Plaatselijk Nieuws Gemeenteraadsverslag TWEEDEBLAD NIEUWSBLAD voor hot Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Gezonde huid BELIJDENIS KERKBOEKJE behorende bij het No. 6548 DONDERDAQ 11 MAART 1948 HEUSDEN. De R.K. Bibliotheek „St. Jozef", tijdelijk gevestigd in de St. Jozefzaal maakt haar leziershet volgende bekend: De boekerij werd in de voorbije 6 maanden uitge breid met een beduidend aantal nieuwe boeken o.a. verschillende spannende detective romans, een nieuw deel van de „Rode Pimper nelserie", pradhtige ontspan- ningsboeken als „Rebecca", „Een vrouw beminde", „Sleutels van het Koninkrijk", j>Wit vuur", De Juweienserie 1947, en het innig meeslepende mees terwerk „Het Lied van Bernadet- te" enz. enz. I Wegens de kostbaarheid der boe ken zal vanaf 'heden de uitleen- prijs van boeken met een bladzij den-aantal van meer dan 300, 10 cents per week bedragen. Voor de overige boeken blijft dezelfde prijs gehandhaafd. De Bibliotheek is geopend: Elke Zaterdag van 3 tot 4 uur voor volwassenen en kinderen. Elke Zondag van 12 tot 1 uur precies, alléén voor volwassenen. Dringend verzoek: „Behandel de boeken met evenveel zorg als uw eigen Zondagse pak". Catalogus en supplementen ver krijgbaar aan de bibliotheek voor de prijs van 35 oents. In de jubileumwedstrijden van Maandag j.l. bij de damclub V. D. in 'hotel „Central" gespeeld, is de spanning toegenomen, daar A. de Graag tegen A. Nieuwkoop blunderde en verloor; C. de Joo- de won van C. Bax na taaie te genstand van laatstgenoemde. De stand is nu in de eerste groep: Nieuwkoop 5 uit 3, de Joode 5 uit 4, de Graag 3 uit 3 en Bax 1 uit 4 partijen. In de 2e groep is de stand nog erg onoverzichteliik, de uitsjagen warenJ. Deurloo wint van Ger. Jonker en J. Klaren wint van Joh. de Graag. Deurloo heeft de beste kansen. In groep 3 won W. v. Driel van J. Struajk en speelde remise tegen W. Kuijs, terwijl Ant. Fitters: van W. Kuijs won. Hier doet zich het feit voor, dat drie spelers n.l. Struijk, v. Driel en Fitters kans hebben op de prijs terwijl er nog slechts 2 partijen gespeeld behoeven te worden. Maandag voortzetting. B RAKEL. Vrijdagavond 5 Maart kwa men in de O. L. school alhier de Chr. M. V. „Bidt en Werkt" en „Het Mosterdzaadje" in gecombi neerde jaarvergadering bijeen. Vele vrienden en belangstellen den woonden deze vergadering bij. De leiding van deze avond be rustte bij Ds. v. Galen alhier. Na het zingen van Ps. 119:1 en ge bed behandelde Ds. v. Galen een gedeelte van de geschiedenis van Jozef, waarna het programma in vlot tempo werd afgewerkt. Uit de verslagen van de secretaresse en penningmeesteresse bleek dat het ledenaantal van beide vereen, vrijwel constant gebleven is en dat de verenigingen er financiëel goed voor staan. Bijbelse inleiding zang en declamatie wisselden el kander af. In de pauze werd ge- tracteerd op chocolademelk en ge bak. Na de pauze kregen de afge vaardigden gelegenheid hun geluk wensen ^an te bieden. Hierna werden nog zangstukjes en voordrachten ten beste gegeven. Burgemeester Pos sloot deze ge slaagde jaarvergadering. Uitslag Competitieschaak wedstrijd tussen Brakel en Rossum gehouden op Vrijdagavond c Maart in de O. L. school. De uitslag was Brakel 3V2 en Rossum 41/?. LAND v. HEUSDEN EN ALTENA Over de maand Febr. 1948 heeft het Streekbureau „Land van Heusden en Altena" totaal f 13 5,663,83 aan oorlogsschade- vergoedingen betaald waardoor 'het totaal sinas de aanvang der beta lingen is gekomen op f 1.555-945- Het maand gemiddelde bedrag over 1947^ is f79.891,71. De 'ho gere betaling over de maand Fe bruari wordt mede veroorzaakt door het feit dat een aanvang is gemaakt met het afkopen van de schadevergoeding, wat een vlot verloop 'heeft. LAND VAN ALTENA. Het onderhoud der riiksri- vier werken van 'het Heusdens ka naal en der Afgedamde Maas voor 1948 is gegund aan P. K. Kraaije- veld te Sliedrecht voor f 17.235. Vergadering van de raad der ge meente Wijk c.a. op P onder- dag 4 Maart des v.m. half 11 Voorzitter: Ed.Achtb. Heer C. B. J. Landweer. Secretaris: WelEd. Heer W. Bouman. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de verga dering met gebed waarna de no tulen der vergadering van 30 Dec. 1947 worden gelezen en vastgesteld Ingekomen stukken Schrijven van het gemeentebe stuur van Beerta, waarin verzocht wordt adhaesie te willen betuigen aan een door de raad dier ge meente aangenomen communisti sche motie in zake lage lonen en slechte toestanden in de D.U.W. objecten. Goedkeuring van Ged. St. op het raadsbesluit tot het aangaan van een kasgeldlening ad f75000 met de Stichting „Beambtefonds van de Staatsmijnen in Lijmburg" te Heerlen. Goedkeuring van hetzelfde col lege op het raadsbesluit tot het aangaan van een rekening-courant overeenkomst tot een maximum bedrag van f 48.000 met de N.V. Bank voor Ned. Gem. te 's-Hage. Goedkeuring van hetzelfde col lege van de gem.-begroting, die der afd. Aalburg en het Électri- citeitsbedrijf voor het dienstjaar 1947. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Adres van P. Stegerman te Aal burg, houdende verzoek het stukje gemeentegrond, waarop zijn huisje staat, in erfpacht te mogen ont vangen. Op vóór stel van B. en W. wordt besloten het stukje grond voor 30 jaren in erfpacht af te staan te gen betaling van een jaarlijkse £a- con van f 2.50. Verzoek van W. Monkel te Wijk en ^alburg om een temoetkoming in de kosten, verbonden aan het doen bezoeken van zijn dochtertje van de R.K. lagere school te Heus den. Met alg. stemmen wordt be sloten een tegemoetkoming van f 2— per maand te verlenen. Hierna komt aan de orde het vaststellen ener nieuwe gemeen schappelijke regeling tussen de ge meenten in het Land van Heusden, en Altena, betreffende de oprich ting en instandhouding van een Centrale Technische Dienst, waar omtrent in de vorige vergadering de stemmen staakten. De Voorzitter deelt mede, dat in deze nieuwe regeling enige wijzi gingen zijn aangebracht en stelt namens hemzelf, waar het college van B. en W. in deze niet 'hoiruo- WERKENDAM. Tot lid van het kiescollege der Ned. Herv. kerk is alsnog ge kozen de heer K. W. Loeve, ter wijl de heren C. Kieboom en A. Faro voor hun benoeming! hebben bedankt. ZALTBOMMEL. In de z.gf. oude Veiling al hier zal binnenkort het labora torium voor de tuinbouw en fruit teelt in de Bommelerwaard worden geopend. Naar we vernemen is eindelijk een bevoegde kracht voör dit werk gïevonden. Naast de Tuiribouwvak school' en het proeftuiribedrijf, dat ook in of bij het gtebouw is geves tigd zal nu op 1 April a.s. alhier de lagere tuinbouwschool worden geopend. Hoewel er reeds een behoorlijk aantal leerlingen zich voor de op 1 April' a.s. aa nte vangen cursus hebben opgegeven, blijken er nog allerwege ouders te rijn die over wegen om hun jongens naar de tuinbouwschool te zenden. Laten deze zich in verbinding stellen met het hoofd der school', de heer Mer'klens, Keizershooff te Buurmal- sen. vrij van allerlei onzuiverheden. Purol doet wonderen. Doos 30 ct. Purolin (verfijnd product voor moeder en kind). Doos 40 cent. geen is, voor alsnog tot vaststel ling dezer regeling te besluiten. De heer v. Suilichem vraagt wel ke wijzigingen zijn aangebracht en wat deze dienst voor de gemeente verricht. De Voorzitter antwoordt dat o.a. de kosten van het bouwtoezicht zijn verhoogd van f 4tot f 5, per f 1000 bouwkosten en dat men voor bijzondere opdrachten, waar mede kapitaalsuitgaven zijn ge moeid, een percentage van de uit te voeren werken moet betalen op basis van de prestaties, die deze dienst verricht. Voor 1940 bestond deze dienst reeds in bescheidener vorm. De oorlog is echter oorzaak geworden dat allerhande vraagstuk ken, waarmede men voordien niet te maken had, aan de orde ko men, waarmede een verdere be moeienis van de dienst gepaard gaat. De heer Michaël zegt niets voor deze bemoeienissen te voelen, men moest meer in gaan krimpen en terugkeren tot de toestand van voor 1939. De heer v. Suilichem informeert naar het nut van deze dienst voor de gemeente. De Voorzitter antwoordt, dat de ze dienst o.a. bij onderhoud van huizen, wegen enz. voorlichting geeft, begrotingen opmaakt en toe zicht houdt. De heer v. Suilichem meent, dat deze dienst daarvoor niet noodza kelijk is, vroeger moest dit toch ook geschieden, dé Overheidsbe moeiing gaat veel te ver. De Voorzitter zegt dat men deze dienst niet moet vereenzelvigen met de dienst van Wederopbouw, waar bij men een ver doorgevoerde cen trale inmenging kent. Deze dienst is heel iets anders. De heer Michaël zegt, dat, als de heren eenmaal gevestigd zijnj hij wel weet hoe het verloop is. De 'heer v. Helden meent, dat er een het voorbeeld moet geven. We leven in een tijd, dat men omlaag moet, of men wil of niet. Het is alles uitbreiden met als gevolg weer meer ambtenaren. Of deze dienst nuttig en nodig is, laat hij in het midden, maar de schatkist is leeg en het geheel is schier zo hopeloos, dat men niét aan uitbouw van diensten moet denken. Spr. zal rijn stem hieraan dan ook niet geven., De Voorzitter wijst er op, dat de gemeente in 'voorkomende ge vallen veel gemak van de dienst IVoor de a.s. zullen wij hen, die voor dit doel een f j nodig hebben, kunnen helpen. Vraagt nu reeds bij ons aan, dit voor- j komt teleurstelling. FIRMA L. J. VEERMAN Boekhandel - Heusden »,i het recht aangematigd ambtenaren aan te stellen, als dit nodig wordt geacht en zo meer. Voor de aan gesloten gemeenten blijft er maar een zaak over nJL rekeningen te betalen. Hij kan niet begrijpen dat andere gemeenten deze regeling zo maar klakkeloos accepteren. De Voorzitter zegt, dat iedere gemeente voor het bouwtoezicht en de uit te voeren gemeentewer ken zelfstandig toch geen ambte naren kan aanstellen. Dit zou veel duurder uitkomen. De heer v. Helden twiifelt er niet aan dat de onderwerpelijke zaak aan de gemeente zal worden opgelegd. Laat men dit maar doen, doch dan'draagt de raad ook geen verantwoordelijkheid. Weth. Roza zou de regeling wil len vaststellen onder protest. De vele "bezwaren, die de laatste jaren naar voren zijn gekomen kan 'hii alleszins delen. Door evenwel de ze regeling af te stemmen zalmen niets bereiken, omdat zij dan aan de gemeente wordt opgelegd. Spr. voelt persoonlijk daarom meer voor toetreding en daarnaast tegen de gang van zaken te protesteren. Bij stemming over deze regeling verklaren zich 4 leden tegen, 2 voor en 1 onthield zich van stem ming. Voor stemden de leden v. Alphen en Roza, terwijl het lid Bouman zich van stemming ont hield. Aanbieding gem.-begroting, die der afd. Aalburg en het G. E. B., dienstjaar 1948. Deze begrotingen worden voor onderzoek in handen gesteld van ene commissie, waartoe de Voor zitter aanwijst de leden Michaël, van Helden en Bouman. Vaststelling verordening tot re geling van de bezetting en de be zoldiging van het ambtelijk perso neel in dienst van de gemeente en van het burgerlijk armbestuur. De Voorzitter deelt mede, dat er bij het Rijk een streven bestaat om de gemeentelijke bezoldigings regelingen aan die van het Rijk te doen aanpassen, waarbij dan ge bruik behoort te worden gemaakt van z.g. toetsingsnormen. Men wil n.l. voorkomen, dat een ambtenaar in de ene gemeente een lager sa laris zou ontvangen dan 'n ambten, in een soortgelijke andere gemeen te. B. en W. stellen daarom vooé de salarissen als volgt vast te stel len: ie ambtenaar ter secretarie f 2400 tot f2880; 2 ambtenaar f1700 tot f2100; bode f1200 tot f 1600. Vergeleken met soortgelij ke andere gemeenten in de omge ving is bij deze bezoldigingen de middenweg gekozen. De heer v. Suilichem zegt om trent de noodzakelijkheid van het aantal secretarie-ambtenaren zich moeilijk een oordeel te kunnen vormen. Hij heeft echter gemerkt dat er in de administratie der gemeente een beduidende achter stand bestaat, vooral bij de ont vangersadministratie. Wat is hier van de oorzaak? kan hebben. Alle andere gemeen ten hebben de betreffende regeling vastgesteld, alleen deze gemeente zou daarop een uitzondering ma ken. Weth. v. Wijk zegt, dat de jaar lijkse bijdrage oorspronkelijk op 5 cent per inwoner is vastgesteld, het 'bedrag der bouwkosten op f2.50 per f 1000. Nu is dit weier op 10 ct. per inwoner gesteld, terwijl f 5 per f 1000 bouwkos ten is verschuldigd. De dienst heeft

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 5