voor het Land van Eeusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Buitenland Binnenland Plaatselijk Nieuws Filmvoorstelling UITGAVE: FIRMA L. J. VEERMAN, HEUSDEN No. 6558 DONDERDAG 15 APRIL 1948 ONLUSTEN IN COLUMBIA. Dit Wad verschijnt MAANDAO en DONDERDAO. Abonnementsprijs: f 1,95 per 3 maanden per week 15 ct.losse nummers 10 cent. Int. Telefoon No. 19 Postrekening No. 61525 Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden Advertentiën 20 cent per regel. Advertentiën en berichten worden ingewacht: Voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uur; voor het Donderdagnummer tot Woensdag middag uiterlijk 2mur. ten bate van de Stichting 1940 1945 Maandag! 19 April, zal in liet Wapen van Amsterdam te Heus den, de film worden vertoond „Mrs. Miniver" en wel des avonds om 6.45 en 9 uur. Dit is een bijzóndere voorstel ling', omdat de gehele opbrengst van deze avond bestemd is om de fondsen te versterken, welke nodig! zijn voor de verzorging en de verpleging! van de Oud-illegalie werkers, van wie er nogi steeds honder den in speciale sanatoria zijn opgenomen. Laten wij even onze gedachten teruggaan naar die verschrikke lijke bezettinigjsjaren toen vele ille gale strijders hun gezondheid @1 zelfs hun leven gaven voor de g!rote zaak, de vrijheid. Wat heb ben wij niet een trots gevoeld als we in de krantenberichten kon den lezen i dat weer een overval glelukt was, dat weer enkele nazi- bonzen uit de weg1 waren geruimd. Was toen een vertrouwd persoon bij pns aan komen kloppen 0111 deze acties te ondersteunen, wij hadden de laatste cent, die wij op zak hadden, weggegeven. Toen. wél, toen wisten we piet eens de achtergrond van die overvallen, de drama's die zich er bij afspeel den. Toen wisten we nogi niet, dat de meesten bij dergelijke acties hun gezondheid opofferden en biet gevaar dat zij liepen liun levien te verliezen was in onze ogen niet .zo groot als het in werkelijkheid was! Nu echter weten wij het wel, talloze verhalen uit de bezföttingis<- tijd hebben het ons geopenbaard, het" logische gevolg zou dus mop ten zijn, dat het geld nu« in glrote stromen zou toevloeien om deze ereschuld af te lossen. Dl och... Nederland schijnt zijn strijders vergeten te zijn, de mieini- s.eik die mede er aan hébben ge werkt onze bevrijding te bespoe digen en de druk van een totale oorlog zo gering mogelijk te la ten voelen. Die het moreel van ons volk op peil hielden en diie voor die zaak hun gezondheid en hun leven prijs giaven. Wij bedoe len met strijders niet diegenen, die na de bevrijding met wapens en armbanden 0111 liepen en hun mond vol hadden van door 'hen verrichtte heldendaden. Neen, wij bedoelen die mensen, die werkphjk gestreden hebben en die bij die bevrijding! hun plicht volbracht achten. Wij denken hier aan onze ge vallenen uit eigen omgeving o.m. de dorpen Veen en Wijk en an dere plaatsen in het Land van Altena. Aan de held yan de Lang straat Jan de Rooij', die even eens het offer bracht van zijn levien en daardoor mensenlevens redde en veel ellende vóórkwam. Die Stichting 1940'45. Natuurlijk is het niet in de'haak, dat de ondersteuning1 van de reger ring niet toereikend is om al de nood van de Oud~illeg|ale werkers en hun nabestaanden te lenigen, doch deRegiering zit met de zware lasten en heeft glemeiend, dat bet Nederlandse Volk gaarne die zwa re doch mooie plicht op haar schouders wilde nemenein gaf daartoe haar toestemming voor het oprichten van de stichting 1940 1945. Deze stichting verzamelt gelden om de nabestaanden der gesneu velden te ondersteunen en de ver- pleiging'skosten van oud-strijders te betalen. Hier zijn massa's geld voor nodig1, welke door middel van collecten, filmvoorste 1 lingen en op andere wijzen bijeenglegaard moeten worden. Wij weten het alles en iedereen klopt Tegenwoor dig! om ondersteuning aan, de meeste yereniginglen en instellin gen zijn noodlijdend. Maar hier heeft men met eien instelling1 te doen, die in zich een plicht bei- tekept, een plicht, welke g(eien pen waarachtige Nederlander van zich af mag schuiven. Als men de stichting! steunt dient mien wel te bedenken, dat er misschien een offertje van ons gevraagd wordt, maar dat dege nen, wien deze gelden, een hogere tol hebben moeten betalen en be denk dat ook gij of uw broer, vader, moeder of zuster het gle- weest hadden kunnen zijn! Heusden wordt nu in de gelie- glenheid gesteld een deel van deze ereschuld af te lossen ep het offer zal nog minder zwaar vallen als mien bedenkt dat men voor zijp bijdragle bovendien nog een heel bijzondere film te genieten krijigt. Wertoond zal worden de beroem de Amerikaanse film „Mrs. Mini- ver". Acht dappere meisjes, die haar plicht deden ook onder de hevigste bombardementen, miaar ook al die duizenden dappere vrouwen en moeders, op wier schouders een groot deel van de last van deze wrede oorlog! heeft gelegen! De vrouwen, die vooir het vaderland de grootste offers brachten en in haar -zwakheid kracht ontvingen door h'et geloof en de zekerheid van een gelukkig weerzien aan de andere zjijdfe van de dood. Een oorlogsfilm van zeer bij zondere kwaliteitmooi en goed. aangrijpend en inspirerend. Toeglang boven 14 jaar. Toe gangsprijs f 1.20 en f 1Plaats- bespreken op Maandag1 vanaf 10 uur aan de zaal. In Columbia is in de stad JBo- góta een revolutie uitgebroken. Een oproerige menigte had, na de moord op de liberale leider, Gaitan, het nationale paleis te Bo gota, waar de pan-Amierikaanse conferentie vergadert, bestormd en enige Verniel ingien aangericht. Jounalisten te Bogota melden, dat de conservatieven de situatie in Bogota weer meester zijn. Volgens een door buitenlandse correspondenten te Bogota opige- steld bericht zijn dé gehete uitrius- tipgi en bescheiden van 3e pap- Amerikaanse conferentie tie Bogota vernietigd. Die Zakenwijk zou na de onlusten verwoest zijn. Zater dag, toen nog! branden woedden en er geplunderd werd, bedroeg! de -laatste schatting van het aantal doden 300. Kerken zouden geplun derd en in brand zijn gestoken, terwijl een1 voedselschaarste zich bégón te ontwikkelen. Dp het ministerie van buiteni- landse Zaken is via Washington bericht ontvariglen van de Neder- landsé glezant in Columbia, dat de Nederlandse kolonie in Bogota in veiligheid is. Die kanselarij van het Nederlandse gezantschap is uitge brand. VLIEGTUIG NEERGESTORT,. v Maandag'mi ddagi 0111 12 uur is te Süerksel, glemeente Maarheze, nabij het klooster Providentia een militair lesvliegtuig van het vleg- kamp Gilze-R'ijen neergestort. 1 De piloot, de 24-jarige korpo raal leerlingtvlieger A. Mensink uit B.ussum werd op slag! gedood. Reeds diverse malen voerde hij stunts uit boven Sterksel, waar zijn verloofde woont en ook thans was dit het geval. Door een te lage duikvlucht kwam het toestel in de fruitbomen van het klooster terecht, „sloeg over de kop en werd totaal vernield. De motor werd brandend uit het toestel geslingjerd. Het stof:-, felijk overschot van de Veronge lukte werd naar Gilze-Rijen over gebracht. 1447 WONINGEN GEBOUWD IN FEBRUARI. In de maand Februari kwamen, volgens de voorlopige cijfers van het centraal bureau voor de statis tiek 1447 woningen gereed; 20 hiervan zijn ingericht voor bewo ning door meer dan één gezin. Deze 1447 woningen waren als volgt over de provinciën verdeeld: Groningen 36, Friesland 32, Dren the 74, Overijsel 69, Gelderland 248, Utrecht 43, Noord-HoTand (zonder Amsterdam 146, Zeeland 112, Noordbrabant 384, Limburg 132, Amsterdam 14, Den Haag gfeen en Rotterdam 44. Gedurende de maaiid Februari werd begonnen aan 1805 nieuwe woningen, terwijl er aan het eind van Februari 41A 31 woningen in aanbouw waren. HEUSDEN. De ooievaar is dezer dagten weer in onze gemeente gearriveerd en heeft zijn nest op de schoor steen van de v.m. bierbrouwerij weer betrokken. Voorlopig is hij evenwél nog slechts alleen. AALBURG. A.s. Maandag! zal in het kerkgebouw der Ger. Gem. ver gadering gehouden worden door de kiesver. der. Staatk. Ger. Partij. Verkiezing afgevaardigden. Aanvang half acht. ANDEL. Ds. Klerkx alhier ontving een beroep naar de Ned. Herv. kerk van Hoogéveen. 16 April a.s. viert het echt paar J. Roza-Straver zijn 40-jarig huwelijksfeest. ALMKERK. Ds. Hintzbergen, Herv. pre dikant alhier, heeft voor het be roep naar Woudrichem bedankt. Bij de alhier gehoudén aan besteding van de bestrating en rio lering té Nieuwendijk, was^ de laagste inschrijver W. J. Monshou- wer te Sleeuwijk voor f24570. CAPELLE. Het muziekgezelsch. „Kunst na Arbeid-' zal Zaterdag! 24 April a.s. deelnemen aan de te Loonop- zand te houden muziekfeesten. Tot beschermvrouwe van de gémeng,de zangvereniging ,,'tRo- zeknopje" is benoemd Mevrouw Ger lach. Vrijdag 16 April a.s., des nam. 7.30 uur, hoopt de Christ' Hist. Kiesvereniging alhier in de consistoriekamer der Herv. gem1, een ledenvergadering! te houden. Bespreking kamerverkiezingen. In de plaats van de heer R. Middelkoop is tot bestuurslid van het waterschap „Het Zuiderafwa- teringskanaal benoemd de heer J. A. Waverijn alhier. DUSSEN. /n onze gemeente is opge richt een Prot. begrafenis vereni ging'. Het voorlopig bestuur is als volgt samengesteld Voor Dussen de heren M. Co- lijn, P. J. Nederv.een en F. yan den Oven Pz. Voor Hank P. Heurter, P. van der Zou wen en A. Strik. GENDEREN. Heden Donderdagavond om 7.15 uur, hoopt de Chr. Vrour wenbond* afd. Genderen, in het schoolgebouw een vergadering te houden. Als spreker zal dan op treden de heer v. d. Wal. Bij de Coop. Zuivelfabriek alhier is benoemd tot directeur!* de heer Santema uit Ee bij Dokt- kum. y GIESSEN. Tot secretaris in tijdelijke dienst dezer gemeente is benoemd, de heer J. Nieuwenhuizien, ambte naar ter secretarie te Rijswijk. Tot onderwijzeres in tijde lijke dienst aan de O.L. school al hier is benoemd, mevr. 'M. J. van Eeten-Lakerman. Door het ge meentebes turn* is besloten de Groenstraat af te sluiten voor motorvoertudglen op meer dan 2 wielen. Het dagelijks bestuur vUn het waterschap .„Die gtec. Andelse en Giessense polders" heeft aan Ged. Staten dér prov. Noordbra bant verzocht de Nieuwesteeg af te sluiten voor motorvoertuigen op meer dan 2 wielen. In het pomité tot inzame ling! van gelden voor de herden kingstentoonstelling ter geiegen- iieicf van het regeringsjubileum van H M. cie Koningin, hebben

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 1