voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Binnenland Buitenland Plaatselijk Nieuws UITGAVE: FIRMA L. J. VEERMAN, HEUSPEN No. 6575 MAANDAG 14 JUNI 1948 Dit blad verschijnt MAANDAG en DONDERDAG fjf Abonnementsprijs: f 1.95 per 3 maanden per week 15 centlosse nummers 10 cent Int. Telefoon No. 19 Postrekening No. 61525 Algemeen Redacteur: H. ROZA, Heusden Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht: voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uur; voor het Donderdagnummer tot Woensdag middag uiterlijk 2 uur REPUBLIEK ANTWOORDT, Het republikeinse antwoord op de Nederlandse nota werd Don derdag! aan jhr. mr. van Vreden- burch overhandigd- Een Neder lands woordvoerder kon niet me dedelen of het antwoord, dat pan de Nederlandse regiering zou wor den overgelégd, bevredigend was. T.a.v. de bespreking! tussen het Amerikaanse lid der C.GTX Goert Dubois en dr. van'Aloók kon van officiële zijde nog! niets worden méde gedeeld. T.a.v. het republikeinse ant woord op de Nederlandse nota meldt A.F.P.Naar men meent te weten, geeft de republikeinse regering in haar antwoord haar voornemen te kennen het op 22 iMei te Praag! tussen Soeripno en de ambassadeur van Rusland ge sloten accoord niet aan het parle ment ter bekrachtiging! voor te l'eg|g|en. In dit antwoord Zou tevens de mening worden verkondigd, dat de erkenning) van de Nederlandse souvereiniteit over Indonesië tij dens de over glanglspe ri o de nog nie t het onderwerp van een accoord uit maakt, doch eenvoudig! de basis voor een politiek accoord tussen de republiek en Nederland vormt. MOSKOU TOORNIG. Radio-Moskou meldt, dat de Sov jet-Unie protesten heeft gezonden naar de Nederlandse en Ameri kaanse reg'erinjglen naar aanleiding van „tot oorlog! aanhitsende" pers artikelen. Het protest aan Nederland be treft een artikel in „Het Vrije Volk" van 1^3 April, dat Volgens de Sovjet regering! „provocatief" is, „tot oorlog! aanhitst" en zou aandringen op „het Haten vallen van Amerikaanse atoombommen op Sovjet-Russische industriële cen tra". MELKHANDELAREN WILLEN MELK VAN DE BON Het bestuur der federatie van melkhandelarenorgpnisaties is Ne derland heeft in haar laatstgehou den vergladerinigi het onderhoud be sproken, dat met de minister van landbouw, visserij' en voedselvoor ziening heeft plaats gehad over het vraagistuk melk van de bon. Het bestuur der federatie vestigde de aandacht op de uitspraak van het bedrijfschap zuivel, om de melk zo spoedig mogelijk' vrij te geven en betreurt in hoge mate, dat de minister nog geen beslissing heeft igenomen. Het bestuur heeft de minister verzocht alsnog zo spoe dig mogelijk over te gaan tot het vrijgeven van de melk. MONUMENT ONTHULD. Op 3 Mei 1945,- de dag voor de capitulatie van Duitsland, werden in de golf van Lubeck twee sche pen de „Cap Arqona" en de „Thielbeck" met ongeveer 8000 gevangenen uit het kamp Nemen- gtimme binnen enkele ogenblikken door een luchtaanval vernietigd', waarbij op slechts 250 mensen na allen de dood vonden. Ter herdenking! hiervan werd pp Zondag 6 Juni j.l. nabij het Tim- mendorfer strand; aan de gpif van Lubeck, waar na de ramp de lijken van honderden slachtoffers aan spoelden, een monument onthuld. Hoeveel Nederlanders daarop de dag! voor de bevrijding! zijn ge vallen is mlóeilijk te zeglgien. Het Zijn er honderden, allen naamloos behorende tot de duizenden en dui zenden!!, naar wie nog immer wordt gezocht, doch die, voor zover zlij daar hun graf in de golven von den, immer spoorloos zullen blij ven. VRESELIJKE RAMP TREFT DENEMARKEN. In het Kattegat is hét stoom schip Kjöberiharn op een mijn ge lopen en gezonken, mleer dan 100 mensen Zijn daarbij! Verdronken, tal van personen Zijn glèwond, on der wie 36 zwaar. In het gehele land waaien de vlagfgen halfstok. Alle Vermakelijk heden ziijn af gé last. Het is de girootste ramp die de Deense scheepvaart ooit heeft getroffen. VEEL AARDBEIEN TE VERWACHTEN. In Zundert het grootste aard beiencentrum van Nederland (er is ongeveer 500 ha beteeld met aard beien^ heeft men goede ver wachtingen over de komende oogst van late aardbeien. Men verwacht er ruim 2 mil- lioen kilo. HEUSDEN. Ds. P. C. Rodenburg! te Alkmaar heeft het, door de gle- combin. Evang. Lutherse gemeen ten van Breda, den Bosch en Heus den op hem uitgiebraChite beroep aangenomen. ANDEL. Voor het examen „machi- neschrijven" slaagde de jongeheer C. G. Verhoeven alhier. AALST. De afdeling Aalst van het Groene Kruis hield Dinsdagavond 8 Juni de jaarlijkse vergiadering in de openbare school. De voorzitter, Dr. C. van Stenis, blijkt verhinderd te zijn, waardoor de leiding berust bij de heer Rüger. 1 l ill Na een kort opening's woord, waarbij deze zijn teleurstelling uit spreekt over de sléchte opkomst der leden, leest de waarnemend secretaris, de heer Westrate, de notulen,. Uit de jaarverslagen van de penningmeester van 1946 en 1947 blijkt een batig' saldo, resp. van f1545.84 en f1103.94. De voorraad verplegingsartikelen is echter teruglgeLopen. De heren v. Wijk en van de Laar verklaren de bescheiden in goede orde bevonden te hébben en worden ook voor het volgend jaar aangewezen voor de controle. Zuster Hovink g'eeft vervolgens een overzicht van haar werkzaam heden waarvan we noteren afge legd 1748 verpleegbe zoeken, 315 t.b.c. huisbezoeken, 520 zuigelin gen-huisbezoeken, 29 maal assis tentie verleend aan Dir. v. Stenis, 6 E.H.B.O. gevallen, 4 zieken transporten verzorgd, te Brake! 25 zittingen voor consultatiebureau ge houden met 68 kinderen, te Zui- iichjem 23 zittingen met 44 zuige lingen. Totaal zijp 84 verpiegings- artikielen uit het mag|aZijn uitge leend. De heer Rüger brengt nog ter sprake de verplaatsing van het ma- garijn en zou dit graag in Aalst ondergebracht zien, daar hier een bizonder geschikte plaats voor is. Het bestuur zal dit nader bekijken. Niets meer te behandelen zijnde volgt sluiting. De echtelieden G. Vissers en H. Vissers-van de Laar, hopen Dinsdag 15 Juni a.s. de dag te herdenken, waarop zjijl voor 50 jaar in de echt werden verbonden. Bij' voorbaat onze felicitatie. ANDEL. De Herv. Zendinjgskrans al hier, hoopt 8 Juli a.s. een ple zierreisje te maken naar Apel doorn e.o. De werkzaamheden tot ve r nieuwing der remJmingswerkén in de schutsluis alhier zijn in vrille gang. Op de sluis staande ,z!ijn deze werken aan de rechterzijde der kolk grieddeels gereed. Bin nenkort kom'eix die aan de lin kerzijde aan de beurt, waardoor de scheepvaart weer enige tijd zal worden stilgelegd. Bovendien wordt op de wal een permanent wachthuisje gebouwd voor het sluisperspneel. ALMKERK. 1 iOp Donderdag! 17 Juni a.s. zal alhier, in de consistoriekamer der Geref. Kerk, vergadering! wor den gjehouden van de classis Alm- -kerk der Genef. kerken. Donderdag 17 Juni a.s., des nam. 7.45 uur zal alhier in de zaal v. Dijk een Verigjadering wor den gehouden, ter bespreking van een eigen zwe mgelegenheid in dé ze gjemeente. Ieder belanig'stellende wordt uit genodigd deze belangrijke avond bij' 'te wonen. Dezer dagen is de herbouw de watertoren alhier in gebruik glesteld, zeer ten gerieve van de water gebruikers, die thans meer druk op de huiswaterkranen heb ben. EETHEN. De Burgemeester der ge meente vestigt er de aandacht op dat de tweede bespuiting van al le aardappelvelden ter bestrijding van de Coloradokever, moet plaats vinden in de periode van 1726 Juni a.s. DRONGELEN. Op het op 1 Juni j.l'. ge houden examen te Amersfoort slaagde o.m. onze oud-dorpsgenoot W. van Gammeren, thans te Sit- tard, voor het politiediploma. Hij genoot zijn poleiding bij de E.N. P.S. te Amsterdam. GIESSEN. Voor de tentoonstelling „De Nederlandse Vrouw 1898 tot 1948" zal uit deze gemeente een teke ning der dorpskerk ingezonden worden. HEESBEEN. Vrijdag! 11 Juni was het echtpaar H. Bouman-v. d. Ven aan de HeesbeensewCig 5 5 jaar ge trouwd. Het was de bedoeling dat dit feestelijk feit in intieme kringi her dacht zou worden. De oorloigi die die krasse oudjes grote offers aan huis en haard hadj berokkend, heeft diep ingegrepen in hun rustig bestaan, doch was' geen beletsel om, ondanks hun leeftijd, bij: d'e pakkeri te blijven neerzitten. Wij weten hoe hun woning! door Duitse en geallieerde strijdkrach ten was ingenomen, geplunderd en geroofd tot kippen en konijnen toe en ook hoe moeder Bouman door granaatscherven Verwondin gen had opgelopen in de dagen voor de bevrijding'. {Óndanks dit alles wisten zij met jeugldig! enthousiasme hun plekje aan de haard weer te bewerken en het is geen wonder dat deze ijve rige populaire oudjes ook deze dagen nog vele blijken Van mede leven mochten ondervinden. - Bij de vele goede wensen die hun bereikten, voegen wij gaarne de onze en hopen, dat Zij nog veile jaren in dezelfde goede ge zondheid van thans voor elkander en de hunnen, gespaard mogen blijven. DUSSEN. Vrijdag j.l. maakten 53 kin deren van de C.N.S., onder lei ding van het personeel een uit stapje. 's Morgéns om 7 uur ver trok men van de school en werd de tocht aapgevangen langs Go- rinchem over Utrecht, waar de Dom werd bezichtigd, naar 1de py rami de van Austerlltz. Nadat deze was beklommen, zetten de kinderen zich in groepjes in de schaduw van het bosrijke heuvel landschap en werd de 40 iiter bevattende limonaÜebus aapgespro ken. Even later passeerden we het paleis te Soestdijk, waar de kin deren spontaan 2 coupletten van Pet Wilhelmus als serenade voor het prinselijk paar ten beste g)a- ven. Zo arriveerden we om 12 uur op het eigenlijke doel der reis n.L Oud-Valkeveen. Hier vermaak ten de kinderen zich naar har telust, zowel in de speeltuin, de zee en het kinderbad. Van ^ano's en motorbootjes werd een druk gebruik gemaakt, tot de parte- monnaie haar feilen begon te to nen. Gelukkig dat meester nog op een extratje gerekend had, en de melkbus nog steeds haar frissse inhoud te voorschijn bracht. Om

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 1