voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Het conflict in de Zuidpool. Plaatselijk Nieuws Binnenland DEZE WEEK: Dit Wad verschijnt MAANDAG en DONDERDAG. Abonnementsprijs: f 1,95 per 3 maanden per week 15 ct.losse nummers 10 cent. UITGAVE: FIRMA L. J. VEERMAN, HEUSDEN Int. Telefoon No. 19 Postrekening No. 61525 Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden No. 6547 MAANDAG 8 MAART 1948 Advertentiën 20 cent per regel. Advertentiën en berichten worden ingewacht: Voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uur; voor het Donderdagnummer tot Woensdag middag uiterlijk 2 uur. een vooraf overwogen staatsgreep, nauwkeurig voorbereid in ieder on derdeel en uitgevoerd door de po litie en gewapende communisten- benden, tegen de wil van de groot ste meerderheid van het Tsjecho- Slowaakse volk. Ik kan die rege ring derhalve niet erkennen, en er ken ze ook niet als een legale Tsjecho-Slowaakse regering in overeenstemming met de grond principes der democratie," aldus de gezant. waardoor het mogelijk is de jon gens in Indië, met hun verjaardag een pakketje te zenden en hen ge regeld van lectuur te voorzien. Het bestuur vertrouwt er op, dat zii ook in de toekomst op aller me dewerking zal mogen rekenen. Onze jongens zijn zeer dankbaar voor het contact, dat op deze wijze tussen hen en ons vaderland is gelegd. Brieven, getuigende van deze dankbaarheid worden door het bestuur geregeld ontvangen. Enigle weken gieteden werd een reeds tientallen jaren bestaand conflict weer zeer actueel, n.l. de kwestie, aan wie de Falklandseilanr den toebehoren. Deze eilanden ztijn niet groot, tesamen nog! niet die helft van de oppervlakte van Ne derland en liglgen op plmi 400 kin ten O. van de uiterste Zuid punt van Zuid-Amerikia. Ze wer den in 1 592 ontdekt door een Hn- Igelsman, maar in 1764 werden ze door Frankrijk in bezit glenomen, die ze op zijn beurt weer enigle jaren later aan Spanje afstond, die ze ook niet lang! behield. In 1771 kwamen ze weer in Englelse han den, waarna er geen verandering' van eigenaar meer plaatsvond. In het begin van deze eeuw liet Arglentinië een woord van aan spraak' op deze groep eilanden horen en herhaalde dit verschillen de kieren. Toen gfng het bericht door de wereld, dat er in de Zuidpool ko len en zelfs gloud moest zijn. In verschillende landen werd toen ge- zoCht naar mogelijke aanspraken op gedeelten van dit gebied en natuurlijk kwam Arglentinië weer met zijn aanspraken op cje Falk- landseüanden. Het hielp niet veel. ►Maar nu heeft ook Chili, het nabuurland van Argentinië, zich aan de zijde van zijn buurman ge- steld. En nu niet alleen met woor den, maar ook met daden. Er Zijn n.l. van beide landen oorlogssche pen naar een eilandengroep gie- giaan en troepen aan land gezet en militaire posten gevestigd. Natuurlijk liet Engeland dit er niet bij! zitten en stuurde er ook' een oorlogsschip naar toe, doch tot een treffen is liet niet geko men. 1 i Amerika houdt zich bij dit alles strikt neutraal. Het is de bondge noot van Engeland, doch mag! ook geen vertroebeling! brengen in de verhouding' .tussen de Amerikaanse landen onderling. Het wacht dus rustig af hoe de toestand zich ver der ontwikkeld. Engieüand wil de 1 zaak voorleggen aan het Int. Hof van Justitie in Den Haagl, doch daar voelt de andere partij niets voor. Het schijnt, dat de zaak van zelf zal doodbloeden. Immers, in dien Engeland doorzet, zal d/t waarschijnlijk de vonk betékenen, die de vlam veroorzaakt en het zo zwaar gehavende Engeland past wel op, zijn handen te branden. Het hoopt op een gunstige rege ling' voor liet Zuidpoolconflict, doch dit zal', evenals in de meeste conflicten, welkte op het ogenblik de aandacht vraJgten, wtel zeer moei lijk zijn. NEDERLAND NAAR PARIJS. De Nederlandse regering heeft de uitnodiging om deel te nemen aan de ió-landenconferentie over 't Marshall-plan, welke 15 Maart te Parijs begint, aangenomen. Naar wij N vernemen zullen van Nederlandse zijde deelnemen mi nister Van Boetzelaer en dr. H. M. Hirschfeld. NEUSDEN. iMet vele afgevaardigden van Meisjesverenigtingien uit de omtrek, leden van de andere jeugdvereni gingen uit Heusden, vertegenwoor digers van kerkeraden enz. her dacht de Chr. Meisjes vereniging „Jong Leven", in twee avonden onder leiding van Ds. Anker, haar elfjarig' bestaan. De inleiding bestond naast die gebruikelijke punten uit een weer gave van de wekelijkse werkzaamL heden der vereniging!, waarbij de meisjes deze avond in verenigings- kleding waren en de nieuwe prach tige verenigingsvlag voor het eerst werd getoond en waarbij we ©en keurige bijbelinleiding!, jaarvers'ag, voordrachten zang' enz. ten gehore kregen. Door de leden werdr vertolkt "Strijd", ©en aangrijpend stukje uit het leven, waarin de goede en de kwade machten ©en aanval doen op het jeugdige leven en waarin tenslotte het goede in de wereld zegeviert. Ook „De hand die leidt" en „De dames van het stadje" wa ren rijk aan inhoud en lieten niet na indruk te maken op de aanwe zigen. Het waren ©en paar goede avonden, waarin aan het adres van bestuur en leden waarderende woorden werden gericht en de Pre sidente mej. M. Baaijens boven dien ook bloemen in ontvangst had te nemen voor het vele werk dat Zij aan de vereniging en voor de meis jes doet.. Wat de verzorging ook van die avonden betreft hadden de dames Bouman en Deurloo met de Pre sidente ,eer van hun werk en we onderschrijven de woorden welke op die avonden aan hun adres gericht werden, dat „Jong Leven" mag groeien en bloeien tot op bouw der gemeente en dat van de jeugd in het bijzonder. De collecte, die door het Protestantse Thuisfront is gehou den heeft het mooie bedrag van f219.90 opgeleverd, terwijl de op brengst van de Amerikaanse ver koping gedurende de jaarvergade ring van „Jong Leven" voor het zelfde doel f46.25 bedroeg. Het bestuur brengt de gevers zijn oprechte dank voor hun milde, geldelijke en stoffelijke bijdragen, ALMKEKK. Het bestuur van de' Herv. M. V. „Dorcas" alhier is als volgt samengesteld: Presidente, Mevr. A. Bouman-Oldenburg; 2e presidente G. van Haaf ten; secretaresse G. Daim; penningm. Cath. Bouman en bibliothecaresse T. v. d. Nat. De vergaderingen worden ge'hou- den elke Dinsdagavond in het ver enigingsgebouw. Nieuwe leden kun nen zich opgeven bij de secreta resse. Het bestuur der Ned. Herv. KL M. V. ,,'t Rozeknopje" is ais vo^t samengesteld: Annie Schou ten, secretaresse; Mina v.. Herwij nen oenningmeesteresseElly Lie- vaart pibliothecaresse en LinaWes- terlaken algemeen adjunct. Donderdag! 11 Maart a.s., des nam. 6.45 uur, hoopt de Herv. Meisjesver. „Abeid Adelt" in die zaal van de heer C. G. van Dijkf alhier, haar jaarfeest te vieren. Woensdag 3 Maart j.l. hielld de Oranjevereniging! alhier iri de jzaal van de heer v. Dajk ha&r jaarvergadering. Na ©en openingswoord van de voorzatter, de heer A. Bi. Snoek, werd het overlijden herdacht van het bestuurslid, de heer P. Nieur wenhuizen. Deze rede werd door de vergadering staande aange hoord, waarna een minuut stilte in acht werd gtenomen. De aftredende bestuursleden de heren W. Noorloos, J. M. Blan- kers, W. J. Ddbbits, A. J. v. Dos en Joh. de Peuter, werden alle® herkozen, terwijl in de vac. Nieu- wenhuizen werd gtekozen de heer Adr. N ieu wenhuizen en in de vac. J. Roubos, de beer B. Roubos. Er werd besloten deze zomer een gtroot feest te organiseren n-1. 31 Aug. a.s. openingsconcert. 1 Sept. historische en alLeg. optocht en 's avonds concert. 2 Sept. v.m. kinderfest en n.m. volksfeesten en indien mogelijk dien avond een openluchtspel, met concert en vuur werk. Door de leden werd het bestuur glemachtigd in dien geest te han delen. Nadat nog1 door enkele leden* van de rondvraag gebruik was ge maakt, werd door de voorzitter het bestuurslid J. Roubos dank! gezegd voor het vele werk dat de heer Roubos in 20 jaren voor de ve eniging heeft gedaan en deelde mede .dat de heer Roubos vanaf heden benoemd was als ere-lid der Oianjevereniging, hetwelk door de vergadering met een applaus werd beantwoord. De heer Roubos dankte voor het gesprokene en de eer die hem thans is te beurt gevallen. Nadat staande het Wilhelmus was gezongen, sloot de voorzitter deze vergadering. DISTRIBUTIEKANTOOR GE PLUNDERD. Een brutale inbraak' in het dis tributiekantoor te Hippolytushoef werd ontdekt, waarbij bleek dat een gtroot aantal bescheiden waren ontvreemd n.l.500 levens middei- üerikaarten, 200 levensmi ddei en- kaar ten voor zieken, ruim 800 schoenenbonnen, ruim 3600 rant- roenbonnen, ruim 1500 textielpun ten, enige honderden speciale ver dunningen, 300 eenheden brand stoffen en io.oooen rantsoenen aan door detaillisten ingeleverde cou pures, o.m. 6000 voor tabak, 1 5000 voor Vleeswaren, 30.000 texttelpunr ten, 10.000 eenheden brandstoffen en enigle duizenden eenheden in dustriekolen. De ongenode gasten hebben hiet gehele gebouw systematisch door zocht 1 DOOS GERUCHT OMTRENT DE GULDEN. Een zegsman van de Britse am bassade te Brussel heeft catego risch het bericht tegen gesproken, dat in de Engelse bladen is ver schenen, volgens hetwelk de Brit se delegatie bij de vijflandenconf©- rentie te Brussel zou hebben voor gesteld in het kader van ©en Wes terse Unie het pond sterling, de Nederlandse gulden en de Belgi sche franc gelijktijdig te devalue ren. Dit bericht wordt als „zui vere nonsens" betiteld. De Belgische minister vai\ fi nanciën verklaarde aan een redac teur van Belga, dat een herziening van de pariteiten in het onder houd, tussen Spaak, Sir Georges Rendtel en min. Eyskens Woens dagavond j.l. zelfs niet aangeroerd is. Ook! het Belgische ministerie van buitenlandse zaken s heeft de geruchten krachtig weerlegd. PARLEiMENTSZITTING RADIO -UITZENDING. Het ligt in het voornemen van de Wereldomroep de vergadering der Tweede Kamer, waarin de wij ziging der West-Indische staats regelingen zal worden behandeld], uit te zenden. Dit is voor de eerste kleer in de parlementaire geschiedenis, dat zulks met betrekking tot de Twee de Kamer gebeurt. OOSTENRIJK RIJP VOOR ZELFBESTUUR. De Oostenrijkse regiering heeft na ©en speciale kabinetszitting mee gedeeld, dat het land naar haar mening gereed is voor zelfbestuur. In het communiqué komt tot ui ting, dat de jongste gebeurtenis sen in Tsjecho-Slowakije de Oos tenrijkse regering er niet van af zuden houden te trachten zo spoe dig mogjelijk een vredesverdrag te verkrijigen. LENING AAN NEDERLAND. Het internationale monetaire fonds heeft bekend gemaakt, dat het Nederland 16.500.000 dollar heeft geleend. Deze lening is gedurende de maand Februari beschikbaar ge steld. Nederland 'heeft hiermee totaal 64.500.000 dollar opgenomen. TSJECHISCH GEZANT IN NE DERLAND AFGETREDEN. De Tsjechische gezant bii het Nederlandse Hof, generaal Serge Ingr, is afgetreden. „De huidige regering van Gott- wald verkreeg haar macht door

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 1