Gemeenteraadsverslag $e mei (Jed. Boekbespreking Verga de ring' van de raad der ge meente NEDERHEMERT, op Donderdag! 19 Augustus, des namiddags half drie. VoorzitterEdelachtb. Heer C van Ommeren. SecretarisWieled. Heer v. d'. Kolk. Aanwezig1 alle leden. De Voorzitter opent met het for muliergebed. De Secretaris leest de notulen die worden vastgesteld. Ingekomen stukken Schrijven van het bestuur van Christelijk Volksonderwijis, inhou dende het verzoek, van beschik baarstelling! van een bedrag van "f1400 voor het doen verven van „door het oorlogsgeweld' bescha digde lokalen, banken, toiletten, gangen en de verdere werkzaam heden nodig! voor deze herstel ling!. De Inspecteur, voor het on derwijs heeft zijn goedkeuring aan dit bedrag! gehecht. De Voorzitter deelt mede, dat aanvankelijk 'n bedrag! van f2200 was gevraagd, doch dat dit .terug is gebracht tot de werkelijke kos ten voor oorlogsschade. Op voorstel van B. en ,W. wordt het verzoek ingewilligd.. Schrijven van Ged. Staten naar aanleiding van het ter goedkeu ring ingezonden raadsbesluit, waar bij tot sluiting! van de .speeltuin op Zondag! werd' bevolen, waar in wordt medegedeeld dat dit be sluit in de vorm zoals .het is ge nomen, rechtskracht mist, ver zocht wordt daarom dit besluit in te trekken. Naar aanleiding! van dit raadsbesluit is ook teen verzoek tot intrekking ingekomen van de bedrijfschap Horecaf, aan gezien de exploitant de inkomsten daarvan niet kan missen. De Voorzitter deelt mede, dat het juist is dat het .raadsbesluit in de genomen vorm rechtskracht mist. B. en W. stellen daarom voor het in te •trekken en de po litieverordening! in die zin te wij zigen, dat het openhouden van de speeltuin op Zondag! 'verboden wordt. Eerst dan kan men .te gen openhouding, met vrucht op treden. De heer v. K00ten verklaart zich tegen intrekking, er bestaat wel degeljjk rechtsgrond voor dit besluit, het is gebaseerd op ;de Schrift. Als men het in Arnhem: beter weet, moet men de raad' maar aan de dijk zetten. Spr. is er tegen om een eenmaal 'genomen besluit weer in 'te 'trekken. De heer v. d. Werken merkt op, dat als de 'exploitant de speel tuin had opengehouden, mer 'er machteloos tegenover zou hebben gestaan. Alleen door de voorge stelde wijziging der -politieveror dening kan er "met vrucht .tegejn worden opgetreden. Met algemene stemmen wordt hierop overeenkomstig! het voor stel van B. en W. .besloten. Verzoek van de Kon. 'Ned. Toe ristenbond om als lid' te .willen toetreden, de kosten bedragen min stens f25.per jaar. De heer v. d. 'Werken weet niet of dit lidmaatschap yoor de .ge meente wel van belang is. De Voorzitter merkt op, dat men de zaak mleer als een Mge meen belang moet bezien. Wethouder Oomen aèht de bond voor de autobezitters onmisbaar, doch hoe meer borden er komen hoe drukker het verkeer wordt. De heer de Gaaij zegt, dat in de gehele gemeente geen enkel Dord van de *bond aanwezig is. Met algemene stemden wordt besloten het verzoek van de hand te wijzen. Verzoek van de plaatselijke Oranjevereniging om een bijdrage voor de tractatie der schoolkin deren. Op voorstel van B. en W. wordf besloten f 1per kind beschik baar te stellen, wat neerkomt «op plm. 140. De heer v. cl. Werken yraagt, noe of het met 'de kleuters zit, die ook door de Oranjevereniging onthaald zullen worden. De Voorzitter vreest dat hef moeilijk zal zijln daarvoor subsidie beschikbaar te! stellen, deze val len niet onder de schoolkinderen. Schrijven van dei commissie voor de onderlinge brand weerwedstrijd in de Bommel er waard, om een bijdrage in de kosten van f50 te willen verlenen. De 'totaalkos- ten worden geraamd' op f.500. Mocht blijken -dat dei kosten la ger zijn geweest, dan zal het te veel betaalde worden teruggestort. De Voorzitter Zegt, dat de brandweer uit die gemeente niet aan de wedstrijd zal' deelnemen in verband met het verouderde materiaal. In verband hiermede wordt be sloten geen bijdrage te verlenen. Schrijven van enige bewoners uit de buurtschap Riet schoof, die verzoeken .stappen te willen doen, waardoor ook zij1 worden aange sloten aan heit eiectrisch net. Met ejpin paar honderd' meter kabel en wat goede wil is dit tot stland tie brengen. De Voorzitter licht toe dat het gjaat over het gedeelte van het stoomgemaal tot aan de Rijs waard. T Wethouder v. d'. Werken acht inwilliging van het verzoek al leszins billijk. De Voorzitter lijkt het 'tbeste, dat de gemeente zich hiervoor tot het hoofdkantoor van de P.G.E. M. richt. Aldus wordt besloten. Verhuur woningwetwoningen aan de heren Eu gister en v. »d'. Wer ken. De huur is door abet rfjk vastgesteld op f4.25 pier week. Het vereiste raadsbesluit wprid't met algemene stemmen genomen. De Voorzitter zieg|t, dat door het rijk tot 40 en <60 p|ct. wordt bijgedragen in woningverbetering) en woningsp'litsing. Er is in ider gemeente een geval dat wel .zal! doorgaan en 'vermoedelijk zullen' nog enige volgen. Spr. vraagt daarom B. en Wl. een crediet te willen verlenen van f 2000.op dat eventuele aanvragen terstond' kunnen worden afgehandeld. De heer Wolfers vraagt of als iemand van een woning een dub bele maakt, hij dan voor genoem de bijdrage in aanmerking: komjt, waarop de Voorzitter bevestigend' antwoordt. 'De beier deGaaij is bevreesd, dat er misbruik van gemaakt kan worden, zou b.v'. met een «ver bouwing van f 1000 kunnen wor den volstaan, 'dan kan heit gebeu ren dat men voor b.v'. if 3000 gaat verbouwen. De Voorzitter merkt op, dat een en ander door Ged. Staten en bevoegde instanties moet worden goedgekeurd. Met algemene s te mimen wordt hierop het gevraagde crediet ver leend. Herstel dak van de noodwoning H. van Beek. De Voorzitter licht toe, dat door de technisch ambtenaar een be groting is gemaakt welke komr op f850.en aan lóodgieters- werkzaamheden op fiio.Er be staat kans dat een 'gedeelte als oorlogsschade zal worden terug ontvangen. Besloten wordt de herstelling te doen uitvoeren. Verzoek van de Minister om het uitkeringsbesluit 1947 geldig voor de rijksambtenaren ook van toepassing te verklaren op de ambtenaren der gemeente, die door de raad zijn 'aangesteld en waardoor de pensioenbijdrage, van 41/2 pet. op 2 pet. -wordt terug gebracht. Ook hiertoe wordt met alge mene stemmen besloten. Rattenbestrijding. De Voorzitter zegt, dat de be strijding vorige winter gehouden, blijkbaar succes heeft gehad. De Bestrijding van de Coloradokever blijft geboden U is steeds verplicht hem te doden plantenziaktenkundige dienst dringt aan de bestrijding dit jaar .te her halen. De heer v. d. Werken gelooft •dat er weinig ratten meer zijn, men merkt er althans niets van. De heer Slegih zou meer voelen voor een bestrijding! van kraaien, die doen meer- kwaad dan rat ten, van cTaze laatste valt niet; veel meer te bespeuren. Besloten wordt op 'de ratten bestrijding dit jaar met in Jie gaan, maar te informeren of er ook een middel bestaat om de: plaagt der kraaien te bestrijden. Die bedrotingi 1948 wordt g(e- wijzigd tot een totaalbedragvan f1120.63. Rondvraag. De (lieer de Gaaij vraagt ,of .de gemeente nooit geen schrijven heeft «ontvangen, waarin werd aan gedrongen de politieverordening te wijzigen, waardoor 'het moge lijk wordt gemaakt meer kracht dadig! op te treden tegen (de over last van honden, vooral met «het oog1 op de schapen. De Voorzitter verklaart nog! niets te hebben ontvangen. De heer de Gaaij heeft uit liet lezen der notulen gehoord', dat in de vorige vergadering afwij zend is beschikt op een aanvraag om een bijdrage in het onder houd van het wegdek op de Maas dijk. Het dijkbestuur zegt, dat als. de gemeente er zo over .denkt, de gemeente dan ook niet op .mede werking heeft te rekenen als mie.11 de andere, wegen in de gemeente stofvrij wil gaan maken. Die heer v. d.' Werken heeft een wethouder gesproken van een an dere gemeente die wel subsidie verleent. Deze zei, dat .hij het jammer vond, dat niet van tevo ren tussen de verschillende ge meentebesturen overleg was ge pleegd, want nu hij het raadsver- slagi van'■Nederhemert had' gjelezen moest hij toegeven, dat er in die gedachte van de raad hier .wer kelijk iets zat. Hadden deze ge meenten hun besluit mjoeten ne men na de raadsvergadering van Nederhemert, dan gelooft hij, dat allen achter Nederhemert zouden hebben gestaan. 'Men "heeft hier geen bezwaar om een bijdrage, te verlenen, doch de zware vracht auto's van elders rijden de ^vegen stuk. Onderhoud behoort dus voör een groot gedeelte uit het wegen fonds te worden betaald. Door het weigeren van subsidie ver krijgt men misschien verwezenlij king van dit standpunt. De heer Verheij zou gaarne zien, dat de gemeente op spoed aandrong voor de verlichting van de Rietschoof. De Voorzitter zegt zulks toe. De heer Verheij vraagt hoe het zit met de pomp van de gemeente. I^e Voorzitter antwoordt, dat bij de eigenaresse is aangedrongen op verbetering, tot heden zonder suc ces. Men zal nu nogmaals hier op aandringen, wordt daaraan op een vast te stellen datum piet vol daan, dan zal de gemeente ver betering op haar kosten doen aan brengen. De heer Verheij vraagt of al gezicht op is, dat de water leiding er komt. De Voorzitter vreest dat dit nog wel enige tijd zal aanlopen. De (heer v. 'd. Werken infor meert naai' de woning van de heer Eugster, de technisch amb tenaar «zou daar gaan kijken. De Voorzitter zegt, dat zulks is 'geschied en dat het nodig is dat *de pannen worden aange smeerd, 4hij is van oordeel .dat liet met de pannen n^êt helemaal in orde is. De heer v. d. Werken meent, dat daarmede het bewijs is ge leverd, dat de ambtenaar niet voldoende toezicht heeft gehouden, waarvoor heeft men dan een .op zichter voor de gemeente. De Voorzitter merkt op, dat .op de bouwkosten op alle mogelijke manieren bezuinigd moest worden, anders mocht er niet gebouwd wor den. Voor de afwatering is .een begroting gemaakt, voor 2 regen putten wordt een bedrag vanf 180 begroot, voor het aansmeren der pannen zal een bedrag van 46 nodig zijn. De heer v. d. Werken vreest, dat als het zo doorgaat ieder jaar een post op de begroting voor onderhoud moet worden gebracht, iets wat voor nieuwie woningen toch overbodig moest zijn. Besloten wordt op die 'begro ting voo^: 1949 een bedrag .te brengen voor het uitvoeren van een en ander. De heer v. Kooten zegt, .dat deze zomer aan de dijk geregeld woon wagens hébben gestaan. Vroeger was er een bord, waarmede /jlt verboden werd'. De Voorzitter antwoordt, dat dit een zaak van het rijk is, men. zou het verzoek kunnen doen om weer een bord te plaatsen. Aldus wordt besloten. De heer Oomen vraagt of .er al iets bekend is over d'e nieuwbouw in 1949. De Voorzitter vreest dat er Vvoor de gemeente niet vejeil van ^al komen. Al wordt er bouwvolu me toegewezen, dan g|aat daar eerst de particuliere bouw af. De heer v. d. Werken infor meert of er ook ai iets vernomen is over bouwen door de steenfa briek. De Voorzitter heeft hierover wel geschreven, doch nog niets ge hoord. Hierna sluiting der vergadering. Een dundruk dagboekje; auteurs 14 predi kanten uit de Ned. Herv. en Geref. Kerk. Praktisch in uitvoering zowel als samen stelling, getoetst aan onzen tijd. Het boekje voor onze militairen in het bijzonder. Prijsf 3.15. Boekhandel Firma L. J. VEERMAN, Heusden In het Juli-nummer van „De Wandelaar" (uitg. A. G. Schoon- derbeek, Laren) mediteert ds. A. L. Broer over 'de balans van d'e oorlogsschade «aan ons stede en landschapsschoon, pm tot de con clusie te komen, dat wij veel over hielden aan schatten, welke wij te beschutten hébben. Van wijlen E. de Witt werd een gevoelig stukje opgenomen over cpodstaartjes. J- Boerstra vertelt van nieuwe moge lijkheden voor de sterrenkunde, dank zij radar. Alles wat te maken heeft met de eeuwige strijd .tussen water en land interesseert de Ne derlander e*ri daarom zal het opstel van Kees van de Watering over de Schorren van 'het Scheldege- bied menigeen boeien. Karei Zwart dist een legendarisch verhaaltje op over de plaatsnamen Waalwijk en Baardwijk en D. E. den Aar werd door het bosbessen-seizoen geïn spireerd tot het ophalen van aar dige jeugdherinneringen. G. Kom brink is in de eendenkooi van Rouveen op bezoek geweest, al is hij het met h$t bedrijf daar niet bepaald eens en zou hij zéker lie ver het „eenden-heiligdom" van San Die go in Calif ornië binden onze grenzen zien. De rubriek Korte Wandeling roert actuele on derwerpen van uiteenlopende aard aan. Dit alles gedrukt op prachtig kunstdrukpapier en verlucht met mooie natuurfoto's, vormt een maandblad, dat z'n weerga in Ne derland niet vindt. Onze mening dit is „het" blad' voor de .natuur liefhebber.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 4