voor het Land van Eeusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard TRIEST Plaatselijk Nieuws echt vlot Meisjesboek KRABBELS VAN FLIP lA"D VAN AlTfNA i-1 j 4 Dtt blad verschijnt MAANDAQ en DONDERDAQ. Abonnementsprijs: f 1,95 per 3 maanden per week 15 ct.losse nummers 10 cent. UITGAVE: FIRMA L. J. VEERMAN, HEUSDEN Int. Telefoon No. 19 Postrekening No. 61525 Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden No. 6555 MAANDAG 5 APRIL 1948 Advertentiën 20 cent per regel. Advertentiën en berichten worden ingewacht: Voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uur; voor het Donderdagnummer tot Woensdag middag uiterlijk 2 uur. Deze week Toen vorig jaar het vredesver-' drag tussen Italië en de gealli-1 eerden tot stand kwam, was ipr een grote hinderpaal overwonnen- waarover heel wat gesproken is; n.l. Triest, een Italiaanse stad aan' de Adriatische Zee. Joegoslavië1 wenste dat het gebied van Triëst aan haar toegewezen zou worden, doch Italië betoogde, dat zij het niet zonder Triëst kon stellen. Om tot een oplossing te komen, stelde men voor, het begeerde gebied onder geallieerde controle te plaatsen, en dit voorstel werd aangenomen. Deze toestand zou voorlopig wel zo gebleven zijn, hadden er op 24 April a.s. geen verkiezingen plaats moeten vinden. Deze verkiezingen zijn van zeer groot belang, want er zal van af hangen, of Italië voor of achter het ijzeren gordijn zal komen te liggen. Immers, behalen de com munisten een overwinning, dan zal het niet lang duren, waar schijnlijk slechts enkele dagen, of Italië zal de weg volgen, die al door zo veel Oost-Europese landen gevolgd is, de weg naar de dictatuur van het communis me. Amerika heeft dit ingezien en heeft gedreigd, dat Italië geen deel van liet Plan-Marshall zal ontvangen, als het communistisch wordt. Natuurlijk verscheen ook Rusland bij dit spel en beloofde aan Italië, dat bij een overwin ning van links, dat zij het deel van de vloot, dat aan Ruslanjd toegewezen werd, zou mogen be houden. Italië stelt dit alles zeer op prijs, doch het meeste effect gaf toch wel het Amerikaanse voorstel, om Triëst aan Italië te rug te geven. Dit voorstel werd gesteund door Frankrijk en En geland. Het verwekte in Italië gro te vreugde en in het gehele land werden de vlaggen uitgestoken- Een bewjjs dus, hoe Italië over dit voorstel denkt. Iïet werd voor Rusland een lastige zaak. Zij wilde Italië zo vlak voor, de verkiezingten niet tegen zich ke ren door het voorstel af te wlij- zen, doch de andere belangheb bende, Joegoslavië,, - waar aan het hoofd der regering de in Moskou opgeleide rebel Tito staat, had ziij het liever gegeven en dit had ook veel beter in haar kraam te pas gekomen. Moskou heeft dit echter mooi opgelost, hoewel het een beetje doorzichtig is. Zij zielf verklaarde, niets tegten het voorstel te hebben, doch Joego slavië, de vazalstaat van Rusland, die alleen iets mag doen op last of niet toestemming van Moskou, heeft verklaard, dat zii het voor stel niet aanvaardt en het geval aan de Verenigde Naties zal voor leggen. Hiermede heeft Moskou twee doelen beoogd: Bij het Italiaanse volk de gedachte doen opwekken, dat Rusland alles zal doen om Italië te helpen en tegelijkertijd zoveel mogelijk te verhinderen, dat de grens tussen Oost- en West- Europa naar het Oosten verlegd zal worden. De verkiezingen zul len hier uitmaken, of Rusland met zijn list geslaagd is of niet. Al weer zoo'n door A. M. de Moor-Ringnalda De prijs isf 2.75 Firma L. J. VEERMAN Boekhandel Hensden HEUSDEN. Aan het postkantoor alhier en het daaronder behorende ambtsgebied werd gedurende de maand Maart ingelegd" f 14.^832.41 en terugbetaald f25.990.99. Het laatste door dit kantoor uitgegeven boekje draagt het num mer 13595. In de Woensdagavond ge houden algemene ledenvergadering van de plaatselijke afdeling! Het Groene Kruis, bracht de secreta- resse-penninigtoeesteTesse haar jaar verslag uit. Hieruit bleek!', dat bet ledental dank ztij de activiteit van de bode Bax belangrijk was .ge stegen en wel van 171 tot 232. De rekening van het afgelopen jaar was nagezien door de "heren Deurloo en Kamerman. Alles was. in behoorlijke orde bevonden en de heer Deurloo bracht mej. Kra mer een compliment voor haar keurig beheer, wat door de voor zitter, de heer W. Knoop, no geen? werd onderstreept. Het consultatiebureau mag zich in een voortdurend stijgende be langstelling1 verheugen. Het aftre dende bestuurslid, dokter E. Schim mel werd, bij acclamatie herkozen. De opkomst der leden was be droevend. Onder grote belangstelling werd Vrijdagmiddag het stoffelijk overschot van de lieer W. C. Friedli alhier ter aarde besteld. v Aan de groeve werd allereerst het woord glevoerd door ouder ling"1 K. Deurloo, namens de kier- keraden van Heusden, Oudheusden en Herpt, die o.m. ook uiting1 gaf vjm dankbaarheid en waardering voor al hetgeen de overledene voor de kerk gtedurende zijn lang|e ambtsperiode heeft gedaan. De heer Hus stelde zijn werk', sprekende namens de kerkvoogden en notabelen, tot een voorbeeld voor zovelen die zich zo weinig interesseren voor de kerk en prees de samenwerking tussen de beide colleges, waaraan de overledene ook', ziijn beste krachten had ge- gieven. Ds. Harkema uit Wijk sprak namens de classis Heusden en schetste de grote plaats die ouder ling Friedli innam, een plaats die door zijn verscheiden lang ge voeld zal worden, omdat de over- -ledene ook daar altijd trouw op zijn post was, en door zijn nuttige adviezen en omgang vele vrien den verworven had. Ds. F. van Duykeren uit 'An> sterdam stond uitvoerig stil bij het leven van de heer Friedli. Mag van een predikant, aldus Ds. v. Duykeren, verwacht wor den, dat hij bij de geopende groe ve alleen de heerlijkheid van God op de voorgrond plaatst,- ik ben dankbaar en heb de vrijmoedigf- heid om te mogen spreken van het leven van de overledene, om dat dit leven met betrekking tot de eeuwigheid van zo grote be tekenis was, ook voor ons die hier blijven. Spreker eindigde met woorden van troost tot de kin deren en familie. Ds. Anker als laatste spreker, greep terug naar hetgeen ,op het sterfhuis naar aanleiding! van het bijbelgedeelte overdacht was en meende in de glees t ,van de overler dene te handelen, om ,te: eindig!en met dankgebed. Een schoonzoon van de over ledene, Dr. Zuidwegl uit Gouda, dankte hartelijk voor de grote belangstelling en deelneming, bij zonder de sprekers voor hun waar derende woorden. Naar wij vernemen is de zaak van H. Vink, na de inwendige verbetering die aan zijn winkel zijn gedaan, uitgebreid met een grote collectie meubelen. Wanneer in de toekomst nog' meer ruimte beschikbaar komt, zal ook deze afdeling nog aanmer kelijk worden uitgebreid, zodat Heusden op het gebied van meu belen in de toekomst wel ruim glesorteerd zal' zijn. Op het Consultatiebureau v. zuiglelinglen waren Dinsdag 23 Mrt. 33 zuigelingen voor onderzoek aanwezig, waarvan uit Heusden 20, Herpt 4, Oudheusden 2, Hedikhui- zen 3, Doeveren 1, Heesbeen 2, Veen 1. Voligtende zitting morgen 6 April. Hedenavond zal in hotel Het Wapen van Amsterdam een billardwedstrijd gespeeld worden tussen E.B.B.C. uit Zaltbommel, kampioen van de Bomtnielerwaard B.B.B. en vijf van de sterkste spelers uit Heusden. DRONGELEN. Het onderhoud van het Af wateringskanaal DrongelenDen Bosch is opgedragen aan de fa. Schapers en de - Bont te Raams- donk voor f9400. DUSSEN. De Chr. gem. zangvereni ging „Excelsior" alhier, hoopt op 5 Mei, de nationale feestdag, een groot zangfeest te organiseren met medewerking van de muziekvere niging „Wi&elmina" alhier. EETHEN. In de raadsvergadering, die Vrijdagmiddag werd gehouden, werden de weder opb ou wplanne n van Meeuwen, Drongelen en Ee- then vastgtesteld, zoals zij door Ir. de Bruijn zijn ontworpen. Die voor de afdeling Genderen met een klei ne wijziging. (Volledig verslag in een vol gend nummer). De Partij v.d. Arbeid afd. Eethen komt op Dinsdag 6 April a.s. in ledenvergadering bijeen. Deze vergadering wordt gehou den in café de Zwaan te Genderen, aanvang 's avonds half acht. De gewestelijk secretaris, de heer Veth uit Eindhoven zal o.a. spre ken over„De 'f strijd voor bet socialisme in het heden en verle den". In verband met dit punt van de agenda zijn alle oudleden en zii dié deze beginselen zijn toege daan, welkom. GENDEREN. 2e Paasdag) heeft het kin derkoor „Beatrix" haar aangtekon- digde kinderoperette „Repelsteel tje" opgevoerd. Alle rollen wer den heel gloed vertolkt. Het grote applaus na ieder bedrijf bewees dat het gjehieel; goed in dei smaak viel. i 1 Een woord vaii hulde en waar dering' voor de directeur, de heer A. H. v. Yperen is zeker pp zijn plaats. 1 Bij1 de muziekver. „Excel sior" bestaan plannen om deze zomer een festival te orglaniseren. Heden Maandaglavond om half acht, hoopt de vereniging „Het Groene Kruis", op Jiet ge meentehuis een vergadering te houden. LAND VAN ALTENA. De Stamboekvarkensfokver- een. „Land v. Heusden en Altena" is voornemens op Donderdag 13 Mei a.s. haar 13e fokdag te hou den., NIEUWENDIJK. Laagste inschrijver voor het onderhoudswerk aan de Bergse, Maas, gedurende 194g, perc. 5, was L. Schermers alhier voor f2560. SPRANG. l De Roestelberg mocht zich met de Paasdagen in een druk bezoek verheugen. Ook waren er een groep padvinders uit Rotter dam gekampeerd. - De Chr. Gem. Zangvereni ging „Excelsior" heeft haar 63e jaarvergadering op feestelijke wij ze herdacht. 1 Dhr. P. Dalmaijer, thans sergteant bij de Stoottroepen, en aan boord van het s-s. „Volen- dam", ontving bericht dat hij be noemd is tot schrijver 2e klasse bij de Rijksbelastingen te Waal wijk. - Een kip van de slager B. W. Vos, heeft een ei gelegd van 150 gram. Door de melkrijder C. O. alhier, werd bij het uitbetalen aan de boeren voor geleverde melk, een zakje met f 170 ver loren. WIJK EN AALBURG. De fanfare „Oefening .en Uitspanning" hoopt op de 2e Pinksterdag deel te nemen aan het muziekconcours te Boxtel en zal uitkomen in de afdeling uit muntendheid. WIJK EN AALBURG en VEEN Men heeft het plan opgevat een tentoonstelling „De Neder landse Vrouw 1898-1948" te or ganiseren. Deze tentoonstelling, waarin het leven en werken der Nederlandse Vrouw wondt uitge beeld gedurende de laatste vijftig jaren, zal tevens een huldeblijk worden van alle Nederlandse Vrouwen aan hun geliefde Vorstin. Het opbouwen- van deze ten toonstelling brengt vanzelfspre kend de nodige financiële uitga ven met zich mede.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 1