Plaatselijk Nieuws TWEEDE BLAD Ons Landbouwhoekje. NIEUWSBLAD voor het Land van Hoosden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard RHfcUMATISCHE PIJNEN behorende bij het No. 6550 DONDERDAG 18 MAART 1948 HEUSDEN. Morgen, Vrijdag 19 Maart zal het 100 jaren geleden zijn, dat alhier de vereniging van de H. Vincentius van Paulo werd opgericht. In deze 100 jaar heeft de vereniging ontzaggelijk veel voor de armen van de parochie Heusden gedaan. Als wij de lange lijst van le vensmiddelen, kledingstukken en brandstoffen bezien, die in het eerste jaarverslag dat in April' 1850 in druk verscheen, is opge nomen, dan kan men zich daar over enigszins een indruk vormen. De eerste president der vereni ging was de heer H. v. Sluysveld, secretaris de heer J. L. Kliebisch. Het tegenwoordige bestuur is samengesteld als volgt: de heer P. J. Verschure, president; de heer H. A. J. M. Verhoeven, vice-presi dent; de heer A. v. Delft, secre taris-penningmeester; de heren Joh. de Mol, H. H. Verhoeven en Mr. L. Verhoeven, bestuursleden. De dag van Vrijdag zal voor de vereniging niet onopgemerkt voorbijgaan. Om half 10 's mor gens wordt in de noodkerk in de P utters traat een plechtige Jubi leum-Mis gezongen, terwijl ervan 11 uur af in café „Central' gele genheid zal bestaan tot feliciteren. De dam vereen. V. D., welke, binnenkort haar 20-jarig bestaan herdenkt met een internationale zeskamp en een nationale Damdag ontving voor haar te houden wed strijden een prachtige beker van de „Rex" schoenfabrieken te Waalwijk, een medaille van het gemeentebestuur en een medaille van de Ned. Dam bond, benevens reeds enkele financiële bijdragen. Vanzelfsprekend houdt de pen ningmeester dhr. A. Nieuwkoop, Steenweg A 11, Giro 5,15958, Oud- heusden, zich voor meerdere schenkingen aanbevolen. Maandag j.l. werd in hotel „Central" de onderlinge jubileum- wedstrijd voortgezet. In de eers te groep won C. Bax van A. Nieuw koop en A. de Graag van G de Joode, waardoor de stand mo menteel luidt: Nieuwkoop en de Graag 5 uit 4, de Jqpde 5 uit 5 en Bax 3 uit 5 partijen. De nog te spelen partijen: Nieuwkoop-de Graag, de Joode-Nieuwkoop en de Graag-Bax zijn dus nog zeer be langrijk. J. Deurloo zette in groep 2 zijn zegetocht voort door van G. Jonker te winnen, maar het moet gezegd worden dat hij aan een groot gevaar ontsnapte. Ger. Jonker behield een kans door in de recordtijd van 7 minu ten van J. Klaren te winnen. K. raakte in de opening 2 schijven achter en verkoos geen langzame dood. In groep 3 won J. Struijk van W. Kuijs en kwam hierdoor op 8 punten. De nog te spelen partij tussen W. v. Driel en Ant. Fitters, welke beiden 6 punten .hebben is dus van groot gewicht. Maandag a.s. voortzetting. Op het Consultatiebureau voor zuigelingen alhier, waren 41 zuigelingen aanwezig en wel uit Heusden 34, Hedikhuizen 3, Oud- heusden 2, Doeveren 1 en Herptl. Volgende zitting 23 Maart a.s. ALMKERK. Onze oud-dorpsgenoot, dhr. S. Abrahamse, thans hoofd ener Chr. school te Amsterdam, is in gelijke functie benoemd te Amers foort. Zij, die een jacht-acte wen sen aan te vragen, dienen dit voor 1 Mei a.s. te doen. Formulieren dienaangaande zijn ten Gemeente- huize alhier verkrijgbaar. Op 5 April a.s. zal alhier de voorjaarsstierenkeuring worden gehouden. De heer A. Geudeke, gem.- secretaris alhier, is gekozen als kerkvoogd der Herv. Gem. en heeft deze benoeming aangeno men. Hij werd tevens tot voor zitter van het college gekozen. Te Almkerk, Nieuwendijk, Uitwijk en Waardhuizen zal op Zaterdag 20 Maart a.s. een col lecte worden gehouden door de yereniging Simavi te Haarlem. De vereniging Simavi (Steun In Medische Aangelegeheden Voor Inheemsen) verleende in 1947 voor )bijna f300.000 hulp. Zij subsidi eerde de opbouw van ziekenhui zen, verstrekte medicamenten, in strumenten etc. aan de instanties in Indonesië en Suriname, die zich de leniging van de medische nood in de Tropenlanden ten doel stel len. Zij let daarbij niet op gods dienstige richting of huidskleur der hulpbehoevenden, maar zij helpt waar geleden wordt. H.K.H. Prinses Juliana deed in 1947 tot tweemaal toe een beroep op ons volk om te helpen. In. aansluiting daarop houdt Simavi in een groot aantal plaatsen in ons land een inzameling, teneinde in de schrikkelijke nood te voor zien. Laat de burgerii zich op de col lentedagen niet onbetuigd laten en met gulle hand offerten. Naastenliefde i,s een mooi woorjd, maar 'daadwerkelijk naastenliefde betrachten is meer. Simavi luidt de noodklok. Want er staan duizenden levens op het spel. Mensenlevens. CAPELLE. In de j.l. Donderdagavond in „Elthato" gehouden jaarverga dering van de* Vereen. „Het Groe ne Kruis" voor de gemeente Sprang-Capelle bracht de secreta ris een uitgebreid keurig verzorgd verslag uit over de stand van za ken en materiaal betreffende /de vereniging. De aftredende bestuursleden, die heren J. M. v. d. Bos, M. de Kruis, W. Braspenning en Dr. H. Win kelman werden herkozen, terwijl in de plaats van Mej. J. W. Nieu- wenhuizen, die zich niet meer he r kiesbaar stelde, Mevr. de Bru'ijn- Barmentlo werd gekozen. Tot le den van de controle-commissie '47 werden benoemd de lieren C. Ster renburg en H. Maijers. Door Dr. H. Winkelman werd een uiteenzetting gegeven over het in het w'ijkgebouw gevestigde „Kraamcentrum" uitgaande van de Prov. Vereen. „Het Groene Kruis", terwijl de Geneeskundige Inspecteur van de Volksgezond heid, Dr. v. Wezemaal, tenslotte een lezing hield over de Gezond heidszorg-organisatie hier te lande. 's-GRAVENMOER. Op 12 en. 13 Maart j.l. gaf de Oranje Garde alhier 'een goed geslaagde uitvoering in de Oude Openbare school alhier. Vrijdag avond was de zaal geheel gevuld met genodigden en begunstigers, terwijl Zaterdagavond de zaal ge heel door belangstellenden werd gevuld. Na de opening door de voorzitter der Oranje-Garde, de heer L. Uittenbogaard, werden door de Chr. Muziekvereniging en kele nummers ten gehore ge bracht. Hierna liet de band van de Oranje-Garde onder leiding van haar tam boer-maitre een pittige mars horen, waarna de hoofd schotel van deze avond naar vo ren werd gebracht, n.l. een stuk uit de bezettingstijd „Plicht of Liefde". Dit stuk, dat zich afspeelt in een redersgezin, waarin de re: der door een N.S.B.-er wordt ge dwongen om voor de weermacht te gaan varen, waarin hij uiteinde lijk voor zijn personeel' en gezin in toestemde,, werd vol belangstel ling door de toeschouwers gevolgd en door de diverse spelers goed vertolkt. Na^afloop viel hen dan ook een hartelijk applaus ten deel. Nadat' de voorzitter nog een kort slotwoord had gesproken, en zowel de Band van de Garde als de muziekvereniging „Crescendo" zich nogeens hadden laten horen, werd deze $oed geslaagde avond met dankgebed gesloten. Het Chr. Mannenkoor „Sur- sum Corda" hoopt op 2e Paasdag des avonds om half 8 in de Ger. Kerk alhier, onder leiding van haar directeur, de heer Kuyten, een uil voering te geven. Het ligt in de bedoeling om op Zaterdag 27 Maart a.s. de nieuwe Geref. Kerk alhier in ge bruik te nemen. 1 IIEESBEEN. Donderdag 11 Maart hield de afd. van de C.B.T.B. alhier een vergadering. De voorzitter de heer A. de Graaff opende met het lezen van Matth. 6 vers 19 tot 34 en gebed. Aanwezig waren 15 le den. In de plaats van G. de Bruint, die als commissielid heeft bedankt, stelt zich voorlopig beschikbaar J. Co lijn. Besloten werd de vergaderingen voortaan in de school te hou den. De vergadering werd met dankgebed gesloten. NIEUWENDIJK. Naar wij vernemen hoopt Ds. G. Leene, Geref. pred. alhier, op Zondag 4 April a.s. afscheid te nemen van zijn gemeente, in verband met zijn vertrek naath Deventer. Het maken van riolerings werken en verbeteren van de Vee- in ar kt weg te Den Bosch is opge dragen aan de fa. W. en C. Groe ne veld alhier. RIJSWIJK. Naar wij vernemen zal ons muziekgezelschap „Kunst en Vriendschap" deelnemen aan het concours dat uitgeschreven is door „Andels Fanfare" te Andel. K. en V. hoopt uit te komen inj de Ere-afd. Er zit groei in ons muziek doordat een aardig aan tal Teerlingen in opleiding zijn, nieuwe instrumenten zijn aange schaft enz. We wensen K. en V. dan ook een goed succes toe. r- Nadat vele maanden het werk aan de „Uitbreiding" heeft stil gelegen, komt er nu weer wat beweging. Van lieverlede arrive ren de materialen, zodat er voofr de velen die uitzien naar huisves ting, weer uitzicht komt. UITWIJK. Het bestuur van de pas op gerichte Gem. Zangver. „Oefening Kweekt Kunst" is als volgt sa mengesteld voorzitter, P> v. Oud- heusden; secretaris, H. v. d. Kop pel; penningmeester, T. v. Vugt Clz.; comm. van muziek, A. A. v. Haaf ten en algem. adjunct P. v. d. NatGz. Het ledental bedraagt thans 30. San^pirin-tabletten (Mijnhardt) tas ten het kwaad bij de wortel aan. Koker 25 tabletten 40 ct. In wel voorziene Apoth. en Drogisterijen. VEEN. Uitgaande van de Prov. afd. Maas en Waal van Ned. Herv. J. V., zal 2e Paasdag in de Ned. Herv. Kerk een grote bijeenkomst gehouden worden. De volgende spr. hebben reeds hun medewerking toegezegd: Ds. H. Harkema van Wijk, Ds. A. Vroegindewey van Veenendaal en Ds. J. W. de Bruijn van Sprang. WERKENDAM. Het onderhoud der rijksri- vierwerken van Noord en Mèrwe- de voor 1948, is gegund aan Gebr. Visser alhier tegen f 26,130 (pere. 1 en 2), perc. 3 is opgedragen aan Gein-, de Klerk alhier tegen f 19.499. ZUILICHEM f Naar wij vernemen zal de opening! der Chr. Lagere fuin- b ouw school te Zalthommel plaats vinden op Dinsdag! 5 April a.s. iMjet inlgtangl van .20 Maart a.s. zal de gemeentesecretarie des Zaterdags wieder voor het publiek geopend zijn en wel van 912 uur. Onder de insecten, die het kool zaad kunnen aantasten, zijn er 2, die we in 't voorjaar in de gaten moeten houden, n.l. de koolzaad- glanskever, die vóór de bloei zijn vernietigend werk kan doen en de snuitkever in de hauwen, die kwaad doet tijdens en na de bloei van het koolzaad. - •Eerst krijgt de koolzaad glans kever een beurt. 'Een volgende maal hopen we iets te vertellen over de andere booswicht. De Plan ten ziektenkundige Dienst, die altijd actief is en nooit te laat komt met zijn advies,heeft 9 Fe bruari j.l. zijn waarschuwende stem al laten horen. Luister maar. Deze kleine zwartglanzende ke vertjes kpn men in grote getale in de toppen der planten aantref fen zodra het gewas in de knop komt. Hoewel zij ook gedurende de bloei aanwezig zijn, dient de be strijding tijdens het knopstadium, dus vóór het begin der bloei, te worden uitgevoerd. Om tweeërlei redenen is dit aan te bevelen. In; de eerste plaats is de schade tin dens het knopstadium het grootst. De kevers vreten de knoppen uit, terwijl zij van de geopende bloe men vrijwel alleen stuifmeel tot zich nemen. In de tweede plaats wordt het niet in bloei staande gewus nog niet door bijen bevlo gen, waardoor -de behandeling zon der nadelige gevolgen van de bij en kan worden uitgevoerd. In sommige gevallen kan met één behandeling worden volstaan. Indien de bloei traag verloopt of indien de bloei tengevolge van on gunstige weersomstandigheden niet doorzet, zal men de behandeling één of meer malen telkens na 8 dagen, moeten herhalen. Voor de behandeling kunnen rotenon-, D.D.T.- en 6.6.6. (HCCHÏ bevattende middelen worden ge bruikt. Deze dienen naar de on derstaande hoeveelheden en con centraties te worden aangewend. Rotenon-spuit1 deel rotenon op 7500 delen water naar een hoe veelheid van 8001000 liter per ha. Rotenon-stuifplm. 25 kg van een product dat y2 pGt. rotenon bevat. Bii gebruik van Lonchocarpus dient de spuitvloeistof 1 deel ro tenon op 5000 delen water en het stuifproduct 3/A pCt. rotenon te bevatten. D.D.T.-spuit: 1/2 pCt.-oplossing van een product dat 10 pGt. D.D.T. bevat. Bij gebruik van producten met een hoger gehalte zü verwezen naar de gebruiksaanwijzing. D.D.T.-stuifplm. 25 kg per ha van een product dat 5 pCt. D.D.T. bevat. 6.6.6.-spuit: Te gebruiken volgens gebruiksaanwijzing. 6.6.6.-stuifplm. 25 kg per ha. Ik moge hierbij nog even op merken, dat 6.6.6. (HCCH) .uit spreken s.v.p.zes-zes-jzes het zelfde is als Dagisol, over welk insecticide ik verleden week een artikeltje ten beste gaf. ,Mag ik dus daarop ook nog even de aa"n- dacht vestigen? W. B. te A.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 5