Vacantiebonnen inleveren CAREIEKEOmG J. LIE VEIS OLD FINISH SLAAPKAMER FL. 350- PIET KLERKX gekruiste St. Bernhard DE RUITER Een grafsteen met geschiedenis te Wijk en Aalburg. Zoekt ge een prima STRIJKIJZER A. M. SWART Tel. 24 RIJSWIJK (N.-Br.) Roeiboot met riemen op DINSDAG 29 JUNI 1948 Carriers vanaf f 110,00 Rijwielen vanaf f 65,00 Transportrijwielen f 95,00 OOSTERHOUT 1i1 1i1 1r—1 r11 Te koop aangeboden Te koop of te ruil levert franco en vlug van Wegenbouw, Schilders, Bouw bedrijf en Bruggenbouw, van 7 tot 9 uur, bij Jacobus Heijmans te Hill (Babiloniënbroek), De bonnen moeten opgeplakt zijnlosse bonnen worden niet aangenomen. Boekjes medebrengen. Ook niet-leden kunnen bonnen inleveren bij de bouwvak organisatie. DE heeft elk onderdeeltje voor Rijwiel of Carrier Ook zijn wij Zaterdag middag open tot 5 uur* Klappijstraat 16 Bredaseweg 118 Telefoon 245 MET 10 JAAR GARANTIE GROTESTRAAT 222-299 ,TELEF. 67-468 WAALWIJK met volle garantie in verchroomde uitvoering, fabrikaat „Siemens" en - f\f\ „Erres". Wij hebben deze voorradig voor. f I ZiUU Waldorp Stofzuigers met garantief 135,00 Waldorp Radiotoestellen f 225,00 f 395,00 Huiskamerkappen met plastic blender. if 25,50 Slaapkamerlampen plastic,. f 13,35 Petroleum vergasser f 6,75 Verder een ruime sortering in Limonadeglazen, Waterstellen, Glasserviezen, Bier- en Limonadeglazen, Wijnglaasjes, enz. Inmaakringen f 0,04 f 0,05 Ook THERMOMETERS binnen eenige dagen. Beleefd aanbevelend, een in goede staat verkerende Prijs nader overeen te komen. Adres te bevragen aan het Bureau van dit Blad. prima waaks, ook geschikt voor trek hond, 1 jaar oud, bij D. Branderhorst B 162a, Genderen. BOEKHANDEL HARDINXVELD 11 B ii opruimingswerkzaamheden van de Ned. Herv. Kerk te Wijk, werd onlangs een grafsteen bloot gelegd, die door haar fraai beeld houwwerk de moeite van het aan schouwen en beschrijven waard is. Wij hebben de heer H. Voogd te Aaihurg bereid gevonden, niet alleen om een heraldische be schrijving van de Meen te geven, maar ook om een onderzoek in te stellen naar de persoon waarop de wapen-grafsteen betrekking heeft. Als resultaat hiervan ïaten wij nu eerst het opschrift volgen Hier leggen begraven de Wei-Ed ele Geborenen Joh an Inge-Nulandt in syn leven Cappitein sterf den 28 December Anno 1619. Ende Vrouw Jordyna Inge Nulandt syn Huysvrouw sterf den 24 July Anno 1626. Onder dit opschrift en in het mid den van de steen bevindt zich in relief 't volliedigle wapen met helm- kleden van het geslacht Inge-Nu landt waarvan de beschrijving is als vogt In het 'schild een gegolfde dwarsbalk. Gekroonde helm. Helmteken: een uitkomende vos met de giegolfde dwarsbalk van het schild als halsketen. Aan weerszijden van het fami liewapen bevinden zich 2X6 kwartier/ wapens en wel heraldisch ter rechter zijde: - Nulandt: beschrijving, zie hier boven. Gendt: een wiel. Daesdonck: een St. Andrieskruis vergezeld van 12 bijen gelijk verdeeld tussen de armen van het kruis met de kopjes in de'richting van de snijlijn. Berwees: drie jachthoorns. Bronchorst: een springende leeuw. Polanen: drie wassenaars, v. d. Aa: geschakkeerd met een scliildhoek, beladen met een meerit je. Jlambroeckdrie linksgewende vo gels. Ter linkerzijde Nulandt: als voren. Brakel: twee rechtop geplaatste en van elkaar afgewende zal men, vergezeld van negen her- kruiste kruisjes met spitsen voet. Haekfort: een dwarsbalk, verge zeld van drie Franse lelie's, twee boven en één onder de balk. Brienen: een eenhoorn. Lendt: drie palen van vair. Hack: een springende ram. Cock van Delwijnen: een schild- (hoofd beladen aan de rechter zijde met een zespuntige ster. 'Onder het schildhoofd drie palen van vair. Tho Water: gedeeld: boven een uitkomende leeuw, beneden drie Franse lelie's, 2 en 1. Voorzover de beschrijving van de steen, die helaas in tweeën is gebroken maar naar onze mening te restaureren is en laten nu een genéalogie naar de kwartierwa-- pens volgen I 1 L_ I I I I I I 1 I 1 I Zoals de lezer kan opmerken is en de provincie Brabant bij de het maar ten dele gelukt de kwar tieren te vinden. De onderzoekin gen strekten zich uit tot de pro vincie Gelderland waaruit het ge slacht Inge-Nulandt afkomstig is wederhelft (van Gendt enz.) waar over geen voldoende gegevens te verkrijgen waren. Misschien dat verdere naspeuringen nog iets op leveren, maar afgezien daarvan dringt voor ons de vraag naar vo ren wie was Johan Inge-Nulandt en hoe kwam hij in Wijk te wo nen. Ook hierover kunnen wij slechts gissen, maar het meest waarschijnlijke is, dat hij deel uit maak le van het garnizoen te Heus den en één.van de ridderhofsteden die in de Veldstraat (die vroegere Ridderstraat) gelegen waren, T>e- woonde. Wat zal er nu met de wapen - grafsteen gebeuren die thans ter zijde van de kerk ligt en aan ver dere beschadiging is blootgesteld? Wanneer besloten kan worden om de wapen-grafsteen wederom een plaats in de kerk te geven, dan mogen wij adviseren haar staande tegen één der wanden te plaatsen, waar zij het meest op haar plaats en tot haar srecTit komt. In ons artikel hebben wij gewag gemaakt van de Veldstraat, de vroegere Ridderstraat en aan de hand van een boekje, getiteld „de Stad_en het Land van Heus den, een leesboek voor de jeugd, ge schreven door Carl Willem Pape in het jaar 1824 en samengesteld als een samenspraak tussen Va der en zoon, laten wij woordelijk een gedeelte over Wijk volgen. Willem. Wie werd nu Heer van Heusden? Vader. Ik heb hem U reeds ge noemd Willem! het was Heer Jan de achtste. Om.zijns vaders wil, schijnt hij in den beginne uit het land geweken te zijn en diende on der de koning van Engeland in den krijg, dien we tegen Frank rijk voerde; naderhand kwam hij evenwel terug én onthield zich op het ouderlijk erfgoed. Het was te zijnen tijde, in het jaar 1313, dat de Tempelieren te Wijk, ge lijktijdig met al de overige leden hunner orde, op eenen nacht wer den uitgeroeid en omgebracht. Willem. Waar heeft dan dat huis of klooster der tempelieren te Wijk gestaan? Vader. Het tegenwoordige Mun- nikenhof is nog een overblijfsel van hetzelve; en deszelfs dikke muren zeggen aan den opmerkza- men genoegzaam, dat het niet al tijd eene boerenwoning geweest is, evenmin als andere boerenwonin gen, in dit schoone, en door vruchtbare landerijen aanzienlijke dorp. Willem. Zijn er dan nog meer kloosters te Wijk gjeweestr* Vader. Kloosters wel niet, maar onderscheidene sloten en kastee- len, waarvan eenige reeds lange niet meer bestaan, doch andere nog aanwezig zijn. H erin an. Deel ons toch daar van iets naders mede. Vader. Gaarne zoo veel ik kan, hoe weinig het dan ook wezen moge! Op hoogten of terpen, bouwden de aloude inwoners de zes lands hunne woningen, om de zelve te beveiligen tegen de wa tervloeden, waarmede de nog on- bedijkte rivieren jaarlijks hunne landen dreigden. Eene zoodanige hoogte, terp of berg (Bergstraat, schr.) lag ook te Wijk, en op het zelve was, naar men zegt, het eer ste huis gesticht, dat als begin des ganschen dorps kon worden aangemerkt; wat hiervan zij, zeker is het, dat op dezen berg, (nog te genwoordig onder dien naam be kend) (het huis van Dr. Aanen, schr.) eertijds een groot en uit gestrekt kasteel gestaan heeft, waarvan men bij een diep nagra ven, de grondslagen nog vindt; het was het oorspronkelijke stam huis des edelen uitgestorven ge- slachts van Wijck, doch werd na verloop van jaren gesloopt, en liet geene spoor van deszelfs bestaan meer achter. Een dergelijk lot heeft ook het slot getroffen der Spiringen van Wel, van hetwelk men nauwelijks de vroegere lig ging meer weet. Behalve deze twee kasteelen, telde men nog de edel© huizen van Kronenburg, Wijke- stein en Eikestein, van welke slechts Kronenburg de oude ge daante behouden heeft; de bei de anderen dragen wel nog die vorige namen, maar zijn boeren woningen gewordengeen won der voorwaar! dat men de straat, waarin zovele riddervesten lagen, met de naam van Ridderstraat be stempelde. Willem. Ik wist niet dat Wijk zooveel merkwaardigs opleverde. Vader. Ten allen tijde is dit het schoonste dorp geweest der heerlijkheid van Heusden; hoe zeer het dan ook thans veel klei ner is dan in vroeger dagen. Herman. Hoe meent gij dat? Vader. Een oude overlevering, welke alle waarschijnlijkheid voor zich heeft, zegt: dat toen de Maas nog langs zijne oude bedding vloeide, en het land van Heusden, van den Bommelerwaard niet was afgescheiden, het geheele dorp Aalst onder Wijk behoorde, en deszelfs inwoners aldaar ter ker ke gingen; liet kerkgebouw was trouwens daartoe, groot genoeg, al hebben ook beide deze dorpen des tijds de tegenwoordige bevolking gehad. En hiermede besluiten wij ons artikel. 11 Willem Henrica van Daesdonck v.d. Aa van Gendt van Polanen v. Berwees v. Hambroeck Inge Nulandt van Bronchorst Inge Nulandt van Daesdonck Inge Nulandt van Gendt van Berwees van Gendt Gerrit Inge Nulandt Heer van Valburg Richter van Wageningen IngeJNulandt Inge Nulandt Willem Inge Nulandt Overl. 1552 Johanna van Haekfort Bertha van Brakell Zweder van Brakel Johanna van Brienen Johan Inge Nnlandt Johanna van Lent van Haekfort de Cock van Del wijnen van Brakel Hack Walter van Bertha Brienen 1503 tho Water Heer van Rijssel

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 4