Plaatselijk Nieuws SANAPIRIN TWEEDE BLAD Dorsregeling Oogt 1948 NIEUWSBLAD voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard behorende bij het No. 6588 DONDERDAG 29 JULI 1948 De Provinciaal Voedsel commis saris voor Noordbrabant deelt het volgende mede: In de districten 18, 44, 45, 56 en 60 vallen de producten tarwe, rogge, gerst, haver en/of gemengd graangewas onder de dorsregeling, met uitzondering van de opper vlakten welke niet meer dan 20 are zijn van tarwe en/of niet meer dan 40 are van elk der andere ge noemde graangewassen. Ditzelfde geldt voor de districten 46, 47, 54, 57 en 59 voor de gehele graan oogst van de bedrijven, welke hun graan geheel of gedeeltelijk op de klei verbouwen. Verder geldt voor de gehele provincie^ dat, wanneer op een bedrijf meer dan 10 ha van een product -(graangewas) is verbouwd, men daarmede steeds onder de dorsregeling valt. Van de peulvruchten vallen alleen onder de dorsregeling groene erwten, schokkers en bruine bonen (t.w. de soorten Zeeuwse bruine bo nen, 'Noord-Hollandse bruine bo nen 'en bruine kogelbbinen, w.o. begrepen de in de zaaizaadsector voorkomende rassen en Noord- Hollands landras) voorzover meer dan 20 are per product is ver bouwd. Koolzaad, raapzaad en/of lijn zaad vallen tot elke oppervlakte onder de dorsregeling. De dors- resultaten van de producten wel ke onder de dorsregeling vallen, moeten op een dorsbriefje worden verantwoord. De blanco dorsbrief- jes moeten door de zelfdorsers voor het dorsen bij de Pbh. wor den opgehaald en binnen 24 uur na beëindiging der dorsing goed ingevuld en o nder lekend bij de Pbh. weer worden ingezonden. Deze dorsbriefjes zijn hoogstens 10 dagen geldig na datum van af gifte, terwijl "bij een tussentijdse onderbreking dèr dorsing van 24 uur deze dan als beëindigd wordt beschouwd. Uit de dorsresultaten volgt de leveringsverplichting, nadat eerst de betreffende toewijzingen uit ei gen oogst daarop in mindering ko men. Geen dorsregeling en geen leve ringsverplichting voor: a. tarwe,, groene erwten, schok kers en/of bruine bonen indien 20 are of minder per product ver bouwd wordt; b. rogge, gerst, haver en/of ge mengd graangewas, indien 40 are of minder per product wordt ver bouwd. De opbrengsten van deze opper vlakten mogen dus zonder meer worden gedorst en op eigen be drijf worden vervo ederd. Wil men hiervan afleveren, dan mag dit al leen geschieden aan een erkend handelaar, tegen inneming van .een ontvangstbewijs. Worden grotere dan genoemde oppervlakten per product verbouwd, dan Valt de gehele oppervlakte daarvan onder de dorsregeling, ofwel de aanslag- regeling. Geheel buiten de regeling valt ook iedere oppervlakte van de producten Maïs, boekweit, veldbonen, wik ken, lupimien, capucijners, grau we erwten, witte bonen, kievitsbo nen, citroenbonen, strogele bonen, Friese woudbonen, groene en wit te flageolets en alle andere nog niet genoemde soorten gekleurde bonen, blauwmaanzaad, karwij- zaad, kanariezaad en geel- en bruin mosterdzaad. Voor deze pro ducten geldt dus geen dorsregeling en ook geen aanslagregeling. Omtrent de aflevering volgen zo nodig nog nadere mededelingen. Bijzondere regeling voor haver. Telers, die volgens bovenstaan de richtlijnen met hun haver in de dorsregeling vallen, doch die niet meer haver hebben verbouwd dan hun aantal paarden (per in- inventarisatie 9 Mei van 1 jaar en ouder, met uitzondering van Shetlandpony's) maal 35 arev be hoeven geen dorsbriefje aan te vragen. De opbrengst van deze percelen wordt volgens bepaalde richtlij nen vastgesteld ep zal later in mindering gebracht worden op de meng vo eder t oewij zingen Veryoederen van haver in de schoof. Voor de bedrijven die met hun1 haver onder de dorsregeling val len is het verboden, haver in de schoof te vervoederen. Ontheffing van dit verbod kan bij de Pbh, worden aangevraagd. (Het verbod geldt niet voor haver, welke in de aanslagregeling valt). Opgave van slechte opbrengsten Telers, die met hun product(en) onder de dorsregeling] vallen, ter wijl zij een aanmerkelijke lagere opbrengst van een of meer pro ducten verwachten, dan het ge middelde van hun district, dienen enige dagen voor dat met maaien wordt begonnen, hiervan schrifte lijk mededeling te doen bij hun Pbh. De betreffende gewassen zul len dan voor dat met maaien be gonnen wordt, worden getaxeerd. Bij het bepalen van de leverings verplichting kan dan met de te verwachten opbrengst rekening gehouden. AALBURG. Onze dorpsgenoot A. K. Bouman, slaagde te Dordrecht voor het examen Landbouwboekhouden en Bedrijfsleer. ANDEL. Vorige week Dinsdag maak ten de leraressen van Landbouw- huishoudcursuis alhier met een dertigtal meisjes onder leiding van de heer W. Broiikhorst per 'auto bus een excursie naar de Alblas- serwaard en de Vijfherenlanden. '"'Hoofddoel was de bezichtiging van de grote modern ingerichte zuivelfabriek te Bleskensgraaf, di recteur de heer A. A. v. Damt Te Ottoland vertoefde men en kele ogenblikken in de mooie land bouwschool, die geheel naar de eisen des tijds is ingericht en te Leerdam bracht men een bezoek aan het „Hofje",, waar een lachende en pratende papegaai van een oud moedertje misschien nog meer de aandacht trok dan de oudjes, die er gelukkig niet ineen kooi, maar wel in eenvoudige wo ninkjes gehuisvest zijn. Te Zij der veld werd op de boer derij van de heer G. Bronkhorst met belangstelling de kaasmakerij in ogenschouw genomen en zowel in kaaskelder als kaaskamer ©en kijkje genomes. De „opgepronkt©" stallen in dat deel van Holland zijn voor meisjes uit deze streek wel iets heel bijzonders. Jammer genoeg kon de bezich tiging van de glasf abriek te Leer dam wegens verbouwing niet toe gestaan worden. Het mooie zomerweer heeft dit maal niet weinig meegewerkt, om de excursie te doen slagen. De Herv. K. V. en de klei ne M. V. hebben een plezierreisje gemaakt resp. naar Nijmegen enz. en Valkenburg. Het weer werkte mede, om deze reisjes uitstekend te doen slagen. De zangvereniging hoopt een plezierreisje te maken naar Apel doorn. De bouw van een woonhuis voor dhr. Verhoeven is gegund als volgt: metselwerk fa. Tanken s en timmerwerk fa. Smits. Naar wij vernemen zijn al le dienstplichtigen van de nieuwe lichting uit onze gemeente goed gekeurd. Het Oranjefeest is thans de finitief vastgesteld op 31 Aug. a,s. Na een kinderfeest des morgens, zal 'smiddaggs een rij vereniging demonstraties geven, terwijl des avonds het muziekcorps van Nieu- wendijk zal concerteren. AALST. ToL presidente der Herv. M.V. alhier is gekozen mevrouw Warmoltz. ALMKERK. De volgende leerlingen van de R.H.B.S. te Gorinchem en wo nende in deze gemeente werden bevorderd: M. L. Blok en W. van Straten van de 2e naar de 3e klas se en J. Koekkoek Jzn., Gov. Rou- bos en J. Schripsema van de le naar de 2e klasse. Aan het Stedelijk Gymnasium te Gorinchem werd bevorderd van de le naar de 2e klasse Theo Geudeke alhier. Hoofdpijn - Kiespijn - Zenuwpijn helpt altijd CAPELLE. Plet Chr. Jeugdkoor „Hal lelujah" maakte per bu,s een ple zierreis naar Den Haag en Sche- veningen. Op de heenreis werden de beide Maastunnels bezichtigd, terwijl in de residentie een bezoek werd gebracht aan het Maurits- huis en het Panorama Mesdag. Na het strand te Scheveningen en een verfrissing in de speeltuin De Ba taaf werd na de middag het vlieg veld Ypenburg bezocht, waar on der deskundige voorlichting een rondleiding plaats had. In een mo derne speeltuin bij Rijsrwijk werd nog een tijdje naar hartelust ge noten, waarna de kinderen moe, doch ten zeerste voldoon die thuis reis aanvaardden, waar men te ongeveer 11 uur aankwam. De Rijvereniging „De Mar- grietruiters" mocht dezer dagen enkele mooie successen boeken. Op het te Almkerk gehouden con cours werd in de rubriek achttal len en in de rubriek viertallen een eerste prijs behaald, terwijl op het Ruiterfeest te Raamsdonk eveneens in de afdeling achttallen een eerste prijs werd gewonnen. In het Individuele nummer dres suur behaalde de voorz. der rij vereniging, de heer J. v. Bruchem, een tweede prijs, J. Verhoeven Az. de derde en N. Pruijssers Wzn. de 4e prijs. Plet ligt in de bedoeling van de Rijvereniging te dezer plaatse op Zaterdag 7 Aug. a.s. op een ter rein aan de Hogevaart een Con cours Hippique te organiseren. In de onder voorzitterschap van Mevr. J. Verhoeven-Blankers gehouden ledenvergadering van "de afd. Sprang-Capelle van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen kwam na voorlezing en goedkeu ring der notulen van de vorige vergadering het 2 Sept. e.k. te 's-Gravenhage te houden rokken- defilé, alsmede de volksdansen ter sprake. Besloten werd, dat de af deling bij deze gelegenheid de reis naar de residentie zal maken om bij dit défilé vertegenwoordigd te zijn. Aan de Rijks H.B.S. te Den Bosch werden onze dorpsgenoten Hansje Cové en Dina Rosenbrand bevorderd van de 2e naar de 3e klasse en Coby Cové van de 4e naar de 5e klasse. GENDEREN. Onze dorpsgenoot de heer Adri van Wijnen, slaagde vorige week Woensdag te 's-Gravenhage voor het diploma Radio-Techniek van het Nederlands Radio-Genoot-" schap. IIERPT. Bij gelegenheid der kermis hield het schuttersjgilde St. Ca- tharina haar jaarlijks vogelschie ten. Pastoor en burgemeester wer den afgehaald en in optrocht ,trok men naar de vogelboom1, waar het koningschieten plaats had. Adr. de Kort Czn. mocht voor de .3e maal achtereen de titel behalen, waar door hij bevorderd werd tot keizer. In aanfluiting op „ons be richt over de stremming van het Bemse veer, vernemen wij nog1, dat de pont weggaat om dienfi te doen aail het Drongelse veer. Nu zeglglen de boeren hier, dat piet het Bernse veer, doch het Dron gelse veer gestremd moet zijn, daar juist daar iets niet in orde. is en nu vraagt men zich af, waar om het kleine veer hier getroffen moet worden ten bate van het grote veer, niettegenstaande alle oude rechten. !Men vindt het een eigenaardig optreden. Wij vernefnen dat het afdelings bestuur van de N.C.B-, het polder bestuur en het gemeentebestuur ernstige protesten hebben verzon den. NEDERHEMERT. Tot de ambachtsgch001 te Zaltbommiel is toegelaten na ge houden examen *tot de afdeling' monteurHans van Ooyen, lieer- li ng! der Chr. school alhier. De collecte, die door de kinideren der hoogste klassen is gleboiuiden, ten 'bate van de Chr. vereniging! „Het Hoogeland", heeft het mooie bedrag van f25.505 op gebracht. Aan de collectantjes, die dit be drag verzamelden, hartelijk dank, evenals aan die gevers;. Woensdagmorgen j.l. had in het speelkwartier van de school de leerling _T. v. O. het ongeluk van het hek te vallen, waardoor zijn linkerarm brak. Dr. Plas, die direct gewaarschuwd was, heeft de arm gezet. iMjevr. van Ooven-Rpmimierde ver leende de eerste hulp van de .dien sten der E.H.B.O. De in onze gemeente ge sneuvelde Diuitse militairen zijn Donderdag] j.l. opgegraven door de Ned. Landmacht. Het betrof 6 mi litairen pp de begraafplaats aan de Noordzijde en één militair op het Eiland'. Deze gesneuvelden zijn per vrachtauto overgebracht naar America, een dorp in de Peel, waar ze opnieuw ter aarde worden besteld. Op laatstgenoemde plaats is een oorlogiskerldiof in wording voor 36.000 gesneuvelde Duitse soldaten. iMjet van Loon's Touringcar maakten de hoogste klassen der Chr. school Vrijdag j.l. hun jaar lijkse trip. 's Morgens om zeven uur vertrokken, werd gereden langs Paleis Soestdijk, waar even .uitgestapt werd om alles in ogen schouw te npmen. 'tWas voor de kinderen nu werkelijkheid om zo dicht bijl het Prinselijk Gezin té ziijn en alleen de schildwachten in stramme houding te zien. Vervolgens werd naar de vlieg- haven Schiphol gereden, waar de kinderen kennis maakten met de moderne toestellen, de luchtver- keerdienst, het taxiën, het gehele bedrijf der K.L.M. Na in „Neu traal" aan de Overtoom de magen gevuld te hebben, werd een kijkje genpmemn in de hoofdstad des Rijks en werd het Koninklijk Pa-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 5