Plaatselijk Nieuws Toelichtende beschrijving TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Last van zenuwen behorende bij het Wederopbouwplan der gemeente Eethen. behorende bij het No. 6558 DONDERDAG 15 APRIL 1948 IIEUSDEN. Zondag1 namen een 5-tal le-' den van de'Heusdensie fanfare deel aan het solist eneonooups, dat werd uitgeschreven door het Vlijmens Mannenkoor. Dit vijftal heeft de haam van Heusden en haar fan fare weer schitterend hoog! "gehou den. Drie eerste en twieip tweedje prijzen "brachten zij miee naar Heus den, een heel mooi succes du(s. Adrs. Mierkx, bas, behaalde met" Air Varié op. 6 van L. Canivez, Corn, de Graag', alto, met Morceau de Salon no. 8 van H. Painpare en Jac. Toethuis, piston met Edel- wieis von Semmeringi van Th. Hoch, elk een eerste prijs. Jac. Tirbmermtans, piston, eveneens miet Edelweis von Siemimierinlgl en P. de Graag', sopraan-saxophoon, met die 4de Fantasie van H. Escudié, elk een tweede prijs. Allie vijf kwamen uit in de eerste afdeling'. Wij! wensen deze leden en die fanfare gleluk met het behaalde succes, moge het een aansporing zijn om op de injgleslaglen'weg voort te glaan. MaandagSavond werd '\n de zaal van hotel Concordia eennuts- avond giegeVen, waarbij als spreker optrad, de heer Portieljie, direc teur van Artis, met het onderwerp „Over de dierenwereld", welke le zing! met lichtbeelden werd verdui delijkt. De heer Portielje, voor de radio-luisteraars gleen oru3eken- de, is eerf aangenaam spreker en verteller, die zijn gehoor van het begin tot het einde weet te boeien. Hij' glaf ons een kijk op de natuur en in het dierenleven, waardoor onzle blik belangrijk werd ver ruimd. Hij vertelde ons, dat de mening, dat b.v. apen vlooien Zou den hebben en zich Zelf en hun makkers zitten te vlooien,, een on juiste is, nog nooit heeft spr. 'bii een aap vlooien gevonden. De be weging die zij maken, heeft miet vlooien dan ook niets te maken en is niets anders dan huidveiv zorgiingi. Ook de bewering, dat dieren vals kunnen rijn is onjuist, van nature is gieen ejlkel dier tv'alsj alleen het staat wantrouwig' tegen over alles wat het vreemd is, wieet men echter .de geestesgesteldheid van het dier te benaderen, dan kan men Zelfs met de bloeddor st igis te dieren als met een kame raad omgaan, zoals de. heer Por tieljie dan ook met "plaatjes aan toonde. Wel moet men altijd pp(- passen, want bij het minste on gewone gieluid of beweging, neemt het dier een verdedigiende houding' aan, het heeft uit instinct geleerd, dat het bij het minste of geringste of moet vluchten of moet vechten als vluchten niet meer mogelijk is. Het was een interessante avond, zodat het twaalf uur was gewor den voor men er efg in had. Met de glroootste aandacht^ werd de lezing gievolg$ en het publiek stemde dan ook in met de woorl- den van de Voorzitter van het Nut, de heer Knoop, toen deze in zijn dankwoord tot de heer Portielje zei, dat het de mooiste nutsavond in dit seizoen is geweest. Aan het slot stelde de 'heer Portielje voor om op een vooraf bepaalde dag gezamenlijk een tocht naar Artis te maken, waarbij hij het gezelschap dan een paar uren zou begeleiden en een gedeelte van Artis zou laten zien, zoals slechts weinigen het zien. De mees te mensen lopen er langs en. me nen, dat zij er dan reeds alles van weten, Het is ons deze .avonddui- delijk geworden, dat men de die ren herhaaldelijk met studie moet gadeslaan, om er tenslotte iets van te weten te komen. o 3 3 4 3 4 4 0 1 .5 J 10 7 6 Maandag! werd bijl de dam club de onderlinge jubileum wed strijd beëindigd. In groep 2 won J. Deurloo van J. Klaren, waar door de eindstand werd J. Dieurloo 8 Ger. Jonker 8 J. Klaren 8 2 G. Jonker 8 1 4 .3 Joh. de Graag 8 o 444 Her kamp in. groep: .3 Fitte rs- Struijk wederom remisedoor lo ting1 won laatstgenoemde de prijs! Prijswinnaars Groep I A. de Graag. Groep II J. Deurloo. Groep IIIJ. Struijk. Allen ontvangen een zilveren medaille, welke op de feestdag! 26 April zal worden aangeboden. On ze gelukwensen. Behalve de prachtige beker van de „Rex" schoenfabrieken te Dru ilen. en een medaille van het igle*- meentebestuur, ontving1 de jubile rende vereniging! nog financiële bijdragen vanfa. de Haan en Oerlemans, A. van Bladel, Dr, E. Schim'miel, Prot. 'Middenstandsver. en Heusdens Belang. Die vereni ging stelt dit medeleven zeer op Aan alle lieden der club wordt verzocht a.s. Zaterdag! om 6 uur aanwezig' te zijn in het clublokaal voor het maken van - een foto. A.s. Dinsdag' zal dan de inter nationale zeskamp aanvanglen. De ze zal worden g'eope.nd door de burgiemeester dezer gemeente om 6.30 uur in hotel „Central", waar na de eerste ronde zal aanvangen hierin ontmoeten elkaar Verpoest- Demesmacher Olsen-de Graag'de Rooy-de Joode. Woensdag 21 April 7 uur: 01- sen-Verpoest, de Gpaagjde Joode en De mes m ach e r-de Rooy. Donderdag' 22 April 7 uur De- miesmacher-Olsen, de Graagjde Rooy, de Joode-Verpoest. Vrijdag' 23 April 7 uur de Joo- de-01sen, de GraagUDemiesmacher, de Rooy-Verpoest. Zaterdag 24 April 5 uurOl sen-de Rooy, Verpoest-jde Graag en Demesmacher-de Joode. Aan deze laatste ronde gaat ee n receptie vooraf van 34 uur, waarna door de Heusdense Fan fare een serenade zal worden ge bracht. Om 10 uur n.m. izal de bur- Igieeester de zeskamp officieel slui ten en de prijzen uitreiken, waar na met een koffietafel voor leden, spelers en g'enodigiden zal worden giesloten. Ongetwijfeld staat de jubileren de club een mooie damweek te wachten en wij hopen en vertrou wen, dat vele Heusdenaren en van daarbuiten deze 'unieke gebeurte nis zullen bezoeken. NIEUWENDIJK. De' heer J. G. Visser, heeft wegens zijn vertrek naar Amerika ontslag1 genomen als Bestuurslid van de Chr. Schoolvereniging1. De Chr. Bond van Over heidspersoneel afd. Nieuwendijk, hield haar jaarvergadering in ge- bouw Tavenu. Tot bestuurslid werd g'ekozën de heer H. van AnrooVj, ambtenaar der belastinglen te Hank. Bij het te 's Gravenhage ge houden examen van de Ver. Ned. Mode-Vakbond, slaagde voor Gouw peu.se, Mej. G. de Pender alhier Op verzoek van de sport vereniging' „Altena", hoopt de Car, Mandolineclub „a Tempo" van Sprang-Capelle, op Zaterdag 17 April een uitvoering te gjeven in g'ebouw Tavenu. Aanvang! half acht. Het bouwen van de burge meesterswoning te Almkerk. is op gedragen aan de heer N. C. Struik, aannemer alhier. Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. WERKENDAM. De keuring1 ter inschrijving van merriën in het keurstamboek zal alhier plaats hebben op 27 April a.s. Dinsdag 27 April a.s. wördt aanbesteed het' werk ten behoeve van de" aanleg1 van een nieuwe Jna ven alhier. De plannen rijn grpots van opzet. De haven wordt 330 bij 130 M. en krijgt een toevoerkanaal vian 64 M., de los wallen worden 50 Me tar breed. Zodoende wordt Werkendam bereikbaar voor schie pen van 500 ton. Tevens wordt rekening glehouden miet het ves tigen van nieuwe industrieën, De gemeente Eethen, gelegen in het economisch-geografische ge-: bied 31 (De Betuwe-Oostelijk Rijn gebied) en behorende tot met landbouwgebied 77 (Land van Heusden en Altena), beslaat een oppervlakte^ van 3700 ha. De ge meente is onderverdeeld in de kommen Eethen, Genderen, Meeu wen, Drontg'elen, Doeveren, Hees been en Babil o ni n'broe'kVan de eerste twee gie noemde 'komimen ko men gedeelten in aanmerking voor een wederopbouwplan. Meeuwenen Drorigielen zlijn practisch geheel verwoest, zodat voor deze beide in rijn geheel een wederopbouw'- plan is vervaardigd. Die kommen, Doeveren, Heesbeen en Babilo- niënbroe'k komen voor een weder opbouwplan niet in aanmerking. Kom GENDEREN. De kom Genderen is het groot ste dorp' der gemeente Eethen. Ook' hier vindt men een uitge sproken landelijke open bebou wing. Alle aandacht is gievvijd aan de noodzakelijkheid deze te be waren, maar daarnaast aan de eveneens dringende behoefte wat meer ruimte in de dorpskern te verkrijgen en op enkele punten een meer logische indeling der b ebou wte verkrijgen (bewe rken Van de zeer oude Ned. Hërv. Kerk zijn nog zoveel resten ovier dat het voor de h^-nd lag' deze op dezelfde plaats te herbouwen, waar zij eeuwenlang! heeft gestaan. Het Geref. Kerkje is totaal yep- nield en moet noodzakelijk een betere plaats dan voorheen. De afstand tussen deze beide giebouj- wën moet minstens gehandhaafd blij ven.- Bij het ontwerpen van het plan is uitgegaan van de gedachte, de Oostzijde van het dorp geheel in tact te laten, doch de verruiming: en de bouw gele glenheid ten Wes ten derNed. Herv. Kerk te. pro jecteren. Vanaf het Oosten komen de moet een hinderlijke bocht w-eg!~ gewerkt worden, die zich bevindt in de nabijheid van de watergang die de dorpskern van Noord naar Zuid doorsnijdt. De brug! over de ze watergang moet daar tier pi. ver breed worden en 't restantid!e:r past. dient te Verdwijnen. Hierdoor ont staat een noodzakelijke vierruiming bij de Kerk1, terwijl eien mooi uit zicht op het herbouwde kërkglet- boupw gewaarborgd zal zijn. Van dit punt is een splitsing van de wdgi in Westelijke; richting! ge dacht, die een klein plantsoentje zal ontsluiten, dus enigle ruimte brengt. Nabij dezie verruiming is de Ger. Kerk gieprojiecteerid. De Westelijk gelegen terreinen 'boden een prachtige gelegenheid voorriep zeer nodige dorpsuitbneidlngi, oor spronkelijk is daarvan in het ont werp gebruik gemaakt. Om1 deze plannen te verwezenlijken en een behoorlijk dorpsmilüeu te schep pen, zou een hier staande architec tonisch zeer lelijke, nog, vrij .jonge pastorie der vGer. Kerk moeten verdwijnen. Om financiële redepen en ook omdat volgens aangevoer- -de bezwaren agrarische belangen er zich teglen ve-rzritten, moest het oorspronkelijke plan zeer wórden vereenvoudigd en in omvang! wor den teruggebracht. Van een aan grenzende boerderij wórdt thans slechts eeti klein giedeelte ontei gend voor plaatsing van de Ger. Kerk, zodat de bedoelde boerde rij op eigen terrein kan worden opgebouwd. In het dorp Genderen wei4den 16 burgerwoningen, 2 be drijfsgebouwen. 6 boerderijen en 2 kerken vernield. Van deze 16 burgerwoningen kunnen er 5 ter plaatse worden herbouwd, omdat deze gelegen zijn in het glebied, dat in het uitbrei dingsplan als bebouwde kom staat aang|eg!even. Tevens werden in dit dorp 8 panden zo zwaar bescha digd, dat ziij aanvankelijk als A- gieval werden geregistreerd, doch later weer werden overgeheveld naar de' herstelgevallen. De brand- weerbergplaats, die gelegen was aan het uiteinde van het dorp Genderen, wordt nu deze vernie tigd is, meer- naar het centrum verplaatst, hetgeen deze dienst ten goede zal komen. Een der vernielde boerderijen valt in het Wederopbouwplan, zo- dut deze op een andere plaats her bouwd moet worden. De ei'g'ena- res heeft zelf gjeschikt bouwter rein beschikbaar. Bovendien werd een perceel van ongevleer gelijke grootte voor onteigening inge kleurd, zodat liet bedrijfje in zijn gleheel dezelfde grootté behoudt; Kom DRiONGELEN. Het ongeveer gleheel vernietigde dorp Dirongrilen bood weleer van geheel ander aspect dan Meeuwen. Hier trof men geen gesloten bouw aan, de kern van het dorpje vler- toonde een bijl uitstek landelijk' beeld. Tot voor het graven der Berg'se Maas was Dr ongel en een dijkdorp, gelegen langs het oude1 Maasje en had aan dit riviertje een behoorlijk haventje. D,e dijk van het riviertje was ook buiten de kom vrij' reg'elmatigi miet kleine boerderijtjes en landarbeiderswo- ning'en bebouwd. Deze dijk werd 16 jaar geleden over een lengte van 10 a 12 km, ong!eveer 1 a i1/2 ;M. afgegraven. In de dorpskern was slechts een afglraving! van enkele cm. moge lijk, aang'ezien de berk en enkele huizen te dicht langs te weg'ston den, dat alleen met grote schade aan die gebouwen een afgraving zou kunnen worden bewerkstelligd. Nu deze gebouwen allen door het oorlogsgeweld verdwenen zijn, lag het oorspronkelijk in de bedoei- ling deze afglraving tot pirn. 11/2 M. te doen plaats hebben. Hier mede in verband stond dan een \oorgienomen afglraving van de' Rijksweg naar het Dronglelsevieer. De hieruitkomende girond kon die nen tot verdere demping van het haventje en gedeeltelijk voor op hoging! van andere punten in de dorpskern. Deze werken zouden echter het plan vrij duur maken, terwijl het bovendien beter leek een oplossing te vinden, waarbij de omgeving van het kerkje wat hoog werd gehouden eti het her bouwde berkgebouw evenals het vernielde door deze meerdere ter reinshoogte duidelijker tot de om geving! zou spreken. Deze oplos!- sing' brengt mede, dat aan het einde van de Rijksweg een ter rein op ongieveer dezelfde. hoog(- te wordt g'ehouden, terwijl de weg verder, zowel in Noordelijke als Oostelijke richting regelmatig ^al O V

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 5