Distributiemededelingen Voetbalsport 18093 Invulling Belasting-aangiften Michaël's Ijzerhandel, Aalburg het aangewezen adres DE BESTE JAREN VAN ONS LEVEN Het watertorment van Vijftig Jaren Off. Gedenkboek van 6ouden Regeringsjubileum van H. M, da Koningin Accountantskantoor H. KANT, Heusden vooiigtewfeid en .daarna door wat stikstof weer snel in maaibaar sta dium gebracht. Door de 2e en 3e week van Mei, een tijd dat er haast altijd voldoende giras is, te ontlasten, ^ensdeels door de. vroege percelen nog! te vervroegen en anderzijds door een deel der latere perce len door voor weiden te verlaten kan men een spreiding1 bereiken, waardoor de droger langer en re gelmatiger kan werken, een meter product ontstaat (op het juiste tijd stip gemaaid) en in totaal veel meer gedroogd kan worden dan nu vaak het geval is. De slappe „tijd na de Mei drukte kan op deze wijze eveneens over brugd worden} zodat de droger niet behoeft stil te staan en de de drukke hooitijd hier en daar op de bedrijven wat ontlast wordt. Den giras droger moet minstens 5 maanden per jaar vól belast zijn. Vandaag zitten we echter mjet de moeilijkheid, dat er veel meer igiras is dan op de meèsf aanbeve lenswaardige wijze tot hoogwaar dig wintervoéder verduurzaamd kan worden. Wat moet daarmee gebeuren? De beste conserverihgisrnethode, die na het drogen aan de beurt komt is inkuilen met melasse. Daarvoor is echter een sijo mofjijg toet dichte bodem en de meeste boeren beschikken daar niet over. Dan Zou 'i nkuilen met zuur in aanmerking komen, dat kan ook in een silo zonder bodem of zelfs, na enjk'ele voorzorgen, - zonder silo goed slagen. (Momenteel is er echter gieen zuur te krijgen misschien in .de nazomer. Dius ook deze methode is uitgeschakeld. Als Wie nu nog! een heel eind afzakken komien we bij de methode van inkuilen onder toevoeging van afvalproducten van die zuivelberei ding. Dit lijkt, vooral nu- er ruim schoots wéi tegen weinig, of geen kosten verkrijgbaar is, aanlokke lijk. Helaas heeft mien in Hoorn slechts gleringe voordelejm van de ze methode tegenover het gewone inkuilen zonder iets, dJus voigens de w^rme methode, kunnen con stateren. Als mien behoefte heeft aan saprijk voer dus gaarne wil inkuilen, kan men deze methode wiel eens toepassen indien die an- Ndere inkuilirighmethodjen niet in aanmerking kunnen 'komen. Dn tenslotte zou men ook nog aan de ouderwetse warme kuil- miethode kunnen denken. Maar als ai dit leest (is het 24 Mei dn dan daaigit er een nieuwe mogelijk heid 1 Als het een keer zover is en het weer is góed, dan aarzelen we niet meer, maar stappen van de slechtste kuilmethode over op de beste hooirmethode n.l. hooien op. ruiters. Somimigle percelen moeten liefst zio spoediigl mogelijk nog gemaaid worden voor dit doel. De percelen, die voor de droger warén bestemd en niet tijdig' verwerkt konden worden, moeten nu als jong hooi gjemaaid. 1 In bet eerstvolgend nummer van dit blad gaan we daar nader op in. x D. 1 Distributiekring GELDERMALSEN NA-UITREIKING BRANDiSTOF- FENKAART TA 806. Voor zover onderstaande cate- górieen nog geen aanvragen voor de brandstoffenkaart TA 806 heb ben ingediend, dient zulks als nog te geschieden per formulier MD 323-17, onder overlegging van de Tweede Distributiestam- kaart van alle betrokkenen in het tijdvak van 24 Mei t.m. 5 Juli a.s. np de bekende zittingsdagen en uren. a. vrmissi ngisg evall en van bon Binnenkort ontvangt U nieuwe belasting-aangiftebiljetten ter invulling, welke wij voor U behandelen en invullen tegen lage tarieven. Wij houden zitting in de volgende plaatsenAalst, Café Gijbe Ammerzoden, 't Centrum Andel, Café Bouman Aalburg, Café Van Wijk Bra kei, Werk liedengebouw Drunen,. Café Klerks Dussen, Café '„De Zwaan" Elshout, Café Gez. Klerks Hedel, Café Jansen Hedikhuizen, Café Van Dal Haarsteeg, Café Kooien Genderen, Café Van Wijk Meeuwen, Café Korevaar Nederhemert, Café Le Sage Kerkwijk, Café Van Rijnsbergen Poederoyen, O. L. School Veen, Café De Waal Well, Café Witjes Wijk, Café Duisterwinkel, De zitdagen zullen door middel van aanplakbiljetten bekend gemaakt worden. Lid Alg. Ver. van Acc. Lid Ned. Col. van Bel. Cons. IS en BLIJFT Binnenkort verschijnt, als roman,v door Mac. KINLAY KANTOR naar de indrukwekkende, diep-menselijk inslaande film, die duizende en duizende heeft ontroerd en geboeid. Prijs f 4.90 Tekent spoedig inBoekhandel Firma L. J. VEERMAN - Botermarkt, HEUSDEN, Tel. 19 Reserve 2 van die oude brandstof fenkaart TA 707. b. |g|ezinnen en groepen \an personen, die wel over een bon Reserve 2 van de brandstoffen- kaart TA 707 beschikken, doch in het tijdvak 14 Mjaarjt t.m. 8 Mei 1948 vleriziuimd heb'blen tegen inlevering' van deze bon een nieu we kaart TA 806 af te halen. c. gezinnen of personen, die nooit in het bezit zijn geweest van een brandstoff emjkiaart TA 707, ten gevolge van huwelijk en zelf standige Vestiging na 13 Maart 1948. dj. Idégfenen, die in hielt vorige stookseizoen gjas-, electricitieit-, of huisbrandolie-verbruikers zijn ge weest, doch nu Zijin aangewezen pp vaste brandstoffen voor ruimtever warming'. AANVRAGEN i.v.m. VUILE AR BEID) ENZ. Melkers, slagers, artsen, ver pleegsters e.d., dienen gedurende het tijdvak van 24 Mei t.m. 5 Juni a.s. op de bekende zittingsdar gen en uren, per formtilier MD. 233"51 extra rantsoenen zeep aan te vraglen voor de 6e en 7e periof- de (9 Mei3 Juli 1948). Degenen, die reeds een aan vraag voor de 6e en 7e periode 1948 hebben ingeleverd, dienen opnieuw een formulier MD 233-5.1 in te dienen. Indien de aanvtaigjen niet in bo venstaand tijdvak worden imgele,- Verd kan geen verstrekking over de 6e periode 1948 plaats vinden. Melkers dienen het organisatie nummer op 'het aanvraagformulier te vermelden, alsmede het aan tal melkgevende koeien. De uitreiking vian de rantsoen- bonnen zal tegelijk bij het indienen van de aanvraagformulieren plaats vinden. VEEN. De Zaterdag 15 Mei gespeelde wedstrijd Achilles IRijsw. Boys I eindigde in een 41 overwin ning! voor Achilles. Het tweede elftal speelde tegieh Aalburg 4 en won met 73. /armmer was dat de scheidsrech ter ook nu weer niet was opge komen. Laat de jongens niet al te veel in de steek, heren scheids rechters, want dat is niet sportief. Al heeft u zich ook vrij willig! voor dit werk gegeven, dit brengt toch verplichting mee, niet aan de bond of de elftallen die u te leiden krijgt, maar voor u zelf. Te Zal tb o mme 1 kon het water door een bekisting vanaf de Ga- merse Poort, verder over het Marktveld en de Gasthuisstraat, worden giek eer d. Een vierde deel der stad liep onder. Meer dan 460 personen uit de Bommeler en Tielerwaard hadden een schuil plaats gezocht binnen de stadsmu ren. Maar verschillende personen moesten, door angst schrik of kou de in het Gasthuis worden opgie.- nomen. Vooral J. C. v. p. Oevier, schip per van Bees d op Gorkum, heeft heel wat vee wietein te redden. Zo haalde hij ongeveer de gehele vee stapel van die hofstede „De Woerd", onder Mariënwaafd af, om deze in veiligheid te brengen en nadat de bewoners gered wa ren. Toen h'iji negen, stuks veë van de schuit had gehaald, sloeg een krachtige storm bet vaartuig los en slingerden de woeste gólven het met de koeien over de kade heen. Wonder boven wonder kwam de boot, zonder stuurman aan boord, na twee uur 'behouden te Zoel'mond aan. Zelf is de schipper later nog net bijtijds gered uit een woning', die kort daarna instortte. Te Asperen was de ramp niet te overzien. Geen huis bleef onbe- schadigid en meer dan viêr hon derd prachtige paarden en run deren verdronken. Het winterko ren was bedorven en de hooiber gen waren vernield. Verschrikke lijk was de aanblik vah niet min der dan vijftien lijken, die aan dreven, temidden van tientallen op gezwollen cadavers. Met koortsachtige haast werkten de beide hoogheemraadschappen van het Oud- en Nieuwland van Altena, om de ontstane verzak kingen langs de Hoge Maasdijk onder Andel, Giessen en 'Rijswijk te herstellen, maar het opdringen de water stuwde de ijsschollen tot meters hoogte, Zodat ze over de djij'k heenschoven en de arbeiders schrik aanjoeglen! Hele bekistin gen ,£rag!mcnten van de dijk en zandkaden werden weggleschuurd, zodat de aanvoer van de oeno- digdê materialen zo goed als on mogelijk was. Bezweek dus ener zijds de Maasdijk te Rijswijk,- an derzijds werden de dijken van het Nieuwland van Altena over stroomd, terwijl het ijs uit het Steurgat en de killen de huizen Zwaar beschadigde en de bezittin gen van gleteisterde bewoners wegvoerde. Alom steeg de alarm- compleetf 24 50 luxe editie. f 39 50 Firma L. J. VEERMAN, Boekhandel, Heusden kreet! De bewoners vluchtten op de toren en hoogten, zoals ce Alim- kerk en over de woeste wateren klonk de donder van het geschut, om de bewoners te waarschuwen, terwijl op de Dom te W ou drie lie 111 voor dat doel een pekton werd gebrand .en de rode vlag! werd uitgestoken. Uit de ,Mhas werden tal van schuiten over de Hoge Maasdijk gesleept, om te redden, wat te redden viel, nu zo schielijk de' inundatie plaats had. Gelukkig kwamen maar weinig mensen om, terwijl ook mlaar wéi nig' vee verdronk. Wel was veel schade toegebracht aan de voor raadschuren der boeren. !Om 11 uur 's avonds van de zelfde dag ontving het gemeente bestuur van Werkendam de tijding van de doorbraak onder Rijswijk, zodat hier tijdig glenoeg maatre gelen tot bescherming! konden wor den genomen. Toen brak miet ra zend geweld het inundatiewater door teer tien openingen van de verwoeste kade van de Vervoorne- polder en vielen, die nog meenden veilig in hun woning te kunpen blijven, moesten deze nu verlaten. Op de dijk was een druk beweeg van jammerende slachtoffers, waar tussen het in file stallen los gessme den vee, hongerig' rondliep. Onop houdelijk dreunden de kanonnen, die met het klokgelui de tijding van de ramp alom bekend maak ten. Hier speelde zich nog; een dra ma af. Beangst door het wassend water, wilde een man nog zijn reeds beschadigd huis verlaten, om op de dijk redding te zoeken, maar de krachtige stroom, die '(foor de dijkbreuk gulpte, sleurde hem miee, terwijl zijn vrouw met een kind op de arm door de stroom tegen een boom werd geworpen, .waar tegen ziji zich wist staande te hou den. Ernstig! gewond, doornat en ver kleumd' van kou, wist een zekere Van de Schuyt haar te redden. Het kind echter gleed uit de ver stijfde armen der moeder en de golven sleurden het mee. Hachelijk was ook de positie, waarin een zekére Pie ter van de Stelt verkeerde, die; met .Zijn g|e- zin per wagien de dijk trachtte te bereiken. Zo hoogl was het water al gestegen, dat de wagenbak al vol stond en de afgejakkerde paar den me er z! we mimen moesten dan lopen konden. Geheel versuft kwam de familie tenslotte nog! in veilige haven aan. Het veeAan de Johannespolder, dat uit de stallen naar de fiogiere kaden was gebracht, stond tot de knieën in het water en kon slechts met veel moeite gered .worden. Dagenlang beijverde men zich om aan de slachtoffers zoveel mo gelijk ondierdak te verlenen. Ieders hulp was nu nodig voor de dijk te Sleeuwijk, ,om tenmin ste deze te behouden en zowel de predikant, als de schout uit deze gemeente glaven bij de werkzaam heden een uitstekend voorbeeld. Toen kwam de tijding van de doorbraak te Rijswijk, waar gieen huis onbeschadigd bleef. Vol lof spreekt de geschied- schrijver over ds. P. J. Landsknegt aldaar, die zich alle opofferingen getroostte om in Zijn pastorie zo veel mogelijk slachtoffers te ber gen als maar kon jen rui'mtè ver schafte aan de geredde bezittingen. Dat hier werkelijk van opoffering gesproken moet worden, moge blijken uit het feit, dat het huisge zin vande predikant reeds acht kinderen telae en dit aantal juist met een nieuwe wereldburger was vermeerderd. (Wordt vervolgd). Wmwm wmm

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 6