cPirrKsfsren. Plaatselijk Nieuws TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommeierwaard behorende bij het No. 6566 DONDERDAG 13 MEI 1948 Heerlijke, schone dag!, Pinkster, een feestdag voor velen. De Chris ten, die ,g!elovig aanneemt, alles wat er omtrent het Pinksterfeest tie Jeruzalem beschreven staat, is het een dag van hoge betekenis juit- stortingl van de Heilige Geest, eerst over de discipelen, toen pver de schare in de tempel. iMet vuur getuigden die eenvoudige mannen van de wonderbare kracht Gods, die in hen werkte, van de liefde Gods tot de mensen, ook gietoond door het leven en werken, het strijden en lijden van Jezus. ;Met vuur, met heiligle overtuiging spra ken ze en de menigte was ver baasd, want ieder hoorde zich toe spreken in zijn eigten taal, Jood en Jodenlgenoot, Romein en Gr iek .'Er ging kracht van hen uit en duizenden werden die daigi be keert tot het Christendom. iMaar niet allen, we weten het. In verschillende talen werd er op die Pinksterdag! gesproken te Jeruzalem. Zo wordt nog het Christendom gepredikt, overal, ook in ons land. Hier spreekt men in „tale Kanaims" zalvend en be deesd, alles wat er gleschreven staat, letterlijk opvattend, daar in meer wereldse taal en op viele plaatsen beeldspraak vindend. Hier let men op de letter, daar zoekt men de geest, zich houdend aan het woord de 1 e t- ter doodt, maar de geest maakt lev lend En allen noemen zich Chris tenen, de star-Calvinisten en de aanhangers van de nieuwe geest, allen heten volgelingen van Jezus. IMaar één in willen en werken zijn ze niet. Integendeel. Ze bekampen elkander in woord en gleschrift, zijn tegenstanders, vijanden, haters, de een van de ander. IIEUSDEN. Begunstigd door prachtig lenteweer had Zaterdagmiddag tij dens de Kermisdagen het tradi tionele schuttersfestijn plaats der Kon. Erk. Scherpschuttersglilde „St. Blasius" alhier. Te ruim vier uur kwamen de leden en ere-leden in het clublokaal hotel Central bij een, waarna men met de vendelaar voorop en onder tromgeroff el naar de schutsboom trok. Bij de schutsboom werd door de ere-leden v. Heivoort en v. Laarhoven het eerste schot gelost. Na een vinnige strijd mocht het de schutter Ant. Fitters gelukken de vogel er af te schieten. Des avonds verenigde men zich in het clublokaal in een feeste lijke bijeenkomst ter viering1 van het 25-jarig jubileum van het ere lid, de heer J. C. van Laarhoven en de officiële prijsuitreiking! aan de winnaar-schutter. De hoofdman van het Gilde fe liciteerde de gelukkige prijswin naar en bood hem namens de le den een prachtige schilderij aan. Hierna huldigde hij in welgeko zen bewoordingen de jubilaris voor alles wat deze verricht had voor het gilde en bood als waar dering namens de leden een prach tige vulpen en bronzen beeld aan en deelde mede, dat alsnog ©en herinneringisme da ille zou worden overhandigd. De heer v. Laarhoven dankte Woorden, woorden hoort men, maar daden ziet men niet altijd. Haat en tweedracht en schijnhei ligheid wordt er gekweekt, o zo Veel. „Ik dank U Heer, dat ik niet ben als die daar!" dat hoort men. Stille godsvrucht, daden der liefde, Vergevensgezindheid, zelf verloochening', zoék ze niet altijd daar, waar men het hoogst op geeft van Christendom. Och, er is zoveel schijn onder de mensen, ook onder de Christenen van wel ke richting ook. In naam van Christus werd er te Jeruzalem in allerlei talen ge sproken om de mensen bij elkaar te brengen, ze tot één geheel te maken. Wat komt er in deze tijd van terecht. Meenden we tijdens de bezetting dat het volk geleerd zou hebben, thans moet mlet schaamte worden geconstateerd, dat wij van één igiéheèl vierder verwijderd zijn dan ooit. Christus' naam, die heilig! moest zijn in aller ogen, wordt zo vaak misbruikt, door het slijk giesleurd, ook door hen, die Hem in hun banier hebben geschreven. In Velerlei taal wordt er gespro ken in onze dagen, maar die der liefde horen we 't minst. Vuur is er in de mensen, maar niet altijd een heilig1, menigmaal een verte rend Vuur. „Door ééndracht groot eh vrij", men durft het haast „niet mieer te zingen, want liet is niet waar, net is een leugen. En daaraan hebben wij allen schuld, ook de Christelij- ■ken, ja, die ook. Pinkster vieren we heden. IMaar hoe? Als die te Jeruzalem, die één heid wilden en brachten, uit wie een heilig vuur sprak, en liefde, of is het de haat die ons drijft? Wee ons volk, als aan het laat ste geen eind komt, heil ons volk, als hét eerste teruigkomt. Liefde en een willed in het goede, daar aan hebben we behoefte. de hoofdman v.opr zijn woorden, de leden voor de aapgeboden «ca- deaux en bood de leden eentrac- tatie aan. Hierna bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Op de j.l. Zondag gehou den stemming van de R.K. Kies vereniging afd. Heusden, voor de groslijst der leden der 2e Kamer, werden uitglebracht 162 stemmen, waarvan 123 voor het Pol. Advies, 27 voor de plaatsvervangers en 12 ongeldig. Maandag! hield de damclub VJD. een buitengewone ledenver gadering in haar clublokaal hotel Central. De penning'm. de heer A. Nieuw koop, kon nog geen financieel overzicht geven van de gehouden int. zeskamp en verdere feestvie ring, maar kon wel mededelen, dat er geen nadelig saldo zal ont staan. In de a.s. vergadering in Sept. zal een Volledig rapport ge geven worden. Besloten werd de Nat. Damdag op Tweede Pinksterdag niet te laten doorgaande reden hier van is, dat er .te weinig inschrij vingen zijn binnengekomen. Wegens een verandering in het bestuur, zal de Alg. Adj., de heer J. Klaren, Putterstraat, de functies van secr. en penninglm. tijdelijk waarnemen. Na enkele besluiten van interne aard en nadat de voorz. had me degedeeld, dat de e.v. vergadering zal plaats hebben in de maand Sept. werd deze goed bezochte bijeenkomst gesloten. AALST. Voor de Oranjeavond, ge houden op de dag van de her denking van de bevrijding yan pns land, door de Oranjevereniging „Trouw aan Oranje" in de giara- ge van de in aanbouw zijnde klin ker-isolietfabriek alhier bestond grote belangstelling. Z?e voorzitter der Oranjevereni ging opende deze avond met en kele toepasselijke woorden, waarna de fanfare „Prins Hendrik" enkele nummers liet horen, als eerste; ons Volkslied, dat door alle aan wezigen staande werd meegezon gen. Ook de zangvereniging Jb- gide betrad het toneel en zong op voortreffelijke wijze enkele lie deren. Vervolglens ging men ,over tot samenzang van verschillende nationale liederen onder leiding! van de heer v. Heivoort, direc teur van Togido. Na deze inleiding werd door de J.V te Uitwijk een be vrij- dingisspel opgevoerd getiteld „Als het lente wordt", van Joh. van den Baaren. Dit spel jgjaf een stuk historie weer van een g|e zin, léven de in de tijd tussen Sept. '39 en April '45. Verschillende berinne- riiiglen uit de bezettingstijd kwa men hierbij, weer naar voren en deden ons weer zien die toestand zoals die in de y'ijf jaren ver schrikking beleefd is. Over de medewerkenden niets dan waardering! voor het hier ge- b o dene. Die rollen zaten er goed in en het geheel' werd vlot ten tonele gebracht. Dat het publiek dit ook waardeerde bewees het applaus, dat hun., na 'het laatste bedrijf gebracht is. Aan het einde van deze ,her- denkinjgsavond is nog ©en Verlo ting gehouden ter bestrijding der onkosten, waarna de voorz. onder dank aan de medewerkenden voor het slagen van deze samenkomst tot sluiting overging. BABILONIëNBROEK. Op 40-jarige leeftijd is overleden, de heer J. van Rijsber- gen, laatstelijk hoofd der V.G.L.O. school te Huizen. CAPELLE. Ds. W. L. Tukker te ,Bles- kensgraaf, heeft voor bet pp hem uitglebracht beroep naar de Ned. Herv. giemeente a.d. Loonsenchjk bedankt. Onze dorpsgenoot, de heer J. Mes Hzn., thans onderwijzer aan de Chr. school te Besoiijen, is in gelijke betrekking te Koot wijkerbroek benoemd. De in de Ned. Herv. kerk alhier gehouden extra-collecte ten bate van het Restauratiefonds van het kerkglebouw heeft f117.36 en die voor "het Ned. Bijbelgenoot schap f119.34 opgebracht. Blij de gehouden aanbeste ding voor het bouwen van een ambtswoning voor de Burgemees ter werd het laagst ingeschreven door Fa. Pepping .te Kaatsheuvel voor f27478. Hoogste inschrijver was J. Michaël te yrij hoeve-Ca- pelle met f 29989. De wachtmeester A. J. v. d. Velden van de groep Rijkspo litie alhier is overgeplaatst naar Ois ter wijk. De in café Cové-van der Haart aan de Nieuwevaart geves tigde postduivenvereniging „De Luchtvaart" hield met Hemel vaartsdag een wedvlucht vanaf Neufvilles met de volgende uit slag H. Vos 1, 14, 15 G. Treffers 2, 22; St. van Peer 3, 8, 12, 23, 25 Groeneveld 4, 11; M. van Peer 5, 10, 26; B. Pols 6; P. Nieu- wenhuizen 7, 19, 20Gebr. van Onzenoort 9, 16, 17, .18 J. Zwart 13; M. de Jong! 21 Adr. Kloot wijk 24 en H. van Rampen 27. De j.l. Zondag gehouden wed vlucht vanaf Quievrain had de vol gende uitslag Gebr. v. Onzenoort 1, 6, 8,10, 24 en 37; H. Vos 2, 3, 5, 18, 19', 21 en 25; J. van Doornik 4, 13; Adr. Klootwijk 7 en 26; G. Tref fers 9 en 16; W. Haverhals 11 H. vaen Kampen 12 en 34 Blom 14, 29 en 31 M. van Teer 15 en 35; W. Versteeg 17 1611 27P. Nieuwenhuizen 20 en 33 van Bijnum 22 en 39C. Broeks 23 B. Pols 28 en 38 A. de Jong 30Groeneveld 32 en 40 en St. van Peer 36. A.s. Zondag wordt gevlogen vanaf Noyon (Fr.). De muziekver. „Kunst na Arbeid" heeft besloten deel te ne men aan het Zaterdag 10 Juli a.s. te Zeelst bij Eindhoven te hou den federatief muziekconcours. DUSSEN. Ter herdenking van de be vrijding werd Woensdag op het weiland nabij villa „Casa Cara" een bevrijdingsfeest gehouden, dat georganiseerd was door de Chr. zangvereniging „Excelsior". pm plrn. 3 uur werd bet feest geopend door de vereniging „Ex celsior" die enkele zangnummers ten gehore bracht. Door het zangkoor „Halleluja" van Almkerk, onder leiding yan de heer van Ypieren, werd pp schitterende wijze 'liederen teng|e- hore gebracht. Te origleveer half zes werd ©en stoelendans gehouden voor de'kin deren. Al'voren het avondconcert een aanvrangl nam, hield burgemeester Oderkerk een toesprak, waarin hij wees op de muzikaliteit, waar mede de inwoners van Dfussen be zield zlijn. t Door de fanfare „St. Cecilia" van Harik en fanfare „Wilhel- mina" van Dussen werd een con cert glegeven, afgewisseld door zang en stoelendans. Hierna werd opgevoerd „De Verdenking", een toneelstuk in 3 bedrijven. Ook de inwoners van Dus sen hebben hiet geluk op 20 Mei a.s. een gbuden bruiloft in hun midden te hebben en wel van het echtpaar Frans Meijers en Antonia Hof mans. Beide oudjes zijn nog 'kras en 'gezond en hebben de achter hun liggende vijftig jaar een grote werklust Voor hun landbouwbedrijf gehad. Wegiens zijn hoge leeftijd heeft de beer Meijers thans zijn bedrijf grotendeels overgegeven aan zijn zoons, terwijl hij zelf nog lichte werkzaamheden verricht en de vrouw nog het gehele huishou den doet. Het echtpaar ga-at nog dage lijks ter kerke. Vrijdag 7 Mei vergaderde in hotel Heessels alhier ae stem gerechtigde ingelanden van het wa terschap „De Zuid-Hollandse Pol der", onder voorzitterschap van Dijkgraaf A. Z. Snoek. O .mi. wierd de rekening van 1946'47 en de begroting 1948'49 vastgesteld. Tevens werden de navolgend© besluiten genomen: Tot het aan gaan van een kasgeldlening van f175.000.tot heffing van de aanslag van f5.per H.A., tot overdracht onderhoud Buitendijk aan de gemeente en verkoop vijf jarige huur van land. De twee aftredende heemraden Mr. Dr. A. den Dekker en A. D. den Dekker, werden herkozen. Als 2de candidaat werd aanbevo len de heer J. C. van Laarhoven te Heusden en 3 de J. Koops te Diussen. EETHEN. Op het Consultatiebureau alhier kwamen 14 zuigelingen ter onderzoek n.l. uit Genderen 2, Eethen 4, Drorigelen 3, Meeuwen 4, B.-Broek 1. De volgiende zitting zal plaats vinden op Donderdag 20 Mei a.s., des morgens om half elf. ^GRAVENMOER. De Jonglelingsvereniging v. de Geref. Kerk alhier maakte op Hemelvaartsdag een reis per bus ijaar de Bondsdag té den Haag.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 5