voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Gemeenteraadsverslag UT M J1:1 r. I Dit blad verschijnt MAANDAG en DONDERDAG. Abonnementsprijs: f 1,95 per 3 maanden ppr week 15 ct.losse nummers 10 cent. UITGAVE: FIRMA L. J. VEERMAN, HEUSDEN Int. Telefoon No. 19 Postrekening No. 61525 Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden No. 6542 DONDERDAG 19 FEBRUARI 1948 Advertentiën 20 cent per regel. Advertentiën en berichten worden ingewacht: Voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen niterlijk 10 uur; voor het Donderdagnummer tot Woensdag middag uiterlijk 2 uur. Vergadering van de raad der gemeente WERKENDAM op Woensdag 11 Fe bruari 1948 des nam. 8 uur. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer J. de Bruyne. Secretaris: WelEd. Heer J. A. Tim mermans. Afwezig de heren G. Kornet met ken nisgeving en A. Wijn ja wegens ziekte. De Voorzitter opent de vergadering met het formuliergebed. H erna zegt spr. dat dit de eerste vergadering is in 1948 en uit zijn beste wensen voor de raadsleden en hun gezinnen, en hoopt dat het ook met hun maatschappelijk werk wel zal mogen gaan en dat de raad onder Gods zegen mag werken tot welzijn van de gemeente. Vervolgens brengt spr. in herinnering dat het jaar 1948 een herdenkingsjaar zal z'jn en noemt daarbij het 50-jarig jubileum van H. M. de Koningin en het ge denken dat 300 jaar geleden de vrede van Munster gesloten werd en spreekt de wens uit dat 1948 werkelijk een vre- dejaar moge zijn, zDowel voor Neder land, Indië. als de gehele wereld. Het »s dit jaar ook 100 jaar geleden dat de Grondwet tot stand kwam, doch düe in 1851 eerst van kracht werd. Ook dit jaar zal de Grondwethei z ening tot stand komen. Hartelijke woorden wer den door hem gesproken aan het aders van de heer Frans Duinhouwer, het oudste lid onzer gemeente, die Donder dag .12 Febr. het feit herdenkt, dat hij 100 jaar geleden te Scherpenisse in Zeeland werd geboren. Verder dat de jongens, die hun Vaderlandse plicht in Indië vervullen weer spoedig huis waarts mogen keren. Op 1 Jan. 1947 telde onze gemeente 3731 personen, thans is dit gestegen tot 3860. In 1947 waren er 60 wo ningen in aanbouw, waarvan er thans 12 zijn verhuurd. De andere zullen ook dit jaar in gebruik worden genomen. Wat de samenvoeging van Werkendam en de Werken c.a. betreft hiervan is *og jiiets definitiefs bekend, hoewel het spoeuig verwacht kan worden. De binnenhaven zal zo mogelijk dit jaar worden gedempt, terwijl aan de nieu we schippershaven spoedig begonnen zal worden. Spr. besloot met de woor den dat de raad werkzaam mag zijn tot heil van onze gemeente en der in- inwoners. De notulen werden aangehouden. Ingekomen stukken Goedkeuring van Ged. St. van het raadsbesluit Uitbreidingsplan. Wijziging begroting 1946 en goed keuring van de te heften stradtbe'.asting. Dankbetuiging van de Landbouwwin- terschool te Gorinchem voor de haar toegekende subsidie van f 50. De Voorzitter deelt mede, dat de nieuwgebouwde huizen in het Laantje voor f 5.65 per week worden verhuurd en de 12 woningen in Burgstraat voor f4.65; 10 woningen in de K. v. d.Zan- denstr. f 4.90 p. w.de 43 woningen denstr. f 4.90 p. w.de 43 woningen in de A. v. Drielstraat eveneens f 4.90 per week. Schrijven van de raadsleden T. J. v. Oord en C. v. d. Wiel om weder de rondvraag in te voeren en de naam Burgerlijk Armbestuur te vervangen door Dienst Sociale Zaken. De heer v. Oord licht het verzoek toe. De Voorzitter zegt als de raadsleden vragen wensen te stelien, ze hiervoor de gelegenheid krijgen en wat het laatste punt betreft, dit zal worden herzien. Schrijven van Ged. St. betrefrende Noodvoorziening Gem. fnanciën. dat steun aan noodlijdende ge mee. ten ach terwege zal blijven, zodat bij het Rijk niet meer aangeklopt behoeft te wor den. Elke gemeente zal in staat gesteld worden haar begroting sluitend te ma ken en moet er dan voor zorgen dat het evenwicht bewaard blij«t tussen inkom sten en u.tgaven. B. en W. mogen geen uitga.en meer doen buiten de begro ting en zonder goedkeuring van de raid. De Voorzitter verwacht dat voor onze gemeente een sluitende begroting zal worden aangeboden. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een verordening Jot bescherming van de jeugd. De Voorzitter zegt dat herhaaldelijk klachten komen van bal dadigheden, vandaar het voorstel van deze verordening. De inhoud bevat, dat het aan personen beneden de leeftijd van 16 jaar verboden wordt, zich op de openbare weg te begeven van 1 Oct. tot 1 April tussen een half uur na zons ondergang en één uur voor zonsopgang, .anders dan onder geleide. Ontheffing wordt verleend voor het volgen van een cursus of het bezoeken van een catechisatie. Aan hen die zich misdragen, zal geen ontheffing worden verleend. Deze verordening zal op Maandag 16 Februari reeds ingaan. De heer Visser kan zich met het voorstel van B. en W. niet verenigen, omreden de ouders allereerst verplicht zijn daarvoor te zorgen en dit toch wel een beetje te ver gaat; ook de heer Cornet kan zich n et verenigen met ge noemd voorstel. Wat moet er gebeuren, als ze Zondagsavonds naar de kerk moe ten en de ouders niet kunnen gaan moe ten dan de meisjes en jongens beneden 16 jaar maar thuisblijven? Wethouder Ippel zegt dat de over heid verplicht is hier in te grijpen. Bii stemming wordt het voorstel met 3 tegen 6 stemmen aangenomen. Tegen stemden de leden J. C. Visser J. Cornet en A. C. Vermeulen. Vaststelling vermenigvuldigingsci.ifer schoolgeld 1948 wordt goedgevonden. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten tot het aangaan van een geldle ning groot f 34.000 voor de kosten bestrating Vissersdijk. Besloten wordt gelden beschikbaar te stellen aan de Herv. Schoolvereni ging voor aanschaffing van nieuwe schoolbanken. Aanb eding gem.-begroFng bedrijfs- begrotingen en begroting Burg. Armbe stuur. Als commissieleden tot het na zien dezer begrotingen worden benoemd de heren J. Cornet. D. A. Brienen en C. v. d. Wiel. Aanb eding gern.-re kening, bedrijfsre- keningen en rekening Burg. Armbestuur over 1948. Als commiss e'eden worden hiervoor benoemd de heren A. C. Ver meulen, J. C. Visser en T. G. v. Oord. Aankoop gronden, gelegen in de Hoofdlanden van L. A. en A. J. v. d. Heuvel. De Voorzitter licht toe, dat genoem de eigenaren alsnog tot verkoop hebben toegestemd tegen 70 ct. per vierk. meter. Aldus wordt besloten en zal ook aan de heer C. H. Bogers 70 in plaats van 60 ct. per vierk. meter wor den uitbetaald. De heer v. Oord vraagt hoe het zit Wegpijn. Weg griep Prijs per koker a 25 tabletten 40 ct In welvoorziene Apoth. en Drogisterijen. met de reparatie van de stoep nabij de gasfabriek. De Voorzitter zegt, dat de stenen, daarvoor bestemd, gebruikt moesten worden voor de kade langs de Uitbrei ding, in verband met de storm van de laatste weken. In ieder geval zal de re paratie spoedig worden uitgevoerd. Verder vraagt de heer v. Oord waar om er in 1947 maar 5 raadsvergaderin gen zijn gehouden, daar dit er minstens 6 hadden moeten zijn. De Voorzitter zegt als men het met 5 vergaderingen af kan, moet dat ook maar. De heer v. d. Wiel vraagt om aan de Uitbreiding in het nieuwe gedeelte een lantaarn te plaatsen, 't is werkelijk ondoenbaar vooral in de winter. Ook zou hii de weg achter het Wijkgebouw van het Groene Kruis verbeterd willen zien, b.v. met puin of kolengruis. De Voorzitter zal de zaak spoedig! in orde laten brengen. De heer Visser vraagt of B. en W. niet kunnen bevorderen dat de veer pont aan de Kop van 't Land b.v. om het half uur van de zuidelijke wal te laten varen, in verband met het halen der treinen richting den Haag enz. B. en W. zullen z ch in verbinding ste'-en met het college van B. en W. te Dordrecht. Bezwaarschriften schoolgeld worden in geheime vergadering behandeld. De Voorzitter sluit de openbare ver gadering. iieusijen. Dinsdagavond werd in de zaal van het Wapen van Amsterdam door de plaatselijke afd. van het Rode Kruis alhier aan haar leden en zij die wens ten lid te worden een filmavond aange boden. Bij ontstentenis van de Voor zitter, d.e wegens fa.ni ieomstandighe- den was verhinderd, opende de heer C. M. Verhoeven deze avond, waarin hij het doel ulteenzet.e, dank bracht voor de steun, die de afdeling tot heden: mocht ontvangen en een Geroep op de aanwezigen deed, deze ook in de toe komst steeds te widen blijven verlenen. Hierna werd eerst een teken filmpje vertoond, daarna de bekende film „De Witte Engel", waarin het ontstaan en de stichting van het Rode Kruis wordt belicht. v Het was de Engelse Miss Flo Nigh tengale, die haar weelderig leven in Londen vaarwel zei en z.ch geheel wijdde aan de lijdende menschiie'd, daar voor alles opofferde, zich naar het oorlogstoneel in de Krim begaf endaar hulp, troont en verkwikking bracht aan gewonden en zieken en door haar ar beid het sterftecijier van 56 pCt. wist terug te brengen tot 6 pCt. Het is een aangrijpend mooie film, waarin vooral de strijd, de Fl. Nightengale moed voeren, om haar mooie streven verwezenlijkt te krijgen, zo mooi wordt uitgebeeld. Tot slot werd nog vertoond de film „Werken van Barmliartighe.d", die ons een beeld gaf van de- werkzaamheden van het Rode Kruis in Indië. Het talrijke pubi.ek verl.et onder de indruk over het vertoonde de zaal. AALST. Ds. N. Warmo'.tz te Vreeswijk heeft het beroep naar de Ned. Herv. Gem. a h er aange..o.nen. De plaatselijke aid. van de Bond van Staatspensioen, kwam Vrijdag- 13 Febr. in eerste algemene vergadering bi een in café van D.jk. 'De wnd. voor zitter opent met een welkomstwoord en spreekt zijn te'eurste 1 ng uit over het te.t dat van de 128 leden slechts 15 de moeite genomen heoben om deze a.ond bij te wonen. U.t het jaar verslag van de penn ngmeester bleek dat het eerste jaar van het bestaan een batig saldo van f 42.30 te note ren gaf. De heer Vernooij verklaart zich bereid tegen matige vergoeding het maandblad te bezorgen. Het voonopige bestuur werd in zijn geheel herkozen te weten de heren P. J. Vaes, P. v. Bal- legooijen, G. v. Ba legooijen en E. Du- fourné, terwijl de heer A. Vernooij alsnog tot vijfde lid van het bestuur gekomen werd. Bij de rondvraag brengt een der le den ter sprake om a.s. zomer een uit stapje met de ouden van dagen te or- gaai eren. Dit voorstel vindt algemeen bijval. zodat het bestuur deze plannen nader zal uitwerken. Ter dekking van de kosten zal dan, behoudens toestem ming, een collecte gehouden worden. Nadat nog een grat.s verloting van enkele taarten is gehouden, sluit de voorzitter deze bijeenkomst. AALIIUISG. f Maandag 23 Februari hoopt Ds. P. Zandt uit Delft des avonds om 7 uur. in de Herv. Kerk in den dienst des Woords voor te gaan. AN DLL. De Herv. J. V. alhier herdacht in een bijeenkomst in de Herv. Kerk net feit, dat ze voor 20 jaar werd op gericht. Als spreker trad op Ds. Kalffj van Rotterdam met een rede over: Wat verwacht ik van het leven? Dezer dagen is het gereviseerde uurwerk in de toren weer aangeoracht. Over de oude wijzerplaat bewegen zich nieuwe, lichtgroene wijzers. Het me chaniek der luidkiok is dermate vereen voudigd, dat één hand gemakkelijk de klok in beweging kan brengen. Voor deze waren voor het luiden minstens twee personen nodig. BAIULONIcNKItOEK. Ten behoeve van het Streekly- ceum op prot. ciir. grondslag voor de Langstraat en omgev.ng wordt in de Ned. Herv. Kerk a.h er Woensdag 25 Febr. des avonds om half 8 een ge meenteavond gehouden. Als spre ver zal opireden Ds. Harke- ma van Wijk, daarna belcnopt verslag van de penningmeeder ei besprexing. Het slotwoord wordt gesproken door Ds. R. C. v. Putten alhier. Dit in oprichting zijnde streek-ly- oeum heeft straks o.a. tot taak mede te voorzien in de in het Land van. Heusden en Altena bestaande behoefte: van dit middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs. Ook het Land van Heusden en Altena is ten slotte een deel van Noordbrabant. Het bestuur wekt op tot trouwe op komst naar deze gemeenteavond temeer daar het allen die liet aangaat wel met zorg mag vervullen maar tevens pok tot verhoogde activi.eit dient te prikke len te weten n.l., dat het streek-aandeel in het benodigde oprichtingskapitaal voor dit onderwijsinstituut nog steeds niet volledig gegarandeerd of in de verenigingskas gevloeid is. CAPELLE. Met schitterend succes gaf de Gem. Zangvereniging ,,'t Rozeknopje" jl. Woensdagavond voor haar donateurs en Donderdag d.a.v. voor niet-leden in het Stationskoffiehuis een uitvoe ring, waarbij de vereniging een opvoe ring gaf van de operette in 3 bedrij ven „Landlopers" van K. Hekelaar. Beide avonden was de zaal geheel uitverkocht. In de eerste week van Maart zal een herhaling gegeven wor den. De heer J. Kraak heeft bedankt als lid van de Commissie Woonruimte- wet 1947 in deze gemeente. De kerkeraad der Ned. Herv. Gem. a.d. Loonsendijk heeft, dank zij de spontane medewerking van de ge meenteleden, a le jongens tilt- de ge meente, die hun dienstplicht in In-^ dië vervullen, een pakket kunnen zen den. Voor het examen Costumière slaagden te ,s-Hertogenbosch de da mes D. Paans en N. Roomers en voor het Lingerie-diploma de dames D. Hon- eoop, B. Kruis „D. v. Oversteeg, W. Spierings, J. Snijders. C. v. d. Schans, G. Tador en G. de Waal. Zij genoten hun opleiding bij Mej. P. Kruis, lera res-coupeuse alhier. Met medewerking van de Toneel- vereen. „Concordia" u.t Waspik geeft het muziekgezelschap „Kunst na Ar beid" Dinsdag 24 Febr. a.s. voor haar donateurs en Woensdag d.a.v. mede voor n et-leden in de zaal Cové-v. d. Haart aan de N.euwstraat een uitvoe ring. NIEUWSBLAD i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 1