Plaatselijk Nieuws ©rarrjs JUbum TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard FIRMA L. J. VEERMAN TE HEUSDEN Landddag, uitgaande van de Chr. Besturenbonden van het Land van Heusden en Altena ter herinnering aan het 50-jarige Regerings Jubileum en de Abdicatie van H. M. Koningin Wilhelmina de Inhuldigingsfeesten van H. M. Koningin Juliana. behorende bij het No, 6597 MAANDAG 30 AUGUSTUS 1948 ALMKERK. Het ligt in de bedoeling van het gemeentebestuur alhier, voor enkkele delen der gemeente een ophaaldienst voor huisvuil te organiseren. Zij, die bedoeld huis vuil kunnen gebruiken voor dem ping van sloten of iets dergelijks kunnen dit ten gemeentehuize op geven. 1 1 De gemeentesecretarie al hier zal op 31 Augustus en 6 September a.s. voor het publiek gesloten zijn. - Naar wij vernemen zal de muziekvereniging „Juliana" te Uit wijk haar medewerking verlenen bij de historische en allegorische optocht op! 2 September a.s.,even als die muziekvereniging „Nooit Gedacht" alhier. BRAKEL. Op het hooimijtenterrein al hier zijn verschillende hooi- en stroomijteh geplaatst zonder dat hiervan opglave is gedaan ter ge meentesecretarie. Door het ge meentebestuur is besloten om deze te verwijderen indien de eigenaars niet ten spoedigste de vereiste op gaven alsnog verrichten. CAPELLE. De postduivenVerenig. „Die Luchtvaart" hield j.l. Zondag een vlucht vanaf Noijon met de vol gende uitslagSt. van Peer :i6, 11^ 37; H. Verduin 2, 36; B. Pols 3; J. de Meter 4, 32, 34»; |M. van Peer 5, 16, 27;; W. Ver steeg 7, 22, 38J. van Raarns- donk 8,. 17, 18, 24, 33 Gebr. van Onzenoort 9, 31 M. de Jong 10, 21 Gebr. van Dam .12j Nieuwenhuizen 13, 39;,H. Vos 1Aj .3° 1 J- van Doornik .15; Adr, die Jong 19; Ei. Haverhals 20, 23; Adr. Klootwijk 25, 26; P. Nieuwenhuizen 28, 41 Adr. Blom 29, 40 en J. van Dronjgelen 35. Op ve^hillende plaatsen'in onze gemeente worden momenteel vanwege de B.PjM. boringen Ver richt naar de aanwezigheid van olie. VEEN. Zaterdagmiddag kwam onze dorpsgenoot B. Kwetters. na een verblijf van ruim 21/2 jaar in de tropen, weer in onze gemeente terug. Het gehele dorp was mei vlaggen gletooid. Honderden kwa- men hem gelukwensen met zajn behouden thuiskomst, kerkeraad, contactcommissie, muziek- en zang vereniging gaven van hun belang stelling blijk. Vele goéde woorden en wensen werden uitgesproken. Moge voor alle thuiskomende jongens uit onze gemeente de zelfde belangstelling gletoond wor den. Het programma voor de morgen te houden feestelijkheden is8 uur. pptocht door de ge ileen te10 uur, tractatie voor de sch 0,0 lkinde renn1.30 u u rki n - derspelen op het feestterrein2 uur, volksspelen; 7.15 uur, gecos- tumeerde voetbalwedstrijd; 10uur vuurwerk11 uur, sluiting. en De fraaie en meest exclusieve foto's, o. a. van de plechtig heden in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, maken dit album dat reeds 4 dagen na afloop van de feestweek verschijnt voor ieder rechtgeaarde Nederlander tot een historisch document van onschatbare waarde. De prijs van dit unieke album, dat 64 pagina's van het formaat 25 x 32^2 omvat, bedraagt f 3.25. Om ver zekerd te zijn van een exemplaar, geve men reeds nu zijn bestelling op aan de stan Zatierdag 21 Aug. werd de Land dag;, uitgiaande van de Chr. Bestu renbonden van het Land' van Heus den en Altena, onder zeer gunstigle wee rsomstanc^L g|he den gehouden. Üit alle richtingen zag men de belangstellenden samenstromen, zo dat, toen te ongeveer 3 uur de heer Bensen, districtsbestuurder van het C.N.V. de vergadering opende, door te laten zingen Ps. 150:1, er ongeveer 500 personen op het terrein aanwezig waren. In zijn openingsrede sprak vriend Bensen over het grote voor recht, dat we nu weer in vrijheid mochten samerikomen.- Dit was* tijdens de bezetting zo g[eheel an ders, toen werd' de organisatie met voeten getreden door de be zetter. Maar nu zijn we weer in in de opkomstperiode. Gode zij dank, dat Hii ons dit als organi satie, maar ook als Nederlandse volk heeft willen schenken. Hij1 gaf verder nog enige richtlijnen aan, die we moeten glaan in het dagelijks leven, waarna gezamen lijk werd gezongen lied 26 vs. 1 en 2, uit de liederenbundel van het C.N.V. Als eerste spreker voor deze middagtrad op vr. C. B. v. d. Wal, Hoofdbestuurder N.B.C.F.T. met als onderwerp„Onze ver antwoordelijkheid". Spr. begon met te zeggen dathij deze middag nu juist niet wilde spreken over de verantwoordelijkheid die wij hebben bij de uitoefening; canons Goddelijk beroep, deze verant woordelijkheid zouden we welver- staan. maar hij wilde spreken over de verantwoordelijkheid in het al gemeen. Als hjj ons op de ver- fchillende terreinen des levens ook ten opzichte van de organisatie onze verantwoordelijikiheid' heeft aangetoond, komt spreker meer terug tot het hedendaagse gebeu-' ren. Deze middag!, zo ztegt hij, valt samen met het feit, dat het gehele Nederlandsie volk zich op maakt om zich voor te bereiden het 50-jarig regeringsjubileum ran onze geliefde Koningin te vijeren. I'k maak me echter bevreesd, zo riep hij uit, want hoe zal ons volk, ook wij dit feest vieren? Zal het zijn een ootmoedig gedenken van de weldaden des He eren, of zal het er om glaan alleen maar lol en plezier te maken, temidden van een wereld die nog bruist en kookt? Voor 1889 waren er wel iefnige begrippen die duidden op de vakbeweging, maar het duur de toch nog enkele jaren eer er mannen opstonden met durf en doorzettingsvermogen in hun lijf. Deze stichtten de Chr. Vakbewe ging, zij werden er toe geroepen. Zo is het ook, dat het regerings beleid van onze Koninigip en de opkomst van onze vakbeweging parallel loopt. We hebben steeds getracht de weg van overleg tus sen werkgevers en werknemers toe bewandelen. Verschillende wetten zijn al in de Tweede Kamer be handeld', maar nu staan we weer aan de vooravond van grote be slissingen. Het grote vraagstuk van bedrij fsorganisatie komt binnenkort in behandeling bij de Tweede Ka mer. Werkgjever en werknemer naast elkaar is door de Socialisten steeds fel bestreden, maar nu zij zien dat dit de enige weg is Jtoti' verbetering van de sociale toe- den, glaan dj meewerken. Spr. oot zijn keurige leerzame rede met te zeggen, dat in dit onder maanse nooit die heilstaat verkre gen zou worden, die ieder bevre- digld'. De muziekvereniging! „Crescen do" van Nieuwendij'k gjaf hierna een stukje muziek ten beste. Thans 'kwam aan de beurt de bekende declamator, de heer J. B. Oosterwelde te Amsterdam, die op zeer pittige wijze een Amster dams tafreel van Kerstfeest vie ren vertelde. Na deze sappige ver- pige vertelling, waarbij, hij ons ,een echt stukje Amsterdam .liet zien, volgde de pauze. De vergpderinlg werd weer her opend door te zingen Ps. 138 1, waarna de 2e spreker van ,dezle middag ,de heer H. Oude'kerk van Utrecht het woord verkreeg. On derwerp „Onze levenshouding". Hij zei twee boeken gelezen te heb ben over levenshouding!, van twee verschillende schrijvers. De een kon het echter niet ver brengen, hij bleef aan de oppervlakte .drij ven met zijn beschouwing. De an dere echter zag! verder dan de oppervlakte en mocht de levens houding bepalen bij hoger licht. Wat zijn er in de na-oorlogse tijd veel teleurstellingen, we hadden gedacht dat het na de oorlpg; klaar zou zijn, mpar wat een ontgooche ling. Ook van de overzijde van het 'kanaal, konden wij liet ,door de aether beluisteren, dat het pa de oorlog niet meer zo zou gaan, als voor de oorlog. Er zou voor ons gezorgd worden van de wieg tot het graf. Is dit piles werkelijk- -heid geworden. Slotemaker de Bruine heeft er reeds op gewezen dat iedere oorlog tweeërlei uit werking heeft, geestelijke en zede lijke verwildering, dit heeft men gezien na 1918 en nu zien we het weer, dat hij daarin gelijk heeft glehad. Al sprekende kwam jij .te recht bij de girote voorvechters van ons vakverbond, Talma, Kui per en Smeenk. .Zij hebben pet verstaan wat op het congres in 191 5 is giezegld. Deze mannen heb ben niet gevraagd wat baat het ons, maar zij hebben de vraag gesteld ,wat is onze roeping, en die hebben zij uitgevoerd. Maar hoe moet nu onze levenshouding zijn? Moetoen wij nu |het hoofdbe stuur van het C.N.V., het hoofd bestuur van onze bond waarbij wij zijn aangesloten, of het bestuur van onze afdeling maar alleen la ten ploeteren? Neen, vrienden, wij moeten allen meedoen en allen helpen om de vakbeweging groot te mPken, want wij allen vormen de bond'. Wil men weten wat er in de 'bijna 50 jaren die die vak beweging nu werkt is gebeurd, dan moet men de moeite .nemen om het mooie, leerzame boekje van Amelirik aan te schaffen wat hierop een 'helder licht werpt. 'In deze benarde wereld staat gij' vaders en moeders. Weet dat we nu aan het plukken zijn van de vruchten die onze voorvaders heb ben doen rijpen. Doe daarom pl- len mee aan het werk van hiet C.N.V. "Crescendo" g|af nog een num mertje ten beste, waarna de der de spreker, Dis. Fokkemp van Delft hiet woord verkreeg1, die sprak over /zet onderwerp„En daar om lid van de Chr. Vpkbewe ging". Het verheugde spreker dat de Chr. Vakbeweging in de jaren die achter ons liggen, niet alieten in stand is gehouden, maar dat zij1 ook nog is uitgebreid. Men mopt nu voort op de weg van arbeids^ vrijheid en arbeidsvreugdeEr is Ti de Ned'. Herv. kerk een pdtie gaande, dat het er niet zo- op pan Ikomt, hoe men zich orgpniseert, maar toegen deze actie wil' ik heel mijn lieven blijven vechten, aldus spreker. Een christenarbeider kan zich niet modern organiseren. 'Men moet ook in deze dingen in ge bondenheid' aan het Woord leven. Men moet het kunnen uitten Wat eist God yan mij in dit leven. Zijn er nog Christenarbeiders hier, die niet of niet goed' georgani seerd zijn, dat de fout die g|e hebt begpan dan nog hedenavond wordt hersteld. 1 Wat doen we met onze ledigle tijd? Gaan we steeds trouw [naar de vergpderinglen die, worden uit geschreven of is men ook in deze dingen niet op zijn plaats? Dit moet anders worden vrienden, al len meedoen en niet h»e.t afschud den op de schouders van het be stuur. Spr. ging) ook in op de zwarte lonen, die nog; door ver schillende werkgevers worden be taald. Hij waarschuwde echter hier aan niet mee te doen, pm weg te lopen als een ander f 10.rneer geeft, 'dit is verpesterij van het economische leven. God geve, dat het C.N.V. steeds maar moge groeien en dan lette men in de eerste plaats toch niet op de kwan titeit maar op de kwaliteit. De kwaliteit is echter goed, dit heieft de bezetting! bewezen. Spr. besloot met te zeggen, dat zonder de Ze gen Gods niets zal gelukken. Vriend Bensen sprak een- kort slotwoord, daarna werden de twee bekende coupletten van het Wilhel mus staande gedongen en ging Ds. Fokkema voor in dankgebed. Hiermede behoorde deze bij uit stek goed geslaagde middag weer tot het verleden en zij die de moeite niet hebben willen nemen om er heen te gaan, pebben vee) goeds gemist.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 5