WANNEER En WAAR - W A A L W I] K - is onze eigen tentoonstelling VAN 22 MEI TOT EN MET 29 MEI Ons Landbouwhoekje. QROTESTRAAT 299-301 GROTESTRAAT 301-305 GROTESTRAAT 222 GROTESTRAAT 220 De Voorzitter blijft op het stand-* punt van B. en W. staan, wel wordt aan T ,B. C .-b estrij ding gedaan, doch alleen om de bedrijfsuitkomsten van de boer te verhogen. Zeker de bevolking! van Dussen is over wegend agrarisch, doch h'ij blijft er bij, dat als men deze subsidie toestaat, men andere aanvragen moeilijk kan weigeren. Het gaat in deze niet om de knikkers, maar om het spel. Bovendien de melk prijs is behoorlijk. De heer Snoek bestrijdt dit laat ste, in de wintermaanden zou de ze voljgens de Stichting voor de Landbouw, 25 cent moeten zijn. De heer Koekkoek merkt op, dat de gehele prijzenpolitiek der re gering op de ruggen der boeren wordt uitgespeeld. Spr. is over- -tuigd, dat ook Almkerk eri Sleeu,_ wijk het advies, dat door B. en W. wordt gegeven, zullen afwijzen. De Voorzitter is van menmig, dat men met het toestaan derigie- vraaigide subsidie zich op het ter rein van de regering begeeft. Is de prijs der melk niet hoog! ge noeg, dan moet biji de regering getracht worden deze vierhoog d te krijgen. De heer Koekkoek zeigt, dat die regering haar prijs berekent naar goed geoutilleerde bedrijven. De ze streek met zijn vele kleine bei- drijven komt daarbij achteraan. Juist de fok- en controle vereniging gen 'trachten de verhouding op een hoger peil te brengen. Dit is een streek-, maar ook een plaat selijk belang en daarom verdient een dergelijke vereniging steun De melkfabriek aan de Nieuwendijk Igleeft hiervoor jaarlijks f 5 500.: uit, worden de gievraagde subsi- die's toegestaan, dan blijft dit be drag! nog f 4500. De beer v. Honsewijk merkt pp, dat ooik tengevolge van de oor logshandelingen de veestapel ach teruit is giegaan. Voor de oorlog had hiji T.B.C.,-vrij vee. Hij heeft van de regiering 5 koeien terug gekregen, waarvan 3 reageren. Fok- en controlevereni gingen doen hun best, hierin weer verbetering; te brengen. i De Voorzitter hoort thans een ander gleluid dat hem de overtui ging geeft, bijl de melkfabriek in formaties in te winnen en dit; vraagstuk nog eens onder de ogen te zien. Een eventuele subsidie kan met terugiwerkende kracht worden 'Verleend. Besloten wordt een beslissing in deze opnieuw aan te honden.'Over de overige subsidies wordt beslist volgens het advies van Bi. en W. Rondvraag. De Voorzitter beantwoordt eersf de vragen der vorige vergadering en deelt mede, dat B. en W. van oordeel zijn, dat de leden der commissie ingevolge de woonruim- tewet zeer zeker presentiegeld vjer- dienen. B. en W. zou,den dan pók dit presentiegeld gelijk willenstel len met dat voor "de leden van de raad en daarvoor een post pp de begroting willen uittrekken. Wat de straatver lichting) op de Hoge dijk betreft, aan de gemaak te opmerking is voldaan. De heer Bax vraagt of de ter mijn, waarop de nieuwea wonin gen gereed behoorden te zijn al niet verstreken is. De Voorzitter antwoordt, dat zulks werkelijk het geval is, de eerste 10 zullen spoedig gereed komen. Herhaaldelijk moet echter worden gewacht op slechts klei nigheden, doch men kan dan niet verder. i De heer Koekkoek is van oor deel ,dat de eigenaars van grorn den die door de gemeente worden onteigend, niet reëel behandeld worden, hij zag gaarne dat een ruimer standpunt werd ingenomen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. in deze gebonden zijn aan het pr ij zenbureau en aan het advies van deskundigen. De eigenaars worden evenwel op ander giebied tegemoet gekomen, waarbij de ge meente niet aan bepalingen is ge bonden. De heer Koekkoek zegt, dat de igronden die de gemeente ontei gend heeft, nog steeds niet zijn overgedragen, tengevolge daarvan moeten de eigienaars nog yerschil- -lende lasten betalen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. in deze doen wat zij kunnen, doch Zij zijn gebonden aan den Bosch. Met belanghebbenden is echter over alle moeilijkheden over eenstemming bereikt. "De heer Bax merkt op, dat de woninig van de Ruiter nog steeds op de toegezegde verbetering wacht. De Voorzitter antwoordt, dal dit huis door de gemeente is gekocht om afgebroken te warden. B. en W. willen daaraan wel enige hoog nodige Verbeteringen aanbrengen. doch zijn van oordeel dat het niet gewettigd is, daaraan een paar duizend gulden ten koste te leg gen. De heer Bax informeert vierder hoe het staat met het uitdiepen van de Dusse, wordt dit publiek aanbesteed De Voorzitter antwoordt, dat B. en W .dit onderhands willen doen. Die heer Bax voelt meer voor ublieke aanbesteding en ook de eer Koekkoek meent, dat de ge meente dan voordeliger uit zal ko men. ,v De Voorzitter zegt, dat B. en W. deze kwestie nogeens zullen bezien. De heer Snoek vraagt of de gemeente de vergoeding van de inbeslagigenomen jachtgeweren tij dens de bezetting moet uitbetalen. De Voorzitter zal hiernaar in- ti formeren. De heer Snoek informeert er- der wie de opzichter betaalt die belast is met het toezicht Pij de bouw der nieuwe woningen. De Voorzitter antwoordt, dat de ze door de gemeente wordt be taald, doch dat de gemeente het bedrag weer van het rijk terug ontvangt. De heer Snoek vindt de Duitse opschriften die nog op verschil lende woninlgen prijken, aanstote lijk en zou die verwijderd willen zien. De Voorzitter zegt, dat deze aan vankelijk met het oog! op bepaalde doeleinden zijn gehandhaafd. B. en W. zullen evenwel ook dit nader bezien. De vergadering wordt hierop gesloten. kVïëSSr Zoals getrouwe lezers zich nog wel zullen herinneren, plaatsten wij onlangs een artikel van onzen w.n. Rijkslandbouwconsulent, Ir. J. M. Schijen, dat handelde over gier en het bouwen van gierkelders. Collega B. van Hoven te Dussen, maakte daarop terecht aanmer king, dat het gehalte van gier niet hetzelfde is als dat van verse urine. Ik heb volglens afspraak het blad, waarin hij zijn bezwaren dui delijk uiteenzette, direct opge stuurd naar de Consulent. Thans heb ik van hem onderstaand schrij ven ontvangen met het verzoek er bij, voor plaatsing zorg te dra gen. Zo staat hef dus hier in Oms Landbouwhoekje, want daar hoort het. W. B. te A. Van de Heer Bronkhorst ont ving ik de polemiek naar aan leiding! van mijn artikel,Wat is een goed bewaring van gier waard?" Het doet me gienoegen, dat ik de Heer van Hoven gelijk kan ge ven, dat zie je namelijk niet zo vaak in polemieken. Inderdaad heb ik de gehalten wat aan de ruime kant genomen. De strokwestie is buiten be schouwing gelaten, evenals aan- schaffings- en onderhoudskosten van de gierpomp en de gi^rkar. Eovendien werd ook een verge lijking van arbeidslonen en kostee bij aanwending van gier en lainst- rnest achterwege gelaten. Het doel van dit artikeltje was dan ook niet een zo uitvoerig mo gelijk verantwoorde bedrijfsreke- ning van de gierbewaring te ge ven, maar propaganda te maken voor de bouw van gierkelders. De resultaten van de verge lijking' worden iets anders, wan neer U alles in rekening brengt, maar uit propaganda oogpupt heb ik de voorkeur gegeven aan het korte maar onnauwkeurigle boven een lang, goed gedocumenteerd en nauwkeurig) artikel. Ir. J. M. Schijen, Wnd. Rijkslandbouw consulent voor Wes telijk Noord-Br. PIET KLERKX

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 4