voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Binnenland Ned, Jtode^ Kruis Plaatselijk Nieuws Het Protestants Thuisfront te Heusden l**D afi mteh* Dit blad verschijnt MAANDAG en DONDERDAO. Abonnementsprijs: f 1,95 per 3 maanden per week 15 ct.losse nummers 10 cent. UITGAVE: FIRMA L. J. VEERMAN, HEUSDEN Int. Telefoon No. 19 Postrekening No. 61525 Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden No. 6541 MAANDAG 16 FEBRUAR11948 Advertentiën 20 cent per regel. Advertentiën en berichten worden ingewacht: Voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uur; voor het Donderdagnummer tot Woensdag middag uiterlijk 2 uur. Ook de schooljeugd doet mee. Met de mogelijkheid van opzending der kolengeldbonnen 78 BV en 81 BV. naar .Machtiging nr. 1917, Den Haag" hebben de Nationale Monumenten Com missie en de NIWIN voor alle Neder landers de gelegenheid geschapen deel te nemen aan de verzorging van de slachtoffers uit oorlog en verzet en van de militairen overzee. Deze orga nisaties zijin echter van mening, dat ook de jeugd haar deel moet kunnen bijdragen en daarom doen zij een be roep op de lagere en middelbare scho len om onder hun leerlingen een in zameling van deze kolengeldbonnen te organiseren. Een certificaat voor het aldus verkregen aantal cm2 Damplant- soen te Amsterdam wordt uitgeschre ven op naam der betreffende school, die hiermede een blijvende herinnering verkrijgt aan een actie, waarbij zeker de Nederlandse jeugd niet zal willen achterblijven. De Z. A. V. De bekende zwartbont stamboekfok kers in Hoornaar verenigden zich met hun collega's uit de gehele Alblas- serwaard en Vijfherenlanden tot één bond: De Z.A.V. De heer A. Bongers van Hoornaar verleent gratis bemidde ling voor kopers van fokmateriaal (w.o. ook jonge stier- en kuiskalveren van 't seizoen 1948. De heer Bongers is elke Maandagmorgen in hotel De Kor- ver" te Gorinchem te spreken. In het gehele werkgebied der Z.A.V. is de laatste jaren modern fokmateriaal ook uit Friesland en Noord-Holland ingevoerd. Er zijn beste resultaten met deze nieuwe stieren bij 't bestaande goe de veeslag bereikt. De Z.A.V. stelt zich ten doel mèt de Provinciale Melkcon- trole-dfenst, het Veevoederbureau, de Landbouwvoorlichtingsdienst en de ge zondheidsdienst krachtig mee te wer ken tot verhoging van de productie der eigen bedrijven en dus ook van de Nationale productie. Gevlucht uit Rusland. Enige jaren geleden was hii een van ,.de groten in het Kremlin", vooraan staand communist en leider van reus achtige staalfabrieken in Zuid-Rüsland. Hij werkte zich op tot lid van een de legatie, die in 1944 naar Amerika ver trok, teneinde handelsbesprekingen te voeren. Deze man was Victor Kravchen- ko. Reeds 10 jaar lang had hii gewacht op de kans, .uit Rusland te kunnen vluchten en hii had daarvoor alles over gehad. Hij had het geluk, naar Amerika gezonden te worden en hii liet zijn kans niet voorbij gaan. Bij aankomst in Amerika dook hij in een grote we reldstad onder, om niet in de handen van de beruchte Gepeoe te vallen en hii begon te schrijven. Hij schreef zijn eigen levensgeschiedenis, wat ook de geschiedenis van het Russische volk en van de revolutie genoemd kan wor den. Hij lichtte niet alleen het ijzeren gordijn op, maar legde alles, wat in de Sowjet gebeurde en nog gebeurt, tot in de finesses bloot. Victor Kravchenko schreef, opdat de wereld zou weten, wat het communisme is en wat het wil. Hij schreef Ik ver koos de Vrijheid". Er ging een schok door de wereld, toen het werd uitge geven. En al spoedig verscheen het in zeven talen, ook in het Nederlands. Toen de inschrijving bij de boekhandel werd opengesteld, werd het uit te ge ven aantal 3 keer overtekend.. Er verschijnt nu maandelijks een nieuwe herdruk van dit bijzondere boek. Door het grote aantal bestellingen van Victor Kravchenko's Ik verkoos de Vrijheid" i$ het nog steeds niet mogelijk, dit boek in voorraad te heb ben, zodat indien U het boek in Uw bezit wilt krijgen het dient te bestel len bit de Fa. L. J. Veerman te Heus den, voor de prijs van f 4.90. Dinsdag 17 Februari zal te Heusden in 't Wapen van Amsterdam", om 8 uur, voor de afdeeling van het N R. Kruis gegeven worden de N. R. Kruis film „De Witte Engel". Het leven van Florence Nighttingale, uitgebeeld door de bekende filmster Kay Francis, is een film die bij uitstek weergeeft, het streven van het Rode Kruiswerk. Deze geschiedenis van de vrouw, die door haar arbeid als een symbool van de Rode Kruis gedachte geldt, brengt de toeschouwers tot ontroering en wij hopen dan ook, dat de Witte Engel het bij het publiek zal doen. Moge een ieder op zijn wijze er toe bijdragen datgene wat het R. K werk beqogt, in vervulling te doen gaan. Toetreding dien avond als lid nog mogelijk vanaf f 1,per persoon. HEUSDEN. De Protestantse Middenstands- vereen. hield Woensdagavond 1.1. in Cojncordia" een ledenvergadering. De' Voorzitter, de heer C. Kuysten opende met een kort woord, waarin hij wees op de belangrijkheid der agenda, o.m. door het punt Aansluiting .bij de Mid denstandsbond. De Secretaris las de notulen en ingekomen stukken. Van de Heusdense Hengelsportvereniging was een verzoek ingekomen voor medewerking voor haar aanstaand hengel concours. Drie vierde der aanwezige leden was tegen beschik baarstelling van een prijs, aangezien dit concours op Zondag zal plaats vinden. Wel verklaarde men zich bereid de vereniging te steunen met een bij drage te verlenen na afloop ,yan het concours. Bij de hierop volgende bestuursver kiezing werden gekozen de heren C. Kuysten, voorzitterAdam Nieuwkoop^ 2e voorzitter;; H. Vink, secretaris; G. V^fsluijs, 2e secretaris en D. v. d. Steenhoven, penningmeester. Aansluiting bij de Middenstandsbank werd nog in beraad gehouden eerst zal nog een spreker van een Christ. Bond verzocht worden een lezing te houden. Ds. Anker werd bereid gevonden om als geestelijk adviseur van de ver eniging op te treden. Bij de rondvraag kwamen nog di verse zaken ter tafel, waarna de voor zitter deze zeer gezellige avond sloot met een woord van dank tot de leden, voor hun openhartige en royale me ningsuiting. Woensdag keerde in onze ge meente uit Indië terug de oorlogsvrij williger A. Verhoeven. De bewoners in de buurt hadden de vaderlandse driekleur uitgestoken en aan de wo ning een versiering aangebracht. De Heusdense fanfare bracht zijn gelukwensen in muzikale klanken. De voorzitter van het NIWIN-Comité sprak hierbij woorden van welkom. Het was de gehele avond druk en een ko men en gaan, van hen, die eveneens hun gelukwensen met deze behouden terugkeer, kwamen aanbieden. Toen dezer dagen schilders be zig waren de kap van de fabriek der fa. Wagenberg-Festen aan het schil deren, vloog er een vogeltje van een nest, waarin men vier eitjes vond. Betekent dit een vroeg voorjaar? Vrijdagmiddag omstreeks 'half vijf kwam de heer Gebhart uit Bolnes van het bruggetje aan de Demer ge reden en raaide wegens oververmoeid heid, de macht over het stuur Kwijt, met gevolg dat hij aldaar tegen een boom terecht kwam. De auto werd zvv^ar beschadigd. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. De Kon Erk. Hengelsportver eniging, welke in 1947 20 jaar bestond, hoopt nu dit jubileum op waardige wijze te herdenken op 21 Maart a.s. door het organiseren van een jubileum concours. De vereniging is aangesloten bij de Alg. Ned. Hengelaarsbond, wel ke meer dan 200 afdelingen telt en die tot bovenstaand concours zijn uit genodigd. Hengelaars sluit U-aan bij onze plaatselijke afdeling. Zorgt dat de bond nog sterker wordt. Van verschillende Heusdense vereni gingen is reeds bericht ontvangen voor het schenken van. een prijs voor dit con cours. Op de gegoeden in onze gemeen te en de industriëlen zal een beroep worden gedaan, om dit jubileum-con cours te doen slagen. Op het Consultatiebureau voor Zuigelingen alhier waren 25 kinderen aanwezig en wel uit Heusden 22, Herpt Hedikhuizen en Heesbeen elk 1. Volgende zitting 24 Febr. a.s. A LM KERK. Op Zaterdag 21 Febr. a.s. zal in de zaal van café ,.Het Wapen van Emmickhoven" *door de muziekvereni ging Juliana" te Uitwijk een uitvoe ring gegeven worden. Naast een aan tal uit te voeren muzieknummers zal opgevoerd worden het toneelspel ,.De Weduwe Hansen". Zie advertentie. Dhr. W. Koekkoek adm. ambte naar "bij1 het Streekbureau v. d. Weder opbouw alhier, werd ingaande 1 Maart a.s. benoemd bij de Ned. Ind. Gas maatschappij te Gorinchem, terwijl de adm. ambtenaar M. de Wolff benoemd werd bij de K.L.M. te Den Haag. BBAKEL. Naar Wij vernemen zal op 28 Fe!br. 1948 in het werklieden- glebouw1 alhier de verloting! plaats vinden ten bate van de voetibal1- verenigtingi Quick. Tevens zal' dan die dag het rad van avontuur draaien, waarbij schitterende voor werpen te winnen zullen zijn, ter wijl als verrassing zeer fijne en lekkere versnaperingen aan de man gebracht zullen worden. CAPELLE. De muziekvereniging! „Kunst na Arbeid" is voornemens Dinis- dag' 24 en Woensdag 25 dezer' met medewerking van een Toneel- verenigting in de zaal CoVé-van der Haart aan de Nieuwe vaart een uit voering te geven. DUSSEN. Enige dagen na de onlangs ge houden rattenbestrijding, werd dooreen inwoner dezer gemeente zijn kat dood aangetroffen. De eigenaar dezes ver moedde, dat zijn kat gestorven was door opname van het voor de rattenbe strijding gebruikte gif. Om hieromtrent enige zekerheid te hebben werd zijn huisdier ter - onder zoek aan de Plantenz.kundigen Dienst te Wageningen, toegezonden. Dezer da gen ontving hit echter van deze dienst de geruststelling, dat de sectie, welke op de kat door Dr. J. H. ten Thije van het Pathologisch Instituut der Rijks universiteit te Utrecht werd verricht, heeft uitgewezen, dat zijn kat gestorven bleek te zijn aan een hevige beider zijdse pleuritus, ontstaan door door braak van een longhaard met versterf. Het rattendoodmiddel van deze dienst treft hier dus geen schuld. EETIIEN. Op 18 Febr. hoopt de C.J.B.T.O. in het Gemeentehuis een vergadering te houden. Aanvang 7 uur. Een der leden zal een lezing houden over ,,De verbetering van onze veestapel". Alle belangstellenden zijn welkom. ^GRAVENMOER. Woensdagavond 11 Febr. j.l. werd door de Oranjevereniging een algemene jaarvergadering gehouden. Na opening door de voorzitter, brach- doet een beroep op het protestantse deel der gemeente om haar in haar arbeid voor de Heusdense militairen in Indië te steunen, door het verlenen van een geldelijke bijdrage, het afstaan van een snoep- of tabaksbon, boeken of tijdschriften. Met ingang van morgen Dinsdag zal vanwege dit Thuisfront hiervoor bij de ingezetenen worden aangeklopt. Reeds binnengekomen v. G.-M, 's Gr f 10,Fam. S. f4, Fam. S. f 4,Fam. K. f 2,Fam. B. N. f 2,50. ten secretaris en penningmeester ver slag uit over het afgelopen jaar. Bij de bestuursverkiezing werd de heer J. Loeff herkozen als voorzitter, terwijl in de plaats van de heer Th. v. Effe- rinck werd gekozen de heer G. van Beek. Hierna werden de plannen be sproken voor de viering van het a.s. regeringsjubileum van H. M. de Ko ningin. Een voorlopig programma werd opgesteld. De feesten zullen worden gehouden op Dinsdag 31 Aug. en Woensdag 1 Sept., terwijl op 30 Aug. des avonds een herdenkingssamenkomst zal worden gehouden. Op 11 Febr. j.l. tooide onze ge meente zich met vlaggen, want drie oorlogsvrijwilligers uit deze gemeente keerden terug uit onze Oost na een verblijk van ruim 2i/9 jaar aldaar. Het zijn C. v. Eersel, S. Faro en W. J. Verduin. GENDEREN. Zoals wij reeds in een vorig nummer meldden, zal onder leiding van de heer S. Kuijper, lid van de Prov. Staten, een vergadering worden ge houden van de Chr. Hist. Unie, waar in de heer C. Bouman van Werkendam een referaat zal houden over Waarom Christelijk Historisch"?. De vergadering wordt gehouden op Woensdag 18 Febr. des nam. 7 uur in de zaal van C. J. v. Wijk. Op a.s. Vrijdag 20 Febr. des v.m. 9 uur zal in café v. Wiijjk alhier een praatdag worden gehouden van het Dag. Bestuur van de Prov. Afde ling Holland-Brabant van de Christ. Boeren- en Tuindersbond. Omdat de ondervinding bewezen heeft hoe leerzaam deze praatavonden Zijn. is het zeker overbodig alle boeren en tuinders in deze streek op te wekken er heen te gaan. Ook niet-leden onzer organisatie zijn welkom <Dp Vrijdag! 20 Febr. hoopt de Chr. Laiidaibeidersboiid1, afd. Gender en, haar 15-jarJgl bestaan te herdenken. HEESBEEN. Op de alhier gehouden verga dering yan de C.B.T.B. waren 16 le den aanwezig alsmede de heer Bouman uit Aalburg. De voorzitter A. deGraaff opende, las Ps. 67 en ging voor in gebed. Verslag van de jaarvergadering te Delft gehouden, werd uitgebracht door M. Bol en G. de Bruin. Als da tum voor de volgende vergadering werd vastgesteld, 11 Maart waarop dan ook de contributie zal worden geïnd. Op deze vergadering zal ook de reis worden vastgesteld, die de afdeling deze zomer hoopt te maken. Besproken werd de kwestie van oliepakken, door G. de Bruijn. Er werd besloten een bedrag van f 10.te zenden aan de Rijksland bouwschool te Gorinchem. Als afgevaardigde voor de ringver- gadering die 13 Febr. te Eethen wordt gehouden, werden benoemd G. de Bruijn en Gk Kuijpers. De heer Bquman uit. Aalburg hield een rede over de Landbouwstichting. Verschillende leden namen aan de be spreking hierover deel. De Voorzitter dankte de heer Bou man en sprak de hoop uit, dat deze NIEUWSBLAD

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 1