voor FOTO'S: VISSER ZN. - WERKENDAM Burgerlijken Stand alle benodigde boeken voor Gymnasia, H. B. S. of M.U.L.O.-school Firma L. J. VEERMAN, Heusden financiered doch daaraan komt een einde. Voortaan moet de gemeen te zelf voor de nodige geldmidde len zorgen, doch het rijk draagt dan het gehele nadelige slot in- plaats van 90 pGt. zoals tot heden. B. en W. achten evenwel de nor men voor het onderhond der wo ningen aan de lage kant, waar ech ter tegenover staat dat in geval van meerdere kosten het rijk kan bijdragen voor een gedeelte daar van. In 1946 is er gebouwd ge heel voor eigen rekening der ge meente, welke bouw tot 'heden is gefinancierd door kasgeldleningen. Nu wil het rijk dat voor de 8 wo ningen die zijn gebouwd, leningen worden aangegaan. B. en W. zou den echter voor 10 woningen een lening willen sluiten. Door bemid deling van het rijk is het geld te krijgen bij een rijksinstelling tegen een rente van 3x/4 pCt. De heer Donken zegt, dat als hij het goed begrijpt er woningen ge bouwd zijn zonder rijkssteun. De Voorzitter geeft zulks toe, doch reeds spoedig werd de toe zegging van het rijk ontvangen, dat deze in het nadelige saldo zou bij dragen. De heer Donken meent, dat dit toch wel gevaarlijk is geweest. De Voorzitter merkt op;, dat in verband met de noodtoestandiets gedaan moest worden. Met algemene stemmen hecht de raad zijn goedkeuring aan het voor stel van B. en W. Vaststelling begroting- 1948. De heer Donken brengt namens de commissie van onderzoek rap port* uit en zegt dat deze een paar kléine opmerkingen zou willen ma ken. In andere gemeenten krijgen de leden van de commissie ingevol ge de woonruimtewet presentie geld, zulks is 'hier niet het geval, de commissie zou hiertoe over wil len gaan. Dan komt een post op de begroting voor van 'het aanplak ken, -nu zijn echter een gedeelte der aanplakborden nog steeds niet aanwezig. Verder staat op de be groting nog steeds een post voor de waterleiding omdat nog niet alle ingezetenen zijn aangesloten, niettegenstaande de raad heeft be sloten dat dit moet gebeuren. De post herstel oorlogsschade groot f 388 was vorig jaar f 333 lager ge raamd, de commissie meent dat deze kosten uit de heffing van le ges zouden zijn te 'halen. Als de bedragen steeds hoger worden raakt de gemeente steeds verder van huis. Verder heeft de commis sie geen op- of aanmerkingen en adviseert zij de begroting vast te stellen zoals ze is aangeboden. De Voorzitter de verschillende opmerkingen beantwoordende zegt, dat voor de opmerking over pre sentiegeld voor de Commissie voor woonruimte zeer zeker iets te «zeg gen valt. B. en W. willen dit dan ook onder de ogen zien, wordt er toe besloten dan kan dit altijd nog met een begrotingswijziging wor den gevonden.. Wat de kwestie van het aanplakken betreft, deze is juist daar hapert nog wel iets aan. Vroeger werd deze post gebruikt voor 'het onderhoud der aanplak borden en werd de vergoeding be taald aan hen tegen wienswoning of schuur een dergelijk bord was aangebracht. Nu de borden er niet zijn, wordt vanzelf ook niet betaald. Er is enige tijd geleden opdracht gegeven om te zorgen dat dit in orde komt. In de opmerking van de waterleiding zit iets meer in. Vorig jaar is inderdaad besloten om over te gaan, zonodig met dwang, de verplichting tot aanslui ting te gaan opleggen. Dit besluit heeft succes gehad, meerdere zijn daardoor tot aansluiting overge gaan. Niettemin zijn er nog meer deren, die niet zijn aangesloten. Er zit een onbillijkheid in dat de een wel en de ander niet is aangeslo ten. Het bedrag dat betaald moest worden, is reeds met honderden guldens verminderd, het is pu nog slechts een 200 gulden. Wethouder G. v. d. Beek vraagt of bij de niet-aangeslotenen, hier voor bijzondere maatregelen of wel onwil aanwezig is. De heer Donken meent dat de kwestie zo staat dat de huurders niet genegen zijn de kosten van aansluiting voor hun rekening te nemen en de eigenaars weigeren hiertoe over te gaan. Spr. zou in zo'n geval dwingend willen gaan optreden. De Voorzitter zegt dat als men overgaat tot dwang, dit dan voor allen moet gelden.'Het is zo dat het juist kapitaalkrachtigen zijn, die nog niet zijn aangesloten. De heer Prinse merkt op, dat reeds onder Burgemeester Brune de bepaling is gemaakt, dat ieder een verplicht zou worden om aan te sluiten. Spr. zou nog een paar maanden widen geven om vrijwil lig tot aansluiting over te gaan en daarna dwingend willen optreden. Met alg. stemmen wordt hier toe besloten. De Voorzitter zegt wat de kos ten bijdrage herstel oorlogsschade betreft, men aanvankelijk de ge dachte heeft gehad, deze mensen zjjn toch al zwaar getroffen, dus laat ons de kosten maar ten lgste van de gemeente nemen. Spr acht de beste oplossing de kwestie aan den Haag voor te - leggen eti te trachten om deze kosten voor het grootste gedeelte voor rijksreke ning te krijgen. De begroting wordt hierop vast gesteld zoals ze is aangeboden fep wel met een ontvangst en Uitgaaf de< gewone dienst betreffende van f 400007,23 en voor de kapitaal- dienst van f 429.572.31. De Voorzitter zegt dat de ge meente, nog de beschikking heeft over een wiederopbouwplicht te Genderen in de buurt waar de gemeente-ontvanger woont. Zij zou daar 2 woningen willen bouwen, waarvoor de kosten zijn begroot op f 24.000. De heer Prinse vraagt hoe of het staat met Heesbeen en Babiloniën- broek, waar nog in 't geheel niet is gebouwd. Het is heel mooi dat in Genderen wordt gebouwd, maar hij meent dat Heesbeen en Bab.- Broek toch ook wel eens een beurt mochten hebben. De Voorzitter zegt dat hiervoor ook wel reeds plannen bestaan/het zou evenwel niet billijk zijn, dat een bouwplicht van Genderen in een an4er#dorp werd gebracht. -In Genderen is inderdaad reeds aar dig gebouwd, doch daar zijn ook veel dringende gevallen. Hees been en Bab.-Broek hebben echter ook de volle aandacht van B. en W. De heer v. d. Heuvel gelooft dat in Genderen het grootste percenta ge der aanvragen is. Bovendien is het een opbouwplicht voor Gende ren, hij zou de woningen ook daar willen bouwen. De 'heer Donken neemt gaarne aan dat in Genderen nog steeds grote behoefte aan woningen be staat, doch hij acht het billijk dat ook de andere dorpen eens een beurt* krijgen. Wethouder G. v. d. .Beek is het daarmede eens, doch legt men de gevallen naast elkaar, dan zal men volmondig moeten erkennen, dat in Genderen de grootste behoefte bestaat. De Voorzitter zegt dat het ge meentebestuur overweegt óm de bouwplicht over te nemen van hen die toch niet bouwen, gaat dit door dan zou hij in principe willen be sluiten deze voor Heesbeen en Bab.- broek te bestemmen. Met alg. stemmen wordt hiertoe besloten en wordt eveneens Eet voorstel van B. en W. aangeno men om in Genderen nog 2 wo ningen te doen bouwen. Voorstel wijziging gem.-begro ting 1948. WIJ LEVEREN U Bestel t ij dig! Boekhandel Telefoon 19 De Voorzitter zegt dat het wel wat vreemd lijkt, dat hoewel de begroting zo juist is vastgesteld reeds nu het voorstel komt om tot wijziging over te gaan. De wijzi ging is echter nodig voor de aan koop van een brandkast, de bouw van woningwetwoningen, verbete ring schoolgebouw, bouw garage voor de brandweer enz. alles bijeen tot een bedrag van f 289000. Al dus wordt besloten. Bespreking wederopbouwplannen te Meeuwen en Genderen. De Voorzitter licht deze plannen toe en zegt, dat als de raad er mede accoord kan gaart, vaststel ling thans spoedig is te verwach ten. De heer Prinse zegt dat de raad er een verwijt van wordt gemaakt dat 'hij glles maar goedkeurt, dit in betrekking met de plannen van de wederopbouw van Genderen. Dit laatste is echter geheel aan de raadsleden van Genderen overgela ten, deze kunnen er het beste over oordelen. Die heer Gouda merkt op, dathlij persoonlijk, het eerste plan beter vond, de raad heeft daaraan toen ook zijn goedkeuring gehecht. Het plan is toen gewijzigd omdat de pastorie moest vervallen, deze pas torie zou dan ?>p een andereplaats wdrden opgebouwd. De heer v. d. Heuvel noemt dit luchtkastelen, er zial daarvan, niet spoedig iets komen. De Voorzitter zegt dat men aan vankelijk heeft gedacht dat er vol doende middelen «waren voor de wederopbouw, doch nu gaat men kijken op -een paar honderd gul- den. Ook B. en W. achten de ver plaatsing van de Geref. Kerk niet ideaal, doch om de plannen te be spoedigen wil men er mede ac coord gaan. De heer Gouda is van mening, dat, als de eerste plannen onmid dellijk waren doorgevoerd, ze dan ook verwezenlijkt zouden zijn ge weest. Wethouder Sterkenburg' is het met de 'heren Prinse en Gouda eens, dat 'het eerste plan het beste was; hebben de heren uit Gende ren echter geen bezwaren tegen de verandering, dan heeft spar, daar tegen ook geen bezwaar en zou hi1' zeggen laat ons doorwerken en de plannen maar goedkeuren. De heer Gouda zou wel willen zien, dat werd toegevoegd aan de goedkeuring, dat de raad het eer ste* plan beter acht. Met alg. stemmen wordt hiertoe besloten en het wederopbouwplan van Genderen goedgekeurd, evenzo het plan voor Meeuwen. De Voorzitter deelt vervolgens mede, dat thans voor de vaca tures in het onderwijzend perso neel zich 16 sollicitanten hebben aangemeld. Hiervan vallen er wel enigen af, doch hij heeft alle hoop dat de aanvulling voor B.Broek in orde komt en dat voor Drongelen een onderwijzer benoemd kan wor den. - Van de heer A. L. de Graaf f is bericht ontvangen, dat hij zijn be noeming tot lid van de woningcom missie niet aanneéhit. B. en W. be- bevelen thans ter benoeming aan de heren A. D. v. Buuren en de Fijter, De heer v. Buuren wordt met op een na algemene stemmen benoemd één stem werd ongeldig verklaard. Verbetering weg Eethen. De Voorzitter zegt dat B. en W. geschrokken zijn van de kosten. De heer Prinse meent dat als er éénrichtingverkeer wordt voorge schreven, de kosten misschien wel lager kunnen worden. Wethouder Sterkenburg heeft geen bezwaar tegen deze verbete ring, als daardoor echter het gro te plan maar niet op de achter grond geraakt. Wethouder G. v. d. Beek merkt op dat over de weg weinig ver keer is en acht de wegneming van de bocht niet noodzakelijk. De heer Gouda meent dat het in dit geval 'hetzelfde is als te Gen- deren met de Schoolstraat. Op 't ogenblik is er weinig verkeer, doch in de toekomst zal dit zeker toe némen. i f De heer v. d. Heuvel verklaart zich voor de wegneming' van de bocht. Ook de heer Donken ver klaart zich daarvoor. Wethouder Sterkenburg is voor uitvoering van het plan in zijn gie- heel. Dit plan wordt door de .raad gpediglekeurd met de stem van wet houder v. d. Beek teglen, .deze zou willen wachten tot het uitbrei- dingisplan wordt doorglevoerd. Rondvraag1. De heer Prinse bepleit verbete ring van die weg! Eiethen-B.-Broek, kan de gemeente daarop bij de bevoegde autoriteiten niet aandrin- gleh 1 i De Voorzitter zal dit onder de ogen zien. De heer Donken vraagt of het gemeentebestuur niet kan aandrin gen op verbetering! van het pont- veer te Drongelen. De stoompont is tijdelijk vervangen door een trekpont. Een motorbootje om de overtocht te bespoedigen was zeer gewenst. De Voorzitter zeg|tdat het zeer zieker op de weg! der gemeente, ligt om1 op- verbetering1 nan tie dringen. Eergisteren is. een depu tatie naar de Watier staat geweest, er werd evenwel niet vleet bereikt. Het gemeentebestuur in Waalwijk is in dit opzicht zeer actief: gte- weest. Het is niet onmogelijk, dat er een motorbootje komt. De heer Donken zegt, dat yoor het onderhouden van de begraaf plaats van de gesneuvelde militai ren in Meeuwen f 5.is betaald, terwijl dit in Dronglelen niet het geval is. De Voorzitter antwoordt, dat de begraafplaats te Meeuwen aan de kerk behoort, de gemeente heeft daar voor het onderhoud een klei nigheid betaald. In Dronglelen be hoort de begraafplaats aan de ge meente en is de werkman met het onderhoud belast. Die vergadering wordt hierop gesloten. EETHEN. Geboren: Kasper J., z. van W. Walraven en E. A. de Jager; Heil- tje C., d. van C. v. d. Mooren en L. C. 'Verhoeven; Willemina, d. van P. v. Herwijnen en A. Goed hart; Willeif? Pie ter, z. van P. W. Combee en J. C. Daggelder. Ondertrouwd: T. B. v. Burgel 33 j. en G. de Rooij 27 j.; T. Kj. Dalebout 34 j. en E. v. Kooten 23 j.; G. v. d. Koppel 37 j. en C. T. v. Zwol 36 j. Overleden: Elizabeth v. Kuijk, 84 j., weduwe van J. A. v. Enk huizen. WERKENDAM. Geboren: Cornelis, z. van C. C_ Kuup en A. W. Paans; Wtillemina, J., d. van C. de Haas en S. H. v.. Wijk. Ondertrouwd: Dirk Ippel, 22 j.. en Aria de Heer 19 j.; T. A. Klop 21 j. en Maaike Visser 28 j. Getrouwd: E. Hutten 30 j. en A. Hartingsveld 23 j.; T. Verhoe ven 28 j. en J. v. d. Stelt 22 j. ZUILICHEM Ondertrouwd: G. B. v. Thuijl 24 j. en C. D. Hobo 26 j.;.G. Erm- strang *25 j. en C. A. v. d. Staan 24 j.; A. A. v. Veen 26 j. en Da Keijnemans 22 j.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 8