Plaatselijk Nieuws Gemeenteraadsverslag TWEEDE BLAD GRAS GRAS NIEUWSBLAD voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard behorende bij het No. 6570 DONDERDAG 27 MEI 1948 HEUSDEN. De deelnemer van de damj- club V D. aan de voorwedstrijd Prov* kampioenschap, de heer A. Nieuwkoop, speelde Zondag! j.l'. te gen de kampioen van Breda Noijens en behaalde remisehii heeft thans drie partijen gfespeeld en staat met i glewonnen en 2 remises er g'oed vOior. ANDEL. iOnder igrote belangstelling heeft het echtpaar A. Tankensi- Redert zijn zilveren huwelijksfeest gevierd. In het verslag! van het al hier gehouden concours is abu sievelijk onvermeld g|ebl|even, dat het kinderkoor „Frisch Gezongen" te Wodurichem de ie prijs her haalde in de 3e afdeling1. ALMKERK. De muziekvereen. „Nooit Ge dacht" alhier, hoopt in Juli a.s. deel te nemen aan het muziek- en zangconcours te Montfoort. BABILONIëNBROEK. Als bijzonderheid kan wor den 'gemeld, dat biji de Landbour wer W. de Graaff alhier deze week een zijner koeien 3 kalveren ter wereld bracht. Ren der diertjes kwam levenloos ter wereld. Zaterdag! ijl. kreeg een 7- jariigl kind van die landbouwer CJ Schelle alhier, een trap van een paard, zodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Het bleek echter, dat het kind er g'een nadeligle gevolgen yan zal onder- - v inden. CAPELLE. Tot secretaresse van deafd. Sprangl-Capel le van de Ned. Bond v. Plattelandsvrouwen is gekozen Mevr. Wave rijn, zulks ter vervan ging van mevr Majjers, die deze functie niet langer kon waarne men Bij de stationsdienst der Neef Spoorwegen ter standplaats Barendrecht is benoemd onze dorpsgenoot P C. de Rooij Lzn. De in de Ned Herv. kerk aan de Loonsendijk g|ehoüden ex tra-collecte ten bate van de Ger. Zendirig'sbond heeft f 161 05 opge bracht. In de vacature, ontstaan door de overplaatsing! van de heer A J. van der Velden naar Oister{- wij'k, is tot secretaris van de mo tor sportvereniging Ma rijke" be noemd, de heer H. Michaël Jzn. Met het tr oepent rans por tr schip „Grote Beer", dat deze week te Amsterdam verwacht wordt, keert de oorlogsvrijwilliger ser- igteant H. J. van Achterberg Gzn. uit Vrijhoeve-Capelle na een ver blijf van ruim 2 jaar jn de Oost weer in het vaderland terug. De uitslag van de j.l. Zon dag gehouden wedvlucht vanuit Pont St Maxence door de post- xduivenvereniging „De Luchtvaart" luidt als volgt Fr. van Onzenoort 1, 10, 14; Adr Blom 2, 27, 33; St. van Peer 3, 21, 24, 30; P. Nieuwerihuizen 4, 25, 32; W. Versteeg 5, 11; B. Pols 6J. de Meter 7 M. v. Peer 8, 17, 28; J. van Doornik 9, 18, .22; H. Vos 12, 23, 36; G .Treffers 13, 20; W. Haverhals 1 5 C. Groeneveld 18; C. Broeks 19; Adr. Spierings 26, 35; H. van Kampen 29, 37 Adr. Kloot wijk 31 en J. van Beijnum 34. A.ts. Zondag wprden vluchten g'ehouden vanaf .Gorbeil en "Neuf- villes DRUNEN. Voor de Holland-A me*ka-; lijn is bij de N.V. Schroeven gie terij Lips alhier, thans de grootste schroef van Nederland gegoten, wegend 31-000 kg, diameter 6.60 meter. Voor het Vervoer zal op de wa gen een mechanisme gebruikt wor den om de schroef van horizontale in schuine stand te brengen, wat het transport Vergemakkelijkt. DUSSEN. Zaterdag 22 Mei speelde onze schaakclub „Het kasteel van Dus sen" een vriendschapppelijke wedstrijd tegen de schaakclub „Die vrije Pion" te Capellë# Onze nog jeugdige schaakclub wist de in een hogere' klasse spel lende Cape fee club met 64 te verslaan. LAND VAN ALTENA. Het onderhoud der Berg!- sche Maas is, voor wat perceel! I betreft, opjgledragen aan de fa. De Bont en Elshout te Raamisi- donksveer. 1 WIJK EN AALBURG. Het maken van een 5 km lang' gedeelte van de; Hoge Maasi- dijk alhier is aan de fa. De Bont en Elshout te Raamisdoriksveer igjeh ghnd. A.s. Zaterdagmiddag zal in café Duister winkel de registratie plaats hebben van loonarbeiders, werkzaam in de land- en tuinbouw, -voor het bedrijfspensioenfonds. Hiervoor komen voorlopig: in aan merking, zij die de leeftijd oiereikt hebblen van 17 jaar en ouder ep wel1 ie. Zij, die als zodanig in eni ge tak van de landbouw werkzaam zijn, b.v. akker- en weidebouw, veehouderij en pluimveehouderij, fruitteelt, dorsbedrijf, spuiterijen, loonploeg- en loonmaaibedrijf', Hei- demaatschappiji 2e. zij, die thans niet meer als zodanigi werkzaam' zijn, doch se dert 1 Mei 1947 gedurende een of meer dagien na het bereiken van hun 17-jarige leeftijd als loon arbeider in enige tak' van de land bouw hebebn gewerkt. Deglenen die tussen 1 Mei 1947 en 1 Mei 1948 /le 65-jarigfe leefW tijd bereikt hebben, komen voor lopig niet in aanmerking. Men wordt Vriendelijk, doch dringend verzocht de rentekaar ten, trouwboekje of identiteitsbewijzen mede te brengen en zich stipt aan de bepaalde datum en piren te houden. Spoedige aanmelding is in het eiglen belang van iedere desbetref fende bedrijfsgienoot. (Zie adv-) WOUDRICHEM. Aan de fa. De Bont en Rls- hout is opgedragen het rioleren van de Landpoortstraat en de Raadhuisstraat alhier. ZUILICHEM. Drs. Hooij'kaas van Arner mui den heeft het op hem uitge brachte beroep door de Nederl. Herv. gemeente Van ZuilichenF Nieuwaal. aangenomen. De aanbesteding van een 3- tal woningen van de heren Dl v. Veen, H. A. Grandia en P. W.» van Zanten heeft op Vrijdagavond j.l. plaats gtehad. nlschrijvers wa ren A. van Horssen te Zuili!- chem voor f40838,25; A. v. d.^ Boglerd te Zuilich. voor f44181.-; N.V. van Wervens te Amsterdam voor f41457.90. (Vervolg en slot). Blijven de in het vorig artikel bedoelde percelen nog 1 of 2 wa ken staan, dan mist u het perceel te lang, de zode lijdt te veel en deZe loopt veel te traag weer pit, temeer daar de gtewoonlijk droge tijd met tragie groei dan voor de deur staat. En ten slotte de jkwai- liteit gaat weldra met de dag achter uit. De te licht bemeste peroeclen, die nog weinig zullen opbrengen, moeten er ook af. U kunt er toch niet op wachten, dat ze welvolë doende opleveren en ter bestriji- dinig van de onkruiden en om de grasmat wat te sparen en te ver beteren moeten deze percelen spoie- digi gemaaid en zo snel mogelijk bemest met 100 a 150 kg. kaho salpeter of kalkammonsal'peter. Als deze percelen erg' schraal zijn zou een baal super met een baal kali 40 over droog gewas zijn aan te bevelen. En nu dat hooi ruiteren. Daarvoor biedt het Land van Heusden en j^ltena een pracht ge legenheid, daar er vele gemengde bedrijven zijn, die over ruiters Oë- schikken en die voorlopig voor. het bouwland nog niet nodig Zijn. En wie geen ruiters heeft? Het moest zo zijn, dat deze geholpen wordt door zijn buurman, die ze wel heeft. Dit is een wederdienst of beperkte vergoeding waard. Het is nog niet al te best mof- gelijk thans reeds gewoon op de grond te hooien. Dat is nog wat riskant en als het weer omslaat is het helemaal mis. Ruiteren gaat prachtig. Het is in de iste plaats een zekere me thode. Men is minder afhankelijk van de weersomstandigheden, de verliezen zijn geringer. In Hoorn vond men, dat ruiteren bij slecht weer even goede resultaten oplet verde als gewoon hooien bij gun stig weer! Ook bij de gunstigste weersomstandigheden had ruiter- hooi een hoger gehalte aan ver teerbaar ruw eiwit en aan caro- tine dan gewoon gewonnen hooi. iMen ver g e te ook niet, dat de te sterke broei, die juist in best jong hooi met zo grote verliezen igepaard gaat, door ruiteren kan worden voorkomen. De ruiters moeten niet te Zwaar beladen worden, liefst niet meier dan 100 kg hooi per ruiter, Lrank en hoogl optassen, opdat bij het bezakken de stokken niet bloot komen,wat gevaar van inregenen gëeft. Als u het gemaaide gras 2 a 3 dagen met rust laat en dan .gaat keren, dan kan het de 3e of 4e dag bij gunstig, liefst zonpigweer (volgens een oud spreekwoord moet hooi warm bijeengebracht) op de ruiters getast worden. Niet 's avonds laat of 's morgens. Wanneer u er dan nog! een touwtje kruiselings overheen spant, aan het ene einde vastgebonden aan de stok en het andere einde bezwaard met een steen, dan hebt u met weinig arbeid de hooioogst voor 90 pet. binnen. U laat het rustig 3 weken buiten staan. TJ heeft er practisch niet meer naar om te kijken. 'Langzaam maar ze ker besterft en „rijpt" het hooi nu, totdat het ingeschuurd kan worden zonder broeigievaar. In het blad Landbouwvoorlich ting voor Noord-Holland stond de ze week een eenvoudige bereke ning waarvan de uitkomst was een .winst van f120.per ha. alleen aan eiwitbesparing bij hooiruiteren. In Zuid-Holland is men hier en daar voor Pinksteren reeds be gonnen met hooiland maaien om te ruiteren. In het Land van Heusden en Altena heeft men een prachtige gelegenheid om te ruiteren en het vee mede daardoor goedkoper en beter door de winter te krijgen. Bovendien wordt de drukke hooitijd iets ontlast en hebt u vroe ger na weide door nu te ruiteren. Di. Vergadering van de raad der ge meente DE WERKEN EN SLEEUWIJK, op Zaterdag 2te Mei, des v.m. 10 uur. VoorzitterEdelachtb. Heer A. J. de Bruijne. Secretaris (waarnemend) Wel- Ed Heer P. Beukenkamp. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent met het formuliergebed en heet in het bij zonder welkom de heer A. Groe neveld, die bij de vorige vergade,- ring verhinderd was wegens ziekte en wenst hem geluk met zijn herr stel* De notulen van 2 vorige ver gadering worden met een kleine bemerking van de heer de Graaff vastgesteld. I Ingfékomen stukken Een aantal goedkeuring she slui ten van Ged Staten op raadsbe sluiten in vorige vergaderingen ge nomen, die alle voor kennisgeving worden aangenomen. Schrijven van Ged .Staten, waar in worat voorgesteld de financiële positie van secretarissen en ambte naren van de Burgerl. stand te verbeteren. .Op voorstel van B. en W.'wordt besloten hiertegen geien op of aan merkingen in te dienen en dus tot de voiorglestelde verbetering over te glaan. Verzoek van de heer: de Haas, tandarts te Vrijhoeve-Capelle, tot oprichting! van een tandartsen- sichooldienst. Op voorstel van B. en W. wordt besloten dit adres aan te houden, aangezien in deze een wettelijke regeling te wachten is. Verzoek van het Centraal Proef-- tuinbedrijf te Gorinchem om sub sidie. Wordt eveneens aangehouden, aangezien B. en W. hierover nog gieen advies kunnen uitbrengen. De heer D. Groeneveld vraagt of het een gemeentelijke instelling is, waarop de Voorzitter antwoordt dat zulks niet het gieval' is, doch een particuliere instelling. Verzoek van de fok- jen con-< trolevereniging te Sleeuwijk, Alnt- kerk en Werkendam, om subsidie en wel van f 1.per aangesloten stuks vee. De Voorzitter zegt, dat door B. en W. overlegging van een exploi tatierekening is gevraagd, waaruit bleek, dat er van een nadelig' sal do g'een sprake is. De verenigin gen beogen de inkomsten van de veehouders op hoger peil te bren gen. Hij! wordt mogelijk gemaakt door bijdragen der leden en die der zuivelfabriek. Hoewel B. en W. overtuigd zijn vail het grote belang van een goede gezonde vee stapel, meent het college toch, dat op deze verzoeken niet kan wor den ingegaan, aangezien niet van een algemeen belang, doch alleen van het persoonlijk belang der lie den kan worden gesproken. De heer de Koning vraagt of de verenigingen geen rijks steun ontvangen. De Voorzitter zegt, dat zulks niet het geval is althans niet recht streeks. De heer de Rover merkt op, dat de melkfabriek een subsidie verleend, dit g'aat dus ten koste van de melkprijs. De heer de Koning zegt, dat de regiering de melkprijs vaststelt en niet de fabriek. De heer D. Groeneveld vindt het wel belanglrijk. dat controle wordt uitgeoefend met het oog op de T.B.CTbestrijding. De Voorzitter merkt op, dat het buiten de T .B. C f bes trij ch ng om glaat, het is alleen de bedoeling goed vee te krijgen. De heer D. Groeneveld meent, dat dan de gemeente daaraan moeilijk subsidie kan verlenen, om}- dat andere takken dan ook wel ku nnen komen De heer de Rover zegt, dat als het de gezondheidsdienst of de

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 5