DE BOEKENWEEK 1948 Ingekomen stukken Goedkeuringsbesluiten van Ged. St. va» de raadsbesluiten tot opzegging4 gemeenschappelijke regeling voor de aan stelling Van een vroedvrouw met de ge meente Dussende verhuring der 4 woningen in de Fabriciusstraat, en de verordening op de Bebouwing. Dankbetuiging van het bestuurder Chr. Landbouwwinterschool te Gorin- cfeem voor de verleende subsidie. Schrijven van Ged. St. waarin wordt aangedrongen op wijziging der honden belasting. B. en W. stellen voor daaraan te voldoen en art. 14 te wijzigen in dien zin dat, honden als aangegeven voor de landbouw of bewaking, n.et op de open bare weg mogen lopen. Aldus wordt besloten. De heer Kolff dringt aan op strenge naleving, in Rijswijk zijn in een der vo rige nachten weer 8 schapen doodge beten. Schrijven van Ged. St. naar aanlei ding van het verzoek van 't bestuur van de School met de Bijbel te Nieu- wendijk, over verbetering der school plaats, waarin wordt bericht dat te gen de kosten, groot f 7200 geen be zwaar bestaat. Ook het advies van de Inspecteur voor het Lager Onderwijs luidt in gunstigen zin. B. en W. stellen voor het bedrag ter beschikking te stellen, het gaat over het betegelen der speelplaats. Dhr. Heijstek zegt: het zal moeten. De Voorzitter noemt de scholen zor genkinderen, als men met de een klaar és, komt de andere weer. Besloten wordt de gevraagde subsidie te verlenen*. Rapport van de Insp. voor het L. O. te Waalwijk, waarin wordt verzocht de begroting te wijzigen, die betrek king heeft op de aanvraag voor verschil lende voorzieningenvoor de school» van de heer Moll. De aanvankelijke aanvraag liep over een bedrag van f 6477. Geadviseerd wordt de begroting terug te brengen op f 3801,08. De raad besluit volgens dit advies. Verzoek van dhr. Diepstraten aan de Korn, om vergoeding der kosten voor zijn kind dat een R.K. school in Dussen bezoekt. Op voorstel van B. en W. wordt afwijzend beschikt, aangezien de afstand van de woning naar de school, minder dan 4 km bedraagt en de wet inwilliging dus niet toestaat, de af stand is n.l. 3-4 km. Verzoqk van dhr. G. C. Verhagen, die met een ander gezin een gemteente- woning bewoont, om er een slaapgele genheid bij te doen maken, waartoe op zolder gelegenheid bestaat. Op voorstel van B. en W. wordt biertoe besloten. De verordening op de vermakelijk heidsbelasting is goedgekeurd terug ontvangen, de Minister neemt dus blijk baar genoegen met een minimumtarief van 20 pCt. Nadere beslissing inzake voorstel stichting gebouw Cnr. Landbouwhuis- boudschool. Dit punt is ook reeds in de vorige vergadering aan de orde ge weest, toen staakten evenwel de stem men, zodat het thans opnieuw aan de orde komt. De Voorzitter zegt dat het aspect «ets is gewijzigd, aangezien het thans Idfe vraag zal zijn of een definitief ge bouw wel gesticht zal kunnen worden. Een langdurige discussie ontspint zich weer over dit pont. Dhr. Ouwerkerk, die in de vorige ver gadering niet aanwezig was, zzt uiteen dat in beginsel reeds is besloten, de C.B.T.B. de school toe te wijzen. Spr. meent dat men het er allen over eens is, dat er hier een huishoudschool moet komen, ook dat deze christelijk moet zijn en dat ze er zo spoedig mo gelijk moet komen. Al wordt het voor stel van B. en W. aangenomen, dan zal het nog de vraag.zijn of het gebouw er spoedig zal komen. De kwestie loopt reeds van 1945 af, de kosten mogen slechts een kleine rol spelen. De Voorzitter ziet ook aan komen, dat er van een definitief gebouw wel geen sprake zal kunnen zijn, dit is tot 1950 practisch uitgesloten. Dhr. Ouwerkerk zou eerst willen zien wat kan. daarna zou hij met 'n nieuw voorstel willen komen. Dhr. Snoek gelooft dat dhr. Ouwer kerk de zaak verkeerd begrijpt, het gaat n.1. slechts over de vraag of de CBTB-. of wel de gemeenie de school zal bou wen. De Voorz. heeft zo juist de scho len zorgenkinderen genoemd, waarom zal de gemeente, als zulks anders kan, er dan een zörgenking bij gaan nemen. De gemeente krijgt toch de 30 pCt. kos ten mee te dragen. Wordt besloten tot 'n semi-permanent sciiooigeoouw, dan wor den de kosten alweer met f 30.000 verhoogd. De Voorzitter zegt dat C.B.T.B. heeft bericht niet zelf voor een gebouw te kunnen zorgen. Dus wordt niet het voorstel van B. en W. aangenomen, dan WAT BRENGT ONS 26 FEBRUARI 6 MAART 1e. HET GESCHENK „OEROEG" dat aan een ieder, die in de Boekenweek bij ons een boek koopt ter waarde van f 3 50, gratis wordt uitgereikt. 2e. EEN PRIJSVRAAG verbonden aan dit GESCHENK, waarbij evenals vorig jaar wederom 3 prijzen van f 100,-, elk in de vorm van waardebonnen voor boeken, alsmede 50 boekprijzen, beschikbaar zijn gesteld. 3e. EEN BELANGRIJKE UITGAVE voor de rijpere jeugd „LOGARITMEN EN ROZEN" voor de lage prijs van 30 cent per exemplaar. 4e. KRUISWOORD-PUZZLE voor onze jongens en meisjes van 12 15 jaar. De Kruiswoorden-puzzle wordt uitgereikt aan hen, die in aanmerking komen voor HET GESCHENK, dus ook aan hen, die EEN BOEK KOPEN ter waarde van f 3 50. Op de laatste pagina van HET GESCHENK vindt men de namen van 19 auteurs, waaronder ook van hen, die manuscripten hebben ingezonden in verband met deze prijsvraag en waaionder dus ook de schrijver (schrijfster) van OEROEG bevindt. De bedoeling is nu, om de auteur van de novelle OEROEG uit deze 19 medewerkers te onderscheiden en deze op te geven op de briefkaart, die achter in HET GESCHENK aanwezig is. 1 De BOEKENWEEK 1948 beloofd weer een succes te worden, zoals zij dit al sedert jaren was. Van 26 Februari-6 Maart zal HET BOEK weer in de belangstelling staan van het gehele Nederlandse Volk Ook Uw belangstelling is bet waard en daarom zullen wij U gedurende deze week gaarne met alle gegevens ten dienste staan, ter wijl U in onze speciale étalage onze boekenkeur kunt bezichtigen. Koopt regelmatig een GOED BOEK. Le2ende mensen, gelukkige mensen. U kunt dit geluk nog verhogen, door in deze week te kopen. Misschien dit geluk nog verdubbelen, door het gekochte boek waarvan U zelf genoten en de voor delen dearaan verbonden, door de Boekenweek ontvangen hebt te bestemmen voor onze jongens in indië. Als het zo gaat, dan is het succes van DE BOEKENWEEK dubbel verzekerd. BOEKHANDEL FIRMA L. J. VEERMAN Telef. 19 Heusden. is de zaak afgedaan. Dhr. Snoek acht het een raadsel, dat de C.B.T.B. niet zelf voor een ge bouw kan zorgen. Dhr. v. d. Wal verklaart voorstander te zijn van christelijk onderwijs, doch heeft bezwaar de lasten op de schou ders der gemeente te leggen. Weth. J. de Jong zegt, dat Chr. Huis houdscholen a.tijd door de gemeente worden gesticht. Weth. C. de Jong merkt op, dat indertijd besloten is, de C.B.T.B de school toe te wijzen. Nu gaat het over 't gebouw, of de gem. dit zet of de CB TB. kosten blijven hetzelfde. ALeen de risico komt in het eerste geval ten laste van de gemeente. Bouwt de gemeente, dan blijft het gebouw ook eigendom der gemeente, in het andere geval blijft het eigendom van de C.B.T.B. Waar in de gemeente grote behoefte bestaat aan soortgelijke gebouwen, zou spr. de ri sico gerust op de schouders van de gemeente durven nemen. Dhr. Snoek zou het met dit laatste eens zijm als we in normale tijden leefden, doch in deze tijd is hij hui verig de gemeente onnodig te belasten. Dhr. Heijstek heeft het jammer ge vonden dat de C.B.T.B. niet zelf de risico wil dragen. Nu dit niet't geval is, blijft er niets anders over dan de risico op de schouders der gemeente te leg gen. Is het niet mogelijk dat het be stuur een garante stort, de Voorzitter van de plaatselijke afdeling heeft ver klaard, dat het bestuur daartoe wel be reid is. Dhr. Snoek meent, dat er in zo'n ge val over te praten zou zijn. De Voorzitter zegt dat er behoefte bestaat aan een dergelijke school in deze streek en waar in de gemeente ook werkelijk behoefte bestaat aan gebou wen, zou hij er ook geen bezwaar in zien. als de gemeente de risico op zich nam. Dhr. Snoek merkt op, dat dergelijke scholen op een afstand van 6 km op gericht kunnen worden, eer men enige jaren verder is, zullen er zeer zeker meerdere scholen in deze streek verre zen zijn. Dhr. Burghout verklaart in de vorige vergadering te hebben tegegestemd, doch als een waarborgsom werd gestort zou spr. kunnen voorstemmen, anders niet. Weth. J. de Jong meent dat de zaak daarmede maar weer op de lange baan wordt geschoven. Dhr. Coiijn zegt dat de school ten goede zal komen aan ieder gez n, hij zou daarom de oprichting zd spoedig mogelijk bereikt widen zien en dringt er daarom bij de overige leden op aan, er hun stem aan te geven. Dhr. Burghout stelt voor de CBTB. een waarborgsom van 15 pCt. te doen storten onverschillig of het een defini tief of semi-permanent gebouw zal wor den. Dhr. v. d. Wal wil dit voorstel steu nen, waar er verder geen leden zijn die hun stem er aan willen verlenen, kan het niet in omvraag komen. Dhr. Ouwerkerk stelt na een uitvoe rige toelichting voor, een bedrag van ten hoogste f 60.000 beschikbaar te stellen voor de oprichting van een ge bouw en verder B. en W. te machtigen over te gaan tot een definitief, een semi-permanent of als het tenslotte he lemaal niet meer anders kan, dan een noodschool. Spr. dringt aan op spoed. Dhr. Snoek zegt dat dit niet het voor stel van dhr. Ouwerkerk zelf is, doch dat hij slechts de spreekbuis van een paar heren van buiten de gemeente is. Als deze heren hier de zaken moeten recht zetten, zijn de raadsleden geen knip voor de neus meer waard en Kun nen deze wel heen gaan. Dhr. Ouwerkerk verklaart hetzelfde te kunnen zeggen van dhr. Snoek. De Voorzitter meent dat het voor stel van dhr. Ouwerkerk hetzelfde is als dat van B. en W. doch dan aan gevuld met de bepa ing dat als hetgeen permanent gebouw kan worden, het dan maar een noodgebouw moet worden. Dhr. Kolff en Weth. J. de Jong, wensen het voorstel van dhr. Ouwer kerk te steunen. Wethouder C. de Jong vindt het heel mooi dat de raad zoveel vertrouwen in B. en W. stelt, doch hij meent dat het toch ook n.et zo'n groot be zwaar is, om. wanneer het geen defini tief gebouw kan worden, waartoe B. en W. vanzelfsprekend de eerste stap pen zullen zetten, dat de raad dan< nog even bij elkaar komt om zijn oor deel uit te spreken over een semi-per manent of een noodgebouw. Wat dhr. Ouwerkerk voorstelt, vloeit vanzelf uit het voorstel van B. en W. voort, als Git worv.t aangenomen. Het voorstel van B. en W. hierop in stemming gebracht, wordt aange nomen met 7 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heren Snoek, v. d. Wal, de Boer en Burghout. Dhr. Snoek verzoekt thans eerst punt 13, Verhuur woningen aan de orde te willen stellen, aangezien hij genood zaakt is de vergadering te verlaten. Op advies van de woon ruimte com missie en voorstel van B. en W. wor den aan de N euwendijk woningen toe gewezen aan J. W. Groeneveld, P. van Drunen, A. C. Heijstek. J. Vogelaar, Wed. A. Straver, C. M. v. d. Stelt H. Struick, A. Noorloos. J. v. d. Wiel. H. v d Ste1A en M. J. Schoppenhouwer. In wijk B, C, D F enz. woröe« deze toegewezen aan v. d. Heuvel, H. Broekhuijzen, C. Straver en W. G. Ver schoor. Voor Uitwijk-Waardhuizen adviseerde de commissie een wo-ning voor J. Broekhuizen en A: Westerlaken. De raad gaat met de eerste acooord, doch acht voor de tweede een andere oplossing mogelijk en beter, zodat deae laatste toewijzing aan B. en W. wordt gerenvoyeerd ter afdoening. Dhr. Snoek verlaat de vergadering. Voor het belastingjaar 194§-'49 wor den op.de Personele Belasting 450 op centen geheven. Het vermenigvuldigingscijfer voof heg school jaar 1948-,49 wordt vastgesteld op twee. De zekerheidstelling van de secreta ris-penningmeester van het Burg. Arm bestuur wordt opgeheven, aangezien de ze op een andere wijze is geregeld. Benoeming leden Commissie van Toe zicht op het L. O. wegens vertrek van de heer C. A. Versteijnen en het feit dat dhr. C. Kolff geen kinderen meer op school heeft. Voor de eerste vaca ture wordt met alg. stemmen gekozen dhr. D. Potters, voor de tweede worden aanbevolen de heren C. v. Wijk Pzn. e* J. Dekkers Mzn. Dhr. Dekkers verkreeg J stemmen, dhr. v. Wijk 3, alzo gekozen dhr. Dekkers. Vastgesteld wordt een verordening regelende de salarissen der gem.-amb tenaren, die bij arbeidscontract zijn: aangesteld. Aangeboden wordt de gem.-rekening 1946. Voor onderzoek worden aange wezen de heren Coiijn, Ouwerkerk era Burghout. Het bedrag ingevolge art. 101 der L„ O.-wet voor de Bijzondere scholew wordt vastgesteld op f 15 per leerling; voor het jaar 1948. Vaststelling gem.-begroting 1948. QJir. Burghout merkt op, dat i* de 20 jaar dat hij raadslid is gewees%, het nog noo t is voorgekomen, dat ee* gem.-begroting met een dergelijk be drag van f 20.000 als batig saldo ko» aanvangen. De Voorzitter zegt dat de belastingen veel meer hebben opgebracht dan werd geraamd. De gem.-begroting, die van het G.E.B. en het Burg. Armbestuur worden vastgesteld op de bedragen m als ze zijn aangeboden. Vastgesteld wordt de gemeenschap pelijke rege.ing inzake de Centrale Technische Dienst. Rondvraag Dhr. Coiijn wijst op gebreken m het electrisch net. De Voorzitter belooft hieraan aan dacht te zullen schenken. Dhr. Ouwerkerk brengt B. en W, dank voor de verbetering der wegen, doch hoe staat het met de rest? De Voorzitter zegt dat de Central** Techn. D.enst een rapport heeft opge maakt, de kosten h.ervoor zouden op f 40.000 per km komen. Dhr. Ouwerkerk vraagt hoe of liet staat met de verkeersborden. De Voorzitter antwoordt dat dene in bewerking zijn. Dhr. Heijstek vraag hoe of het staat met de onteigende huizen, de eigenaars zouden de betaalde huren terugkrijgen* doch hebben nog steeds niets ontvangen. De Voorzitter zegt dat deze huur bij de eindafrekening zal worden ver rekend, dit geschiedt volgens de rijks regeling. Dhr. de Boer vestigt de aandacht op de slechte toestand van de Fabricius straat. De Voorzitter antwoordt dat de flr Monshouwer aansprakelijk is voor het onderhoud, zolang er echter gebouwd wordt vaT er niet veel aan te verbe teren. Dhr. Burghout vestigt de aandacht op het feit, dat een gedeelte der inge zetenen een paar keer zonder licht hek- ben gezeten. De Voorzitter zal dit doorgeven, ge brek aan materiaal is echter oorzaak geweest dat geen definitief herstel ko» plaats vinden. Dhr. Burghout wil een zaak rechl. zetten.De heer Heijstek heeft het doe* voorkomen, toen het ging over het ge bouw voor de huishoudschool, dat hef ging over openbaar of christelijk om- derwijs. Zo heeft spr. de zaak n.et ge zien. Hij heeft alleen tegengestemd om dat hij de financiële gevoigen niet allee* op de kap van de gemeente wilde schuiven. Dhr. Coiijn zag gaarne, dat de com missie, belast met de woonruimtevor dering hierbij te werk ging zonder aanzien des persoons. De Voorzitter z*gt de commissie im deze zin opdracht te hebben verstrekt. De openbare vergadering wordt hier op gesloten, de raad gaat over in ge heime zitting.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 4