w Bezoek van H.M. de Koningin aan Heusden en zijn omgeving in 1904. W w Lang; van tevoren was door de bewoners van Heusden en zijn omgeving uitgezien naar de 18e Augustus. Daagis tevoren was hetprach- tigl zomerweer, zodat het voor Donderdag veel beloofde. Donderdagmorgen wakkerde de wind aan en ging in storm over. Het zand, waarmede de straten waren bestrooid, werd opgezwiept en een verzoek aan de ingezetenen om de straten te begieten, werd ter stond uitgevoerd, doch weldra was dit niet meer nodig, want de regen begon in stromen te vallen en bleef vla hen tot des namiddags toe. Ondanks de stromende regen werd LI. M. aan de Oudheusdensiepoort met een uitbundig gejuich door een talrijk' publiek be groet. Ondanks de regen, werd in een open rijtuig een rijtoer door de mooi versier de straten van ons stadje ge maakt. Bij het opgaan van het stad huis werd H.M. door de Bur gemeester begeleid, de Com missaris der Koningin, bege leidde de Prins. Op het bor des van het stadhuis keerden H.H. M.M. zich naar het pu bliek, dat de vorstelijke per sonen luide toejuichte. In de raadszaal bood Mej. A. Honcoop Hare Majesteit een bouquet aan. De Wethouders en de leden van de raad werden persoon lijk aan H.M. voorgesteld, waarna de Burgemeester H. M. toesprak. Als antwoord op het welkom van de Burgemeester sprak Hare Majesteit Mjijnheer de Burgemees ter! Iki b en diep getroffen door de hartelijke ontvangst, welke die Prins en mij van de zijde van Heusdens ingezetenen is te 'beurt gevallen en ik ver zoek u de bevolking dezer gemeente mijne warme dank te willen overbrengen voor de vele bewijzen van aan hankelijkheid en trouw welke zij ons gedurende ons kort- s to nd ig be zoek gegeven h eef t waar de gehele burgerij zich heeft opgemaakt, om ons een hartelijk welkom toe te roe pen en door vlaggen tooi en kwistige versiering harer stra ten aan te tonen, dat deze dag een feestdag voor haar is, heeft zij ons zo ondubbel zinnig bewezen, hoe warm haar hart klopt voor mij en mijn stamhuis. Zo wordt heden de band, in benarde tijden van dreigend gevaar tussen mijne dierbare vader en deze oude stad ge vlochten, opnieuw bevestigd, en, zo dit mogelijk ware, nog nauwer aangehaald. Ik besluit met de wens, dat de thans uitgevoerde werken aan de Maasmond zullen bijdragen tot vermeerdering van de bloei dezer gemeente. Voor het vertrek hoorden we Hare Majesteit aan de Burge meester betuigen, dat zii mei het meeste genoegen met Heusden had kennis gemaakt en de Burgemeester werd op gedragen om aan de gehele bevolking, zowel arm ais rijk hare warme dank over te brengen voor de hartelijke en luisterrijke ontvangst, Haar bereid. Intocht van H.M. de Koningin aan de Oudheusdense poort ter gelegenheid van de opening van de Maasmond op 18 Augustus 1904 H.M. de Koningin met wijlen burgemeester Honcoop op het bordes van het stadhuis t. 'Vertrek uit Heusden van H.M. de Koningin met de stoomboot Kraaijenhof voor het verrichten van de officiële opening van de Maasmond. Vanaf het Stadhuis ging het naar de aanlegplaats waar de schooljeugd stond' opgesteld en Hare Majesteit door hen werd toegezongen. Met het Koninklijk jacht voor op ging het nu in de rich ting van de brug alwaar de Nieuwe Maasmond dooreen Oranjelint met mastgroen ver sierd, was afgesloten, en het welk nu door het Koninklijke jacht werd verbroken. De of ficiële opening had hiermede plaats gevonden. Op datzelfde ogenblik wer den tal van saluutschoten ge geven met het kanon en liet de harmonie van Loon op Zand zich horen, die op het eiland, dat door de Nieuwe Maasmond is ontstaan, was opgesteld. Te Aalburg stond de feeste lijk getooide jeugd aan de versierde Kade en riep dap per en vrijmoedig het Konik- 1 ijk Echtpaar hare hulde toe. Te Wijk was een erezuil op gericht van 3500 mandjes, vervaardigd door de manden- makerij „Werkverschaffing d>e Vlijt". Hier werd een sierlijke mand met de verschillende 1 a nd'bo uwvoortbr e ngselen a an - geboden. Te Veen was de jeugd' alweer op een versierd terrein opge steld, evenals te And'el. In Andel aangekomen werd het gedenkteken nabij dë sluis aldaar, door H.M. met de volgende rede onthuld Ik voldoe gaarne aan uwe uitnodiging deze gedenksteen te onthullen, welke aan liet nageslacht kond zal doen van het reuzenwerk dat hier ge wrocht is en het bewijs zal1 leveren van de offervaardig heid van liet Nederlandse volk, waar het geldt zulk een uitgestrekte landstreek te ver lossen van het element dat haar gedurende lange jaren zo zeer geplaagd heeft. De vruchten van de bodem door een nijvere bevolking ge kweekt, werden vaak vernie tigd door een ongunstige wa terstand welke door deze wer ken verbeterd is. Ons volk mag met trots zien op de zo dikwijls met goede uitslag gevoerde strijd tegen zijn oude vijand, wien het op zo vernuftige wijze zijn prooi weet te ontwoekeren. Met genoegen gedenk ik de belangstelling, door mijn voor zaten in de plannen tot ver legging van de Maasmond betoond en evenzeer verheug ik mij in het feit, dat de naam van mijne onvergetelijke Va der op zo bijzondere wijze is saaingevlochten met de jong ste geschiedenis dezer geteis terde landau wen. Zo herhaling der rampen van het jaar 1861 met Gods hulp door deze werken voorkomen worden, zal dit in de eerste plaats te danken zijn aan de bekwaamheid van onze amb tenaren van de Waterstaat» wien ik, evenals de bevolking dezer streken geluk wens met de dag van heden. Moge de volbrachte arbeid jhaar tot zegen strekken. -v v.y.4.v. v.*.- ■w -m

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 10