voor het Land van Eensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Plaatselijk Nieuws DE BENELUX. Onrustig, gejaagd? DH blad verschijnt MAANDAG en DONDERDAG. Abonnementsprijs: f 1,95 per 3 maanden per week 15 ct.losse nummers 10 cent. UITGAVE: FIRMA L. J. VEERMAN, HEUSDEN Int. Telefoon No. 19 Postrekening No. 61525 Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden No. 6548 DONDERDAG 11 MAART 1948 Advertentiën 20 cent per regel. Advertentiën en berichten worden ingewacht: Voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uur; voor het Donderdagnunnmer tot Woensdag middag uiterlijk 2 uur. Deze week Die samenwerking tussen België, ten Nederland die al voor de laat ste oorlog in verschillende proble men word betracht, is na die oor log in alle opzichten toegenomen. Het begon reeds direct na de be vrijding, toen er handelsovereen komsten gesloten werden,waarin ook Luxemburg werd betrokken. Er volgden verschillende confe-> renties tussen de ministers van de ze landen welke leidden tot een verbond van deze drie, de Bene lux. Aanvankelijk had deze alleen tien doel, de onderlinge douane regelingen te vergemakkelijken voor de toeristen en de exportgoe deren van en naar de landen on derling. Maar toen de conferenties in zake het Duitse vraagstuk in Lon den zouden beginnen, was de Be nelux van oordeel, dat zij, als na buurlanden van Duitsland, zeer ze ker ook wat te vertellen moesten hebben. Dit werd dan ook Engeland en Frankrijk medegedeeld. Na enige besprekingen werden de ministers van "buitenlandse zaken der Bene lux uitgenodigd, hun voorstellen en plannen ten aanzien van het vraagstuk Duitsland te komen ver tellen in Londen. Zij mochten ech ter niet aan de besprekingen zelf deelnemen. Tijdens deze conferentie vkwam het nieuws over de actie in Tsjecho-Slowakije. Dit zal er wel toe hebben bijgedragen, dat er tij* dens de besprekingen in Londen voorstellen werden gedaan voor een Vijfmogendheden-pact en de ze voorstellen ook ter bespreking werden aangenomen. Er werd zelfs aangedrongen, verder te gaan dan alleen een economische overeen komst en aan deze een militair pact te verbinden. Dit komt dan neer op een Westelijk bloc, als een te genhanger van het door Rusland gemaakte oostelijk bloc. Dat dit militair pact van groot belang is, blijkt uit de haast die er achter gezet wordt. 1 Over het algemeen gaan confe renties niet zo vlug, maar deze is in enkele weken bijna geheel ge sloten en men verwacht, dat de ondertekening binnen enkele da gen zal plaats vinden. Amerika heefj verklaard, niet te gen zulk een accoord te zijn, het geen wel 1 vanzelfsprekend is, maar wat meer betekent is, dat Amerika zijn vdlledige steun zal geven, wat wel hierop zal neer komen, dat zij yan het plan-Mar shall eerst zal delen aan de 5 lan den van dit pact. Dit zal voor der ze landen een grote uitkomst zijn, want alle zijn geteisterd door de oorlog en enige honderden milli- oenen dollars kunnen zij best ge bruiken. Naast deze 'hulp heeft Amerika ook legeruitrusting beloofd aan de ondertekenaars. Het enige, wat 'Amerika dus niet doet, is zijn handtekening onder het pact zet- 1 ten, mgar dat is ook de enige ne gatieve houding ten opzichte van dit pact. Als dit pact volgende week ondertekend wordt, zaj. er voor de Benelux een eerste deel van haar bestaan worden afgeslo ten, dat zowel voor de Benelux zelf, als voor de overige West- Europese landen een begin zal zijn geweest van een volledige samen werking. Eendracht maak macht. De kleinen zijn begonnen, laten de groten deze weg volgen. HEUSDEN. In de gisteravond gehouden raadsvergadering, werd tot wet houder gekozen, in de plaats, van de 'heer H. Kant, die als zodanig ontslag 'had genomen, de heer Jac. Groen. Het bestuur der Kon. Erk. Hengelsportvereniging afd. Heus den def A. H. B., ontving van 'het gemeentebestuur alhier het verblij dend bericht, dat het voor het op 21 Maart a.s. te organsieren concours een medaille beschikbaar stelde. De termijn fan inschrijving is verlengd tot 14 Maart. In 'het volgend nummer zal het officiële programma worden be kend gemaakt *en zullen nadere mededelingen worden gedaan. Maandag a.s. hoopt in ho tel „Concordia" voor 'tNuüt op te tredeft de heer H. J. Stuvel uit Rijswijk (Z.H.). Genoemde spre ker is geen onbekende voor Heus den. Wie herinnert zich niet zijn serie schitterend gekleurde plaat jes, waarmee hij zijn lezing „Glo rie van Nederland" opluisterde en zijn aangename, vlotte wijze van vertellen Thans komt hij met een lezing over 't mijnbedrijf in Nederland, getiteld „De jacht naar het zwar te goud". Weer zul]en prachtige kleurfoto's het gesproken woord komen verduidelijken. In deze lezing neemt de spreker zijn toehoorders mede naar dat on dergrondse labyrint van steengan gen, galerijen en pijlers, waaruit een mijn bestaat. Hij laat zien waar de kolen gewonnen worden, vertelt van de veiligheidsmaatregelen en van de bovengrondse bewerkingen. Na de pauze volgt in de vorm van een „nuchter sprookje' de bereiding van de kunstmest in het machtige Stikstof Bindings Bedrijf der Staatsmijnen te Lutterade, ter wijl het slot gevormd wordt door een bezoek aan de Cokesfabriek van de Maurits, welke Vooral bij avond het meest grootscheepse vuurwerk in de schaduw stelt. Het is de eerste keer dat een dergelijke serie kleurenopnamen van het mijnbedrijf is gemaakt. De beheerder der mijnen in Zuid-Lim burg heeft spreker daartoe alle faciliteiten verschaft. Nu duidelijk is gebleken van hoeveel belang de kolen voorziening is voor de weder opbouw van ons land, zullen ve len nader willen kennishiaken met dit belangwekkende bedrijf. Al met al een zeer mooie en leerzame avond. De entrée is met opzet laag gehouden om ook vele met-Nutsleden iets moois en be langrijks van onze eigen industrie te laten zien. Voor een gulden aanschouwen het moeilijke en vaak gevaarlijke werk, dat onze mijnarbeiders verrichten om de Ne derlandse fabrieken te laten draai en en de gezinnen van brandstof, gas en electriciteit te voorzién, is zeker niet te veel. ALMKERK. A.s. Vrijdag 12 dezer hoopt de Herv. Mannenvereniging in de oude consistoriekamer bijeen te ko: men. Dhr. A. N. Colijn alhier, zal teen inleiding geven over Joh. 4 vs. 1 t.m. 23. J.l. Vrijdag- en Zaterdag avond gaf de Muziekvereen. „Nooit bedacht" alhier, voor een flink bezette zaal haar aangekondigde uitvoeringen. De muzieknummers gaven blijk van flinke studie, even als de samenspraak in 3 bedrijven „Als de vrouwen uit zijn." In de pauze werden ten bate der vereniging verschillende voor werpen verloot. „Nooit Gedacht" kan met genoegen op deze goed geslaagde avonden terugzien. -De opvoering van „De Rid der van de Kouseband" door de Almruiters alhier, in de zaal van de heer v. Dijk zal plaats hebben a.s. Zaterdag 13 Maart. Mijnhardt's Zenuwtabletten sterken en kalmeren Uw zenuwen. ANDEL. Naar we uit de beste bron ver nemen, zal de Landdag van de Ring; „Altena" van Herv. J. V. op Hemel vaartsdag dit jaar alhier gehouden worden. CAPELLE. Op de 12 Maart a.s. in „El- thato" te houden jaarvergadering van de afd. 's-Grev.-Capelle van het Ned. Bijbelgenootschap zal de heer Coumou, vertegenwoordiger van het Bijbelgenootschap, na af handeling der huishoudelijke aan gelegenheden een lezing houden. DUSSEN. - Nogmaals zal er gelegen heid worden gegeven voor het in vullen van een aanvraagformulier ter verkrijging van woonruimte en wel voor hen, die, zonder speciaal een dag of enige uren daarvoor te verletten, niet onder de vastge stelde uren ter secretarie kunnen komen. Deze gelegenheid staat open op Vrijdag 12 Maart 1948 tussen 6 en 7 uur n.m. in de noodwoning van Mej. Wouters te Hank. De heer Ben Kraaijevelduit Almkerk had in de nacht van Za terdag op Zondag 'het ongeluk, te Dussen in de Voorstenhoek, mis leid door de mist te water te ge raken. Door eigen kracht wi,st hii zich op het droge te brengen, waarna hii zich bij de heer v. Dijk van droge kleren voorzag en ziin weg naar Almkerk kon vervolgen. GENDEREN. In aansluiting op de. adver tentie van de Voorlichtingsbijeen komst van het Comité Handhaving Rijkseenheid, van Maandag j.l., welke gehouden wordt Maandag 12 Maart, kunnen wü nog melden, dat Ds. J. J. Moll, Herv. predikant alhier de leiding op zich heeft ge nomen. Tevens vestigen wij ook nog de aandacht op de spreker Mr. Dr. J. de Ridder, oud-hoofd ambtenaar bij het B. B. in Nedj.- Indië, die een volledig expert is, djaar hij ons mooie Insulinde met eigen' ogen heeft aanschouwd. Op Donderdag 11 Maarl des avonds 7.30 u., zal in de Geref. Kerk biduur voor 'het gewas wor den gehouden, alwaar hoopt voor te gaan Ds. J. J. Ritsema. 'a-GRAVENMOER. Op die uitvoering van de Oranje Garde, welke gegeven zal worden Vrijdag en Zaterdag a.s., zal de Chr. Muziekvereen. „Cres: cendo" alhier haar medewerking verlenen. - Hedenavond zal in de Chr. Geref. Kerk alhier een propagan- da-avond worden belegd voor de vereniging „Pro Rege". Iedereen is van harte welkom. Twee spre kers zullen het woord voeren. De Geref. J. V. alhier zal' met een bus naar de Afdelingsver gadering te Nieuwendijk gaan op 2e Paasdag a.s. Personen wie deze vergadering willen bijwonen kun nen zich alsnog opgeven bij de heer J. A. Heyblom, Hoofdstr. 72 alhier. Het 's-Gravenmoer s Man nenkoor, gaf in samenwerking met het dameskoor en het kinderkoor, alle onder leiding van de heer Ph. Christ een geslaagde uitvoe ring op Zaterdag 6 en Maandag 8 Maart j.l. NEDERHEMERT. Bii het in de gemeente ge vormde comité, dat zich belast 'heeft met de verkoop van certifi caten van het Damterrein te Am sterdam (z.g. cm2), van welker op brengst monumenten zullen wor den opgericht ter nagedachtenis van hen, die het leven hebben gelaten in de strijd om de vrijheid en tot verzorging hunner ïiagela- ten betrekkingen, zijn nog certifi caten verkrijgbaar bii Mej. Knoop, Mej. Schulz en dhr. Eugster. Zullen wii deze doden vergeten Aherminst, want him idealen en voorbeelden 'hebben ons gesterkt en in 'het Nederlandse volk de weerstand opgewekt, die nodig was om de indringer de overwinning te onthouden. „Die dood vond om zijn moed wordt steun ter eer gehouwen" en steun geboden, die in 't naaste om hem rouwen". Het totaal bedrag voor 'het Bouwfonds, dat in de maand Janu ari werd bijeenverzameld, bedroeg f 130.335, dus wel iets onder de begroting. Tot nu toe bedroeg de totale som f 1954,38. Door de duisternis, doch vooral door de dikke mist Zater dagavond j.l. geraakte onze dorps genoot G. G., te Delwijnen per fiets in de Wetering. Hii wist zich zelf te redden, zodat dit ongeval betrekkelijk goed is afgelopen. - Bij het Zaterdag 6 Maart j.l. te Utrecht gehouden ENSAID- examen voor lingerie slaagden Dirkje van Heemskerk, Betje Dek kers en Aria Verhey uit onze ge meente. Zij genoten 'haar x oplei ding bij Mej. D. van Loon te Del wijnen. NIEUWENDIJK. Ds. Neerkant heeft voor het beroep naar de Geref. Kerk alhier bedankt.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 1