Bommelerwaard KONINGIN WILHELMINA Plaatselijk Nieuws UITGAVE: FIRMA L. J. VEERMAN, HEUSDEN No. 6567 DINSDAG 18 MEI 1948 doet afstand van de troon ten behoeve van prinses Juliana UNO yAN AtTENA Dit blad verschijnt MAANDAG en DONDERDAG Abonnementsprijs: f 1.95 per 3 maanden per week 15 cent; losse nummers 10 cent Int. Telefoon No. 19 Postrekening No. 61525 Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht: voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uur; voor het Donderdagnummer tot Woensdag middag uiterlijk 2 uur H. M. de Koningin heeft Woens dagavond een radiorede uitgespro ken voor Nederland en de Over- zeesche gebiedsdelen. Hare Majesteit zeide: „LAND- EN RIJKSGENOOTEN, Als den dag van gister herinner ik mij nog den 12en Mei 18891, toen het veertig jaar geleden was, dat mijn onvergetelijke vader in Am sterdam werd beëedigd en inge huldigd. Waar ik u over het wederom instellen van het regentschap van mijn dochter en daarmede ver band houdende plannen voor de toekomst wil spreken, meen ik daarvoor geen beteren dag te kun nen uitkiezen dan dezen op een jaar na honderdjarigen herinne ringsdag. Over grote vermoeienis, die noch mijn werk, noch mijn gezondheid ten goede komt en die onder den druk van de uitoefening van mijn zware taak, geen kans krijgt over te gaan, noopt mij ten tweeden male mijn toevlucht te nemen Tot een regentschap. Maar er is meer. Er is de last van het klimmen der jaren, een achteruitgaan van veerkracht, weerstands- en ar beidsvermogen, van de krachten welke den geest onontbeerlijk zijn voor het nemen van verantwoorde beslissingen in de diepgaande ejn ingewikkelde vraagstukkep, die er in den tegenwoordigen tud maar al te vele zijn. Voor deze nuchtere werkelijk heid ben ik gesteld en ofschoon ik mij steeds ten. volle bewust ben, dat de mensch slechts wikt en God beschikt, meen ik toch in het w e 1 begrepen belang van u allen en van het rijk te handelen door net regeeringsbeleid toe te ver trouwen aan Juliana, die naast wijs inzicht ook haar leeftijd voor heeft en over jonge, frissche krachten beschikt. Het is op haar dringend verzoek dat ik de troonswisseling uitstel tot het begin van September. Zij overwoog hierbij geen teleurstel ling te willen wekken bij hen, die mijn jubileum willen herdenken. Ik hoop, dat het mij gegeven zal zijn den 30sten Augustus de teugels van het bewind over te nemen tot na de feesten om daar na afstand te haren behoeve te doen. Gij kunt ervan verzekerd zijn, dat ik eerst na rijpe overweging tot dit besluit gekomen ben en dat alleen uw belang en mijn plichtsbesef den doorslag hebben gegeven. Vooraf heb ik het ingewikkelde samenstel van hangende vraag stukken aan mijn geest doen voor bij trekken en zoowel deze als de zeer moeilijke tijdsomstandigheden trachten te peilen, ja ik heb alle gezichtspunten in beschouwing ge nomen, die daaruit kunnen voort vloeien. Al deze problemen hebben dit eene gemeen, dat zij nog langen tijd onze aandacht zullen vragen. Dus ben ik tot de slotsom ge komen, dat niet ik, doch een jon ge kracht op mijn plaats moet me dewerken om het zeldzame samen stel van problemen, die ons en de geheele menschheid in hun greep houden, tot een goede oplossing te brengen. Hoeveel zoude ik tot u kunnen zeggen op een dag als deze, na al wat in den laatsten tijd dooir hoofd en hart is gegaan, maar dan zoude ik veel te veel geduld van u moeten vragen. Slechts wil ik u zeggen, dat mijn gedachten steeds zullen blij ven uitgaan naar hen, die hun leven gaven in den strijd tegen den overweldiger en naar al "dege nen, die nog lijden, door wat zij verloren hebben. Wij moeten tezamen den geest overwinnen, die spreekt uit de handelingen en nalatigheden, wel ke .in de jaren van oorlog en be zetting den weerstand hebben be lemmerd en zelfs vele goede Ne derlanders het leven hebben ge kost, en die ook thans nog in ons volk rondwaart. Doch op dit oogenblik roep ik u met 9en meesten ernst toe: in dezen "tijd van geweld en gevaar, sluit u nauw aaneen, eendracht en nog eens eendracht. De goede eigenschappen, die wij in en na den oorlog konden ont plooien, hebben buiten onze gren zen bij alien, die van go-eden wille zijn, waar ook ter wereld, ver trouwen en waardeering gewekt. Dit vertrouwen en deze waar deering zijn een kostbaar bezit, dat wij niet verloren mogen laten gaan door verdeeldheid of het vooropstellen van ons persoonlijk belang. Toont opgewassen te zijn tegen den grooten tijd, waarin wij leven, met een wijden blik voor het we reldgebeuren en met begrip voor het wezenlijke, waar het voor ons allen om gaat. En vervult zoodoende uw plicht tegenover uzelf en tegenover het Vaderland, tegenover onze bondge- nooten en de groote gemeenschap der volkeren. Gaat de toekomst tegemoet schouder aan schouder met Juli ana. God zegene u en mijn geliefd kind".. HEUSDEN. Naar aanleiding van het 100-jarig bestaansfeest van de St. Vincentiusvereniging hier ter stede, werd de Voorzitter, de Heer P. J. Verschure, begiftigd met het gouden eerekruis Pro Ecclesia et Pontifice. Verleden Zondag werd deze Pauselijke onderscheiding hem door de ZeerEerw. Heer Pastoor F. Mommers overhandigd. Op het consultatiebureau voor zuigelingen alhier, waren 32 zuigelingen, waarvan uit Heusden 25, Herptl, Hedikhuizen 4 en Oud- li eusden 2. Eerstvolgende zitting heden Dinsdag. AALBURG Donderdag 20 Mei, zal bij een huwelijksbevestiging in de Herv. Kerkj n.m. 3 uur,'voorgaan Ds. J. J. Moll uit Genderen. ALMKERK. Op 22 Mei zal een collecte worden gehouden langs de hui zen, uitgaande van de actie „Ver: Natie's helpen het Kind". - Deze collecte wordt door de gehele wereld gehouden ten be hoeve van miljoenen kinderen, die honger en gebrek lijden. Toont dat gij niet alleen wat voor uw eigen kinderen over hebt, maar ook voor deze kinderen, die die in grote ellende verkeren, vaak zonder een tehuis. Geeft met milde hand, wanneer men een beroep op uw beurs doet. Dezer dagen slaagde voor diploma A ziekenverpleging te Dordrecht, onze vroegere dorps- genote Mej. T. A. v. Breugel Johd. Genoemde slaagde in 1944 voor diploma B. CAPELLE. Verschillende Mannenveneni- Iglngen op Geref. grondslag in de ze orrigie^ing hebben zich vter- enSgld in de ruig 's Grevtelduin-Ca- pelLe e.o. van Ned. Herv. |Man- sLenvterenigfingenHierbij zijn aan gesloten de Mannenvierenigingen \an de Ned. Herv. gemeenten te Besoijen, Baardwijk, Sprang, Dius- sen en die te dezer plaatse. GIESSEN. - Ds. Breiire te Giessen-Nieuw- kérk heeft bedankt voor het be roep naar de Herv. Gem. van Giessen-R ij s wij k GENDEREN. Op de gehouden Centrale Premiekeuring voor fokstieren te Breda, op 14 Mei, behaalde Al fred 27954, eigenaar J. C. v. d. Beek alhier, een 2e prijs. LAND v. HEUSDEN EN ALTENA De heer P. Tak, opzichter bij het bijkantoor van de Weder opbouw te Eethen zal binnenkort de dienst gaan verlaten daar hij' zijn benoeming bij het architec- bureau Groeneveld en de Kluiver te Utrecht heeft aangenomen. LAND VAN ALTENA. De stand der suikerbieten is op vele plaatsen in het Land van Altena slecht te noemen. Ver schillende boeren hebben zelfs op nieuw moeten inzaaien. MEEUWEN. De laagste inschrijver voor de bouw van een bankgebouw ten behoeve van de Boerenleen bank alhier, was de aannemer C. Timmermans te Sprang. Laagste inschrijver voor woon huis en slagerij van de heer van Drunen was de aannemer C. Vos alhier. Het onweer dat hier vorige week boven onze gemeente woed de en dat gepaard ging met he vige hagelslag, heeft heel wat scha de berokkend aan fruitbomen en tuinderij. Vooral deheer J. A. B1 ankers leed belangrii ke schade. NEDERHEIVIERT. Donderdag 20 Mei om 7.30 uur, hoopt ten huize van D. Oo- men voor te gaan de heer Ge braad uit Leersum. SLEEUWIJK. Zal Sleeuwijk een natuur bad krijgen? Door de heer E. de Goede, Di recteur van de Stichting ter be vordering van de Welvaart in het Land van Heusden en Altena, wa ren verschillende verenigingen en UWSBLAD

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 1