voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Buitenland Plaatselijk Nieuws brU Volgt het advies van Uw oogspecialist VAN AtftHA Dit blad verschijnt MAANDAG en DONDERDAG. Abonnementsprijs: f 1,95 per 3 maanden por week 15 ct.losse nummers 10 cent. UITGAVE: FIRMA L. J. VEERMAN, HEUSDEN Int. Telefoon No. 19 Postrekening No. 61525 Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden No. 6554 DONDERDAG 1 APRIL 1948 Advertentiën 20 cent per regel. Advertentiën en berichten worden ingewacht: Voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uur; voor het Donderdagnummer tot Woensdag middag uiterlijk 2 uur. Verkiezingen in Roemenië. Zondag zijn in Roemenië voor de eerste maal sinds het land een republiek is geworden, ver kiezingen gehouden. Naar voorló- pige schatting heeft het regering,s- blok 7.116.000 van de 7.732.ÖOO stemmen gekregen en zal het 405 van de 414 zetels krijgen. Het re- geringsbloc wordt gedomineerd door de Roeineense arbeiderspar tij, een eenheidspartij van com munisten en socialisten. Voor de oppositie bestond maar weinig belangstelling. Slechts een kleine 200.000 lieden waagden op de afgescheiden partij Petru Be- jan te stemmen. Tsaldaris protesteer! tegen kinder roof in Griekenbland. Tsaldaris, de Griekse Minister van buitenlandse zaken, heeft aan Trygve Lie, secre taris-generaal van de Uno, aan de Unesco tele grammen gezonden, waarin hij protesteert tegen het roven van kinderen door de guerillastrijders van generaal Markos. Deze kinde ren zouden naar de Noordelijke buurlanden van Griekenland wor den. gevoerd. Zweden maakt zich paraial. Zweden neemt maatregelen om zijn defensie te versterken. Een vijfjarenplan, dat voorziet in een verdubbeling van het personeel van de luchtmacht, is goed gekeurd. Ook het aantal jagers zal worden verdubbeld. Helge Jung, de opperbevelhebber van de Zweedse strijdkrachten heeft ge vraagd om de bouw van nieuwe fortificaties en vliegvelden en om liet oproepen van meer lichtin gen. Communistische partij in Ben galen verboden. De bureaux van de communis tische partij in geheel West-Ben galen zijn gesloten. De partij is onwettig verklaard. Er zijn onge veer 30.000 communisten in West- Bengalen. De minister van Binnenlandse zaken der provincie heeft ver klaard, dat de activiteit der com munisten de handhaving van orde en recht in gevaar bracht. HEUSDEN. Vorige week arriveerde uit Indië de oorlogsvrijwilliger Jan Bax weer in onze gemeente na een vierMijf van ongeveer drie jaren in de tropen. Aan de ouderlijke woning waren versieringen aange bracht, terwijl te zijner ere, de bewoners in de buurt de vlag had den uitgestoken. De belangstelling was wederom zeer groot. De Burgemeester, het Prote stantse en Katholieke Thuisfront, het Niwin-comité en tal van 'in gezetenen, kwamen de oorlogsvrij williger, die er bijzonder goed uitzag hun .gelukwensen aanbie den. De Heusdense fanfare bracht een serenade, terwijl haar Voor zitter, de heer A. Bax, namens de vereniging eveneens ^jelukwens te. D^e heer J. Bax dankte voor de hartelijke begroeting. Het was laat in de avond toen de laatste bezoeker de woning verliet en ook de volgende dag duurde dit bezoek nog voort. Het was de heer W. C. Friedli, de laatste tij d aan te zien, dat het met zijn gezondheid ver keerd ging. Vorige week Vrijdag werd hij dan ook in het Prote stants Ziekenhuis te 's-Boseh op genomen en Dinsdagavond kwam het bericht dat hij daar nog vrij onverwachts was overleden. De overledene volgde in 1899 de heer v. d. Bos op als, deurwaar der bij het Kantongerecht alhier en bleef dat tot de opheffing van dit kantongerecht, daarna ver richtte hii deze diensten voorden Bosch, totdat hij op 70-jarigen leeftijd als zodanig werd gepen- sionneerd. De overledene was een reeks van jaren diaken en daarna ou derling bij de Herv. Gemeente, dit laatste tot aan zijn dood toe. Hii was jaren secretaris der Gods huizen en brandmeester en was ook tot aan zijn dood belast met het secretarisschap van de Prot. Bewaarschool. De heer Friedli, die de geze gende leeftijd van ruim 83 jaar bereikte, plaatste zich niet op de voorgrond, was eenvoudig in de omgang en genoot de achting van de gehele gemeente. Met hem ver liest Heusden. een geacht en alge meen gezien ingezetene. Bij de damclub werd Dins dag de laatste ronde gespeeld in' de le groep jubileum wedstrijden.1 Deze verliep zeer spannend. Bax speelde tegen de Graag zeer goed en pas na enige uren spelensl werd een fout gemaakt, waardoor een schijf verloren ging. Het ging toen snel bergafwaarts, want een blunder maakte de partij direct uit. Aan het andere bord tussen de Joode en Nieuwkoop werd verwoed gestreden, daar een re mise hun niet verder hielp. In het middenspel koos de Joode een dubieuze doorbraak en toen in uiterste tijdnood de dam werd afgenomen, zag het er voor hem somber uit. Blijkbaar heeft Nieuwkoop toen niet op zijn sterkst voortgezet, want in een stand van 66 for ceerde de Joode op keurige wijze remise. De stand is nu: de Graag 7 uit 5, Nieuwkoop 6 uit 5, de Joode 6 uit 6 en Bax 3 uit 6 partijen. De afgebroken partij tus sen "Nieuwkoop en de Graag moet dus de beslissing brengenzeer waarschijnlijk zal deze in remise eindigen. In de tweede groep behaalde Joh. de Graag zijn eerste punt door met Ger. Jonkers remise te spelen. Hierdoor werden de kansen van J. Deurloo, welke niet speelde, veel beter, i Maandag a.s. voortzetting. Bij het grote visconcours van j.l. Zondag konden de henge laars, die bij de loting een plaatsje toegewez enkregen, bij de grote brug zich verblijden met een goede vangst. Minder plezierig was dit voor de vissers, die hunne plaats voor de fabriek van Wagenberg toe- Voor een gOeCf<? naar DiNAND iTUFKENi gewezen kregen, die konden na melijk geen visje vangen. Wat bleek echter. Toen Woensdag, door de alhier van oiids bekende Woerkomse vissers, met de zegen de Maas werd afgevist tot aan de brug, werd er tot grote verbazing van allen een visvretende vis van niet minder dan 150 pond mede aan de oppervlakte gebracht Deze vis moet afkomstig zijn uit de P ooizee en is vermoedelijk met de laatste hoge waterstand verdwaald en zodoende hier te recht gekomen. Met dat al wist de heer G. Kastelein de vis te be machtigen en is hij Donderdag in zijn zaak Hoogstraat alhier, kosteloos voor een ieder, groot en klein te bezichtigen, voor aleer hij «voor de consumptie wordt af geleverd. ALM KERK. Ds. Hintzbergen, heeft een beroep ontvangen naar de Herv. Gem. van Woudrichem. Door de kerkeraad der Geref. Kerk alhier is beroep uit gebracht op Ds. A. J. v. Dijk, Geref. pred. te 'Koudum (Fr.). BRAKEL. - Zaterdag 27 Maart 1948 was het voor de gemeenten Brakel en Poederoijen een buitengewone dag en wel in het bijzonder voor het Gemeenteper soneel0p deze dag waren n.l. drie 12y2-jarige jubilea te herdenken en wel van: de Ed. Achtb. Heer W. J. Pos, Burge meester dezer gemeenten, de Wel- Ed. Heer J. v. Dalen, Gem.-Secre taris en de WelEd. Heer J. de Weerd, Ambtenaar 'Sociale Zaken ter Gem.-Secretarie Brakel. Tevens was er op deze feestelijke gebeurtenis gelegenheid om af scheid te nemen van de schoon maakster van het gemeentehuis, de Wed. H. Versteeg, die wegens vergevorderde leeftijd haar taak thans aan jongere krachten heeft overgedragen. De herdenking had plaats in één der schoollokalen van de Openbare Lagere school, die voor deze gelegenheid feeste lijk was versierd. Nadat de jubilarissen, vergezeld van hun familie, hadden plaats genomen, werd als eerste spre ker het woord gegeven aan dhr. W. Bok, oudste wethouder der gem. Poederoijen, die sprak na mens het gehele gemeente-perso neel van bovengenoemde gemeen te. Spr. feliciteerde in de eerste plaats de jubilerenden en hun fa milie en spreekt de wens uit, dat zij allen nog vele jaren him beste krachten zullen mogen geven aan hun arbeid, die van zo groot be lang is voor het welzijn van de beide gemeenten. Hierna richt spr. zich in het bijzonder tot burge meester Pos. In vogelvlucht laat spr. de afgelopen r2y2 j aai'voor bij trekken en blijft vooral stil staan bij de oorlogsjaren en de tijd der bezetting. Het doet spr. een groot genoegen, om hier in deze vergadering te kunnen ver klaren, dat de houding van Bur gemeester Pos de enig juiste was. Ook de verhouding van de Burge meester en het overige secreta rie-personeel i,s altijd uitstekend geweest. Spr. besluit met de be-, de om Gods zegen en kracht voor het werk der jubilarissen in het belang der gemeente. De heer W. v. Dam v. Bra-< kei, biedt namens het gemeente-' personeel van Brakel zijn gel uk- sen aan en passeert de totstand koming van verschillende ver beteringen in deze ambtsperiode! aangebracht. Tot slot biedt spr. namens de gezamenlijke gemeenteraden van Brakel en Poederoijen de burge meester een prachtige vulpen aan,: terwijl mevr. Pos verrast wordt met een grote bloemenmand.' Burgemeester Pos het woord nemende, roemt de wijze van sa menwerking die er altijd bestaan heeft tussen hem en de Gem.- Secretaris. Hij brengt hem dank voor de grote steun en vriend schap. Als blijk van waardering wordt de jubilaris 'een viilpen aangeboden. Ook Mevr. v. Dalen wordt onder enige toepasselijke woorden een mooie bloemenmand aangeboden. Vervolgens richt de Burgemees ter zich tot de/ heer J. de Woerd, Ambetnaar Sociale Zaken. Hij noemt deze afd. een der moeilijk ste van de gemeente administratie. Spr. brengt de jubilaris dank voor de grote steun, die de Burgemees ter steeds van hem heeft mogen ondervinden. Ook hem wordt als aandenken een Vulpen aangebo den. Tot slot richt de Burgemeester zich tot de Wed. H. Versteeg, die 42V2 jaar de functie van schoon maakster van het gemeentehuis heeft vervuld. Namens het ge meente personeel wordt haar een Erachtige stoel aangeboden. Spr. oopt dat zij nog vele jaren in een goede gezondheid van dit ge schenk gebruik mag maken. Dr. C. v. Steenis, gemeente-arts,, richt zich met zijn felicitatie tot elke jubilaris en roemt de sa menwerking, die hii als gemeente arts, van alle ambtenaren ter secretarie heeft mogen ondervin den. Ook de heer C. ten Hagen spreekt waarderende woorden tot de Burgemeester en verdere jubi lerenden. Nadat Burgemeester Pos allen had dank gebracht voor hun ge lukwensen en de fraaie cadeaux hem en zijn vrouw aangeboden, en de heren J. v. Dalen en J. de Weerd eveneens allen dank brach ten werd deze vergadering met dankgeked gesloten. NIEUWSBLAD ■6EDIPLOMEERD-OPTICI EN- PI AO. OP Tl CA LAMOEN DUR STTEL 2201 OO RNCHEM

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 1