Plaatselijk Nieuws Gemeenteraadsverslag TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Vergadering van de Kring Land van Heusden en Altena en de Biesbosch. behorende bij het No. 6546 DONDERDAO 4 MAART 1948 een 15-tal nuttige voorwerpen werden toegewezen. '•-GRAVENMOER. Voor het diploma E.H.B.O. hebben onze dorpsgenoten Mej. J. Blom Mevr. A. Faro, Mej. J. Faro, Mej. A. Kanters, Mevr. Selders en de heer de Bruin, met goed gevolg examen af gelegd te Waalwijk. Mej. J. M. Versteeg werd be noemd als gezinsverzorgster te Sprang- Capelle. De uitvoering der Oranje-Garde alhier, is thans definitief vastgesteld op 12 en 13 Maart a.s. Öp 12 Mrt. voor leden en begunstigers en op 13 Maart voor belangstellenden. Opgevoerd zal worden het stuk „Plicht of Liefde"? Ds. Eysenga, beroepen predikant bij de Ned. Herv. Kerk alhier, ging Maandagavond in de Ned. Herv. Kerk alhier, voor in de dienst des Woords. Ter gelegenheid van het 40- en 25-jarig bestaan van de Ne(:l. Herv. Jongelings- en Meisjesvereniging hiel den deze 2 verenigingen een gecombi neerde jaarvergadering met leden, be gunstigers en genodigden in de Ö.L.S. alhier. De A. R. Kiesvereniging alhier, komt 4 Maart a.s. in de Chr. school alhier in jaarvergadering bijeen. Het programma vermeldt o.a. de jaarver slagen van secr. en penningmeester, reglementswijziging en voorstel contri butieverhoging en bestuursverkiezing. Aftredend, doch herkiesbaar de heer K. de Geus. ZUILICHEM. Vorige week kwam de heer J. C. J. v. Wijgerden bij het schaatsenrij den zodanig te vallen dat hij een enkel brak. Op 12 Maart zal in de Bijz. Lag. school alhier, een vergadering worden gehouden, uitgaande van de afd. Bom melerwaard Chr. Boeren- en Tuinders- bond. Als spr. zal optreden de WelEd. Heer A. v. d. Graft te Welf, voorzitter van de Prov. afd. C.B.T.B., met ars on derwerp: Waarom fid van de Chr, Boeren- en TÏiindersbond". Deze ver gadering heeft ten doel om te komen tot oprichting ener plaatselijke afde ling van de C.B.T.B. Naar Wij vernemen hoopt de Chr. Gem. Zangvereen. „Sursum Corda" al hier, op 10 Maart 1948 een zangcon cert te geven in Sanatorium „"Sunny Home" te Waardenburg. ALMKËKK. Met medewerking van de v.v. A.V.V. alhier, gaf j.l. Zaterdagavond de toneelvereniging „Onder Ons" uit Go- rinchem voor een stampvolle zaal, een toneelavond. Na een openingswoord door de voorzitter de heer A. v. Her- wijnen, werd een begin gemaakt met de opvoering van een gedicht door een 2- tal leden van A.V.V.waarop een ver diend applaus volgde. Hierna werd door de toneelvereniging opgevoerd een blijspel in 3 bedrijven „in het gouden Haantje". Op elk dezer bedrijven volg de een daverend applaus en werden de lachspieren van de aanwezigen me nigmaal in beweging gebracht. In de pauze werden verschillende voorwer pen ten bate van de v.v. verloot. Aan het einde van deze uitvoering sprak de voorzitter een woord vani dank tot alleni, en in het bijzonder tot de leden van „Onder Ons" voor deze genotvolle avond. Wij spreken de wens uit^ dat A. V. V. ons nog meer derge lijke avonden zal bezorgen. BABILONIëNBROEK. Vorige week Donderdag werden op de ijsbaan van Juliana" alhier wedstrijden gehouden op de schaats, waarvan de uitslag was als volgt: le prijs: P. Hoeflaken met mej. M. Lankhaar Cd.; 2e M. v. Enkhuizen met mej. J. Hoeflaken; 3e pr. A. Lankhaar Az. met mej. Beb Sieling. Vrijdag d.a.v. werd een wedstrijd ge houden voor de schoolkinderen. Het geheel had een gezellig verloop zodat het bestuur op een goed geslaagd feest kan terugzien. CAPELLE. In de zaal Cové-v. d. Haart alhier, gaf de muziekvereniging Kunst na Arbeid" vorige week Dinsdag en Woensdagavond twee j^oed geslaagde uitvoeringen. Hedenavond om half acht zal de vereniging „Het Groene Kruis" in „Elthato" haar jaarvergadering houden. Dr. H. Winkelman zal een korte bespreking houden over het „Kraam- centrum", terwijl de Inspecteur van de Volksgezondheid een lezing hoopt te houden over „Algemene organisatie Ge z o n dhe idszo r g DUSSEN. Hank. Dit jaar zal het 20 jaar geleden zijn, dat de kerkelijke fanfare „St. Cecilia" opgericht werd. Naar aan leiding van dit jubileum wordt een groot festival georganiseerd, hetwelk gehouden zal worden op 19 en 20 Juni a.s. Aan dit festival kunnen deel nemen Dames-, Mannen- en Gemengde Koren, Harmonie- en Fanfarecorpsen. De inschrijvingen moeten uiterlijk 1 April 1948 in het bezit van de festival secretaris dhr. L. Weterings C 99 L te Hank, zijn. GORINCIIEM. In hotel de Gier alhier, hield op 27 Febr. j.l. de Coop. Gorinchem- se Eierveiling U.A., haar gewone jaar vergadering. De voorzitter, de heer Stork heette in zijn openingswoord, de talrijke aanwezigen hartelijk welkom. Hoewel het jaar 1947 voor de vere niging niet ongunstig genoemd kan wor den, hebben wij nog steeds, aldus de voorzitter met dezelfde bezwaren te kampen. Van een vrije handel in deze is vooreerst nog geen sprake. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek dat de aanvoer van eieren nog slechts weinig is gestegen. Hij hoopte op een vrijheid zoals voorheem toen onze veiling aan de spits stond. Uit het financieel verslag bleek, dat andere baten, zoals huur van gebouw, het mogelijk maken op de oude voet te blijven voortgaan, ja zelfs met de prijs iets boven de officiële notering te gaan. Met bijna alg. stemmen wor den tot bestuurslid herkozen de heren W. Prins en H. Goeverdingen. Tot ®lot de gratis-verloting», waarbij Op 27 Februari hield de Kring Land van Heusden en Altena en de Biesbosch te Almkerk haar jaarvergade ring. De slotzin, die de secr. op de uitnodiging gezet had, is bewaarheid geworden't was een geslaagde mid dag de zaal was goed bezet. De 2e voorz. dhr. v. 't Sant opende de vergadering met gebed en schrift lezing. Uit het jaarverslag van de secr.- penn. bleek, dat we wat de organisatie betreft, goed hebben geboerd. Vervolgens kreeg dhr. v. 't Sant het woord ov«r „De hedendaagse prijzen politiek der Regering". 't Is, aldus spr., een onderwerp dat momenteel in het middelpunt der be langstelling staat. De regering gaat zich al meer met de loon- en prijzenpolitiek bemoeien, 't Landbouw Economiscch In stituut is de basis waarop de prijzen voor de landbouw worden vastgesteld. Deze basis is echter te smal, d.w.z. er zijn over het gehele land maar 59 bedrijven, die aan een z.g.n. kost prijsberekening meedoen, dit is zeer be grijpelijk veel te weinig, er moeten vooral ook in deze streek met zijn minder goed geoutilleerde bedrijven, meer kleinere bedrijven zijn die hieraan meewerken. Wanneer men meer van deze dingen wil weten (kostprijsbere kening) kan men zich in verbinding stellen met de ass. v. d. voorlichtings dienst. De omstandigheden nopen de boer en tuinder, dat hij nog meer 'tijd als qr momenteel al gevraagd wordt voor bedrijfsbeekhouding gaat besteden, daar men nog meer als voorheen met gedo cumenteerd cijfermateriaal voor de dag moet komen om te trachten een recht matige beloning te krijgen. We staan,, wat dit betrefj, nog een heel eind achter bij de industrie deze kunnen veel gemakkelijker een goede prijs voor hun product krijgen als de boer en tuinderv maar we moeten toch trachten ons Ned. volk te óvertuigen, dat een volksgroep die voor de aller eerste levensbehoefte zorgt, ook vol doende waardering krijgt voor zijn noes ten arbeid, dit behoeft dan nog niet eens ten koste te gaan van de consu ment, er is ook nog een tussenhandel die vaak grove wins'.ein maakt, hier kon misschien ook wel eens wat meer ge leid worden, beter is 't misschien nog door het in eigen hand te houden, door oprichting van Coöperaties. Spr. wees verder nog op 'tmeer ra tioneel maken van onze bedrijven, als zeer belangrijk punt kwam ruilverka-> veling ter sprake, speciaal verkaveling* van pacht, daar dit voor onze streek aL een enorme verbetering zou geven. Zaterdagavond 6 Mrt. a.s. zal in de oude openbare school alhier een uitvoering worden gegeven door het 's-Gravenmoers Mannenkoor, het Da meskoor en het Ned. Herv. Kinder koor, het geheel onder leiding van de heer P. Christ. Gok verbetering van het grasland, door goede ontwatering, bemesting, om- weiding, kunstmatig drogen van gras, kan nog veel bereikt worden. Inleider drong ook nog aan op 't aansluiten bij een standsorganisaie, daar door een drachtig optrekken met Gods hulp voor onze agrarische bevolking nog veel te bereiken zou zijn. Er volgde een geanimeerde bespre king waarin verschillenide punten nog eens breedvoerig besproken werden:., Hierna kreeg dhr. Bron het woord over „Tuinbouw en Fruitteelt in! onze streek." Er is op dit terrein, aldus spr.,, nog zeer veel te{ doen, er moet ratio neler gewerkt wordepi, door b.v. bij 't aanleggen van boomgaarden de grond te laten karteren, hierdoor kap veel narigheid in de toekomst voorkomen worden, dit geldt echter ook voor de tuinbouw, daar niet elke grond voor een bepaalde tejelt geschikt is. Ook op dit onderwerp volgde edn levendige discussie. Öp een vraag of er niet teveel boomgaard aangelegd wordt, zei inleider, dat als we zien naar het verbruik voor en na de oorlog, dat dit al verdubbeld was en zich nog steeds in stijgende lijn begeeft en als men rekent dat er nu nog maar voor een goed half jaar inlands fruit is, behoeft hiervoor nog geen vrees te bestaan. Ook 't verwerken van fruit tot jam, enz. biedt nog vele mogelijkheden,, er dient echter wel op gelet te wor den, dat we, speciaal wat 't ver wier ken en de afzet van tuinbouw en fruit teeltproducten betreft, 'tzelf in han den houden door deze zaak coöperatief op te zetten, hier is consument en producent, beide mee gebaat, i Op de vraag of er nog afzetmogelijk heden zijn voor het betere fruit in het Land van Altena, werd door inleider, gewezen op de goede resultaten, die de Coop, veiling te Veen in zijn eerste levensjaar al getoond heeft en kunnen we, wat dit aangaat, vrij gerust zijn. In de rondvraag werd nogmaals ruil verkaveling onder de aandacht ge bracht; er werd een z.g.n. studiecom missie, die deze zaken met de bevoegde instanties op dit gebied zal opnemen, ingesteld. Om half 6 uur werd deze genoeg lijke en leerrijke middag met het staan de zingen van Ps. 118: 14 en gebed gesloten Vergadering van de raad der gemeente ZUILICHEM op Vrijdag 27 Febr. 1948, des n.m. 3 uur. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer C. Ho bo, waarn. Burgemeester. SecretarisWelEd. Heer H. C. v. ös. Aanwezig alle leden. Na de opening met gebed geeft die Voorzitter een kort overzicht over het afgelopen jaar. Persoonlijk is spr. zeer dankbaar, dat hem, hoewel reeds ruim 3 jaren boven zijn pensioengerechtigde leeftijd, nog de kracht en lust gegeven is om reeds meer dan 2 jaren als wnd. burgemeester dezer gemeente op te treden. Deze lange waarneming staat in verband met de voorgenomen vere niging van gemeenten in de Bommeler waard. Hoe het met de plannen staat, weet spr. niet. Het is te hopen, dat binnen niet al te lange tijd in deze zaak de voor deze gemeente gewenste beslissing zal worden genomen en dat zolang deze beslissing niet is gevallen en spr. als Voorzitter fungeert, on derling een prettige verstandhouding moge blijven. Zeer teleurstellend was, dat de Klin ker Isoliet N. V. niet in deze gemeen te is gevestigd. De herbouw van de toren zal nog wel enige jaren aanlo pen. Gelukkig, dat de Ned. Herv. Kerk mag worden herbouwd. De in aanbouw, zijnde woningwetwoningen zullen t.z.t. een aanmerkelijke verlichting van de woningnood in de gemeente betekenen. De raad mag zich gelukkig prijzen, dat hij tot deze bouw heeft besloten. Spr. geeft voorts een overzicht van de geboorte- en sterftecijfers en van het verloop der huwelijken!» Spr. memoreert voorts pog enkele bijzondere gebeurtenissen, welke ons vaderland in zijn geheel aangaan, zoals het toekomstig regeringsjubileum van H. M. de Konjingin. Dankbaar mogen wij zijn£ dat H. M. voor ons 'is ge spaard gebleven^ Voorts mogen wij dankbaar zijn, dat de algemene rust in onjs land bewaard bleef, vooral als we n(u naar andere landen zien. Overigens ziet spr. de 'Vooruitzichten zeer som ber. Er wordt maar al te wei pi g beseft, hoe arm we door de oorlog zijn, gewor den». De toestand in Indië is nog steeds piet opgehelderd. Moge dit in 1948 ver- anfderen en mogen onze jongens over zee, welke inj het middelpunt der be langstelling staan, weer spoedig tot hun familie terugkeren. Wat 1948 on<s zal brengen, weten we Piet. God regeert en aan Zijn ze gen/ is alles gelegen. Een| aantal ingekomen stukken wor den' voor kennisgeving aangenomen. Bij de begrotinjg 1947 van de Vlees keuringsdienst Kerkwijk geeft de Voorz. eert overzicht omtrent de stand van zakep van deze dienst. Dit kan niet lan ger zo gaan, en spreker meent dat de Stand onhoudbaar wordt. Deze dienst kost jaarlijks grote bijdragenj. Voorts nog een schrijven van het Mi nisterie van Wederopb. en Volkshuis vesting houdende toezegging, dat een Rijksbijdrage zal worden; verleend in het explotatietekort der woningwetwonin gen'. Tensllotte nog het bericht dat voor de in, aanbouw zijnde woningwetwo ningen de huur is bepaalld op f'4,90 per week. De Voorz. doet de navolgende me dedelingen Dat het nog niet bekend is, hoeveel woningen in 1948 mogen worden ge bouwd. Dat de Ned. Herv. Kerk ip 1948 zal worden herbouwd zonder de toren. Vervollgens wordt met alg. stem- mep zonder enige discussie de reke ning dienstjaar 1946 voorlopig vast gesteld. De gewone dienst sluit met een. batig saldo van f 1493,58 en de ka- pitaaldiepst met een nadelig slot van f 14749,10. De vergoeding van de Bijz. School voor het jaar 1946 wordt bepaald op f 11,25 per leerling. De begroting 1948 wordt met alg. stem me a zonder enige discussie vast gesteld. De Voorzitter deelt mede, dat voor gesteld wordt, de koste a per leerling voor het lager opderwijs voor 1948 te bepalep op f 12.50.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 5