voor het FINLAND. Plaatselijk Nieuws i-f.rr.vjHi'.r Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard heusden. aalburg. aalst. andel. bkakel. genderen. land van altena. meeuwen* nedekiiemekt. UITGAVE: FIRMA L. J. VEERMAN, HEUSDEN No. 6546 DONDERDAG 4 MAART 1948 Advertentiën 20 cent per regel. Advertentiën en berichten worden ingewacht: Voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uur; voor het Donderdagnummer tot Woensdag middag uiterlijk 2 uur. Dit blad verschijnt MAANpAQ en DONDERDAQ. Abonnementsprijs: f 1,95 per 3 maanden per week 15 ct.losse nummers 10 cent. Int. Telefoon No. 19 Postrekening No. 61525 Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden Deze week Al6 we op het ogenblik de kaart van Europa voor ons leggen, zien we, dat het oude werelddeel als het ware in drie delen is verdee d: het Westen, een piiddenstuk en Rusland. Er wordt thans een grote strijd, al is het niet met de wapenen, gevoerd om de heerschappij in dat middenmoot. Tot ^o,rige week was dit stuk nog verdeeld in een Noordelijke en een Zuidelijke strook, maar door de com munistische puts van vorige week is het middenstuk voltooid, tenminste bij na. Want tussen Zweden en Rusland ligt nog een land, dat in zijn geschie denis altijd strijd heeft moeten voeren tegen Rusland en thans in een wel zeer benauwde positie ligt: Finland. Toen Duitsland in 1941 Rusland aan viel, was Finland •gedeeltelijk bezet door de Russen en toen dan ook de Duitsers in Finland kwamen, was het logisch dat de Finse troepen aan de zijde der Duitsers viochten. Zij hadden de ver schrikkingen van de Russen meegemaakt en waren verheugd over de hulp van de Duitsers. Het kan hun niet kwalijk ge nomen worden dat zij dit deden, want vochten Amerika en Rusland in de oorlog ook niet samen tegen de ge- meensch appel ij ke vij and De raad dezer gemeente zal op Woensdag 10 Maart a.s. des avonds om half acht in openbare ver gadering bijeenkomen. De agenda vermeldt o.m.Verkie zing Wethouder; Voorlopige vaststel ling van het bedrag der uitgaven voor het openbaar lager onderwijs over *46 en vaststelling vergoeding voor het bij zonder lager onderwijs over 1946 en voorlopige vaststelling gem.-rekeningen rekening vleeskeuringsbedrijf over '46. Weer wordt onze gemeente een industrie rijker. In de v.m. Bierbrou werij zal n.l. gevestigd worden de N. V. 's-Hertogenbossche Tegelfabriek. Wij hopen in een volgend nummer ■ader op dit bericht terug te komen. In de Bioscoop van het Wapen van Amsterdam draait deze week de Ulm Jane Eyre. Velen van U zullen het prachtige beek van Jane Eyre gele zen hebben en willen beslist deze film zien. We raden U dan ook aan, deze prachtige film te gaan zien. Zaterdagavond vierde de jeugd- «lub „De Zonnebloem"alhier onder zeer grote belangstelling haar tweede jaarfeest. Door ziekte van Ds. An ker stond deze avond onder leiding van de heer K. Deurloo. Na opening en bijbelinleiding werd de avond ver der gevuld met voordrachten, samen spraken en Holland revue. In de pauze werd een fruitmand en taart op Ame rikaanse wijze verkocht, ten bate der jeugdclub. Alle medewerkenden heb ben zich heel goed van hun taak ge kweten en de leidsters van deze club, de dames A. Bouman en A. Deurloo, hebben zich heel wat moeite getroost ont alles ingestudeerd te krijgen. De jeugdclub kan met genoegen op dit jaarfeest terugzien en de belang stellenden keerden dan ook hoogst vol daan voor het gebodene tegen midder nacht huiswaarts. i Na de capitulatie van Duitsland werd Finland op een opmerkelijk zachte \yij- ze aangepakt. Er werden slechts en kele punten door de Russen bezet- en lange tijd hoorde men er niets van. Totdat op 29 Febr. de Russische gezant in Helsinki op bezoek kwam bij de President van Finland, Paasikivi. Hij overhandigde hem een brief van Stalin, waarin deze este, dat binnen zeer korte tijd een militair pact tussen beide landen moet gesloten worden. Op 1 Maart deed Paasikivi zijn ant woord aan Stalin toekomen, waarin hij beloofde, dat de vorming van een pact in het parlement zou worden be sproken. De communistische partij bezit in dit parlement sechts 25 pCt. van de zetels dus normaal zouden zij niet veel in te brengen hebben. Maar het is geen normale toestand en Finland heeft* de verschrikking van een oorlog reeds tweemaal in 10 jaar ondervon den. Dat het voorstel tot bespreking echter geen steun zal vinden bij de conservatieven (christelijke), is wel ze ker. Een communistenblad noemde de uitlatingen van1" de conservatieve par tij reeds „levensgevaarlijk". De meer derheid van het volk is tegen een pact, doch zij erkent tegelijk, dat er wel niets anders zal opzitten, dan toe te .geven aan de druk van Moskou. Maandagavond kwamen in het St. Josephhuis alhier de deelnemers aan de Stille Omgang bijeen. De voor zitter, de Ed.Achtb. Heer v. Delft, deelde mede, dat dit jaar de Stille Omgang weer gezamenlijk met de afd. Waalwijk in de nacht van 13 op 14 Maart a.s. gemaakt zal worden. Na een kort lof in de Noodkerk om 11.15 uur worden de deelnemers per bus naar het station Drunen gebracht, om per extra-trein naar Amsterdam te gaan. Daar wordt om 3.15 in de Posthoorn de H. Mis opgedragen. Om 4.30 uur begint de S. O. vanaf het Spui. Te 7.20 vertrek uit Amsterdam, waar de aankomst in Heusden om plm. 10 uur. Er worden plm. 40 deelnemers verwacht. Bij de damclub werd Maandag j.l. in hotel „Central" de jubileumwed strijd voortgezet met het spelen van vier partijen. In de tweede groep boek te O. Jonker een mooi succes door tegen Ger. Jonker remise te spelen. J. Deurloo won van Joh. de Graag en maakt goede kansen naar de bo venste plaats. In «greep drie kwam ste vig aan de kop J. Struijk door een overwinning op Ant. Fitters, terwijl W. v. Driel een kostbaar punt ver loor aan W. Kuijs (11). Maandag а.s. voortzetting. Bij de vorige week gehouden be stuursvergadering der Coop. Landbouw- vereniging „O. B." alher, werd we gens het bedanken van de heer C. v. Son, tot zaakvoerder van bovengenoem de Coöperatie aangesteld de heer H. de Waal Mzn. Aan belanghebbenden wordt tevens medegedeeld, dat de Coöperatie open zal zijn eiken Maan dag, Woensdag en Donderdag van v.m. б.30 tot 12 en n.m. van 1 tot 5.30 uur. Zaterdagvoormiddag tot 12 uur. Dinsdag en Vrijdag zal besteed worden aan het afhalen en thuisbezorgen van veevoeder, enz. Maandag 8 Maart om 7 u. hoopt Ds. P. Zandt van Delft voor tel gaan in de dienst des Woords in de Ned. Herv. Kerk alhier. Er zal dan bid stond voor het gewas zijn. Onder grote belangstelling van ouders en andere belangstellenden is Vrijdag 27 Febr. de jaarlijkse ouder avond van de school met de Bijbel gehouden in de Geref. Kerk. Vooraf bestond gelegenheid om in Ijet schoolgebouw het werk der leer lingen te bezichtigen, waar vele ou ders een dankbaar gebruik van maakten. Na opening door de voorzitter, de heer G. Visser, kreeg het hoofd dei- school de heer G. J. v. Roe kei de lei ding. Onderwijzer v. Wijk behandelde een Bijhelles naar aanleiding van de geschiedenis van Johannes de Doper. Verder volgden nog opstellen, zang, gedichten en een openbare rekenles. TABLETTEN MIJN HARDT Kou-en pij n verdrijvers I bij uitnemendheid Tenslotte werd afscheid genomen van meester Kraaienveld, die wegens het vervullen van zijn militairen dienst plicht de scliooi gaat verlaten. Waarderende woorden werden aan zijn adres gesproken voor het werk aan de school verricht, terwijl als her innering een fraai boekwerk werd aan geboden. De heer Kraaienveld dankte voor de prettige samenwerking en sprak de hoop uit eenmaal weer in Aalst te kunnen terugkeren, waarna sluiting. Ds. Klerkx alhier ontving toe zegging van beroep naar Meteren-Est. Op Vrijdag 5 Maart zal in het Verenigingsgebouw alhier een grote Di stricts Propagandavergadeiing van de Nederl. Chr. Landarbeidersbond gehou den worden. Als sprekers zullen optre den: R. Huizinga en A. IJska, hoofdbe stuurders van de N.C.L.B. Opwekkend slotwoord door Ds. H. Harkema van Wijk. Het Andels Fanfarecorps zal haar medewerking verlenen. Zie advertentie. Tot bestuursleden van de Herv. J. V. „Obadja" zijn herkozen: W. Bronkhorst, G. v. Rijswijk en J. v. Rijs wijk. In de plaats van H. v. Rijswijk, die als lid der Vereniging bedankte we gens zijn overgang naar de Mannenver- eniging, werd gekozen D. Kraai, die voortaan als Secretaris zal fungeren. In de O. L. School alhier werd de jaarlijkse ouderavond gehouden. De heer M. v. Da.en heette alle a^nwezi- zigen hartelijk welkom en gaf een korte inleiding betreffende de gang der za ken. Vervolgens werd onder leiding van dhr. Muilwijk door de kinderen uit de hoogste klasse een drietal lied jes gezongen. De heer Klirrj gaf een praatje bij een plaatje over Indië. Hierna werd het woord gevoerd door de Directeur der Ambachtsschool uit Zaltbommel, die de ouders in een kort betoog de voordelen van het am- bachtsonderwijs uiteenzette. In de pauze kregen de ouders ge legenheid zich met het onderwijzend personeel te verstaan. Tot slot werden nog enige liedjes gezongen en een paar gedichten gede clameerd. De collecte welke na afloop werd gehouden voor de aankoop va* een nieuwe projectielantaarn bracht ruim f 50 op. Zaterdagavond 28 Febr. j.l. hield de v.v. „Quick" alhier een verlotingt in het werkl.gebouw, waarvan de uit slag is als volgt: le prijs no. 258, 2e 66; 3e 270; 4e 519; 5e 208;; 6e 105; 7e 167; 8e 470; 9e *86, 10e 574; 11e 651; 12e 458; 13e 248; 14e 447; 15e 627; 16e 937;; 17e 362, 18e 869; 19e 897 en ?0c 617. Deze avond draaide tevens het rad van Avontuur, waarvoor zeer veel be langstelling was. Om misverstand te voorkomen, delen wij mede, het bericht opgenome* in ons vorig nummer, over het geval1 Thur, niet van de hand van onze plaatselijke correspondent uit Dende ren is. Op Donderdag 4 Maart hoopt (te Chr. Vrouwenbond, afd. Genderen, in de Chr. School alhier,, haar jaarver gadering te houden. Op Vrijdag 5 Maart hoopt de Schoolvereniging in een Ouderavond bij een te komen. De collecte, die j.i. Zondag in de Herv. Kerk wierd gehouden, voor de kerkvoogdij, heeft f100 opge bracht. Voor het Geref. Bouwfonds werd alhier f81,35 gecollecteerd. HERPT. Vanaf Zaterdag 27 Febr. tot en met Zondag 14 Maart wordt üt het café van Jan Verhoeven alhier, een barrakwedstrijd gehouden ten ba te van de v.v. Herptse Boys. Er zij» een tiental waardevolle prijzen be schikbaar. Bovendien worden er gere geld dagpremies beschikbaar gesteld. Van de 65 gedetineerden, 'die, na opheffing van het kamp fort Vuren, werden overgebracht naar he.t bewa kingskamp „Altena", zijn er nog 38 tewerkgesteld te Geldermalsen en Ar- kel. Laagste inschrijvers voor heto»- derhoud van het Afwateringskanaal De* Bosch-Drongelen, waren C. Schapers en C. de Bont, R aamsdonk tege» f 9400. De Geref. Kerk alhier, heeft dej zer dagen uit Amerika, door bemidde ling der fam. v. Gammeren, die al daar een extra-collecte heeft laten hou den, een bedrag ontvangen van f 800, welke som dankbaar werd aanvaard. Vrijdagavond 27 Febr. werd de jaarvergadering van de Chr: School vereniging alhier gehouden in een lot kaal van de Chr. school. De heer Bemmel opende de vergadering met het zingen van Ps. 33:7 en gebed, waarna hij voorlas Ps. 33. Hij sprak een kort openingswoord, waarna volgde verslag penningmeester. Alvorens tot stemming van een be stuurslid over te gaan, gaven enige per sonen zich op als lid der Schoolver eniging. Met bijna alg. stemmen werd dhr. C. Oomen tot bestuurslid herkozen. Vervolgens sprak het hoofd der school over het onderwerp „de Jo den". Hij wees op hun eeuwenoude strijd in Palestina. In de pauze, waarin sigaren werde* gepresenteerd, hadden de ouders ge legenheid zich met het onderwijzend personeel te onderhouden. VAN ALTEHA

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 1