voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Plaatselijk Nieuws De vijfde colonne. **1° VAN ALTCNA Dit blad verschijnt MAANDAG en DONDERDAG. Abonnementsprijs j f 1,95 per 3 maanden per week 15 ct.losse nummers 10 cent. UITGAVE: FIRMA L. J. VEERMAN, HEUSDEN Int. Telefoon No. 19 Postrekening No. 61525 Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden No. 6552 DONDERDAG 25 MAART 1948 Advertentiën 20 cent per regel. Advertentiën en berichten worden ingewacht: Voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uur; voor het Donderdagnummer tot Woensdag middag uiterlijk 2 uur. Deze week Reeds voor de oorlog bestond er hier in Nederland een 5e Co lonne, waarvan de ernst toenter tijd niet werd ingezien, of nog er ger, er werd geen geloof aan Tie bewering, dat er een 5e colonne bestond. geschonken. In de Mei dagen van '40 echter moest men deze onverschilligheid ten op zichte daarvan duur betalen. Er is vandaag aan de dag een paralel te trekken met de toe stand van 10 jaar geleden, waar bij alleen de namen ajiders zijn. Verander JJitler én Stalin in NSB in CPN en er is geen ver schil meer. Het is niet nieuw, dat de communisten een 5e colonne vormen, want reeds jaren voor de oorlog was zij er al. Toen Rusland het niet-aanvals- verdrag met Hitier sloot, ^vas er bijna geen communist, die ille gaal werkte, maar zodra werd Rusland aangevallen, of de com munisten begonnen op last van Moskou zich „goede brave Neder landers" te tonen. Niet dat wij geen respect heb ben voor wat de communisten gedaan hebben in. de bezettings jaren. neen, ook zij hebben mee geholpen aan onze bevriiding en vele communisten hebben hun strijd met hun leven moeten boe ten. Doch zij deden dit op de al lereerste plaats voor Moskou. Hun „paradijs" waarin hun „grote leider der arbeiders" woont werd aangevallen en d a t moesten zij natuurlijk tegenwerken. Toe vallig dienden zij daarbij ook de Rationale belangen, doch hun be doeling was het niet. Voor de communisten is er maar één zaak, die zij liefhebben n.l. de belan gen van Rusland. Rusland zelf zorgt ervoor, dat de vijfde colon ne, overal ter wereld, goed wordt georganiseerd, beter dan de vroe gere Duitse, welker organisatie nog kinderwerk was, vergeleken bij die der Russen. Daarom juist moet deze 5e colonne, ook ge noemd de communistische partij, bestreden worden. Zij betuigt nóg wel openlijk haar goedkeuring aan de uitlevering van Tsjecho- slowakije aan Rusland, en zij zou den evenzeer juichen als Neder land hetzelfde lot zou ondergaan. Daarom is de CPN zo te verach ten, Onder het mom van demo_- cratie tracht zij haar eigeit va derland uit te leveren aan de heil staat en de dictatuur. Hier kan slechts een middel helpen: eensgezind tegen de com munisten. HEUSDEN. Men verzoekt ons mede te delen dat de Prot. Middenstands- vereen, geen prijs beschikbaar heeft gesteld voor het concours van de Hengelsportvereen. alhier, doch dat deze vereniging wel als zustervereeii. genoemde Hengel sportvereniging wenst te steunen door een bedrag beschikbaar te stellen na het concours ten bate van haar kas. Bij lipt gehouden examen tie Utrecht behaalde mej. J. van Rijswijk alhier, haar diploma voor Lingerie. Zij genoot haar opleiding op de Modevakschool ENSAID van Mevr. A. Timmer mans-Mes te Veen. Beg tins tigd door een vrij gbede weersgesteldheid, werd Zon dag 21 Maart door de Kon. Erk* hengtelsportver. „Heusden" hetvis- concoürs gehouden. Een 50-tal ver enigingen met 980 hengelaars uit alle oorden des lands namen hier aan deel. Er heerschte in Heusden om half twaalf een hele drukte mét de aankomst der verschillende auto bussen met deelnemers. Om half 1 had de ontvangst plaats in het clublokaal „De Gouden Leeuw", van voorzitters en secretarissen der deelnemende verenigingen en werd in het bijzonder welkom geheten de Rurgémeester van Heusden. De Edelachtb. Heer A. v.. Delft, bood in een waarderende toe spraak de jubilerende vereniging namens het gemeentebestuur een zilveren herinneringsmedaiLe aan. Daarna ging het in optocht, met de harmonie „De Eendracht" van Herpt en Bern voorop, naar het viswater de Maas. Bij het stadhuis werden enige minuten stilte in acht genomén, ter herdenkingjen van de overleden 'leden tijdens de stad hui sramp, de heren P. v. d. Oever, C. en Dl Kolff Nadat men aan de Maas was gearriveerd, ving het concours aan, waarvan de uitslag was als volgt iste prijs, „Nooit Gedacht" te Rotterdam2e pr. A„de Hut" te Vlijmen; 2e pr. B „K.i.vo.b." te Rotterdam; 3e pr. ,,'tVoorntje" te Tilburg; 4e pr. „De Ruisvoorn" te Utrecht; 5e pr. „Neptunus" te Rotterdam6e pr. „de Goudkar per" te Rotterdam; 7e pr. „De Karper" te Dordrecht; 8e pr. „Het Sluisje' 'te Lieshout; 9e pr. „Vios" te Tilburg; 10e pr. „Vrienden schaar" te Rotterdam 1 re pr. „Al tijd Beet" te Schijndel12e pr. „De Sportvisserste Oisterwijk'; 13e pr. „De Kolbliek" te Dordt; 14e pr. „De Witvissers" te Ooster- hout; 15e pr. „De Snoekbaars" te Tegelen; 16e pr. „De Riet voorn" te Tilburg; 17e pr. afd. Beek en Donk 18e pr. „Ons Ge- noe'gén" te Tilburg; 19e pr. „De Kolbliek' 'te Gorinchem20e pr. afd. Roermond21e pr. „Vissers- lust" te Waalwijk'22e pr. „De Brasem" te Tilburg. Verder nog extra prijzen n.l. voor de verstfcomende vereniging, grootst aantal deelnemers enz. Bij de personéle prijzen viel de hoofdprijs, een prima Hollands rij wiel, ten deel aan de heer Bra- ber te Rotterdam. Te 8 uur des avonds waren de prijswinnaars al len bekend en konden deze hun prijs mee naar huis nemen. ANDEL. Ds. Klerkx heeft bedankt voor de toezegging van beroep naar de Herv. Kerk van Meteren en Est. J.l. Zaterdag maakten de leerlingen van de 4e klas der Landbouwschool weer een excur sie. Ditmaal werd een bezoek ge bracht $an de boerderij van de heer A. B. Snoek te Almkerk, waar prima hengsten werden be wonderd en naar 'de boerderij van de heer A. Verschoor Mzn., die uitmuntend vee op stal heeft en waar ook een kijkje genomen werd in de po terbewaarplaa .3 Ten slotte gingen de excursisten met hun leermeester nog naar de Nieuwendijk, waar bij de heer W. Snoek de „Verenigingshengst" een waardevol vaderdier met zeer veel. goede eigenschappen bezich tigd werd. gen bezoek aan de boerderij van de bekende stam boekfokker Boender te Hank stond ook nog op het programma, maar deze was, jammer genoegd juist die middag niet thuis. ALMKERK. Naar thans medegedeeld wordt, zal het -concert, 'te geven door de Christelijke Muziekstudie Kring pit Rotterdam in de Ger. Kerk alhier plaats vinden op Za terdag 3 April a.s. 'Op 16 April a.s. des v.m. 9 uur zal alhier achter het ge meentehuis de keuring van trek honden plaats hebben. Het gemeentehuis zal op Goede Vrijdag voor het publiek gesloten zijn. 18 April a.s. des n.m. 6 uur hoopt Ds. Hakman, Geref. pred. alhier, afscheid te nemen om op 2 Mei a.s. te Boorn-Berg- hem zijn intrede te doen.. HERPT. Zondag j.l. keerde wed er- pm een oorlogsvrijwilliger uit on ze gemeente in zijn ouderlijk huis terug. n.l. Ad. de Hart Marzn. Bij zijn thuiskomst was nagenoeg de gehele gemeente op de been om hem te verwelkomen. Dé harmo nie „De Eendracht" bracht een serenade. Mede waren aanwezig, het bestuur van het Kath. Thuis front, de burgemeester A. v. JDelft met zijn echtgenote, en vele vrien den. Cadeaux werden overhan digd en toespraken gehouden; dit alles was een uiting van medele ven met de behouden thuiskomst. LAND v. HEUSDEN EN ALTENA Op Woensdag 17 Maart 1.1. hield de Stamboekvarkensfokver- eniging „Land van Heusden en Allena en Biesbosch" haar 18de algemene ledenvergadering in ca fé v. Dijk te Almkerk. Aanwezig waren ruim 40 leden toen de voorzitter de heer J. A. van der Schans de vergadering opende. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereniging 250 leden telt: de inkomsten bedroegen f 2083,21, de uilgaven f 1852,02. Met bijna algem. stemmen werd het aftredende bestuurslid dhr. W. Snoek als bestuurslid herko- zen. De voorzitter deelde mede, dat door het secretariaat van het N.-Br. Varkensstamboek 7 Mei was aangewezen als fokdag. Hier mede konden de leden zich niet verenigen aange .ien het 6 Mei He melvaartsdag is en men geen -2 dagen achtereen gemist kan wor den in de landbouw, waardoor de fokdag niet zou slagen. Besloten werd in overleg te treden en te trachten een andere dag aangewezen te krijgen. Besloten werd in de contributie en het inleggeld geen wijziging te brengen. Hierna had de prijsuitreiking plaats aan de deelnemers der ten toonstelling op 18 Juli 1947 te Dordrecht gehouden, n.l. 2 wis selbekers, 8 eerste, 3 tweede en 2 derde prijzen. Bespreking van de te houden Centrale Fokdag te 's-Bosch op 28 Mei a.s. Op de fokdag zullen de dieren worden aangewezen, welke kunnen deelnemen. Ook kwam in bespreking de tentoonstelling te Dordrecht, te houden op 17 Sept. a.s. Besloten werd daar weer met een selectie naar toe te gaan. Bii de rondvraag kwamen en-, kele leden met aanmerkingen aan gaande de boventallige opfok var kens, die moeite hadden gehad met de "C.C.D., daar de gewichts- grens van de qpfokvarkens niet zwaarder mag zijn dan 99 kg en dan drachtig moeten zijn en te vens ingeschreven moeten zijn op de zeugenvergunning, een maatre gel welke zeer te betreuren is, want daardoor kunnen de fokkers geen eerste klas. fokmateriaal ver krijgen. Men betreurde het, dat die maatregelen blijven bestaan, ondanks dat een jaar geleden al is getracht hierin verandering te brengen. Besloten werd nogmaals bii de bevoegde instanties aan te dringen om deze gewichtsgrens van 90 kg te verhogen tot 128 kg. Men achtte het beter de gehelei crisismaatregelen af te schaffen. Bij de verloting die hierop volg de, viel aan 19 leden een prijs ten deel, waarna sluiting. MEEUWEN. Maandagmiddag ongeveer half vier, brak brand uit in het pand van de Wed. Doedeijns op het z.g.n. fort alhier. ,Het fort wordt door 5 gezinnen bewoond. De brandweer was spoedig ter plaatse en het blussingswerk werd met kracht ter hand genomen, en was men de brand spoedig mees ter. De brandweer van Genderen, die eveneens was gewaarschuwd, behoefde geen dienst meer te doen Twee woningen brandden geheel uit. waarvan één momenteel be woond was, dit gezin werd elders ondergebracht. NEDERHEMERT. Heden, Donderdagavond om 6 uur, hoopt Ds. Dorsman van Schelluinen een spreekbeurt te vervullen ten huire van D. Oomen om daarna in het vervolg in del Ned. Herv. Kerk op te treden. NIEUWENDIJK. Drezer dagen organiseerde de Chr. Schoolvereniging een ou deravond in gebouw Tavenu. Nai het zingen van Ps. 10*39 en het lezen van Jiesaja 53, opende de voorzitter Joh. v. d. Stelt de ver gadering. Spreker constateerde tot zijn genoegen, dat de belangstel ling groot was en hij dankte de ouders voor hun medeleven. Hier na volgde^n Paasdeclamatorium van klasse 6 en 7, onder leiding van de heer>in 'tVeld. Hetgeen hier door de kinderen ten gehore werd gebracht, dwong aller be wondering af. De opvoering v. h. NIEUWSBLAD

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 1