Gemeenteraadsverslag RUWE HAHDEM Toor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard TSJECHOSLOWAKIJE. Dit Mad verschijnt MAANDAQ en DONDERDAQ. Abonnementsprijs: f 1,95 per 3 maanden per week 15 ct.losse nummers 10 cent. UITGAVE: FIRMA L. J. VEERMAN, HEUSDEN Int. Telefoon No. 19 Postrekening No. 61525 Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden No. 6545 MAANDAG 1 MAART 1948 Advertentiën 20 cent per regel. Advertentiën en berichten worden ingewacht: Voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uur; voor bet Donderdagnummer tot Woensdag middag uiterlijk 2 uur. De afgelopen week; Nu. het vraagstuk! omtrent liet lot van Tsjechoslowakije in aller belangstelling staat, menen wij gloed te doen, in het kort een over wicht te geven van de loop der ge beurtenissen, die geleid hebbien tot de huidige situatie. Dat de moeil ijkheden veroorzaakt werden op last van Moskou, bewijst wel het feit, dat reeds op io Februari j.'l. 4 vertegenwoordigers van de Kominform in Praag, de hoofdstad van Tsjechoslowakije, aanwezig wa nen, teneinde direct contact met de communistische 'leiders aldaar te hebben. De eigenlijke moeilijkheden be gonnen, toen de communisten een bevel uitvaardigden, waarin alle niet-communisten van de hoge posten bij de veiligheidspolitie moesten verdwijnen. Hierop dien den 12 ministers hun ontslag in, hetWelk' echter niet door Benesj, de president, aanvaard werd. Te gelijkertijd organiseerden de com munisten een geweldige propagan da, teneinde de arbeiders op hun hand te krijgen. Zoals overal, pro beerden zij dit door mooie praatjes •en valse leuzen, en succes oleef met uit. Ér werden massa-bijeenkomsten gehouden en de gehele Praagse politiemacht moest op de been ge roepen worden, teneinde nog enigs zins de rust te bewaren. Dit hielp echter niet veel. Er werden door ile arbeiders zJgn. actie-oom:té's op gericht, met het doel, de autori teiten af te zetten en zelf de macht iö handen te nemen. Er werden dan ook al gauw gemeenteraden, burgemeesters en andere leidende persoonlijkheden van hun functie ontheven en vervangen door „de mocraten" (lees communisten). Temidden van al deze moeilijk heden stond dr. Benesj. Voor de tweede maal in io jaren tijd werd hij dóór een partij d welke van buitenaf g'eregeerd wordt, vooreen moeilijke taak gesteld. Zijn voor naamste zorg van heden is, het Land in eenheid te houden. Hij verklaarde dan ook, g!een kabinet van alleen communisten te kunnen aanvaarden, doch ook niet een waarin de communisten geen zit ting zouden hebben. Hieruit volg^- de dus, dat hij besloten is, alleen met een democratisch kabinet ac- coord te kunnen gaan. Inmiddels werd de terreur met kracht voortgezet. Doordat de „vijfde colonne"" in Tsjechoslowa kije al lange tijd werkzaam was, was het haar gelukt, vele Leidende posities in handen te krijgen, waar van nu een gretig' gebruik' werd gemaakt. De gebouwen van de andere partijen werden door de actie-comité's bezet en de leiders -van deze partijen gearresteerd. 'Ook' mochten er geeri ni,et-commu nistische bladen me'êr verschijnen. Op 25 Februari werd bekend gle- maakt, dat Benesj een kabinet* had aanvaard, waarin de diverse par tijen zitting' hebben, al is het dan ook slechts voor de schijn, aange zien slechts enkele ondergeschikte ministeries door niet-communisten bezet zijn. Dir. Benesje werd wel gedwongen dit kabinet te aanvaar den, daar anders alles in handen der communisten zou zijn gelegfd. Volgens de laatste ontvangen be richten is de toestand in Praag nu rustig behoudens de veile commu nistische betogingen. Hiermede is weer een phase voor Moskou afgesloten en ten tweede male is Tsjjechoslowaklje zijn onafhankelijkheid kwijt. Moge het een les zijn voor de andere landen, f Vergadering van de raad der gemeente HEUSDEN, op Donderdag 26 Febr. des avonds half acht. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer A., v. Delft. Afwezig wethouder Kant. Na opening door de Voorzitter met ket formuliergebed, worden de notulen der vorige vergadering gelezen en vast gesteld. j Ingekomen stukken Goedkeuringstesl. van Qed. St. der raadsbesl. tot aankoop van enige perceel tjes grond voor woningbouw^ aangaan kasgeld'en i *ig groot f 550.000. In dat verband deelt de Voorzitter mede, dat de Rijkspostspaarbank een kasgeld lening is aangegaan van f 103.000 ter vervanging van de thans lopende, doch per 1 Maart eindigende kasje'dening. Schrijven van Ged. St. naar aanlei ding van het raadsbesluit tot overdracht der bevoegdheid van verhuring der ge meentewoningen, door de raad aan B. en W., in welk schrijven wordt aan gedrongen op di erse wijzigingen. Het lijkt B. en W. wenselijk het raadsbesluit in te trekken en de bevoegdheid weer aan de raad te la en. De heer Verschuur vraagt of zulks niet omslach.ig is, waarop de Voor zitter antwoordt, dat de andere wej •og omslachtiger is. Het raadsbesluit als voor bedoeld, wordt hierop inge trokken. Vastgesteld wordt een verordening, rege'ende de samenstelling en de wer king van de commi;se van adv es, be doeld in art. 8 der Woonruimtewet '47. De heer te Vruchten vraagt of het niet* mogelijk is dat een ambtenaar ter secretarie als secretaris der commissie optreedt. De Voorzitter zegt dat zulks het geval is, de heer Lith is als secretaris aangesteld. Vervolgens wordt vastgesteld een ver ordening op de heffing van een belas ting op vermakelijkheden, waarin de gebleken leemten in de oude verorde ning zijn aangevuld. De heer te Vruchten vraagt, of de belasting op gesloten bals die f 100 7ol bedragén, niet veel te hoog is.de exploitanten krijgen daarbij nog hun muziek dat f 80 kost en zullen dan te rugschrikken om een avond te organi seren. De heer Dekker meent, dat de over heid die deze bedragen voorschrijft, de danswoede wil beteugelen, om de excessen, die daaruit voortvloeien, te gen te gaan. De heer te Vruchten meent dat er ook een andere kant aan zit. Door der gelijke bals, worden personen naar de ze gemeente getrokken, waarvan inge- zete.en profiteren. De Voorzitter betwijfelt of het wel zozeer gewenst is om deze personen naar Heusden te trekken, bovendien als de organisator voor zulk een avond entree heft, valt hij onder een voor deliger tarief. Vaststelling verordening regelende de rang en de bezoldiging voor het ambte lijk personeel in dienst van de gemeen te. De bezoldiging voor een gehuwde le ambtenaar zal bedragen f 2304 max. f2880; voor de 2e ambtenaar f 1860, piax. f 2364 en voor de 3e ambtenaar f 1440, max. f 1884; voor ongehuw- den respectievelijk f 2280, max. f 2640, f 1787, max. f2184; f 1368, max. f 1788. Voor de gemeentebode f960, max. f 1368. Rentmeester Godshuizen f 500, secre taris dezer instelling f 204. Voor be zit van diverse diploma's zullen toelagen worden verstrekt respectievelijk van f 50 en f100, terwijl deze toelagen voor een ambtenaar het bedrag van f 200 niet mag overschrijden. De tegenwoordige le en 2e ambtena ren zullen de thans genoten salarissen behouden. Ook met de gemeentebode, de rentmeester en secr. der Godshuizen (waarnemend) is zulks het geval. De heer Dekkers vraagt waarom de waarnemend secretaris een salaris van f 350 geniet en de toekomstig vast aan gestelde slechts f 204. De Voorzitter antwoordt dat zulks' gebaseerd is op wettelijk voorschrift. De verordening wordt hierop vastge steld. Aangezien de bestaande verordening bij de vernieling van het stadhuis is verloren gegaan, wordt een nieuweve r- ordening vastgesteld voor de verpach ting van staanplaatsen op de kermis sen. Vaststelling reglement van orde voor de vergaderingen van de raad. De Voorzitter licht toe, dat B. en W. zoals in de vorige vergadering was toegezegd een nieuw reglement hebben ontworpen. De voornaamste "Wijziging gaat daarover, dat lezing der notulen, als dit reglement wordt vastgesteld, achterwege zal blijven en deze bij de stukken ter lezing zullen liggen. Boven dien zal de ronddraag in zoverre wor den afgeschaft, dat eventuele vragen schriftelijk moeien worden ingediend en beantwoording in de eerstvo gende ver gadering zal plaats vinden en ten slotte dat opening en sluiting van de raadsvergadering met gebed en dank gebed zal. geschieden. De heer Dekker vraagt of een der gelijk eglement ook reeds in andere gemeenten wordt toegepast, waarop de Voorzitter toestemmend antwoordt, er ziijln gemeenten waar dit reeds lang geldt. Het reglement wordt hierop vastge steld. Vaststelling huurregelement. De heer Verschuur vraagt of voor iedere woning een huurcontract wordt afgesloten en tevens of B. en ,W. een waarborgsom van f 25 voldoende ach ten. De Voorzitter acht f 25 voldoende en zegt dat voor iedere woning een contract wordt afgesloten. Het reglement wordt vastgesteld als aangeboden. Op voorstel van B. en W. en naar aanleiding van een schrijden van Ged. St. wordt aan de Commissie Woonruim- tewet een vergoeding van f 1,50 per vergadering toegestaan, aan de secre taris zal een vergoeding worden ge geven van f 30., terwijl deze ook in het pre:entiegeld zal delen. Als p'aatsvervangende leden der Woonruimtecommi s e worden benoemd de he en L. C. Verschuur, A. v. Bla- del, Oudheusden, S. J. Deurloo, v. Ho ren Herpt en v. d. Zalm. Als regent der Godshuizen ter voor ziening in de vacature Vos worden aanbevolen M. Wijnstekers en D. Ka-, merman. De heer Wijnstekers verkreeg 6, de heer Kamerman 1 stem, zodat de heer Wijlnstekers is gekozen. r Benoeming plaatsvervangend ambt. v. d. Burgerl. Stand. Aanbeveling Chr. Lith en Th. M. Bulijs. De heer Chr!.- Lith werd met algemene stemmen als zodanig benoemd. ruwe huid: Puro! 30 ct. PUROLIN (verfijnd product voor de vrouw). Doos 40 ct. Verzoek Stierhouderij „De Toe komst" Heusden om subsidie. De Voorzitter deelt mede, dat er in. de gemeente vroeger 3 verenigingen op dit gebied bestonden. Op verzoek dezer verenigingen is spr. bemidde-* lend opgetreden, om dezse tot één ver eniging samen te voegen, wat is gelukt. De nieuwe vereniging fieeft tot naam gekregen Stierhouderij „De Toes komst", Heusden. Vroeger genoten 2 verenigingen elk f 50. B. en W. stellen thans voor aan de nieuwe vereniging een subsidie te verlenen van f150. met welk voorstel de raad aceoord gaat. Va ts lel ling re' e ing Godsl.ui en en die van het Burg. Armbestuur te Herpt over 1946. De heer Dekker brengt als rappor teur verslag uit en zegt dat alles in orde is bevonden, de rekening van het Burgerl. Armbestuur van Herpt zelfs zeer keurig, die is nauwkeurig bijgehou-» den, zodat de commissie adviseert de rekening der Godshuizen vast te stellen, op ontvangst f27100,11, en uitgaaf f23311,45, batig slot alzo f3788,66, de rekening van het Burg. Armbestuur van Herpt in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f 1927,58. De kapitaal- dienst van deze rekening sluit met ee» batig saldo van f 892. Nadat de Voorzitter commissie en rapporteur heeft dank gebracht voor hun bemoeiingen worden beide reke ningen voorlopig vastgesteld. Voorstel van B. en W. tot aankoop grond voor de bouw van woningen. Het perceel van Ad. Nieuwkoop voor f1300, Mevr. de Wed. Merkx voor f3,— per vierk. meter, plus f45 voor een bestaande muur. Van P. A. Gora- berts voor f 3,per vierk. meter. P. J. Verschure voor f 2.50, H. A. J. M. Verhoeven voor f 2,75 en een gedeelte voor 50 cent per vierk. meter. Gezus-t ters Hexspoor, idem. Mocht het prijLenbureau voor deze percelen een hoger bedrag vaststellen, dan zullen deze prijzen dienovereenkom stig verhoogd worden. De raad hecht aan een en ander zijp goedkeuring, evenéens aan het voorstel van B. en W. om over te gaan tot onteigening van enige perceeltjes n.l. van H. A. J. M. Verhoeven, J. M. v. Wijk, Wed. P. van Beers, C. v. Willigen, A. v. Difk en A. Smits. Verder om van A. v. Rijswijk een perceel te kopen of zo nodig te ont eigenen. Het perceel van de erveut Snijders niet aan te kopen, aangezien hiervoor particuLere gegad:gden zijtn en eveneens aan te kopen het .perceel van de erven v. Bokhoven. Rondvraag. De heer Dekkers zegt dat Wethouder Kant weer niet op de vergadering aan wezig is, heeft de Voorzitter berichö van verhindering ontvangen? De Voorz. antwoordt ontkennend. De heer Dekker zou de heer Kant willen vragen een beslissende houding'

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 1