Voetbalsport Veilingbericiiten Binnenland BLOED REDT MENSENLEVENS personen uitgenodigd tot het hou den van een praatavondje op Dins dag 11 Mei j.l. in het café Kolff te Sleeuwijk. Het doel van deze bijeenkomst was, belangstelling te wekken en anderen te animeren voor een veilige zwemgelegenheid te Sleeuwijk. De heer de Goede wees er in zijn openingswoord op, dat met zekere opzet het woord „vergadering" was vervangen door „praatavondje" om zodoende de zaak wat. intiemer onder de ogen te kunnen zien. Verder deelde spr. mede dat hij van diverse personen bericht van verhindering had ont vangen, die echter zeer sympa- tiek tegenover 'het beoogde doel staan. Op een zeer vlotte en aangena me wijze werd dit probleem be sproken en werd de aandacht ge vestigd op een uitgegraven stuk land, gelegen in de onmiddellijke nabijheid van het uitbreidingsplan. Deskundigen zullen geraadpleegd worden of deze plaats de nodige veiligheid biedt en of het1 water voldoet aan de voorschriften op gebied van volksgezondheid enz. De heer die Goede stelde tevens voor, om aan dit plan, hetwelk zo'Schitterend is gelegen, een kin derspeeltuin te verbinden, wat al ler instemming verkreeg. Een commissie werd benoemd, bestaande uit de dames Mevr. v. Leeuwen, Mej. v. d. Heuvel en de heren de Goede, voorz.; P. v. Andel, De Bok, Monshouwer, W W,altheer en Wijnbelt, dié deze zaak op korte termijn in studie zullen nemen. Woensdagmorgen is deze com missie reeds op de aangegeven- plaats geweest en zo het zicli laaf aanzien, is hier werkelijk 'iets té maken, waar straks jong en oud volop kunnen genieten van zon, zwem sport, spel en natuur. Laat ieder straks nu ook eens tonen dat ze achter de commissie staat en de helpende hand te bieden wanneer dit gevraagd wordt tot heil van U zelf en uw kinderen., Straks spreekt men van het Sleeuwijkse natuurbad! De bloedtransfusie, die dient om het tekort aan bloed bij een pa tient Weer aan te vullen, werd voor het eerst uitglevoerd in 1492 bij Paus Innocentius VIII. De bedoe ling1 was toen het oude bloed vjan Zijne Heiligheid door jongbloed te vervangen. Edoch, de twee bloedgtevers verloren er het leven bij en ook de Paus mocht het middel niet baten Desondanks bleef er een gtroei- ende wetenschappelijke belangstel ling voor de bloedtransfusie be staan. :Men trachtte bloed van die ren toe te dienen aan mensen men onderzocht, experimenteerde theoretiseerde en lang'zaammaar zeker kwam men op het goede pad. In 1628 werd door Harvey de bloedsomloop ontdektRichard Lo wer verrichtte in 1665 de eerste geslaagde bloedtransfusie bij hon den, De Euglelse arts .Blundell was de eerste die er omstreeks j8oo in slaaglde bloedtransfusies bij men sen met gloed gevolg toe té pas sen. IMaarvan de tien trans fusies slaagden er zieven, terwijl er dirie, die op dezelfde wijze en met dezelfde middelen waren ver licht op onverklaarbare Wijze ern- stigje ziekteverschijnselen teweeg brachten, waaraan de patient meest al binnen 10 daglen overleed. Het raadsel bleef bestaan tot de ontdekking van de bloedgroe pen door de Weense geleerde Dr. Karl Land stein er in 1900 de op lossing bracht. Landsteiner kon aantonen, dat men de mensheid in vier bloed groepen kan verdelen, welke thans internationaal met de vier letters O, A, B en AB worden aangegeven. Bij bloedtransfusie dient erop* gelet te worden, dat men bij een patiënt, behorende tot bloedgroep A, bloed toedient van een donor die eveneens tot groep A behoort, enz. Ook de Rhesus factor dient te worden bepaald. Het leven van de patiënt hangt er vanaf. Met gerechtvaardigde trots kan gezegd worden dat de Bloedtrans fusiedienst van het Nederlandse Roode Kruis onder de Bloedtrans fusiediensten in de wereld, qua organisatie en techniek een eerste plaats inneemt. Sedert de oprich ting, in 1930 te Rotterdam, wer den 28.000 vrijwillige bloedgevers ingeschreven, verdeeld over 170 rayons, gegroepeerd rond z.g. 111e- WIJK. Op Donderdag 20 Mei a.s. zal weer zitting worden gehouden van Tiet consultatiebureau voor zuigelingen op het gemeentehuis. WOUDRICHEM. Op de fokdag der Stamb. varkensfokvereniging „Land van Altena", welke op 13 Mei 1.1. te Almkerk gehouden werd, behaalde de heer H. de Lorm alhier, met zijn ster zeug met biggen een le prijs en de heer P. Verhoeven, met zijn dek beer eveneens een le prijs. Beiden zijn aangewezen voor de Centrale Fokdag te 's-Bosch op 28 Mei a.s. WOUDRICHEM. Vorige week Dinsdag bracht de, bij de Herv. Kerk beroepen predikant Ds. Marsman uit Brui- nisse een "bezoek aan onze gemeen te. Des avonds ging Z.Eerw. in de dienst voor, sprekende over Hand. 113 en 14. De kerk was flink bezet. WOUDRICHEM. Alhier slaagdeen voor het wettelijk diploma kraamverzorg ster dé dames A. A. Brouwer te Brandwijk (Z.H.), D. de Geus te Oosterhout, A. v. Oudheusden te Waardhuizen, J. v. d. Heuvel en M. de Keyzer te Werkendam, J. Schreuders en W. Schreuders te Klunderl. dische centra, (ziekenhuis G.G.D.) in alle belangrijke plaatsen in Ne derland. Jaarlijks worden in de Nederlandse ziekenhuizen ruim 15.000 bloedtransfusies verrichten dit aantal stijgt voortdurend. Behalve de bloedtransfusies, wélke worden verricht met het bloed van deze ingeschreven do nors, houdt de B lo-ed transfusie- dienst zich ook bezig met het vervaardigen van Bloedplasma, d.i. bloed waaruit alle vaste bestand delen (rode en witte bloedlichaam pjes en bloedplaatjes) zijn ver wijderd en waarvan het overblij vende vocht wordt gedroogd. Dit bloedplasma biedt enkele voordelen boven het normale., on- gedroogde bloed. Bij het vervaar- digingsproees gaan 11.1. de rode bloedlichaampjes, die de bloed groep bepalen waartoe men be hoort, ^erloren. Voor het vervaar digen van plasma is het dus niet nodig dat men de bloedgroep van de gever kent en bij het toedienen van het, met gesteriliseerd water weer vloeibaar „gemaakte plasma, behoeft men-daarmede ook geen rekening te houden. Bovendien is het plasma onbeperkt houdbaar; het kan over grote afstanden ver voerd worden. Inde Verenigde Staten hebben de bloedgevers in de laatste oorlog meer dan 7 mil- lioen liter bloed bijeengebracht, dat grotendeels tot bloedplasma is verwerkt en aan de fronten werd gebruikt. We moeten echter goed bedenken, dat we met plasma geen bloedarmoede (anaomio) kunnen bestrijden. Daarvoor zijn rode bloedlichaampjes nodig. De behoefte in Nederland is momenteel 1000 flessen p. maand. Om aan de enorme vraag naar bloedplasma te kunnen voldoen, organiseert de Bloedtransfusie dienst op het ogenblik, in samen werking niet de plaatselijke afde lingen van het Nederlandse Roo de Kruis éénmalige bloedafnamen in alle gemeenten van Nederland, waar zich voldoende gevers be schikbaar stellen. Hoe donker de na-oorlogse we reld er ook uit moge zien, één ding is verheugend: er zijn vele dui zenden bereid om voor een mede mens hun bloed te geven. Dage lijks is de Bloedtransfusiedienst van het Nederlandse Roode Kruis daardoor in staat om het leven van oud en jong te redden. Genoemde dames werden opge leid aan de „Opleiding-kraamver zorgsters te Woudrichem en Om streken", uitgaande van de Pro vinciale Noord-Brabantse Vereni ging „Het Groene Kruis". WAARDHUIZEN. Op de laatst gehouden ver gadering van de Tuinbouwver. Almkerk, Waardhuizen en Uitwijk c.a. is benoemd tot 2e voorz. de heer A. Pruijssen, 111, Giessen, en tevens tot lid v^n de Centrale Tuinbouwcommissie van het Land van Altena. WERKENDAM. Alhier is opgtericht een Herv. Stichting* met als voorgan ger de heer H. van Kooten. De vereniging telt thans 48 leden. Het bestuur is als volgt samengessteld H. van Kooten, iste voorzitter; L. Paans Lzn., 2e voorzitterJ3. de Heer Bzn., iste secretaris; Ant. A. Egas, iste penningmeester; A. Vos Sr., alg!. adjunct. HEITSDEN. Nu er van de zijde van de K. N.V.B. toestemming is verkregen nog één jaar op het huidige voet balterrein te spelen, hebben wij 'grote onkosten moeten maken door het véld nog te doen in zaaien, wat uiteraard hard nodig was. Wij doen thans een beroep op de medewerking van alle leden niet alleen, doch obk van iedereen, om tijdens het groeiproces het speelveld te willen ontzien. Wijl hopen ten zeerste dat een ieder zijn medewerking zal verlenen, op dat wij straks op een, naar ver houding, goed veld de competi tie kunnen aanvangen. VEILING VEEN. Veiling van 14 Mei: Aardbeien I 54—61, II 23—40 per ons; Bloemkool I 5164, II 42; Aardappelen, rode eerstelin gen 9!l95 per kg; Aardappelen kleine 1143 per kg.; Kropsla 46; Spinazie 13; Wortelen 26; Rabarber 79; Radijs 2, In het vervolg is er veiling: Maandag, Woensdag en Vrijdag om 10 11 ut inpfaats van 11 uur.' H. K. H. Prinses Juliana beëedigd Vrijdagmiddag heeft Prinses Ju liana in handen van de voorzit ter van de verenigde vergadering der Staten-Generaal de eed afge legd. Het was een zeer s-obere plechtigheid. In de vergaderzaal van de Tweede Kamer waren enige ver anderingen aangebracht, om de Prinses en Prins Bernhard een plaats te geven waar anders de regeringstafel staat. Prof. Dr. R. 'Kranenburg, voor zitter der Eerste Kamer sprak als volgt: Een golf van ontroering is er door ons volk gegaan, toen het door de vertrouwde stem van on ze Koningin, die in de jaren der bezetting zo dikwijls sterkende woorden van bemoediging en ver troosting en hoop tot ons bracht, de tijding hoorde, dat Hare Ma jesteit had besloten tot spoedige afstand van de Kroon. Met vol vertrouwen en diepe genegenheid ziet liet Nederlandse volk de waarneming van het ko ninklijke gezag weer aan uw han den toevertrouwd, overtuigd als hét is, dat handhaving van ons constitutionele bestel, dat de waar borging van recht en vrijheid in uw handen veilig zullen zijn. Prinses Juliana legde hierop de eed af. De uitroep van de voorzitter „Leve de Regentes", werd door allen overgenomen en daarmede nam de plechtigheid een einde. Vierde bericiht Coloradokeverbeslrijding 1948. Het warme, zonnige weer ge durende de hurts te dagen heeft o.m. tot gevolg, dat momenteel de overwinterde kevers uit de. grond komen. Vopral in het Zuiden, midden en Oosten van ons land zijn op sommige plaatsen de aantallen ke vers zelfs zeer groot. Het is daar om van het allergrootste belang alle kevers onmiddellijk op te sporen en te vernietigen om aan tasting van het aardappelgewas en eiafzetting te voorkomen. Indien zeer veel kevers voor komen en het afzonderlijk verdel gen daardoor bijna eert onbegon nen werk is, dient een grondige behandeling met een insectendo- dend middel te worden uitgevoerd, waarbij in dit stadium om ver jaging der kevers te voorkomen de voorkeur moet worden gege ven aan behandeling met DDT- middelen. Aardappeltelers, let thans regel matig op Uw gewas. Elke kever die nu vernietigd wordt, betekent een groot aantal larven minder in de toekomst. Bij de opgave van geslaag- v. h. aanvangdiploma E.H.B.O., in ons vorig nummer is verzuimd te vermelden, dat ook de heer B. Dekker tot de geslaagden be hoorde. UITWIJK. In de laatst gehouden ver gadering van de Gem. Zangvereni ging „O.K.K." nam de lieer P. Schouten te Almkerk afscheid als dirigent der vereniging en deed de heer Wigmans uit Gorinchem als zodanig zijn intrede. De heer Schouten sprak zijn leedwezen uit dat hij £>p dokters advies genoodzaakt was de diri- gentstok neer te leggen. Zijn lief de voor de zang maakte dit voor hem een zware slag. Hij dankte de leden voor de prettige samenwer king en wees hen voor het laatst op de noodzakelijkheid 0111 steeds trouw ter repetitie te komen. Met enkele woorden droeg hij zijn functie over aan de nieuwe diri gent en sprak jde hoop uit dat het de vereniging niet zal vergaan met een opgaan, blinken en verzinken, doch dat zij bestemd moge zijn tot een lang leven. Hierop bracht de voorzitter de heer P. v. Oudheusden Az. dé scheidende dirigent de dank over der leden voor hetgeen hij in liet belang der vereniging heeft ge daan, waarna de heer Wigmans het woord nam en zich eerst richt te tot zijn voorganger en hem dankte voor zijn woorden tot hem gesproken. Na persoonlijke woor den tot de leden en bestuur ge sproken te hebben gaf hij nog enige richtlijnen voor de toekomst. Besloten werd de repetities te houden op Woensdagavond. Daar het aantal damesleden sterk in de minderheid is, zal getracht wor den dit aan te vullen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 2