OFFSCIELE BONNENLIJST DE ORANJEFEESTEN E HEUSDEN. BONNEN VOOR BROOD door ieder kan worden deelgeno men. 's Avonds 7 uur mars door het dorp door Andels fanfare en om 8 uur slotconcert. Het geheel wordt opgeluisterd door een geheel nieuwe Philips geluidsinstallatie van Technisch Bu reau „Elgo" te Eethen. Het dorp zal in feesttooi zijn, daar ieder na tuurlijk zorgt de vlaggen metwim!- pel uit te hangen en er verder nog enkele erepoorten zullen wor den geplaatst. Vorige week Vrijdag heb ben met 2 autobussen van de' A.L.A.D. de ouden van dagen uit de gem. Eethen een plezierreisje gemaakt, waaraan 57 personen deelnamen. Het geheel stond on der leiding van Ds. v. Putten al hier. Des morgens te oiigleveer 7 uur werd gestart en giereden via Den Bosch, Grave, Nijmegen, Arnhem- vervolgens naar •Oosterbieék waar koffie werd gedronken. Van hier ging! het naar Wagie- ningen en de Grebbdberg', waar langzaam langs het kerkhof werd gereden. Het dierenpark in Rhe- nen werd bezichtigd, daarna werd de inwendige mens versterkt in het restaurant van het dierenpark. De reis werd voortgezet over Doorn, Amersfoort, Sioestdijk naar Utrecht waar in „De Bommel" nogmaals wat werd gebruikt, om vervolgens over Zaltbom'miel huis waarts te keren waar allen te ongeveer io uur 's avonds- hoogst voldaan arriveerden. Onze geachte predikant Ds. R. C. van Putten heeft voor, hef beroep naar Hagestein bedankt. DUSSEN. De heer A- Berm alhier, was de winnaar van de hoofdprijs der loterij ten balie van de {fan fare „Wilhelniina". Berm heeft de ze prijs, een bedrag, van ti 2 5 afgedragen aan de fanfare ter ver sterking van de kas. HERPT. -Ook in ons dorp zijn Oran jefeesten gevierd, welke schitterend geslaagd mogen heten. Zondag j.l. werden alhier de onderlinge wedstrijden g!ehou den van de Langs traatse Bond van de Ned. Bond van handboog- schutterijen. A.s. Maandagavond om 6 uur zal door de harmonie „De Eendracht" een concert worden gegieven ()ij de oude toren. Na af loop fakkel optocht MEEUWEN. Zoals uit teen advertentie in dit blad blijkt, heeft de Oranjever eniging alhier besloten, alle fes tiviteiten in verband met een droe vig ongeval in ons dorp uit ie stellen tot i8 September. Het bestuur heeft gemeend, dat onder deze omstandigheden de wa re feestvreugde, zo kort na dit pn- geval niet de ware hoogte ztal bereiken, die nodig is voor het welslagen van dit feest. Het bestuur in enkele vergade ringen bijeen gekomen ÉL)nde, is van mening, dat in ons dorp, waar we alle mensen als een huisgezin beschouwen, ook de nodige deel neming moeten ^betuigen, door al les deze week af te lassen. Het bestuur hoopt, dat door niemand op dit besluit, dat met algemene stemmen is gtenomen, enige aanmerking' zal worden ge maakt en hoOpt ook, dat het ii8 September de medewerking voor ioo pet. zal zijn. NEDERHEMERT. De jubileumfeesten ter ge legenheid van liet 50-jarig rege ringsfeesten zijn ingezet met kin derfeesten op 31 Aug. j.l. Op 4 September zal des mor gens om half acht een optocht worden gehouden, welke opgevro lijkt wordt met muziek, cerwijl des middags grote volksfeesten zullen worden gehouden. Een en ander wordt opgeluisterd door de alom bekende Ha rmojiije -kapel „Generaal Karei van der Heyden" uit Zaltbommel. De „ronde van Heniert" zal een evenement zlijn. Een gecostumeerde voetbalwed strijd vindt pok plaats. 's Avonds staat ons een concert te wachten van bovengenoemde Harmonie-kapel uit Zaltbommel met medewerking van de zang- - vereniging „De vervulde wens" alhier. De bevolking wordt beleefd ver zocht als blijk van medeleven met het Oranjehuis, op de feestdagen te vlaggen. [Op de tweede krib bij de de Coop. Aankoopvereniging is vorige week een driejarige vos- merrie. aangespoeld. Op het beest werden geen sporen van geweld pleging gevonden en was, nog niet in staat van ontbinding. Inlich tingen te bekomen ter gemeente secretarie. De 'kerke raad der Nederi. Herv. kerk alhier ontving van The Missionary Society te N.Y. een voedselpakket. 'Het pakket is ver deeld door bovengenoemde instan tie aan zieken en zwakken, waar mede zij zeer verrast waren. Even vqo^ het vertrek van de touringcar met de ouden van dagen had Vrijdagmorgen mej. Smits het ongeluk van de trap jtë vallen. Dr. Plas, die direct ge waarschuwd was en even later ver scheen achtte pverbrengihg naar het ziekenhuis te 's Bosch nood zakelijk, waar geconstateerd werd, dat haar schouderblad gescheurd was en haar bovènarm gebroken. Vooreerst moet zij 14 dagen in hel ziekenhuis blijven, zodat aan bo vengenoemd reisje een tragisch be gin verbonden was. iVEEN. Zaterdag 4 September, des avonds 0111 7 uur, hoopt Dis. yan Dam uit Werkendam voor de Ger. Gemeente een bid- en dankstond De feestelijkheden ter gele genheid van de verjaardag van H. M. Koningin Wilhelmina en haar gouden jubileum, werden Maandagavond ingiezet met een opvoering van het Oranjespel „50 jaar Wilhelmina", door de' Ned. Herv. Jeugdverenigingen, in het Wapen van Amsterdam. .Met recht mag worden igezegid, dat de opvoering een waardige opening vormde van de feestelijk heden in Heusden. Ds. Anker opende namens de Jeugdraad en heette de aanwezigen welkom en zeide het te betreuren, dat de £aal die tot het uiterste was 'bezet, niet groter was, zodat er veel itle- leurgestelden waren. Hij! wees op het 'bijzondere feit van het gouden feest van H.M. en roemde de gro te deugden en hoedanigheden van de Koningin, die steeds het oog gevestigd heeft gehouden op Hem, van Wien alle kracht moet komen. De opvoering nam 4x/? uur in beslag, verschillende episoden uit de regering en het leven van Ko ningin Wilhelmina werden op het toneel weergegeven. Er waren zeer mooie en spannende momenten, zowel van vreugde als verdriet, zq- als het nu eemaal in elk menselijk leven gaat. Er waren spielers die buitengewoon verdienstelijk spel te zien gaven en die decors droegen er het hunne toe bij, om het effect te verhogen. Voor een üttvoerigie beschrijving ontbreekt ons de plaatsruimte, maar het mag ge zegd, de verenigingen, de spelers en in de allereerste plaats zeer zeker ook de regisseur, de heer D. Kamerman, hebben alle eer van hun werk. Te ruim 12 uur sloftt Ds. Anker met een woord van diank tot de aanwezigen, de spelers en de heer Kamerman, clie hij namens de Jeugdraad als aandenken het fraaie gedenkboek Vijftig jaren" aanbood. Hij deelde mede, dat Donderdagavond nog opvoering zou vplgen, om de tal- te houden in verband met het qu- oneum van H. M. de Koningin e n de inhul diginjg!van HKH Prinses Juliana. WIJK EN AALBURG. Programma van de feeste lijkheden ter gelegenheid van het 50-jarig reglerin gis jubileum vanH. M. de Koningin en de inhuldiging van Prinses Juliana op 6 Sep tember. 7 uurReveille en uitsteken ,der vlaggjen. 8.30 uur: Plechtige gemeente raadszitting en ontvangist Oranje- Comité. 9 uurGrote zangaubade voor het gemeentehuis door ptm. 400 schoolkinderen, toespraak door die Burgemeester tot de jeugd, daar na tr^ctatie en uitreiking van een blijvend aandenken aan ieder schoolgaand kind. 13 .uurOpstellen der school kinderen (met versierde wagentjes autopeds enz. op het feestterrein aan de Perzikstraat, beoordeling door de jury, 20 fraaie prijzen, daarna optocht, opgeluisterd door de muziekvereniging! „Oefening en Uitspanning". 1 5 uurGrote sensationele bal lonwedstrijd, oplaten van plm. 400 ballons, ook hiervoor zijn 20 schit terende prijzen uitgeloofd. 19 uur: Opvoering van het groöt Historisch Romantisch Open luchtspel „De Stedendwinger" door J. van Randwijk. Mjedewerkenden Toneelvereniging; „„Kunst en Ge noegen", Kon. Efk. fanfare „Oe fening en Uitspanning!" en gem. zangvereniging;„Con Amore Prachtige costuunis^ schitterende decors, kleurverlichting, grote ge luidsinstallatie. Na afloop concert. Consumptie tent, visch- en fruit- tent enz. op het terrein aa Lwezig. Het programma voor Zaterdag 11 September zal volgende week Donderdag geplaatst worden. rijke teleurgestelden alsnog! de ge legenheid te gteven het stuk te zien. Dinsdagmorgen begonnen de feestelijkheden met een reveille met ruiters dn een heraut, waar- dooi' de feestelijheden werden aan gekondigd. Van j910 uur wer den in de Katholieke en Herv. kerk een dienst gehouden., de kerk gebouwen waren .overvol. Om 10 uur werd een plechtige raadszitting gehouden, waarbij alle leden tegenwoordig; waren. Na de gebruikelijke opening! sprak de Voorzitter, de Edel Ach tb. Heer A. van Delft als volgt Een buitengewoon zeldzame ge beurtenis 'heeft ons heden hier in deze feestelijke vergadering bijeen gebracht. 50-iarig regeringsjubileum van vor stelijke personen is toch zeker wel een heugelijk feit, dat slechts zeer sporadisch voorkomt. En dan nog het jubileum van een Koningin, die Haar volk zo bijzonder dier baar is, die zo'n veel bewogen hal ve eeuw, - met vaste en liefdevolle hand het schip van Staat bestuur de. Onvermijdelijk gaan onze ge dachten nu 50 jaar terug in de geschiedenis. Bij 'het sterven van Koning Wil lem III zag 'het er voor het Oran jehuis nu niet zo rooskleurig uit en 'het leek wel alsof de oranje zon deerlijk aan .het tanen was. Immers de mannen <^it het Huis van Oranje waren de een na de ander ons ontvallen. Eerst in 1879 (10 Januari), Prins Hendrik, de broeder van Koning Willem III. Kort daarna in Augustus kroon prins Willem. Alexander, zijn jongere broeder werd in zijn plaats troonopvolger. De laatste zoon uit het huis van Oranje, maar zwak en ziekeliik, zo dat dit slechts een droeivige ver wachting gaf, die ook droeivig ver vuld werd, want ook deze prins overleed in 1883. En nadat in 1890 voor het tijdvak van 5 t.'m. 18 September 1948. 167-2 Brood,, 800 gram brood (geldig t.m. 11 September). ALLE BONKAARTEN. 173 Algemeen,, 400 gram brood of 1 rantsoen gebak BONKAARTEN KA, KÉ, KC. 178 Algemeen, 250 gram boter of margarine of .200 glram vet (geldigi t.m'. 25 „September) BONKAARTEN KD, KE, 184 Algemeen^ I2su glram boter of margarine of ,100 gram vet (geldig t.m. 25 September) TABAK- EN VERSNAPERIN- GENKAARTEN. 97, 98, 101 Tabak, 2 rantsoenen» sigaretten of kerf tabak. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 3 Sept. wor- -den gebruikt. nu ook nog de grijze Koning over leden was die tot aller vreugde toch eerst nog zijn 40-jarig rege ringsjubileum vieren mocht -was ieders hoop gericht op de 10-ja- rige Prinses Wilhelmina, die in het vereenzaamde paleis met haar moe der, Koningin Emma achterbleef. De pr oclamatie die reeds de vol gende dag voor het Nederlandse Volk werd uitgevaardigd eindigde, zoals in het vervolg zovele pro- lamaties met de woordenIn Naam van Hare Majesteit Wilhelmina. Hare Majesteit Wilhelmina, een 10-jarige Koningin, die de aanhan kelijkheid en de liefde en de hope droeg van heel het volk van Ne derland en overzee. Met de grootste belangstelling volgde dit Volk al les wat maar betrekking had op zijn jeugdig Koninginnetje: haar groei, haar lichamelijke en geeste lijke ontwikkeling waaraan de uiterste zorgen besteed werden haar reizen, haar liefhebberijen enz. ënz., en steeds meer groeide de zorg van 'het Koninginnetje voor haar Volk en de liefde van het Volk voor zijn Koningin. Totdat einde lijk aanbrak de grote dag, 31 Aug. 1898 waarop zij meerderjarig werd en kort daarna 6 September 1898, de dag van Haar Kroning en waar op luid en plechtig en toch zo vol gevoel Haar jonge stem klonk: ,,Ik zweer aan het Nederlandse Volk dat Ik de grondwet zal onderhou den en handhaven." Dat was het begin van die 50 lange en vruchtbare jaren van ar beid van een Vorstin, die vrouwe lijke zachtheid en gevoeligheid paarde aan mannelijk intellect en regeringsbeleid. Met vreugde en dankbaarheid je gens God herdenken wij hier enke le momenten uit Haar leven, zoals in 1898 Haar verloving met Prins Hendrik Meckelenburg-Schwerin en het huwelijk daarna op 7 Febr. '01. En 'het hoogtepunt van dit Vor- tel'iik huwelijk op 30 April 1909 de mededeling: „Ons is een Prinses geboren". Hoger steeg de Oranje zon. Een nieuwe loot aan de oude boom die weer hoop gaf voor de toekomst. Zonnige en donkere da gen wisselden elkander af. Er wa ren tijden van vrede en bloei voor het land. De Koningin en Haar re- reging behartigden alle belangen. De belangen van handel, niiverheid, veeteelt, visserij, onderwijs. Reus achtige verbeteringen en uitbreidin gen werden bijv. aangebracht inde havenwerken van Amsterdam en Rotterdam. Ook op de beide In dien Oost en West bleef het oog gericht. In 1,903 eindigde het laatste verzet op Atjeh. Grotendeels was dit te danken aan Generaal van Heutz, die in 1904 door Hare Ma jesteit tot Gouverneur werd be noemd en ervoor zorgde dat dit uit gestrekte eilandenrijk bereisd werd en overal de nodige maatregelen werden getroffen. Natuurlijk ging

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 2