7oor het Land van Eensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Wegens vacantie gesloten i|h. M. NORT Binnenland Plaatselijk Nieuws eethen: VAN ALUNA Dit blad verschijnt MAANDAG en DONDERDAG Abonnementsprijs: f 1.95 per 3 maanden per week 15 centlosse nummers 10 cent UITGAVE: FIRMA L. J. VEERMAN, HEUSDEN Int. Telefoon No. 19 Postrekening No. 61525 Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden No. 6587 MAANDAG 26 JULI 1948 Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht: voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uur; voor het Donderdagnummer tot Woensdag middag uiterlijk 2 uur van Woensdag 28 Juli tot en met Woensdag 11 Augustus Gasthuisstraat 13 Gorinchem Dr. L. J. M. Becl niet geslaafd een parlementair kabinet te vor men. Dr. Beel heeft Donderdagmor- gn teer kennis van H.K.H. de Re gentes gebracht, dat hij tot zijn leedwezen niet is geslaagd in de samenstelling van een parlemen tair kabinet. Hij heeft verzocht van de hem gegeven opdracht te mogen worden ontheven. Tegen Christiansen 20 jaar gevan- 1 jgenisstraf geëist inet aftrek. Woensdagmorgen is de zaak te gen Christiansen, eertijds Wehr- macliIsbel'ehlshaber in Nederland door het bijzonder Gerechtshof te Arnhem behandeld. De dagvaarding vermeldde o m. het doodschieten van de vijf gij zelaars le Goirle, n.l. Mr. R. Bael- de, Clir. Benekers, Mr. C. E. G. graaf v. Limburg Stirum, W. Ruys en. A. baron Schimmelpennink v. d. Oy e. Vervolgens het drama van Putten. Als getuigen werden gehoord R au ter, Schreieder, de S.D. chef »W. Lages en O berst Fullriede. De procureur-fiscaal mr. Fik- kert wijst er in zijn requisitoir op, dat Christiansens behoort tot de drie voornaamste Duitsers, die veran twoordelijk zijn voor de gang van zaken in Nederland in de be zettingstijd En ook uit hoofde van die hoge positie moet de schuld van Christiansen worden bepaald. Mr. Fikkert eiste tenslotte de veroordeling van Christiansens tot twintig jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Uitspraak 5 Augustus a.s. De economische politierechter deed de volgende uitspraken: F. Chr. Doodeheefver werd ver oordeeld tot 5 maanden en een geldboete van f 100.OOK) subs. 6 maanden en verbeurdverklaring van twee vorderingen van resp. f182,000 en f31 .OOK). H. P. Doodeheefver tot 4 maan den en f 40.000 subs. 4 maanden. J. Chr. Doodeheefver tot drie maanden en f 20.000 subs. 2 mnd. P. J. Doodeheefver tot 5 maan den en f50.000 subs. 5 maanden. Allen met bevel tot onmiddel lijke gevangenneming. Zij werden geboeid weggeleid. De vonnissen tegen de overige 4 verdachten luiden: Joh. Spran gers, chef inkoop afd., tevens be last met de exportzaken, f 500 boete subs. 2 maanden. H. Munnik, accountant der firma 2 maal f1000 boete subs. 2 maal 1 maand hechtenis. P. Ouwehand, adm. directeur der firma f 10.000 boete subs. 2 maanden. Th. A. Brink, personeelslid, vrij gesproken. Deze vonnissen zullen ingevolge de uitspraak gepubliceerd worden in de vakpers, alsmede in 3 Ne derlandse dagbladen. De veroordeelden hebben een termijn van 14 dagen om hoger beroep aan te tekenen. van een passerende fietstaxi ge worpen en gericht op militairen, die in een koffiehuis zaten. Volgens een der gewonde mili tairen werd de handgranaat door de bestuurder der taxi op een ta feltje geworpen en kwam deze daarna 'tot ontploffing. De dader wist te ontkomen. Mi litairen en militaire politie hiel den een razzia en 32 personen werden gearresteerd, waarvan één verklaarde de aanslag te hebben gepleegd. Bij huiszoeking werden op aanwijzing van een der arres tanten twee handgranaten gevon den, welke van hetzelfde fabrikaat bleken als de bij de aanslag ge bruikte. Het vermoeden bestaat, dat deze afkomstig zijn van een grotere partij, waarnaar thans een onderzoek wordt ingesteld. Het betreft hier activiteit van een georganiseerde bende, en niet een op zichzelf staande aanslag. Industrieel lot 18 jaar gevangenis straf veroordeeld. Woensdagjmorgen veroordeelde het Bijzonder Gerechtshof te Dien Bosch de industrieel' Jacob Schots uit Vuigfht, die onlangjs voor de tweede maal terecht stond wegjenis hulpverlening, aan de vijand en het blootstellen van personen aan vervolging, tot achttien jaar gevan genisstraf met aftrek en "levens- langle ontzetting! uit het actief en passief kiesrecht. De veroordeelde kan tegen voormeld vonnis incasi- satie gtaan. Het gesticht Heel bij Roermond door brand geteisterd. Vermoedelijk door kortsluiting is Donderdagmorgen een felle brand ontstaan in het St. Joseph- gesticht te Heel, nabij Roermond, waar honderd zwakzinnigen wor den verpleegd. De gehele dag heeft de brand doorgewoed. De verpleegden zijn allen onge deerd uit het gebouw gebracht. Zij zijn naar het gesticht Sterksel bij Eindhoven overgebracht. Gevangenisstraffen en geldboeten voor fabrikanten van béhangsel- papier, wegens deviezen ontdui king. Vijf directeuren, waaronder 4 Gebrs. Doodeheefver, twee leden van het personeel alsmede de ac countant van de behangselpapier- briek Rath en Doodeheefver N.V. stonden Woensdagmorgen voor de economische politierechter te Am sterdam, mr. 'J. Meihuizen, te recht. Zij werden er van beschul digd diverse deviezenbepalingen te hebben overtreden. Doodstraf tegen kampbewaarder van Vught geëist. De Rotterdamse chauffeur Jo hannes Willem de Graay, had zich Woensdagmorgen wegens een zeer ernstigi misdrijf, voor het Bijzon der Gerechtshof te Den Bosch te verantwoorden. Omstreeks Oct. 1943 maakte be klaagde als S.S.'er deel uit van de bewaking van het beruchte concen tratiekamp Vugjht. Eens moest hij een groep Belgische gevangenen vanuit Hoey naar Vuigjht overbren gen. Op het station te Vugjht aan gekomen, moesten de Belgen in het gelid giaan staan en daarna in de richting van het kamp mar cheren. Een oude gjevanigfene Euig|ène Jaminon gfenaamid kon wegens oververmoeidheid niet goed meekomen. Ter hoogte van de Boschlaan te Vugjh't wist de stakker schijnbaar niet goed meer waar hij liep eh raakte een weinig uit het gelid. Beklaagde richtte direct zijn geweer en schoot Jjaminon neer. Het slachtoffer overleed vrij wel terstond. Uit getuigenverklaringen bleek, dat beklaagde in het karnap zeer fanatiek optrad. Zelfs zijn colle ga's namen er aanstoot aan en .tik ten hem op de vingers. De procureur-fiscaal mr, Dee- len, hield een scherp requisitoir, waarin hij aantoonde, dat indivi duen ais beklaagde niet langer in de maatschappij gteduld kunnen worden. Spr. eiste tenslotte de doodstraf. Aanslag met handgranaat le Batavia. 1 Bij een aanslag met een hand granaat in het centrum van Bata via werden Dinsdagavond 5 Ne derlandse militairen gewond, waar van twee zwaar, alsmede 5 bur-, gers. De granaat werd om tien uur 's avonds door de bestuurder AALBURG. Donderdag 29 Juli, hoopt voor de Ger. Gem. alhier op te treden Ds. v. Dam uit Werken dam, des avonds om 7 uur. ALMKERK. - Op 'trui ter feest te Raains- donk behaalde de heer A. Snoek alhier met „Hazoli" een tweede prijs in de groep „Eenspannen" en in de groep: tweespannen land - bouwtuigpaarden voor landbouw- wagens een eerste prijs. Dezer dagen slaagde de heer A. W. Smits te Uitwijk voor het examen typen met 150 aan slagen per minuut. Genoemde ge noot zijn opleiding van de heer P. W. Hoogstaden te Gorinchem. Tegen morglen-, Dinsdag middag, is alhier een raadsver gadering! belegd, die om 3 uur zal aanwangen. De jongeheer Th. Geudeke is op het gymnasium te Gorin chem van de iste naar de ,2e klais1 bevorderd. Op het consultatiebureau voor zuigelingen alhier waren ter onderzoek 14 kinderen n.l. uit: G enderen .5, Eethen 3, Drongelen 4, Meeuwen 1, Bab.-Broek 1. De volgende zitting zal plaats vinden op Donderdag 29 Juli a.s. des morgens om half elf. Gedu rende de maand Augustus zal het bureau gesloten zijn. 's-GRAVENMOER. De Ger. Knap en vereen. „Sa muel" maakte oncler leiding van haar leider, de heer H. v. Eersel, een reisje naar Amsterdam, waar het Rijksmuseum, Artis en Schip hol werden bezocht, terwijl inde avonduren een boottocht door de havens en grachten van 'Amster dam werd gemaakt. Vorige week werd door Mej. R. Smits alhier met zeer gunstig gevolg te Utrecht het di ploma lerares van de „Ensaid" be-» haald. Het Dameskoor alhier nam 21 Juli j.l. deel aan het concours te Slikkerveer, waar het onder leiding van haar directeur de heer P. Christ, een le prijs in de derde afdeling behaalde met 324 pujiten, terwijl het 's-Gravenmoers Man nenkoor op hetzelfde concours, de le prijs in de vierde .afdeling be haalde met 304 punten. GENDEREN. In verband met de gevallen van nekkramp', is de school al hier gesloten. |Op Donderdag 29 Juli a.s. hoopt de Oranjever. alhier een vergadering! te houden, alwaar een bespreking zal worden gehouden over de te houden Oranjefeesten op 3 en 4 Sept. Verder zal ier verkiezing van een bestuurslid! plaats hebblen, wegens het bedan ken van de heer Walraven en be noeming^ van ©en commtmissie tot hulp van het bestuur. Opkomtst dringiend gewenst. (Zie advert.) De Herv. Knapenver. hoopt dit jaar van 26 Aug., te gaan kamperen naar "Bennekom. J.l. Vrijdag arriveerde in ons dorp, na een 2-jarig verblijf in Indië, onze dorpsgenoot de heer T. pp iMaandag 26 Juli, des avonds 7.30 uur, hoopt de N.C, L.B. afd'. Genderen, in de school1 een vergadering! te houden. MEEUWEN. De tuinbouwvereniging! afd. Eethen heeft dit jaar op 6 Auig. een excursie georganiseerd naar het bekend fruitcentrum „de Ban ge rt". Dit beloofd een zeer leer zame en tevens plezierige dag! te worden. Er wordt ook1 een bezoek gebracht aan Schiphol en Artis te Amsterdam. Nog enkele plaat sen zijn in de bus vrij. Geeft u dus spoedigop. Ook dames zijn we'lklom. Verdere inlichtingen bij het bestuur. (Zie adv.).. OUDENDIJK. Het bestuur van de Oranje vereniging „Wilhelmina" maakt zich gereed om voor de feestelijk heden, die zij op 11 Sept. denkt te houden, een gevarieerd pro gramma samen te stellen. Gedacht wordt aan kinderspe len, optocht en motorwedstrijd. Voorts zal in de namiddag het bekende jeugdcorps „Juhal" uit Dordrecht dit. feest opluisteren. Ook worden er besprekingen ge voerd met het bestuurvan een hekend muziekcorps voor het ge ven van een concert. Het ziet er dus wel naar uit dat „Wilhelmi na" de bezoekers dit jaar een.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 1