Plaatselijk Nieuws Gemeenteraadsverslag TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Vervolg Raadsverslag HEUSDEN. behorende bij het No. 6538 DONDERDAG 5 FEBRUARI 1948 HEUSDEN. Voor deelname aan het Jubi leumconcours der Kon. Erk. Hen gels po r tve r ena ginggi „Heusden" is reeds 'bericht van deelname ontvan- gien. van de afd. Eindhoven, Til burg: en Elsloo (Limburg). Er wordt een deelname van plm. iooo hienjgielaars v erwacht. Als hoofdprijs voor ipersoneelvissen as door de vereniging een Hollands rijwiel be schikbaar gesteld voor korps vissen, waaraan door „elke afdeling met 5 personen kan worden deelgenomen. Tevens worden uitgeloofd bekers, medailles, waardevollle kunstvoor werpen en buish. artikelen. Op het Consultatiebureau v. zuigelingen waren 46 zuigelingen voor onderzoek aanwezig!, waarvan uit Heusden 33, Herpt 3, Veen 1, Heesibeeln 2, Hedikhuizlen 4, Oud- heusden 3. BABILONIëNBROEK. Voor een geheel volle zaal gaf Zaterdag j.h die gemengde zangvereniging „Volharding!" alhier een uitvoering!. De voorzitter, de heer C. Th. Prinse heette de aanwezigen harte lijk welkom'. Hierna begon de zangver. haar openinglslied, en wel wat op die zie dag: zeker van toepassing was, het aloude „Wilhelmus". Dit lied werd door de aanwezigen staande aan gehoord. Het programlnia bestond verder uitMoedie r en kind van P. Mar tien Zijderlaan, Ontwaken van F. Kools, Herfsfcgiedachte' van Otto de Vaal!, Nonnemchor van Joh. Strauss, Liedje van dg Veerman van Roeske, Van varen én nogi wat van Kruithoff en als toêglft het prachtige lied „Middernacht'y (Ovier het geheel is er goed ge- zo ngfen, dank zij; die eminente lei ding van die directeur; de heer v. Rijswijk, die zijn dirigeerstok met bekwamle hand beheerst en regeert. Na de zang' volgde- er een korte pauze, waarna werd opgevoerd het toneelstuk in drie bedrijiven „Beurse- koorts". Alle miedespelieridien heb ben hun rollen paar behoren ge slaagde avond, waarop „Crescendo" met genoegen kan terugzien. Thans' is het zover gekomen, dat Brakel geen eigen schoenma ker meer in het dorp woonachv tiig heeft. De Laatste schoenmaker welke nog in deze gemeente werk zaam was, is in dienst getreden op een schoenfabriek te Waalwijk. Thans is men dan ook aangewezen op sclioenmakers buiten de ge meente welke het reparatiewierk op komen halen. Moge echter spoe dig wederom een goed schoenma kers vak man in ons midden treden. EETIIEN. pp 21 Jan. j.l. werd er in het gje meentehuis een vergadering gehouden om te komen tot oprich ting van een afd. vian de Chih Jongie Boeren en Tuinder organi satie. De secretaris der C.B.T B., afd. Eethen, opende de vergadering en wiees in een kort woorcl op het nut van een afd. Voor onze Jonge boe ren en tuinders. Hierna gaven alle aanwezigen zich op als lidHet bestuur werld als volgt samengesteld J. M- Oer- lemans, ie voorzitter; G. Hieter, 2e voorzitterJ. E. Miillenaar, .secr.i- penning'm.Di. Schop, alge'in.-ad junct, Joh. v. Wijlen, bibliothei- -caris. - Besloten werd om eiken derden Woensdag! in de maand te Vergade ren en daarbij telkens door leen der lieden een onderwerp betreffende land- en tuinbouw te laten behan delen. Na de pauze gielegenheid tot het stellen van praclijkvragen. Jonge boeren en tuinders kunnen zich aanmelden bij het bestuur. LAND VAN ALTENA. Dinsdag 27 Jan. IQ48 or ganiseerde de vereniging voor.Be- -drijfs voorlichting Het Land van Heusden en Altena, een StreekdagL Om even over twJee uur opende de heer P. Dlekkier djeze vergadej- ring. Als sprekers waren aanwezig de beren Ir. de Groot en Ir. Huisi- man. Ir. de Groot is een Rijkslandi- bouwconsulent voor de weidebouw en hij! behandelde dan ook als on derwierp, de productie van gras land. In het bijzonder stond "lij stil bij de bemesting van het grass land en de tijd van hooiingl Er wordt door deskundigen wel ge schat, dat de productie van het girasland in Nederland1 nog wel met 50 pet. kan „stijgen, voorwaar niet weinig. Maar ook in het Land van Altena zal de graslandproductie wel enigie procenten opgevoerd kunnen worden. Ook omtrent de tijd van het maaien van het girasland voor de winning van hooi kan nog veel verbeteren. Als men het gras laat gaat maaien, dan gaat bet eiwitper centage en die Verteerbaarhpid van het hooi zeer achteruit. Vooral voor dit eiwit is bet zaak om op Jiijid|, dus vroeg, voor haaiwiinning te maaien, in verband met het qp elke boerderij1 voorkomende gebrek aap eiwit Mo'or het vee. Nadat spreker de. vraglep die over dit onderwerp gesteld werden, beantwoord had, kwam Ir. Huis man aan het woord, die, als onder werp had „Het kunstmatig drogen van ginas". Deze specialist op het gebied van het kunstmatig droi- glen van gras, behandelde de op komst en de mogelijkheden op Rit gebied. In het betoog vah Ir. Huis man kwam zonneklaar naar voren, dat iedere boer moet trachten om in de winter over een partij ge droogd gras te kunnen beschikken. Verder kwam nog naar voren, dat in de verschillende systemen die er bestaan op het gebied van de grasdrogerij, er nog geien gevon den is die alles kan drqgen, voor al als onder alles drogers vlerp staan wordt die drogers, die zo wel dierlijke als plantaardige pro ducten kunnen drogen. Nadat ook deZe spreker die vragenstellers op duidelijke wijze had beantwoord, sloot d£e voorzitter de vergadering onder dankzegging voor de spre kers die deze middag haddien doen slagen. Het was alleen jammer, dat er zo weinig boeren op deze verga dering aanwezig waren. De boeren in onze streek blijven nog te veel achter, ook op diat gebied. De ver gaderingen waar de problemen van de landbouw besproken worden, moeten veel drukker worden be zocht. Met achter de kachel zitten en een buurpraatje maken? kan men een bedrijf niet op een hoger peil brengen, wel door een Vergadering te bezoeken, waar landbouwdeskun digen van naam voorlichting geven. Moge de volgende vergaderin gen beter bezocht worden. in eenmaal vastgfestelde datums geen wijziging wordt gebracht. De Voorzitter is het geval ook reeds bekend en er is ook reeds over gleteliefomaerd, hij meent dat deze affaire wel in orde zal komen. Hij is het met de spr. eens, dat in eenmaal vastgestelde datum zo min mogelijk wijziging wordt ge bracht. Spr. zal zich morgenochtend nog eens in verbinding stellen met het Distributiekantoor. De heer Verschuur vraagt of voor eventuele toewijzing van wo ningbouw voor 1948 de gemeente ook zelf voor de finantien zal moei ten zorigjen. Zijn wij gbed ingelicht, dan me nen wij te wetien, dat het toneel stuk jBeurskoorts" a.s'. Zaterdag 7 Februari nogmaals zal worden opgevoerd. Medewerking verleent dan het fanfarecorps uit Andel. BRAKEL. Toen de heer J. uit Tiel met zijin auto vanaf de Dijcrectiei- keet van.defied. Heide Mijalhier in de richting Brakel reed, wilde hij nabij het voetbalveld aldaar zijn aktetas, welke achter zij'n rug! stond, Verwijderen, waardoor hij die macht over het stuur kwijtraakte, met het glevolg, dat de auto in de sloot terecht kwam. Die heer J., welke zeer spoedig uit de auto weer op het droge was, bracht het er ge lukkig met tie schrik af. De auto welke met behulp van een tractor en .verschillende arbeiders uit de sloot werd gehaald, was niet meer op gang te krijgen en .moest per vrachtauto naar Tiel gebracht wor den om aldaar van het overtollige vocht te worden ontdaan. De ac co iMe onv er e nigin g gaf in het werkliedengebouw een uit voering met medewerking van de toneel ve reniging „De Dynamos uit Gorinchem. De belangstelling voor deze avond was buitengewoon groot en het geboderie, zowel mu ziek als toneelstukken, vielen bij zonder in de smaak. Was voor som mige belangstellenden het toneel wat dramatisch, de. inhoud van het stuk was toch goed te noemen en werd op keurige wijze opgevoerd. Het was dan ook een goed ge Rondvraag'. De heer Dekker informeelt hoe ver het met het voetbalterm n staat. De Voorzitter moet tot zijn spijt meedelen, dat die onderhandelingen waarover in de vorige vergadering sprake was, weer op niets ziijn uit gelopen. B. en W. zijp thans op nieuw in onderhandeling over een perceel, doch ook daarover is spr. niet hoopvol gestemd. De heer Dekker wil B. en Wi op wekken dit vraagstuk niet los te la.ten, voordat een" oplossing! is be reikt. Verder vraagt spr. noe het staat met de kwestie van de secre taris voor de Godshuizen. Hij heeft over deze kwestie nog eens ernstig nagedacht en acht het nodig hier voor een jong en respectabel jong mens als b.v. J. van Bommel te Hedikhuizen te benoemen. De Voorzitter verzoekt geen na men te noemen, de bevoegdheid daarvoor ligt bij het college van Regenten. De heer Dekker wil op deze kwestie in een geheime vprgadei- ring nader terugkomen. Dezelfde spreker informeert hoe of het staat met de plannen betreffende dje strekdam. De Voorzitter antwoordt, dat de ze nog hangende zijn. De heer Dekker zag! in liet ver volg, als het gaat over de toewij1- zing van woonruimte, gaarne, dat de lijst van gegadigden ter tafel kwam en B. en W. in overleg miet de commissie de woningjen toewees, opdat gegronde klachten worden voorkomen. Eovendien zijn ter nog verschillende hop zen die leeg staan en grote huizen bewoond door ou den van dagen, is daarvoor geen oplossing te vinden? De Voorzitter zegt, dat de com missie wordt gehoord als de wet zulks veretst. De "he er Dekker zou de leden van de woonruimtecommissie een kleine vergoeding willen toekennen per lid per vergiadering. De Voorzitter antwoordt dat hier voor reeds een verzoek is gericht aan Ged. Staten. De lieer Dekker vraagt of de le den van de raad de vergaderingen der Godshuizen niet kunnen bijwo nen, waarop de Voorzitter ontken nend antwoordt. De heer Verschuur vestigit de aandacht op een onaangename af faire met het distributiekantoor. Doordat men de datum voor fiets banden is gaan wijzigen zijn ver schillende ingezetenen daarvan de dupe geworden. De ambtenaren zei den, dat ze hun formulieren gerust konden vernietigen, want deze aan vragen waren nu vervallen. Spr. vraagt of dit voor de Voorzitter geen. aanleiding is om op een ver giadering deze kwestie ter sprake te brengen en aan te dringen, dat Die Voorzitter is overtuigd, dat zulks wel bet geval zal -zjijln, de „ge meente krijgt natuurlijk wel een bij drage in het exploitatietekort. De heer Verschuur betreurt het dat het zwaar gietrqffen Heusden alweer de dupe moet worden. Het gleeft een onaangenamenn indruk over de Verdeling der gunstendoor vadertje staat. De Voorzittèr is het daarmede eens, doch de gemeente kon tioch niet anders meier handelen' dan zie heeft gedaan. In leien: gewoon huis houden lopen de zaken ook niet altijd zo als men het gjaarne zou willen, dit is Van zelf ook wel het igjeval met het huishouden van vadertje staat. 1 Die heer Verschuur zeigit, dat al les een gjevolg is van het niet op, tijd ter beschikking! hebben van bouwterrein. iMet de woningen die gebouwd kunnen worden zit men daarmede opnieuw,, want met de houw komt t:ha;ns ook weer het Demiertvraagstuk aan de orde. Had de gemeente die beschikking over bouwterrein dan zou hij met die bouw der woningen langs de Die- rnert willen wachten tot hét Die- mertVraagstuk is 'opgelost. Is het niet mogjelijk dat de gemeente van instanties die de Dtemiert gehand haafd willen zien, niet een bijdraigle verkrijgt? Die Voorzitter Verwacht van dit Laatste heel weinig, doch spr. heieft een onderhoud giehad over deze kwestie en daarbij' is meegedeeld, dat een gedeelte Voor de verbete ring' der riolering langs de Demert ten laste van het wederopbouwplan zal komen. Zou men de Dienijert willen dempen, dan zal dit ook tien laste van de gemeente moeten ko men en zou dit ook grote ko-sten meebrengen. Die bedoeling vah die nieuwe riolering! is, dat dieze niet meer in de stadsgiracht, doch in de Maas zal uitmonden. Er zal daar om ook een zuiveringjsinstallatie moeten Jkomen. Het zal voor een en ander noodzakelijk zijn de rio ter ingisbelas ting op te voeren. Er zijn verschillende gemeenten waar deze f20 per perceel bedraagt. Dit wil niet zeggen, dat ze dit hier ook zou moeten worden. De heer Verschuur informeert hoe of het staat met het uitbrei dingsplan onder Oudheusden. De Voorzitter antwoordt, dat daaraan wordt gewerkt. De heer Verschuur vraagt hoe of het staat met het ontwerpen van industrieterrein, gaat het gehele uitbreidingsplan in die richting? De Voorzitter zegt, dat voor het ontwerpen van industrieterrein op dracht is gegeven. De heer te Vruchten dringt aan op uitbreiding1 van de aanlegstei gers voor zeiljachten, deze blijkt thans vaak onvoldoende. De Voorzitter merkt op, dat reeds besprekingen worden ge voerd om tot uitbreiding te komen. De heer te Vruchten heeft de Voorzitter horen bewenen, dat hij in de oplossing! voor een voetoal- terrein een zwaar hoofd ziet, doch een oplossing is dringend nodig. De Voorzitter zegt, dat B. en W. doen wat ze kunnen. Het gaat toch t

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 5