voo* FOTO'S: VISSER ZN. - WERKENDAM Fa. CHAELESSCHEEÏÏDEB ZONEN J. M. VAN DER POL H.H. Landbouwers en Tuinders N.A.E. gekeurde POOTAARDAPPELEN WIEGEN en LEDIKANTJES Algemene Vergadering Noord-Brab. Maatschappij van Landbouw. REPAREEREN ,n VERANDEREN 0 Rijwielhandel en Reparatie-inrichting Levert U nieuwe Rijwielen en Banden op bon Erkend Naaimachinehandelaar en Reparateur verkoopt LI EVENS alles - W. TIMMERMANS Zn. Wltboomstiaat 195 - Telef. 14 VEEN [N,-Br.j Men hoort het algemeen beweren Dat men Naaimachines het best kan laten repareren B. VIVEEN Schadeboekjes, Consumenten Crediet en Contant Qeld aan U tot zijn eigen schoenen toe De* traditie getrouw, werd ook dit jaar de Algem. Vergadering der Noord-Brab. Mij van Land bouw in Breda gehouden. Gezien de grote opkomst van leden schijnt dit voor velen een gemak kelijk bereikbare plaats te zijn. Tevens vonden wij daar ditjaar een pracht vergaderlokaal, het welk het verblijf veraangenaamd. Op 24 Jan. j.l. werd dan deze vergadering geopend met een re de van de Voorzitter, de heer W. G. de Waard, met een mechanisch beeld, gericht op Landbouw, In dustrie en Handel, startte hij. Maar als die machine niet zui ver meer loopt en de Landbouw mag men toch zeker als het voor naamste onderdeel beschouwen, dan dient het alarmsignaal te klin ken. Was het wonder, dat spr. reeds dadelijk bij de interpellatie Vondeling en de motie Groen, in dertijd in de Volksvertegenwoor diging aangenomen, belandde? De Stichting van de Landb. stelde dienaangaande een rapport op, na de inlevering hiervan zijn al maan den verstreken en nog steeds wacht men tevergeefs. Spr. vraagt zich af, of deze stilte soms aan de storm voorafgaat? De Regering diende hierover althans een open oog te hebben. De Voorz. is even eens ontevreden, omdat nog steeds geen definitieve melkprijs is vast gesteld. Ook de prijzen voor de akkerbouwproducten zijn nog steeds niet bekend, hij denkt hier han het spreekwoord: „Veel be loven en weinig geven". De prijzenpolitiek hangt nauw samen met de loonpolitiek. Ge tracht wordt de lonen van de landarbeiders gelijk te brengen met de bouwvakarbeiders.. Hij hoopt echter op een be vredigende oplossing tussen werk gever en werknemer, opdat wij geen ongewenste stakingen zullen te duchten hebben. De Voorzitter is van oordeel dat het cooperatiewezen in het algemeen voor de landbouw zeer gunstig werkt.' Hij spoort vooral de jonge boeren aan in die rich ting ^steeds te werken. Daarnaast is uitbreiding! van cultuurgrond zeer noodzakelijk, vooral ook om de emigratiekoorts tegen te gaan, waarbij de beste krachten ons land gaan verlaten. Van het zesjarenplan van de Min. v. Landbouw hoort men thans weinig. Hoe kan men, zo vraagt spr., een plan maken voor zes jaren, Verwijl men niet bii machte schijnt te zijn, dit voor de landbouw voor één jaar te doen. Ook vuurde spr. heftig af op het leger van ambtenaren. We zien dat de C.C.D. een uitgaaf vergt van ruim 15 miliioen gut den, een uitgaaf die ver boven on ze stand gaat. Daarbij komt bij de boer de drang tot meer vrijheid Jioewel dit in de huidige omstan digheden niet steeds mogelijk zal zijn. Bij al deze narigheden zag ^pr. een heerlijk lichtpunt n.l. het 50-jarig regeringsjubileum van H. M. de Koningin, onder dank aan God verklaart hij, dat in deze tijd vele vorsten vielen, maar dat Zij, sterker dan ooit te voorschijn kwam (applaus). Door de stroom van werkzaam heden, die de secretaris,, mede door de uitbreiding van de M»ii. met enkele afdelingen voor zijn rekening krijgt, besloot het Dag. Bestuur aan het Hoofdbest. voor te stellen een adj. secretaris te benoemen. Vervolgens richtte hij een welkomstwoord tot de aan- vyezigen, inzonderheid tot Ir. Geu ze, voorz. Z.L.M., de heer Sneep, oud-voorz, de heer v. Hoven, Insp. Br. Vogistrong, Ir. Teppema der D. L. H., de heer v. Unnink. Se voorz. Stichting v. d. Landb.. de Dir. van de Mij. van Welstand en de Pers. Van enkele heren was bericht van verhindering ingeko men. De notulen der vergadering wer den onveranderd vastgesteld. Daarna werd Ir. Geuze, als spr. voor deze dag aan de vergadering voorgesteld. In zijn inleiding, nu hij pas voor het eerst "in het open baar met de boeren van Brabant in contact kwam, achtte hij zich gedrongen allereerst dank te bren gen aan de Brabantse bevolking voor de gastvrijheid, die de Zeeu wen tijdens de evacuatie hier heb ben genoten. Spr. gaf allereerst een beeld van de landbouw van omstreeks 1930, waarbij niet al leen de uitkomsten en de land bouw slecht waren, maar de ge hele economische toestand zeer treurig was. Nu komt allereerst de landbouw in 't gedrang, waarbii de algem. voedseltoestand even eens in nood verkeert. Tengevolge van de oorlog en nog meer door het zorgenkind In- dië, is Nederland straatarm. Maar ,nu het begrip armoede. Wij heb ben in tegenstelling met vroeger, geen last van werkloosheid, maar wel dat véle heren niet willen werken. Geld is er wel, maar geen producten, die men er voor zou willen kopen. Naast versobering zullen allen, ook de dames, ihoe fen medewerken om er boven op te komen, In verband hierme de wijst hij op hetgeen dienaan gaande in Engeland wordt ge- dgan. Het plan Mar schal kan wel enige verlichting* brengen, doch dit zal vantijdelijke aard zijn. De ziekte om -maar steeds mpjêr uitbreiding van Regeringsdiensten moet er ook uit I De export blijft nog steeds het zorgenkind. Onze afziet, vooral' van tuinbouwproducten zal zodra Duits land zelf de leiding! in handen krijgt, daarop gericht zijin. Wat de prijzen voor de land bouwproducten voor 1948 zullen zijn, kon en mocht spr. gleen defi nitieve mededelingen doen. Hij ver wachtte wel dat binnenkort hier over iets nader bekend zal worden. De ruilverkavielinjglsmogelijkheden -achtte spr. opheden zeer beperkt door de enorme kosten die hieraan verbonden Zijn. Die scholing1 voor landarbeiders achtte spr. tot op heden geheel on voldoende. In deZe ziet hij nog oen taak voor de orgtanisaties. De .Stichting1 van de Landbouw beschouwt spr. als de spreekbuis gienover de Overhield. Het is de taak, aldus besloot spr. Zijn rede, dat de Stahdopganisaties 'trachten deze glroot te maken. Als 2de voorzitter Van de Sit. van de L. kreeg! de heer Unninik nog gelegenheid ,een enkel woord te spreken. Dieze behandelde; meer bepaald de lonen, die ook in West- Brabant in 1947 overeenkomstig het loo-neon tract zijn betaald. Hij1 hoopt ook ,dat dit jaar de regelen, die zullen worden vastgesteld, door de werkgevers zull€n worden ge handhaafd. Op 'bedrijven waar zulks mogelijk is, beval hij aan een vaste kern van arbeiders te vormen. Een der leden stelde Ir. Geuze de vraag, wat de Organisaties den ken te doen, indien de prij'zen van de landbouwproducten onvoldoen de blijken te zijn. Ir. Geuze betoogde dat afwach ten de boodschap is, het naar een revolutie middel grijpen past de boer niet. Wij1 zullen echter niet stil zitten en zo nodig' opnieuw bij de volksvertegenwoordiging aanklop pen. Ook de heer de Waard kan zich namens de N.-Brab. Mij1, hiermede verenigden. Hij! wijst er vooral in zijn slotwoord op, dat no!g| een massa 'dingen 0111 oplossing vra gen. Er moet echter leven zitten in de organisatievanaf de afdelin gen tot het Dag. Bestuur moet m|et energie gewerkt worden. Laten daarom de leden hun bezwaren of hun wensen steeds ter kennis bren gen blji het Bestuur der afdeling, voor doorzending zal dan zorg worden gedragen. Ik doe dit werk met grote liefde, maar ook u allen moet medewerken 01O de vele pro blemen tot een oplossinjg te bren gen. 3 delige bedstellen met kussens, prima tijk Spiraal matrassen - Opklapbedden Voordelige aanbieding in: Slaapkamers, Woonkamers, Salons BEDDEN en MATRASSEN wij keurig. Dressoirs, Theemeubels, Kleinmeubels, Crapeauds, Fauteuils, Stoelen, enz. Reparatie inrichting van alle stoffeerwerk, dat vanaf heden weer in zeer korte tijd kan worden afgewerkt. 1 Kinderwagens, Wandelwagens WIJKSCHESTRAAT W 122 TELEFOON No. 49 HEUSDEN Oudheusdensestraat W 2 HEUSDEN Naaimachine defect? Stuur mij bericht en ik kom direct PI T? T Tl verHijgbaar zonder borg. UT Ju éLé JJ voor al'e doeleinden, door ons spaarcredietsysteem. Vraagt inlichtingen. - „Samenwerking", Verstolkstraat 31 LEEUWARDEN. bij- Naaimachinehandel en Reparatie-inrichting 20 Hoogstr. 44, Woudrichem. t Ameublementen, Eiken en Oldfinish Uitschuif- en Klaptafels 1- en 2-persoons Ledikanten Nieuwe Bedstellen Haardkachels Vul- en Fornuiskachels Textiel zonder punten afijn, van alles wat Uw hartje belieft. Komt zien en overtuigt U van onze prachtgoederen. I MFVPhlC OOSTERHOUT kit? CI1W1 Bredaseweg 118 TELEF. 245 Vanaf heden verkrijgbaar: van de beste FRIESCHE en ZEEUWSCHE Selectiebedrijven. Bestellingen worden met de meeste zorg uitgevoerd door IK 11J111 e §orteering MET 2fl

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 6