H.ÏÏ. Veehouders OSMOND-ARTIKELEN Wat is TENCOFIX? Burgerlijken Stand een Rubber Teerproduct, in Michael's Ijzerhandel, Eveneens verkrijgbaar bij H. DE GRAAFF, B 38, GENDEREN N.V. Handelmij OSMOND ZOON, Oostzeedijk 282—284, Rotterdam-O uitsluitend des avonds van 6.30-7.30 uur, behalve 's Maandags en 'sZaterdags Inrichten, Bijhouden en Controleren van alle Boekhoudingen Behandeling van alle Belastingzaken Accountantskantoor H. KANT spreekuren: Verder: alle Teerproducten. Waar verkrijgbaar? wijk en aalburg Van eendagskuikens, broodeieirn en vliegtuigen. De eerste dag van een kuiken- leven is rijk aan gebeurtenissen. Nauwelijks heeft het donzige ding zich moeizaam door de eierschaal naar buiten geworsteld, of er staat al iemand klaar, die met een snel le, - handige beweging een genum merd metalen kuiken merk aan de nauwelijks zichtbare vlerk beves tigt. Nog maar net bekomen van de eerste schrik, worden ze in kartonnen dozen gezet en per au to naar Schiphol gereden. Even later zitten ze met zijn allen op enkele duizenden meters hoogte "in een Vliegen Hollander op weg naar een stad ergens in Europa of zelfs in Zuid-Afrika en Zuid- Amerika. Eigenlijk is dit voor duizen den kuikens al eerder begonnen. Want. in de vorm van broedeie ren. hebben vele toekomstige kui kens al lange luchtreizen gemaakt, zoals enkele weken geleden, toen K.L.M.-vliegtuigen 150.000 broze eieren naar Belgrado brachten, zonder dat er ook maar een ge kneusd, op de plaats van bestem ming aankwam. Pluimveestapel bijna op vooroorlogs peil. In de jaren, voorafgaande aan de oorlog Iiad de export van Ne derlandse bro edeieren en eendags- kuikens zich meer en meer uitge breid. De ontwikkeling hiervan werd van 1-939 tot 1945 onderbro ken, maar nu 'is er weer sinds drie iaar niet kracht ter hand ge nomen. Sedertdien is de belang stelling in het buitenland voorde- ze producten gestadig gegroeid. De koper in het buitenland is er ze ker van, dat hii% dieren van eerste kwaliteit ontvangt, niet alleen, om dat er strenge selectie en hygiëne- maatregelen worden toegepast, maar ook omdat de regering voort durende controle op de fokkerij en de productie van broedeieren en eencfagskuikens uitoefent. Sinds 1,933 namelijk is in 'Nederland de pluimveefokkerij bij de wet geke geld. De kern van de Nederland se pluimveestapel bestaat uit plin. 150.000 dieren, verspreid over 200 verschillende fokkerijen. Elk jaar wordt deze stapel verjongd. Niet alleen aan de productiviteit en de samenstelling, maar ook aan de gezondheidstoestand wordt bij zondere aandacht geschonken. Het zijn vermehigvuldigingóbe- d rij ven die de broedeieren leve ren, welke, voor de verjonging van de Nederlandse pluimveestapel vereist worden. Om. broeide ren van hoge kwaliteit te kunnen voortbrengen, heeft men bepaald, dat de dieren vrij mogen rondlo pen en dat zij een uitgebreide ruimte tot hun beschikking heb ben. Het is niet geoorloofd om de productie te forceren voor en tij dens het broeden door kunstlicht of andere hulpmiddelen te ge bruiken. Nederland bezit een to taal van plm. 2800 vermenigvul- digingsbedrijven, waar bijna 850 duizend kippen de eieren voor de broedmachines leveren. Op de fokkerijen en vermeiiigvuldigings- bedrijven tezamen zijn er 1 mil- lioen kippen, waarvan meer dan SO pet. uit witte leghorns be staat. Bij export naar het buiten land worden alle zendingen broed eieren voorzien van leveringsdo cumenten, die de goede kwaliteit der producten waarborgen. De eensdagskuikens worden niet al leen van documenten vergezeld, maar zijn ook herkenbaar aan het officieel controleteken ineen hunner vleugels. Men is er in Nederland in geslaagd om tijdens de bezetting een behoorlijke kern fokdieren te bewaren, hierdoor is nu het vooroorlogse peil alweer Vrijwel bereikt, terwijl grote hoe veelheden van deze dieren voor de excort beschikbaar zijn. „Vliegende Eiermijnen". En dat is het, wat men op Het is ons een genoegen, U mede te delen, dat wij na ruim 7 jaar weer in staat zijn U de bekende te leveren, o. a.Saltona (bloedzout), Oxygas (Uierdrank), 'Vaecadyne (Uierzalf), Rede drank, Bruine drank, Ant. Pes sariums, Veeolie, Wiite olio, enz. Aanbevelend, HOOGSTRAAT O 119. HEUSDEN Tel. 64 Lid Alg. Ver. van Acc. Lid Ned. Coll. van Bel. Cons. het ideaal dekmiddel voor ijzere golfplaten en poreuze asbestcementplaten met scherfgaten. 1 Zo juist ontvangen:*, een klein partijtje Bruine en Blauwe Inmaakpotten. Tevens voorradig SEIZEN, ZICHTEN en AARDAPPELR00IV0RKEN. Schiphol regelmatig kan constate ren. „Vliegende Eiermijnen" zijn ook al geen ongewoon gezicht meer en de eendagsku ikens gaan bij vele dozen tegelijk naar het steeds groeiende aantal afnemers,, o.a. naar Portugal, Zwitserland, Scandinavië en buiten Europa 111 Zuid-Afrika en Zuid-Amerika, waar zij een belangrijke bijdrage leveren tot uitbreiding en herstel van de pluimveestapel. Hierbij worden zij geholpen- door het vliegtuig, het bij uitstek geschikte middel van vervoer voor deze kwetsbare vracht, dat er voor zorgdraagt, dat de afnemers, of zij zich nu in Lissabon of Rio de Janeiro bevinden, zij het dan niet altijd eendags-, dan toch hoogstens driedagskuikens ontvan gen. SIGARETTEN VAN WEST NAAR OOST. De militairen in West-Indië heb ben 344.DÜÖ sigaretten verzameld voor hu ncollega's in de Oost. Een dezer da,gen zal deze fraaie gift per KLM Constellation op Schiphol arriveren. De sigaretten! zullen zo spoedig mogelijk naar Batavia worden doorgezonden. ziekte te vinden, wendden zich om hulp tot de NIWIN. De NIWIN verzocht om assistentie van de KLM, die zich terstond met haar vertegenwoordiger in Londen in verbinding stelde. Deze verschafte zich het nodige vaccin, dat enkele uren later reeds met het vracht vliegtuig van de KLM naar Schip-i hol werd vervoerd. Korte tijd na aiankomst was het reddend vaccin reeds op de plajats van bestem ming. De toestajnd van het jonge-' tje is sedert de toediening van het geneesmiddel al enigszins ver beterd. REDDING DOOR DE LUCHT. Een Haags jongetje van 5 jaar lag sinds enige tijd ernstig ziek' op bed. Toen hij hierbij nog in hevige mate kinkhoest kreeg, ver ergerde de toestand plotseling zo danig, dat voor zijn leven werd gevreesd. De ouders, die er niet in slaagden in Nederland een aU' doend geneesmiddel tegen deze BESTRIJDING VAN DE KOOL- VLIEG. In verschillende streken van ons land wordt de koolvlieg ook thans nog regelmatig waargenomen, waardoor bij diverse koolsoorten rekening moet worden gehouden met een mogelijke ernstige aam tasting. De bestrijding van dit insect kan bij het uitgeplante koolge was het beste geschieden door het langs de stengel in de grond gieten van een der volgende mid delen Sublimaat ter sterkte van 0.1 procent. DDT^emulsie (DDT-geh. vloei stof 0.05 pet.). Vruchtboomcarbolin. ter sterk te van 0.3 pet. Forbiat ter sterkte van 1 pet. Van elk der vloeistoffen wordt 150 cc per plant gebruikt. De be- gieting met sublimaat wordt een maal herhaald en wel na 1014 dagen; de behandeiling met de overige genoemde middelen wordt tweemaal, telkens na 7 dagen her haald. v Bij kool, die thans wordt uit- geplant, verdient het aanbeveling deze behandeling direct Ma het planten uit te voeren. HEUSDEN. Over de maand Mei. Geboren: Johanna Helena, d.v. F. M. Bouman en A. H. v. Stok1- k'um; Philippus Jan, z. van J. Aran Rijswijk en E. J. Colijn. Ondertrouwd: A. A. van~Strien, 37 j. en D. van Eeuwijk, 43 j. GetrouwdAdrianus Kleijssen, 27 j. en Dina Christina Lamers, 24 j.; Michiel Mommersteeg, 32 j. en Anna Helena v. d. Brandt, 24 j.; Johannes Vos, 27 j. en Cor nelia Ma ike Lives tr o, 2a j.; Da niël de Raden, 25 j. en Adriana Kwetters 19 j.; Jil'les van Don gen 19' j. en Cornelia Bastiana v. d. Oever, 18 j.; Adrianus Gorne- lis Sineur, 32 j. en "Maria Adria na Petronella Buijs, 25 j.; Jacob van den Dolder, wedn. van Ja- koba den Tek, 53 j. en Adriaan- tje Juinen, gescheiden van echt van Bertus Du ijs ter, 46 j.; Jaco bus Johannes Timmermans, 38 j. en Christina Johanna de Graag, 28 j. Overleden: Jenneke Simons, 72 j., echtg. van H. Bonman; Cor- nelis Ligtvoet, 68 j. DE WERKEN EN SLEEUWIJK 'Geboren: Neeltje Jansje, d. v. B. M. Baggerman en C. G. Rij kers; Gijsbert Jan, z. van J. C. Visser en P. voor den Dag. Ondertrouwd: J. C. van der Stelt, 46 j. en C. A. van der Steït, 38 j.; J. van Delzen, 28 j. en H. Groeneveld, 23 j. GetrouwdJohannes v. Burgel, 29 j. en Maaike Branderhorst, 18 j. WERKENDAM. Geboren: Aart, z. van L Ver steeg en A. D. Heistek; Pieter, z. van M. v. Elzelingen en W. van B reugel. OndertrouwdCB aggerman, 22 j. en W. Kieboom 19 j.; M. van Dongen, 21 j. en Geertrui Tim mermans, 27 j. Opschriften op Watermolens te Bruchem en Delwijnen. De twee watermolens in de gemeente Kerkwijk, onder Bruchem en Delwijnen zijn al. jaren onthoofd. Ze werden als woning gebruikt. Bij onderzoek ble ken deze molens, volgens het Jaarver slag der Monumentencommissie, op de houten sloven als bovenafsluiting van Jiet basement en waarop het lichaam; van de molen gesteund had, opschrif ten te bevatten. Ook werden er gedenk stenen in deze mófetns aangetroffen. Op de balken van de Bruchemsche molen leest men ,,Zo weinig als het kan 't zuiden of noorden raken kan ik het .alleman van pas en effen maken daarom zo wil ik trachten om heel gezwind te zijn bij dagen en bij nachten A. Pip pel tot welzijn f van 't gemeen 1828. En op de gedenksteen H.A.D. (wapens) Jongh Schout en seceretaris van Bruchem Ieyt den eersten steen. f Anno 1740 7/4. i (Wapens. DoorsnedenI een leeuw,. II een ster). Van de Delwijnsche watermolen luidt het opschrift, aangebracht op de acht kante voet, zoals dit is aangevuld door een lid van de molenaarsfamilie. Het alleman van pas te maken, en van elk te zijn bemindt zijn d'onmogelijkste zaken) die men (op) de werelt vind (daaroip zoo wil ik) trachten (om heel gezwind) te zijn (ik) maar bij dagen en bij nagten tot welvaart van 't gemeyn. En op de gedenksteen: i Peter j Lens Hoek j out Yóf± yaer Ieyt dn eerste steen i dn 11 Jul. 1740. mm

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 4