Bommeler waard Een nieuwe industrie in de Bommelerwaard Plaatselijk Nieuws mm TRUCKS EN RERSONEN WAGENS FIRMA C. F. VAN MILL Palestina. Dit blad verschijnt MAANDAG en DONDERDAG Abonnementsprijs:, f 1.95 per 3 maanden per week 15 cent; losse nummers 10 cent UITGAVE: FIRMA L. J. VEERMAN, HEUSDEN Int. Telefoon No. 19 Postrekening No. 61525 Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden No. 6572 DONDERDAG 3 JUNI 1948 Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht: voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uur; voor het Donderdagnummer tot Woensdag middag uiterlijk 2 uur De Veiligheidsraad heeft Ara bieren en Israëlieten bevel gege ven om het vuren te staken, werd daaraan geen gevolg gegeven, dan zouden de Verenigde Natie's maat regelen treffen om. dit bevel kracht bij te zetten. Zowel Israëlieten als Arabieren hebben het bevel aanvaard. De voorlopige regering van Israël heeft al haar troepen bevolen, om Woensdagochtend om 3 uur het vuren op alle fronten te staken, op voorwaarde dat de Arabieren hetzelfde zouden doen. Ook de Arabische Liga heeft Dinsdag avond bekend gemaakt, dat ook zij 'het bevel van de Veiligheids raad om 'het vuren te staken aan vaardde. Het Engelse voorstel, dat voor zag in een wapenstilstand van 4 weken, is dus door beide partijen aanvaard. CHEVROLET en het MARSHALL PLAN Het is vrijwel zeker, dat het Marshall Plan voorziet in de vervanging van een groot aantal versleten automobielen door nieuwe personenwagens en trucks uit de Verenigde Staten. Zeer velen zullen hun keus bepalen op CHEVROLET, vermaard door lage bedrijfs kosten, zuinig gebruik en geringe slijtage. HEUSDEN. Deze week staat: in 't teken der Reclassering. Kranten en ra dio hebben hun best gedaan, om' de bevolking voor te lichten en te wijzen op 't grote nut van, en 't heilzame werk verricht door de Reclassering. De collectanten trekken er op uit, om gelden in te zamelen voor de arbeid onder onze zwakkere me demensen. Door de burgerlijkeen geestelijke overheden, ja zelfs door niemand minder dan Prinses Ju liana wordt deze collecte ten zeer ste aanbevolen, daar ze dient' voor een groot maatschappelijk werk. Velen toch bleven door 't'ingrij pen en de leiding der reclassering, niiet alleen uit de gevangenis, maar werden bovendien gevormd tot nuttige mensen in de maatschap pij. Ook in onze gemeente zal de ze week een rondgang, door meis jes, voorzien van speldjes, folder tjes en rode busjes, gehouden wor den. Stuur ze niet weg, maar koop een speldje. U steunt het werk der barmhartigheid met uw dubbeltje of kwartje. Laat deze collecte in onze gemeente een succes wor den. Onder presidium van haar hoofdman de heer Ant. v. Bladel, werd Dinsdagavond de maandelijk se 4vergadering gehouden van „St. Blasius" in 'hotel „Central". Mededeling werd gedaan dat de competitiewedstrijd v. d. Lang- straatse Schuttersbond reeds een aanvang heeft genomen. Een zil veren beker wordt beschikbaar ge steld. Besloten werd deel te nemen aan de grote Federatie Gildendag te Gemert op 13 Juni en 'het Bondsconcours te Vlijmen op 26 Juni en het Nationaal Concours Al vormt cfan de Bommeler waard voornamelijk een argrarisch gebied, toch neemt ook de indu strie er tevens een belangrijke plaats in. Zo treffen wii er steen fabrieken aan als te Kerkdriel, Hurwenen, Nederhemert, Aalst, Zuilichem, Gameren enz. Van de ze fabriceren de fabrieken te Ga meren en Rossum straatstenen, welke een hogere graad van hard heid hebben dan metselstenen. Naast de steenfabrieken vindt men te Zaltbommel de voor onis land unieke knopenindustrie, die te Kerkdriel diverse filialen 'heeft. Nadat in eerstgenoemde plaats het half-fabrikaat werd vervaar digd, d.w.z. 'het materiaal werd hier op de juiste maten geponsd, werd 'het product goeddeels afgewerkt te Kerkdriel. De scheepsbouw te Zaltbommel geeft thans vele personen arbeid. De ijzergieterij dateert uit 1913, en deze legt zich sinds 1935 toe op de fabricage van scheepsschroe ven. DE NIEUWE INDUSTRIE. Te Aalst, tegenover Veen, is men momenteel druk bezig met de bouw van een nieuwe fabriek voor klinker-isoliet. Twee enorme werkplaatsen mef garages zijn reeds verrezen, ter wijl de bouw der fabriek vordert. Toch is het tempo der werkzaam heden niet zo snel, als de directie wel gewild had. Het lag n.l. in 'haar bedoeling het bedrijf in het voorjaar van 1948 in exploitatie te brengen, maar tal van belemme rende factoren 'hebben dit verhin derd. Men hoopt nu nog deze zo mer de vervaardiging van 'het ge wilde product, klinkerisoliet, te kunnen aanvangen. Aan dit mate riaal, dat als eigenschappen heeft: licht en toch sterk, bestaat veel behoefte en de belangstelling er voor is zeer levendig. De fabriek, die te Aalst verrijst, vlak bij 'het vaarwater, n.l. de Maas, kan haar grondstof betrek ken uit de Bommelerwaard, waar de directie niet minder dan een 67 'hectaren kleigrond heeft aan gekocht, zodat deze industrie voor tal van jaren genoeg materiaal heeft voor de vervaardiging van haar product. Voor de dorpen in de omge ving betekent deze nieuwe indu strie nieuwe werkgelegenheid, doch anderzijds zal zij ongetwijfeld haar invloed zodanig doen gelden op de agrarische bedrijven, dat daar voor weer minder arbeidskrachten zullen disponibel zijn. J worden geleverd door GORINCHEM Telefoon 2644 aldaar op 27 Juni, benevens aan de Gildendag van de Kring Maas land op 15 Aug. a.s. ANDEL. De „Arjos" vergaderde in de GerefKerk alhier. Dhr. J* Schmidt leidde in: „Groen van Prinsterer", terwijl mej. B. Tan- kens voor een bijdrage zorgde. ALMKERK. J.l. Zaterdag- en Maandag avond werd alhier met medewer king van de Muziekvereen. „Nooit Gedacht", door de E.H.B.O.-ver eniging een collecte gehouden, welke in de gehele gemeente op bracht de som van ruim f 654. Een woord van dank aan gevers en geefsters is 'hier niet misplaatst. Mej. -H. v. d. Nat alhier slaagde dezer dagen voor 'het overgangsexamen verpleegster, van liet le op het 2e jaar. A.s. Zaterdag zal alhier een collecte worden gehouden ten bate van de reclassering. Ieder geve naar vermogen. CAPELLE. -De uitslag van de Zondag j.l. door de postduivenvereniging „De Luchtvaart" gehouden wed vlucht vanaf Corbeil (Fr.) luidt als volgt: P. Nieuwenhuizen 1: M. y. Peer, 2-10-29; J. v. Doornik 3- 12; W. Versteeg, 4-13-23- H. Ver duin, 5-25; St. v. Peer, 6-7-8-14 21; Adr. Klootwijk 9; Fr. v. Onzenoort 11-15-118-28; J. de Meter 16-20; v. Bijnen 17-24; C. Groeneveld 19; H. v. Kampen 22; C. Broeks 24 en Adr. Blom 26. A.s. Zondag worden vluchten ge houden vanaf Orleans en Quie- vrain. Voor het Zendingswerk van de Geref. Zendingsbond werd in de Ned. Herv. Kerk alhier gecol lecteerd f 155,14. Mej. P. J. Rijken alhier is voor de provincie Noord-Bra bant benoemd tot Hoofdbestuurs lid van de Ned. Bond van Platte landsvrouwen. Op Zaterdag 5 Juni zal in de gemeente Sprang-Capeïïe ©en 'huis aan huiscollecte worden ge houden ten bate van de UNAO Onder het motto: „Door kinderen voor kinderen" zullen leerlingen der 'hoogste klassen van de Lage re scholen als collectanten optre den, terwijl de plaatselijke mu ziekverenigingen 'hun muzikale me dewerking hopen te verlenen. Onze dorpsgenoot, de 'heer J. Mes Hzn., heeft de benoeming naar de Chr. School te Kootwijk aangenomen. DRONGELEN. Schuiten vol puin, afkom stig van de bunkers, worden ver voerd om alhier voor oeververde diging der Bergse Maas te dienen. GENDEREN. De gehouden collectie j.l. Zondag voor de kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk 'heeft opgebracht f 100,61. Door de Oranjevereen. werd besloten, met de jubileumherden king 2 feestdagen te organiseren, de le dag voor de kinderen, de 2e dag voor volksspelen. GIESSEN. De vacature A. Oerlemans, gem.-secretaris, wordt vervuld door dhr. Nieuwenhuizen te Rijswijk. LAND VAN ALTENA. Op Vrijdag 28 Mei 1.1. is de Stamb.varkensfokver. „Land v. Heusden en Altena en Biesbosch" met een collectie fokvarkens, n.l. 3 beren en 6 zeugen naar de Cen trale Varkensfokdag te 's-Bosch ge weest. De uitslag was schitterend, niet minder dan 6 eerste, 2 tweede en 1 derde prijs kon zij beenachti ge11- Hier volgt de uitslag: Beren P. Nieuwenhuizen, .Waardhuizen, le pr., C. A. v. d. Stelt, Nieuwen- dijk 2e pr. en P. Verhoeven, Wou- drichem 3e pr. Zeugen H. de Lorm, Woudrichem IA' prijs, Gebr. v. Breugel, Nieuwen - dijk IA pr., W. Snoek, Nieuwen - dijk 1B pr., A. Verwijs, Andel, 1B pr., Jan Kolf, Almkerk 1B. prijs, W. Snoek, Nieuwendijk 2e prijs. De leden de Lorm van Woudri chem en Gebr. v. Breugel te Nieu wendijk hadden het voorrecht in de ring te moeten verschijnen met een 12-tal andere zeugen, waaruit de kampioen zeug van deze fok-, dag zou worden gekozen. De Lorm vanWoudrichem werd met zijn zeug no. 4 geplaatst, wel een bewijs dat het Land v. Heus den en Altena eerste klas zeugen bezit. In 'het verslag van de fokdag Almkerk 'is een abuis geslopen. De heer O. Walraven had met zijn zeug aldaar een -2e prijs. LAND VAN ALTENA. Voor de levering van groe ne "kruisbessen aan de Industrie is t.m. Zaterdag 5 Juni een prijs vast gesteld van 33 gld., van 7 t.m. 12 Juni 31 gld., daarna 29 gld. Door het grote kwantum dat de vorige week reeds werd geëx porteerd, is vanaf 31 Mei i.l. de export van dit product verboden. MEEUWEN. -A.s. Dinsdag 8 Jiuni des avonds om 7 uur hoopt voor de Ger. Gem. op tie treden Ds. Bel van Dirksland. NEDERHEMERT. !Op Zaterdag .5 Juni a.s. zal' ook in onze gemeente de natio nale Reclasseringlscollecte gehou den "worden tot zedelijke verbete ring "van gevangenen enz. Deze arbeid is een taak van naastenliefde, die door het gehele Nederlandse "volk dient te worden verricht.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 1