FEESTNUMMER voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Inhuldiging van H.M. Koningin Juliana J ©8ê)®8@©8@©8@©8@©8@©8@©8@ J ©8@©8@©8@©8@©8@©8@©8@©8@ J op 6 September 1948 VAN AlTf* Met grote pracht en praal is Juliana gekroond tot Konin gin der Nederlanden. Het was een gebeurtenis zö fantastisch door haar luister, dat zij, die er getuige van waren, het nim mer zullen vergeten. Duizen den waren uitgelopen naar de Dam, het hart van het fees telijke Nederland, om een glimp op te vangen van de Koninklijke stoet op de 70 me ter lange weg van 'het Paleis naar de Nieuwe Kerk... En ze hebben de nieuwe Koningin gezien, eerst langzaam voort schrijdend onder de lange fees telijke pergola vanaf de hoofd ingang van het Paleis tot aan de Nieuwe Kerk en later op het balcon van het Koninklijk Paleis met het kleine Prinsesje Marijke op de arm. Zelden in de wereldgeschiedenis zal een pas gekroonde Koningin zich zo warm menselijk aan haar volk hebben vertoond.... Wanneer de vorstelijke gasten het gebouw betreden, vooraf gegaan door Kamerheren, rij zen allen op. Kroonprins Os car en Kroonprinses Louise van Zweden, Kroonprins Olav en Kroonprinses Martha van Noorwegen, Prins Axel en Prinses Margaretha van Dene marken; en dan de halzen rekken zich iets meer uit. de jonge prinses Rose van En geland, nu waardig en stem mig schrijdend over de loper in een lang gewaad van zacht- rose, met een glans van paarl- moer weerschijnende zijde. De koningin Elisabeth van België, de jonge erf-Groot hertog van Luxemburg, Prins George van Griekenland, allen met een schitterend gevolg van dames in glanzende, kleurige gewaden en officieren in een kleurengamma vanrood, blauw zwart, goud en zilver, schrij den naar de hen toegedachte plaatsen. Een geruis gaat door de kerk, wanneer over het lange pad, dwars door het schip der kerk Prinses Wilhelmina der Neder landen nadert, vergezeld van Prinses Armgard van Lippe- Biesterfeld. Met hen lopende beide Prinsesjes Beatrix en Irene, hand in hand, in licht blauwe tulen jurkjes, als twee elfjes tussen al die deftige, zwart-en-gouden mensen door. Boven, vanuit het in verweer de kleuren prijkend glas in loodraam, zien alle Oranjevor sten en -vorstinnen, van de Vader des Vaderlands af tot Koning Willem III toe, glim lachend naar die twee gene raties Oranjes, wachtend op Haar die beide verbindt: Koningin Juliana! Nu kan het ieder ogenblik ge beuren. Hoor... daar klinkt klokgebeier. Het Wilhelmus tinkelt van het Paleiscarillon, van de Dam waait het gejuich bij vlagen de kerk binnen. Strak en stram staan de adel borsten en cadetten. Allen zijn opgerezenhet orgel zwijgt. En in die stilte valt plotseling jubelend, 'het koor in, onzicht baar opgesteld, dat onder lei ding van Eduard van Beinum het aloude Wilhelmus doet horen. Temidden har er eerbiedig op gerezen onderdanen en der ve le buitenlandse gasten schrijdt Hare Majesteit Koningin Ju liana der Nederlanden over de rode loper van het kerkge bouw binnen. Zij draagt onder de roodfluwelen, met gouden leeuwen geborduurde en met vorstelijk hermelijn afgezette en gevoerde kroningsmantel, een saffierblauwe sleepjapon, waarover het breede lint van Grootmeesteres der Militaire Willemsorde. In het eenvoudig opgemaakte haar draagt zij een kapje van edelstenen, gesierd met dia manten sterren. Diamanten en robijnen flonkeren aan Haar hals en armen. Naast haar gaat Prins Bern- hard in ceremoniele generaais- tenue, de steek met witte ve ren in de hand. Adjudanten in goudbestikte uniformen draperen de lange sleep van de koningsmantel om de zetel waarop de Koningin plaats neemt. Achter de troonzetels stroomt de ruimte voor het glanzende koorhek, nu vol met leden der hofhouding in glanzende staat siekledij, adjudanten, vlag- en opper off icierèn. Grote stilte heerst thans in de kerk. Aller ogen zijn ge richt op de jonge Koningin, gezeten naast Haar echtge noot. En in die stilte klinkt zacht maar duidelijk, door de luid sprekers tot in de hoeken der kerk weerkaatst, de stem van Koningin Juliana tot 'het uit spreken van Haar rede. (Deze rede vindt U afgedrukt op pagina 3 en 4). Na de rede van de Koningin rijzen alle aanwezigen op. Ook de Koningin is opgestaan. Plechtig en duidelijk klinken Haar woorden door de dood stille kerk: IK ZWEER aan het Neder landse Volk, dat Ik de Grond wet steeds zal onderhouden en handhaven. Ik zweer, dat Ik de onafhan kelijkheid en het grondgebied van de Staat met al Zijn ver mogen zal verdedigen en be waren. Dat Ik de algemene en bijzondere vrijheid en de rechten van al mijn onderda nen zal beschermen, en tot in standhouding en bevordering van de algemene en bijzondere welvaart alle middelen zal aanwenden, welke de wetten te Mijner beschikking stellen, zoals een goed Koning schul dig is te doen. Dan gaat de rechterhand der jonge Koningin omhoog en klinkt haar stem door de kerk Zo waarlijk helpe Mij God Al machtig NIEUWSBLAD

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 1