitting! had. Verder bekleedde hij, ook nog bestuursfuncties van verschillende verenigingen. Door zijn langdurige arbeid aan de Zondagsschool' heeft het tegen woordige geslacht beneden 60 jaar allen bun onderwijs bij, hem ont vangen. 1 jOok heeft hij' menige droeve g!ang naar het kerkhof gemaakt, wanneer een dode werd uitgedra gen (de overledene was ook bedie naar der begrafenis) en thans zal zijh stoffelijk overschot heden Don derdagmiddag ter aarde worden besteld. ANDEL. - Ds. Kllerkx, Ned. Herv'. pre dikant alhier, heeft voor'bet beroep naar Oud-Alblas bedankt. Zaterdag j.l. repatrieerde tot grote vreugde zijher familie, de heer R. van Noorloos, die 'geduren de twee jaar Indisch militair was. Velen kwamen hem verwelkomien. Woensdag 4 Febr. wordt door het Chr. Nat. Vakverbond in het Verenigingsggcbouw alhier een propagandaver gade ring gehou den. Het hoofdbestuurslid C. Bras penning1, van de afd. fabrieks- en transportarbeiders en Ds. H. Har- kema, Herv. predikant te Wijk, zul len als sprekers optreden. Men zie voor verdere bijzonder heden de advertentie in dit blad. AALST. Zondag 1 Febr. hoopt vroor de Geref. Gemeente alhier op te treden, des v.m. 9(30 en nam. 2.30 uur, de heer Hagenstein van Vlaar- dingen. Door de kerkeraad dei' Ned. Herv. gemeente is wederom een beroep uitglebracht, thans op Ds. N. Warmoldus te Vreeswijk. Het echtpaar C. Biesheuvel en J. Biesheuvel-v. d. Oever, her dacht 26 Januari zijn 50-jarige echtvereniging. Ook het echtpaar R. den Hollander en A. den Hollander-van Hemert, herdacht zijn 50-jarige echtvereniging op 2,7 Januari. ALMKEKK. Diezer dagen» speelde de Almkerkse schaakclub H.S-.F. een competitiewedstrijd tegen dei ver eniging te Werkendam', Welke wed strijd eindigde in een 73 over winning in het voordeel van Wer kendam. Eveneens speelde eerst genoemde vereniging, eieh' wed strijd te Sliedrecht, wélke éindigdltf mét een 82 overwinning! voor Sliedrecht. [Op 31 Jan. a.s. hoopt onze ver eniging weer een wedstrijd te spe len in. Dussen. Schaakliefhebbers sluit u aan bijl genoemde vereniging. [Op .29 Jan. a.sdes nam. 7 uur hoopt de Herv. Schoolver eniging in de zaal van Me hieier van Dijk alhier, een ouderavond1 te houden. BRAKEL. 1 Febr. a.s» viert het echt paar J. van Anrooy-van Dalen zijn zilveren huWelijksfeestr EETIIEN. Blij Kon. Besluit van 13 Jan. is de Edelachtb. Heer Dl A. van der Schans herbenoemd tot bur gemeester dezér gemeente. GENDEREN. Op de giehouden vergade ring! in het „Wapen van Amster dam" te Heusden, vanwege de vak groep „Personenvervoer langs de weg", voor het Land van Heusden en Altena en de Langjstraat, is her kozen als adviseur bij1 de Rijksver keersinspectie voor Noprdbrabant te 's Hertogenbosch, de* heer A. Thur alhier. Tijdens een spreekbeurt te Brandwijk door onze geachte pre dikant, Ds. J. J. Moll, bracht de collecte aldaar op f490.92, bestemd voor opbouw van kerk. en pastorie alhier. V GRAVENMOER. Woensdagavond 28 Jan.j.l. kwam de Chr. Hist. Kiesvereniging alhier in vergadering bajieen, in het schaftlokaal van de fa. P. v. d. JDus;- sen. Als spreker trad op de heer Pi Buddingh te Schiedam met het on derwerp „Nederland op moeilijke zeeën, dus alle hens aan dek". HERPT. r Zaterdag keerde in onze ge meente terug' de oorlogsvrijwilliger E. Nieuwkoop, diew, zich in het be gin van 1945 vrijwillig aanmeldde om de gtebate vijand mede te hel pen verdrijven. Daaraan behoefde hij niet meer miede te werken, voor hij was afgericht, had de Duitser gecapituleerd. Hij1 zétte zich toen mede in om Indië te helpen vrij!- maken. Na een verblijf van 2 jaar keerde hij Zaterdag in ons dorpj terug. Van de zijde van dé burgerij bestond er veel belangstelling. De harmonie „De Eendracht" bracht een serenade. Burgemeester van Delft, twee afgfevaardigden van het Prot. Thuisfront in de plaats van Ds. Anker die wegens lichte onge steldheid was verhinderd en dokter Schimmel namens het Niwin-comi- té, kwamen hun gelukwensen aan bieden. Verschillende geschenken welden aangeboden. Boter- en Kaastheraometers Firma Kort

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 1