Gemeenteraadsverslag Michaël's Ijzerhandel, Aalburg het aangewezen adres IS en BLIJFT Vergadering van de raad der ge meente HEUSDEN, op Dins dag! 4 Mei, des avonds om 8 uur. Voorzitter: Edelachtb. HeerA. van Delft. Aanwezig] alle leden, een va cature wieglens ontslagname van de heer H. Kant. De Voorzitter opent met het foor mulle rgtebed. De notulen der vergadering van 10 Maart worden vastgesteld. Ingekomen stukken Een aantal gbe dkeu ring sbeslui- ten van Ged. Staten, pp vroeger glenomen raadsbesl., waaronder dat van aankoop van' een perceel girond van H. v. d. Staak,, het voeren van een rechtsgeding -jte- g!en 2 nalatige betalers van we de ropbouwko sten, aankoop diver se percelen voor de bouw van woningen. Verder een bericht van goed keuring door de Minister vanBin- nenl. Zaken van de verordening op de heffing vari de vermake lijkheidsbelasting. 'Circulaire van Ged. Staten tot het doen yan uitglaVen tot de be dragen als op de begroting ge raamd. Besluit van Ged. Staten, waar bij de pensioengrondslag voor de BurglemeeSter wordt vastgesteld op f3134.—. Kon. Besluit, waarbij goedkeu ring wordt verleend aan de wij ziging der verordening op de hon denbelasting. - 1 'Schrijven vhn de Minister van Economische Zaken met de mede deling!, dat er geen termien be staan om viswinkels in de gemeen te H eu s den verglunninig te Ver lenen, langer dan wettelijk is vastglesteld, open te houden. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Brief van de firma de Haan en Oerlemans, be trekking! hebbende op de bouw van 31 woningen, waarvoor gedeeltelijk nog niet de girond beschikbaar is. De firma „dringt aan om tot verkrijging daarvan de meeste spoed te wil len betrachten. Verder dringt' zij aan om ook met de 25 womingen, die speciaal voor haar onderne ming1 gebouwd zullen worden, eveneens spoed te betrachten en daarvoor alle mogelijke invloed aan te wenden. De Voorzitter deelt mede, dat thans voor alle 31 woningen de benodigde grond beschikbaar'is en dat voor de verkrijging van grond voor de bewuste 25 woningen de nodige stappen zijn gedaan. In verband hiermede kan spr. nogi meedelen, dat van deze 25 ier reeds 17 aanbesteed kunnen wor den. De heer Dekkers dringt aan ook voor de overige 8 alle spoed te betrachten. Het is in het belangl van de firma, maar ook in dat van de gemeente, dat deze wo ningen er zo spoedig mogelijk ko men. De Voorzitter zegt, dat B. en W. ten volle overtuigd zijn van het belang, dat de woningen spoe dig! gereed komen. B. en W. doen dan ook alles wat mogelijk is om dit te bereiken. De heer Dekkers informeert naar de grond voor enkele midden- s tand swoningen De Voorzitter merkt op, dat dit niet aan de orde is. Het schrijven van de firmaa de Haan en Oerlemans wordt hierop voor kennisgleving aange nomen. Schrijven van de firma de Haan en Oerlemans over de kwestie van de oude" haven. Wordt besloten dit aan te hou den tot deze kwestie aan de orde komt. 1 Schrijven van de heer Fitters over het perceel grond dat in Huur is bij de voetbalvereniging te Herpt. De Voorzitter deelt mede, dat de huurovereenkomst niet kan wor den ontbonden. De heer- Verschuur vraagt of beide partijen wel overtuigd zijn van de grote kosten die ze de gemeente bezorgen. Zohi onder ling ruzietje wordt blijkbaar op de rug van de gemeenschap uit gevochten. De Voorzitter is het daarmede eens. Als de goede wil aanwezig was, dan was deze kwestie best op te lossen. Op een opmerking van de heer v. Blatiel zegt die Voorzitter, dat de vereniging heeft gehandeld volgens het huurcon tract. j Bericht van het Centraal Bu reau, dat de heer H. Lutgert be noemd verklaard is als lid van de raad. Aanmerkingen van Ged. Staten gevallen op de, gemeentebegroting voor 1948. Wordt aan de aanmer kingen voldaan, dan wordt een sluitende beglroting verkregen, met een post groot f8026.96 aanon- voorzienen uitgaven. B. en W. stellen voor aan de aangevoerde aanmerkingen te voldoen. De heer Dekkers vraagt hoe of het zit met de uitkering wegens no odlij d endheid De Voorzitter antwoordt, dat de ze is geschrapt. De heer Dekkers vraagt of dit alleen geldt voor Heusden of is het een maatregel voor het ge hele land. De Voorzitter meent, dat er geen enkele reden bestaat om voor Heusden een uitzondering te ma ken, deze maatregel geldt voor het gebeele land. Besloten wordt aan dp door Ged. Staten gemaakte laanmerkin- iglen Ite voldoen. Verzoek R.K. schoolbestuur om medewerking ex art. 72 der LJO. wet 1920 voor: a. aanschaffing letterdozen ten behoeve van de R.K. Meisjesschool ad f 125. ib. aanschaffing! nieuwe leer middelen voor het vak Bijbelse Geschiedenis voor de R.K. Jon gensschool ad f 270. c. aanschaffing nieuwe globe voor de R.K. Meisjesschool aaf 42. De heer Dekkers heeft geen he rwaar tegen deze inwilliging, doch deze scholen vragen meer dan de openbare. De Voorzitter merkt op, dat de openbare school niet behoeft te vragen, wat nodig is wordt op gegeven en betaald uit de post die daarvoor op de beglroting is uitgetrokken. Bijzondere scholen behoren een verzoek te doen voor extra uitgaven. Met algiemene stemlmlen wordt op de drie verzoeken goedgunstig beschikt en wordt de begroting 1948 in dit verband gewijzigd. Een regeling wordt vastgesteld om aan ambtenaren die in dienst van de gemeente zijn een tege moetkoming te verlenen in de kos ten verbonden aan de studie van vakexamens. Besloten wordt verder tot wij ziging van de gemeenschappelijke regeling voor een schoolartsen- dienst. Deze wijziging heeft tot gevolg, dat ook de afdeling van het Groene Kruis in deze dienst vertegenwoordigd zal zijn. De algemene politieverordening wordt gewijzigd volgens voorstel van B. en W., waardoor de .ver plichting, dat paarden van oog kleppen moeten Zijn voorzien, komt te vervallen. De heer v. Bladel meent, dat het kan voorkomen, dat het wel no dig is dat een paard van oog kleppen moet zijn voorzien. De Voorzitter antwoordt hierop, dat in zo'n geval ontheffing kan worden .gevraagd en verleend. Thans komt aan de orde het voorstel van B. en W. tot stich ting1 woningbedrijf, aanwijzing wo ningbedrijf als tak van dienst als bedoeld in artikel 252 ie lid ge meentewet, regelen voor het kas- be^rer van het woningbedrijf en verordening op het beheer van het woningbedrijf. De heer Verschuur vraagt of het wel juist is om tot de instel-' ling van zo'n dienst oVer te gaan. Wel juist is, om de exploitatie dezer woningen niet door de ge meente rekening! te doen lopen, maar anderzijds is het voor spjr. nog niet duidelijk of het niet be ter is de woningen over te dragen aan een bouwvereniging. Spr. zou indien zulks mogelijk is, dit pfunt willen aanhouden. Die Voorzitter verklaart het oor deel te hebben gevraagd van een paar collega's, in wier gemeen ten bouwvereniglingen bestaan, doch die het wenselijk' achten een afzonderlijk woningbedrijf in het leven te roepen, omdat de bouw verenigingen ter plaatse niet heb ben voldaan. Die heer Verschuur meent, dat dit weinig zegt, hij leest een schrij ven vtoor van het adviesbureau vjan de R.K, Volkspartij en een artikel van een voorstander voor de op richting van bouwverenigingen, waarin het tegenovergestelde ad vies wordt gegeven. Spr. zou daar om de voor-en nadelen nogeens ernstig onder de ogen Willen zien en gaarne zag hij, dat de Voor zitter het Département hierover in-' lichtingen vroeg. Die Voorzitter wil aan dit laat ste g'aarne voldoen, hoewel hij zich door die i.nlichtinig|en niet Wil binden. Wat overdracht aan een bouwvereniging betreft, deze be staat in de gemeente nog „niet. Spr. heeft ook gieen bezwaar te lgen aanbonden. Die heer Verschuur merkt op, dat de kwestie van een bouw-» vereniging spoedig opgelost kan zijn, daarvoor is slechts weinig tijd meer 1 nodig. Besloten wordt een beslissing in deze aan te houden. De be'g'roting 1947 wordt ge wijzigd conform het voorstel van B. en W., eveneens de gemeente begroting en die van het vlees- keuringsbedrijf voor 1947. Reclames rioolbelasting!, hon denbelasting- en straatbelasting zul len in besloten vergiadering'wor den behandeld. Voorstel van B. en W. tot toe passing van art. 1 der Wet van 1 r Juli 1947 stbl H 241 ten op zichte van de Vr oe gere ops tab houders van de" percelen kad be kend sectie A nos 1542, 1543, 51.44, 1545- De Voorzitter mérkt op, dat in het voorstel wordt bedoeld het Burchtplein, dat door de gemeente is onteigend. Nu zijn ook de wo ningen die er opstaan, onteigend. B. en W. zijn van gevoelen, dat deze woningen aan de oude ei genaars behoren te worden over gedragen, tevens de grond, waar-1 op de woningen staan en die er bij behoort. Spr. Zelf, wiens wo ning ook onteigend is, zou tege lijk 72 M2 terrein meer willen verkrijgen. Als de raad zich met een en ander kan verenigen, dan kan het besluit aan het Dept. van Wederopbouw worden voorgelegd. D e heer VeVschuur zegt, dat het dus, gaat over 3 dingen, over dracht huizen, overdracht g'rond, die thans bij de woningen behoort en ten derde overdracht van 72 M2 extra. Tegen overdracht der huizen kan geen bezwaar bestaan, hoogstens zou misschien eendaar- van bezwaarlijk kunnen zijn voor het wederopbouwplan. De Voorzitter merkt op, dat dit volgens het nieuwe plan niet het geval is. De heer Verschuur meent, dat op het ogenblik nog moeilijk de prijs voor de girond is vast te stellen, immers daarin zal verdis conteerd moeten worden de aan leg van straten en riolering die er zullen komen. Spr. zou ook dit punt voor nader onderzoek willen aanhouden. De Voorz. zegt, dat de gem. 65 cent per 'M2 betaalt en dat de verkoopsprijs vermoedelijk f 3 zal worden. De heer Verschuur blijft het be zwaarlijk achten om over de girond. nu reeds direct te beslissen. Voor al gieldt zijn bezwaar te /beslissen over 72 M2 extra. Hij gelooft niet dat overdracht van dit gedeelte beZwaar voor liet wederopbouw plan betekent, maar pis men dit verzoek inwilligt, loopt men ge vaar, dat ook voor, de andere per celen aanvraglen kunnen binnen komen en dan zal afstand zeer waarschijnlijk wel bezwaar opleve ren. Spr. zou daarom dan pok voor aanhouden zijn om het pd-, vies van de stedebouwkundige te horen. De Voorz. trekt zijn voorstel Voor de verkrijging v.d. .72 M2 in. De heer Dekkers meient, dat (de Voorzitter deise kwestie niet zö moet afsnijden. Spr. wil 'gaarne elk verzoek inwilÈgfen, doch hij voelt het bezwaar van de heer Verschuur. Bovendien de raad mag,, neen moet zijn gedachten kenbaar maken. Die heer Verschuur wijst pp het geval Herpt, waarin de raad bij na besloten had tot verkoop yan girond, dat later nodig bleek Je zijn voor het wederopbouwplan. Hij zou daarom willen voorstellen de huizen toe te wijzen, doch een beslissing over de grond aan te houden. Dit voorstel wordt gjesteund tioor de heren Dekkers en te Vruchten en in omvraag gebracht, met ,5 teglen 1 stem aangenomen. Wet houder Buijs stemde tegen, de an dere heren voor. Voorstel- aankoop van een gie- deelte van een perceel, eigendom van de firma de Haan pn Oer lemans. - De Voorzitter merkt op, dat bet hier betreft het perceel eerder ed- glendom van de heer Jac. v. Wijk',, waarvoor onteigening was aange- vraagld. De nieuwe eigenaar is be reid een gledeelte, waarop ijwo- ninjglen gebouwd kunnen worden, aan de gemeente oVer te doen. De heer Verschuur is van oor deel, dat de firma de Haan en Oerlemans, die wat de bouw yan woningfen betreft, aandringt op spoed, de glemeente zeer ter .wille kon zijn, als het gjehele perceel aan de gemeente werd overge dragen, dan konden er meer ,wo- ninglen- gebouwd worden. Spr. ver zoekt B. en W. hierover met ge noemde firma in overleg te .willen treden. De Voorzitter heeft daartegen geen bezwaar als dit bij de ste debouwkundige ook niet bestaat, spr. zou echter in elk geval tot het aankopen van de grond vpor de 17 woningen reeds thans wil len besluiten. Aldus wordt besloten. Verzoek van de Fok- en Con trolevereniging Je Elshout, waar- bjj ingezetenen van Oudheusden met een aantal koeien Zijn .aan gesloten, om subsidie. Op voorstel van B. en W. wordt besloten een subsidie van f30. toe te staan, wat in overeenstem ming1 per aantal koeien is, gniet de subsidie die aan de fok- en Dntrolevereniging te Herpt is ver leend. De vergadering wordt hierop g:0C^

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 4