Plaatselijk Nieuws SANAPIRIN TWEEDE BLAD Firma L. J._ VEERMAN De Biesbosch en zijn problemen. NIEUWSBLAD voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Boekhandel HEUSDEN Telefoon 19 it behorende bij het No. 6578 DONDERDAG 24 JUNI 1948 ANDEL. Zaterdag' a.s. zal „Andels Fanfarecorps" een concert geven op1 de muziektent. Hierbij' zullen speldjes verkocht worden, waar van de opbrengist bestemd is voor de Stichting' 19401945. Het con cert vangt aan om half acht. CAPELLE. Tot leden der commissie tot werinJg ran schoolverzuim in de gjemeente Sprang-Capelle zijn be noemd de heren L. Poldervaart, A. Dees, J. Genuit, A. H. Kerst en P. Spuijbroek. De heer M. H. van Don gen, die benoemd is tot klokkenist van het torenuurwerk van de Ned. Herv. kerk alhier, heeft deze be noeming' aangenomen. De in de Ned. Herv. kerk aan de Loonsedijk gehouden .extra collecte voor de zwaar door oor logsgeweld getroffen Ned. Herv. gemeente te Hedel heeft f208.20 op'glebracht. In het gebouw „Elthato"zal a.s. D|onderdag!avond om half acht een gfecombin. vergadering van de Ned. Herv. Jongiel.- en Meijjes- verenigling op Ger. Gr. worden gehouden, waarop* in behandeling komt het onderwerp „Zondags- rust en Zondag'sheiliging Het Tamboer- en Pijper- korps „Juhal" uit Dordrecht zal o|p uitnodiging van de Oranjever. „Wilhelmina" Zaterdag1 10 Juli a.s/ te dezer plaatse een avondconcert geven. In de Ned. Herv. kerk a.d. Loonsedijk zal Dinsdag 29 dezer, des namiddag's om- twee uur, de kerkelijke inzegening plaats heb ben van het huwelijk van de vroe- gfere predikant dezer gemeente, Ds. A. Vroegindeweij, thans te Vee- nendaal en mej. E. A. Michaël Pd. De dienst zal worden geleid door Dis. L. Vroegindeweij van Waddinxvfeen. De ruim 60-jarige C. L. de Riooijj uit Vrijhoeve-Cape 11e werd viorige week op de Winterdijk aan- glereden door een passerende vrachtauto en op slag gedood. Een zWare slag voor zijn vrouw en twee kinderen. HANK. Die gem. zang ver. „Zang en Vriendschap" alhier behaalde op het concours te Mookhoek in de tweede afdeling een 1 ste prijs met 302 punten, terwijl het kinderkoor „Jong1 Leven" op hetzelfde con cours ,in de derde afdeling een ie prijs behaalde met 308 punten. Wij wensen beide verenigingen veei geluk en voorspoed. NEDERHEMERT. De collecte voor de Natio nale Reclasseringsdag in onze ge- gemeente gehouden, heeft in totaal f71,22 opgebracht. Aan de collectanten, die dit mooie bedrag bijeenbrachten, har telijk dank, evenals aan de gevers. Om het Christelijk Vereni gingswerk weer in goede banen te leiden in de gemeente Dinxperlo, dat door de oorlog zo zwaar ge teisterd werd, worden, door de kin de Chr. Verenigingen aldaar weer een eigen gebouw verkrijgen en wij meewerken aan de geestelijke opbouw vap. Dinxperlo (Gld.) Bij de gehouden keuring van (dienstplichtigen voor de lichting 1949 te 's-Hertogenbosch werden van de zeven personen allen voor de dienst geschikt bevonden. 19 Juni j.l. herdacht Mej. L. Knoop alhier de dag, dat zij 25 jaren als leidster aan de Zon dagsschool verbonden was. 's Mid dags waren alle kinderen der Zon dagsschool tezamen gekomen in een lokaal der Chr. School, al waar mede namens afgevaardig den, namens Meisjes- en Jonge lingsvereniging haar leidster een geschenk werd aangeboden, n.l. een. tinnen t bee sfer vie,s. Dhr. v. Duist, hoofd der Chr. School, sprak Mej. Knoop in har telijke bewoordingen toe en wens te, dat zij nog lang de gezondheid en de kracht moge ontvangen om de opvoedende taak waar te ne men om de jeugd van onze ge meente te leiden. Nadat de kinderen rijkelijk ont haald waren, behoorde deze feest middag weer tot het verleden. Moge zij nog jaren arbeiden tot heil van het kind en tot u:itJ>reiJ ding van Gods Koninkriik! VEEN. Dinsdag' 29 Juni a.s., hoopt voor de Ger. Giem. alhier op te treden, Ds. v. d. Berg! van Utrecht en wei des nam. om 2.30 en des avonds om 7 uur. WELL. De muziekver. O.B.K. al hier hoopt op 10 Juli a.s. dpel te nemen aan het federatief con cours te Zeelst bij Eindhoven, en zal uitkomen in de eerste afde ling'. WOUDRICHEM. Woensdagsavond kwam de Rechtse Kiesver. in de Chr. Be waarschool bijeen. Als spreker trad op Ds. Visser uit Gorcum met het onderwerp „Het Russische gevaar". Spreker zette het begin en het ontwikkelingsproces van het com munisme duidelijk uiteen. Aan het einde van het betoog werd gele genheid gegeven om vragen te stellen, waarvan door verschillende personen gbbruik werd gemaakt. Daarna werd de vergladering met het zingen van psalm 19 vers 3 en dankzegging gesloten. De in deze gemeente ge houden collecte ten bate van de reclassering!, heeft f45.64 opge bracht. j Hoofdpijn - Kiespijn - Zenuwpijn helpt altijd De leerlinjgen uit de hoog ste klassen van de Chr. school alhier, zullen binnenkort meedoen aan de radi o-zangiwedstrijd, uitge schreven door de N.C.R.V. Voorwaar een mooie prestatie van de kinderen en het hoofd der school, daar er 170 scholen zich hadden opgegeven, maar na af gelegde proef er 36 scholen zijn uitgekozen. Bij gelegenheid van de belangrijke verbetering van onze étalage-ruimte in onze winkel en de inventarisatie per 1 Juli, doen wij U in de maand Juli welke, wij in de étalage zullen uitstallen. Ieder, die een goed boek wil bezitten, heeft nü de kans dit tegen weinig geld te bekomen. De étalage wordt regelmatig veranderd, doch vindt U niets van Uw gading er in, vraagt U dan binnen even. Wij hebben boeken voor elke smaak. Neemt deze kans waar, om Uw boekenkast aan te vullen. deren der hoogste klassen der school zegels ten verkoop aange boden. Voor de bevrijding van Dinxper lo waren meer dan dertigduizend granaten nodig. De Ned. Herv. Kerk en het Chr. Verenigingsge bouw „Ons Huis" werden zwaar beschadigd of met de grond ge lijkgemaakt. Daarom wordt uw hulp ingeroepen. De nood dringt hen. Laat deze zegelverkoop uw volle medewerking hebben, zodat Cultuurgrond en Natuur reservaat. Een waar labyrinth van killlen en kreekjes, waterwegen en wijde waterplassen vormt het grote ge bied, dat gie'k Jem d ligt'tussen Mier wede, Bergsche Maas en Amer en dat de naam draagt van Biesbosch, waarvan het idyllische in allerlei toonaard is bezongen. Wazige horizonten, vlakten en wateren, vervloeiend in nevellicht. Grazige landen, manifesterend de oneindige wijdheid van het polder landschap. De Biesbosch is tast bare, reële herinnering aan het vreselijke wateVtorment, 'toen in 1421 de St. Elisabethsvloed de Grote of Zuidhollandse Waard, op de gfens van Holland en Brabant verdelgde en diep onder water ztet- te. Slechts betere zorg voor het dijkwezen had de ramp totldeineie proporties kunnen herleiden, maar de onzalige binnenlandse twisten, waarvan wel de bekendste waren, die der Hoekse en Kabeljauwse, belemmerden een mfet succes be kampen van de water vijand. Doch later herwint men voet voor voet het verloren land terug en al in 1460 liggen solide dijken rond het Land van Heusden en Altena en zijn de ruïneuse gevol gen van de fatale vloed zoveel mogelijk ongedaan gemaakt. Echter een tienduizend hecta ren land bleven blootstaan aan de wisseling der getijende Bies bosch bleef! De slibaanwas had in een zeer snel tempo plaats. De rivieren ver legden Kun loopsommige bed dingen vervielen tot dode armen, andere werden nieuw uitgeschuurd. Vrij spoedig ontwikkelde zich op de aangeslibde plaatsen een weel derige vegetatie met de bies als dominerende plant. Is dat de naamreden voor de Biesbosch? In de sibrimboe groeiden de eilandjes, 'twerd een wereld vol' igieheimzinnigbeden, een dorado voor het wa te rge vo gel te, een ge bied vol intieme bekoorlijkheden. Nauwelijks hadden de eilandj es het stadium van rijpheid bereikt of ze werden omsloten door een kade of dijk. Zo groeide de polder van Oud-Diuibbeldam ("1603), de Noord of MjerwecJepblder (1606) en de uitgestrekte, niet minder dan 1550 ha grote Wieldrechtse polder. Biij de polders werden boeren hoeven gebouwd, wel dicht bij; het water, maar watervrïj, zelfs bij' de hoogste vloeden, wanneer storm wind en watergebruis een machtige symphonic vormen en mlet woest geweld het water de kaden vernielt en de lage polders vult, binnen stromend het Gat van de Visschen óf dat van het Spijkerboor Rond de boerenhoeven wuiven slanke populieren en iepen en staan dromerige wilgen. In het voorjaar, voor het riet domineert, plekken in wijde om geving der hoeven reusachtige vel den goudgele dotters. Door het opwassend riet groeien elzen- en wilgens truiken. Als de stormwind aanvaart over de lage polderlanden, wil hij, die het machtig schouwspel der jach tende wolken gladeslaat, vluchten, want dan bespeurt hij angstig, hoe temidden van stormgeloei en gblfgeklots het watier met ijzing wekkende snelheid en zekerheid hoger en hoger klimt, steeds mieer terrein verovert van de hoogte, waarop de boerderij is gebouwd, die het aspect van een verlaten eilandje krijgt. Hoger en hoger rijst dé vloed tot het toppunt van stijiging" is bereiktde boerderij blijft droog en langzaam va.lt het water weer. De huidige situatie. Ruim 3/5 van de Biesbosch be staat thans uit cultuurgrond, 1/8 ongeveer is griendland, V16 wordt door wegen in beslaggenomen, ter wijl nogi J/4 uit rietgorzen bestaat. De Biesbosch is een weergaloos schoon gebied, een ideaal oord! voor watersportliefhebbers, een na tuurmonument, dat als zodanig waard is gereserveerd te worden, inzonderheid het gedeelte langs de Amer, waar men de schoon ste vergezichten heeft over eien ongestoord gebied van riet- en bie zenvelden, slikken ién gorzen. Slechts een zeshonderd mensen bewonen deze waterrijke streken. Het zijn de grootgrondbezitters, die de Biesboscbgjronden 1500 ha bouw- en 1400 ha weiland) exploi teren of verpachten, terwijl 1200 ha aan de Kroon en het reste rende gedeelte aan de Staat be hoort. Nijpend is het gebrek aan ar beidskrachten. Wanneer niet spoe dig! wordt ingegrepen zal de Bies bosch, voor zover hij is geculti veerd, terugvallen in zijn rimboe- aanzijn. Nieuwe plannen. Plannen werften ter tafel ge bracht tot bedijking1 van de Bra bantse Biesbosch. Die dijken zou den een hoogte krijgen van 61/2 meter boven N.A.P., zodat dan dit glebied niet meer als water reservoir bij overstromingten dienst zou behoevente doen. Noodza kelijk gevolg .hiervan zou, zijn het verzwaren van de dijken in de omgievingen het ten uitvoer leg- igen van een plan voor ruilverka veling), waardoor dan tevens e^n nieuw wegennet nodig zou zijn. Overbodige weelde is dit niet de wegen, zo men die als zodanig bestempelen magi, zijn abominabel slecht en vele giezinnen kunnen slechts per roeiboot het vasteland bereiken. Wegen en bruggen, kaden en polderwerken, zwaar gehavend door stormen en In de oorlogs jaren door de Duitsers, die in de Biesbosch vreselijk hebben huis gehouden, roepen omherstel.vMaar dan heeft men werkkrachten no- I speciale aanbieding Boeken M

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 5