voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Gemeenteraadsverslag JAN MASARYK. Dft blad verschijnt MAANDAG eh DONDERDAO. Abonnementsprijs: f 1,95 per 3 maanden per week 15 ct.losse nummers 10 cent. UITGAVE: FIRMA L. J. VEERMAN, HEUSDEN Int. Telefoon No. 19 Postrekening No. 61525 Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden No. 6549 MAANDAG 15 MAART 1948 Advertentiën 20 cent per regel. Advertentiën en berichten worden ingewacht: Voor het Maanciagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uur; voor het Donderdagnummer tot Woensdag middag uiterlijk 2 uur. De algelopen week: Woensdag io Maart kwam het bericht, dat Jan Masaryk zelfh moord had gepleegd en ae reac ties hierop in de wereld waren do vig, en vooral in Tsjech os low ak ij e zelf voelde de bevolking1 het als een zware slag. Jan Masaryk' was het, die met zijn vader, Thomas 'Masaryk en dr. Benesj, na de eer ste wereldoorlog1 de gtrondslag leg de voor een onafhankelijk Tsjecho- sliowakije. Nadat dit gebeurd was, werd hij gezant voor deze repui- bliek, eerst te Washington, daarna in .1925 te Londejn. Van hieruit vocht hij voor zijn land in de ♦crisis van 1938. Tijdens de laat ste oorlog was hij minister van Buitenlandse Zaken in het Tsje- choslowaakse „Londen-kabinet". Na de bevrijding' bleef hij dit ook' in de coalitie-kabinetten van Fiierlin- gier en Gottwalt. Zijn naam was bekend en de bevolking! van Tje- choslowakije had vertrouwen in hem. Toen dan ook de communis tische staatsgreep kwam, waren de meeste Tsjechen van oordeel, dat Jan Masaryk' wel de juiste hou ding zou weten aan te nemen. Het werd dan ook' vreemd gevon den, dat hij zitting nam in' het 'ka binet, dat door de communist Gott walt na de staatsgreep gevormd werd. Welke reden hij daarvoor had, is niet bekend, doch waar schijnlijk zal hij de bedoeling' ge had hebben, enige invloed op .d»e gebeurtenissen te kunnen uitoeïe men, als hij zou aanblijven als mi» nister van Buitenlandse Zaken. Toen hij inzag, dat dit beslist on mogelijk zou zijn, liet hij een pro test horen, een protest, dat nie mand 'kon misverstaan en ook door niemand is misverstaan geworden Hij protesteerde met zijn leven. En het sloeg in de harten van dui zenden Tsjechen, die deze zelf moord zien als een moord, die door de communisten is gepleegd. Intussen- heeft Papanek, de ver tegenwoordiger van Tsjechoslowa- kije bij de Veiligheidsraad verzocht, een onderzoek in te stellen naar de gebeurtenissen in zijn land. Hij verzocht te worden beschouwd als een vertegenwoordiger van de ou de regering en verklaarde, de nieuwe dictatuur niet te kunnen erkennen. Dit verklaarden even eens de gezanten in Nederland;, Turkije en er zullen nog ve en vol gen. Zij allen protesteerden tegien Australië, Engeland, Noor wegen en de wijze, waarop de communisten met behulp van-de steun van een andere natie, de oudie regering hebben afgezet en er een dictatuur hebben gevestigd. En niet alleen de Tjsechen protesteren,, doch de gehele wereld doet dit. In'Neder land hebben de studenten een ver klaring afgelegd, waarin zij zich aan de zijde stellen van hun Tsje chische collega's, die nu hun vrij heid van geweten en meningsui ting' kwijt zijn en op vele andere manieren in hun vrijheid worden beperkt. Evenzo protesteerde het Nederlandse Jongerenverbond en de besturen van diverse politieke partijen. Minister Maarsseveen ver klaarde in de Eerste Kamer, dat er op korte termijn maatregelen tegen de communisten en hun mantelorganisaties te verwachten zijn. Deze verklaring werd door de kamer met gejuich begroet. TsjechoslowaMje is een voor beeld. geweest voor de wereld, dat de ogen der slapenden moest ope nen. Laat er een les uit getrokken worden doör elkeen. Ieder, die vrijheid wenst, zal goed doen na te gaan, hoe deze vrijheid kan behouden worden en vooral in de ze kwestie is neutraliteit een ge vaarlijk kwaad. Zonder neutrali teit had er in Tsjecho-Slowakijè nooit dit alles kuhnfcn gebeuren. We kunnen en hiogen niet nalaten, hier stelling te kiezen. Het gaat hier om -vrijheid, dezelfde vrijheid, die we pas korte tijd geleden ten koste van vele en zware offers heroverd hebben. Deze offers zijn te zwaar geweest, dat wje nu onze vrijheid zullen offeren en wisselen voor de absolute dictatuur van het communisme. Vergadering van de raad dier ge meente HEUSDEN op Woens dag 10 Maart n.m. 7.30 uur. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer A. v. Delft. Afwezig wethouder Th. Buijs, wegens ziekte, de heer P. H. Dek kers met kennisgeving en de heer H. Kant, zonder bericht. De Voorzitter opent de verga dering met het formuliergebed. De notulen van 26 Febr. 1.1. wor den vastgesteld. De Voorzitter doet mededeling van enige ingekomen stukken, waaronder bericht van de heer M. Wijnstekers, dat hij zijn be noeming tot regent der Godshui zen aanneemt en het adres van het gemeentebestuur van Beerta waarin adhaesiebetuiging verzocht wordt aan zijn door de raad dier gemeente aangenomen motie, be treffende lage lonen en slechte toestanden in de DUW objecten. Al deze stukken worden op voorstel van B. en W. voor ken nisgeving aangenomen. Schrijven van de fa. de Haan en Oeriemans naar aanleiding van liet raadsbesluit om arbeiderswo ningen te bouwen nabij de^Brom- sluis" op het terrein eigendom van de heer J. v. Wijk. Adressan ten achten dit terrein ongeschikt, aangezien de woningen achter de wal komen te liggen en vlak bij de Demert. Zij zullen door het eerste geen voldoende licht krij gen en de nabijheid van de Dè- mert is niet bevorderlijk voor de hygiène en volksgezondheid. De Voorzitter doet in dit ver band mededeling van de stede- bouwkundige de heer Ir. v. d. Laan, die schrijft dat de bezon ning der 3 woningen, die daar ge bouwd zullen worden goed te noemen is, bovendien zal er een straat en riolering worden aange legd, zodat er geen gevaar, vol gens deze deskundige bestaat, dat de woningen minder in Hek zul len zijn. Op voorstel van B. en W. wordt ook dit schrijven hier op voor kennisgeving aangenomen. Een tweede schrijven van de fa. de Haan en Oerle.nans, wordt aangehouden tot de volgende ver gadering waarin vermoedelijk over de kwestie waarover het schrijven loopt meer gegevens bekend zul len zijn. Een schrijven van P. Fitters te Herpt over een stuk weiland op de Hogen Brink, wordt ge ren- voyeerd aan B. en W. aangezien het pas is ingekomen. Verzoek van het R.K. Kerkbe stuur om ingevolge art. 72 der L. O.-wet gelden beschikbaar te willen stellen voor de aanschaffing van een nieuwe leercursus in de Bijbelse geschiedenis, die f 270, zal kosTen. Besloten wordt dit adres aan te houden, omdat het advies van de Insp. voor het L.CL nog niet is ontvangen. Schrijven van de heer II. Kant, waarin deze bericht dat hii we gens drukke werkzaamheden ont slag neemt als wethouder der ge meente en dankt voor het in hem gestelde vertrouwen. De Voorzitter brengt de heer Kant dank voor alles wat deze in het belang van de gemeente hieeft gedaap. Verkiezing wethouder. Bij de hiervoor gehouden stem ming verkreeg de heer Jac. Groen 3 stemmen terwijl 1 stem in blan co was uitgebracht, zodat de heer Groen was gekozen, die op de vraag van de Voorzitter antwoord de dat hij deze benoeming wilde aanvaarden, waarbij hij tevens IIKUSDKIM. Een nieuwe lente, een nieuw geluid. De reèds een lange reeks van jaren bestaande winkel van den heer van Diesen op de Botermarkt, wordt a.s. Donderdag), nadat zie geheel gemoderniseerd ds, officieel heropend. Wij waren in de gele genheid een en ander in oger*- schouw te nemen en kwamen tot de overtuiging, dat de modernise ring een grorot succes is gewor den. De bestaande winkel voor de verkoop van gebak e.d. is in een aparte ruimte ondergebracht, even eens voor de verkoop van con- sumptieijs. Hier is ook een ijsma chine met de modernste vinding geplaatst. Achter deze twee ruimten is een mooie lunchroom gekomen, het geen zeer zeker voor Heusden als een aanwinst is te beschouwen. Het bestaat uit een ruim lokaal, waarin verschillende gezellige zit jes aangebracht zijn en een mo dern buffet is geplaatst om koffie e.d. klaar te maken. Het ontwerp is van de heer G. Versluys en het metselwerk werd door de heer v. Wijk verricht. Wij kunnen een ieder aanraden eens een kijkje te gaan nemen. AALST. Vorige week kwam de Oranjevereen. „Trouw aan Oran je" in vergadering bijeen. Na opening deelde de 2e voorz. de heer G. Hobo mede, dat het de bedoeling van het bestuur is op 5 Mei a.s. ter gelegenheid van dank bracht voor het in hem ge stelde vertrouwen en de hoop uit sprak dat hij onder Gods zegen de belangen der gemeente naar zijn beste vermogen zal kunnen dienen. Als bedrag der uitgaven voor het openbaar lager onderwijs over 1946 wordt vastgesteld f 1379,11, be schikbaar gesteld was f 1414,50. Voor de R. K. Jongensschool zijn deze cijfers f943,en f i696,43 voor de R.K. Meisjes school f 1117,50 en f 1798,80 en voor de R.K. Bijz. schoei te Herpt f592,25 en f 1516,96. Al deze cij fers worden eveneens voorlopig vastgesteld. De gem.-rekening 1946 wordt voorlopig vastgesteld voor de ge wone dienst met een ontvangst van f238515,82 én een uitgaaf van f242335,66, nadelig saldo alzo f3819,84. De kapitaaldienst met 'n ontvangst van f553395,10, ujtgaaf f574637,33, nadelig slot f 21242,28. De rekening van het Vleeskeu- ringsbedrijf 1946 wordt in ont vangst en uitgaaf vastgesteld op een bedrag van f3421,14 en eeni nadelig saldo van f2114. De heer te Vruchte bracht na mens de commissie van onderzoek rapport uit/ De Voorzitter dankte de com missie voor haar werkzaamheden, de heer te Vruchten voor het uit brengen van zijn rapport. T)e vergadering wordt hierop gesloten. de herdenking van de bevrijding een toneelstuk op te voeren. Men heeft de beschikking gekregen over de grote garage van de in aan bouw zijnde Klinker-Isolietfabriek nabij hef veer. Wijl er onder de leden weinig animo is om in korte tijd een toneelstuk in te studeren, werd het bestuur gemachtigd om van elders een gezelschap te la ten komen met een voor deze dag toepasselijk stuk. Met 'het zingen van twee cou pletten van het Volkslied werd de vergadering gesloten. Woensdag 17 Maart zal in de kerk der Geref. Gem. alhier een biddag worden gehouden. Als dan hoopt op te treden Ds. van Dam en wel om 9.30, 2.30 en 7 uur. ALMKEKK. j.i. Dinsdag en Woensdag gaf de Ghr. Zangver.',,Hallelujah" onder leiding van de heer P. H. v. Rijswijk in de zaal van de heer v. Dijk alhier, haar aangekondig de uitvoeringen. Na gebruikelijke opening werd beide avonden het programma op keurige wijze afgewerkt. De sa menspraak „Aardappelen" viel bij het publiek zeer in de smaak. Het zou ons te ver voeren, indien wii hier de nummers stuk voor stuk moesten behandelen, doch een uit zondering maken wij hier voor de Tenor-solo „Zilver in Goud" en „Droomland" door gem. kwartet; „Klokketonen", dameskoor en len slotte „Meilied", koor. Deze num mers oogstten zeer veel applaus. Stond dè eerste avond onder lei ding van de heer .S. Willemse, de tweede avond berustte dit in han den van Ds. Hakman.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 1