J ©8@©8@©8@©8@©8@©8@©8@©8@ J ©8@©8@©8@©8@©8@©8@©8@©8@ J PROCLAMATIE van Koningin Juliana. Rede van H.M. de Koningin J ®8@©8@®8@©8@©8©©8@©8@©8@ J ©8@©8@®8@©8@©8@©8@©8@®8@ J Wij Juliana, bij de gratie Gods, Koningin der Nederlanden Prinses van Oranje-Nassau, enz. enz., enz. Aan land- en rijksgenoten, Nu Ik heden het koningschap heb aanvaard wil Ik enige woor den tot U richten. Allereerst een woord van grote dankbaarheid. Van Mijn vroeg ste jeugd af hebt gij Mij om geven met Uw genegenheid. Uit alle delen van het rijk, uit alle kringen der maatschappij, van oud en jong, ontving Ik steeds ontroerende blijken van gehecht heid. Nu Ik gereed sta Mijn nieuwe taak te aanvaarden, gevoel Ik sterk 'hoe grote steun die ge negenheid voor mij is. Na een regering van vijftig ja ren, legt Mijn Moeder Haar taak neer. Haar regeringsperio de, eerst staande in het teken van vreedzame vooruitgang op ieder gebied, omvatte twee we reldoorlogen met een zware, eco nomische crisis daartussen. Op een leeftijd, dat de meeste men sen aan rust gaan denken, is Koningin Wilhelmina de bezie lende leidster geweest in de strijd tegen meedogenloze vijanden, die met grote overmacht ons land en Indonesië hebben over weldigd. Overeenkomstig Haar eigen wens gaat Zij thans als Prinses Wilhelmina der Nederlanden in ons midden Haar welverdiende rust genieten. Wij kunnen Haar nooit genoeg danken voor wat Zij deed. Landgenoten, Hoewel de tijd,, waarin Ik deze regering aanvaard, vol is van moeilijkheden en dreigende ver wikkelingen, is er toch reden tot vreugde, omdat ons land, ondanks verwoesting en ver arming, innerlijk sterk genoeg bleek om zich met behulp van onze bondgenoten spoedig te herstellen. Deze vreugde is echter ver mengd met diepe weemoed om allen, die zijn heengegaan en die achterbleven, of wier have en goed vernietigd werden. Het leed aan ons volk in oor log en bezetting aangedaan, zul len wij niet licht vergeten. Be grijpelijk en gerechtvaardigd zijn de daaruit ook tegen bepaal de Nederlanders voortspruiten de gevoelens. Wij moeten er ons echter rekenschap van ge ven dat ook zij te eniger tijd weer in onze gemeenschap moe ten worden opgenomen. Volken vaiij Indonesië, Tot U heeft Mijn Moeder in don kere dagen lichtende woorden gesproken, die voor U en Ne derland in vrijwillig samengaan een gelijkwaardige en eervolle plaats zouden innemen in de rij der volkeren. Ik vertrouw dat onder Mijn re gering de nieuwe verhouding een harmonische vorm zal vin den, welke aansluit bij wat leeft en groeit in Uw midden. Volken van Suriname en van de Nederlandse Antillen, Vrijheid, gelijkwaardigheid en zelfstandigheid zuTen in het nieu we koninkrijk Uw onvervreemd baar erfdeel zijn. In het vertrouwen, dat Ik zal mogen rekenen op Uw aller steun, op welke trap der amb telijke ladder en in welke maat schappelijke werkkring gij ook arbeidt, en met de bede, dat God Mij moge sterken, aanvaard ik de regering. H.M. KoninginJJuliana als gelukkige moeder met Prinsesje Beatrix bij de inhuldiging in de Nieuwe Kerk te Amsterdam Op de huwelijksdag van H.M. Koningin Juliana en Prins Bernhard Leden van de Staten-Gene- raai, Dat ik hier op het ogenblik in uw midden ben om de eed op de grondwet af te leggen, vervult mij met wee moed. Want het is een ge volg van het feit, dat mijn lieve moeder een halve eeuw lang haar krachten in dienst van het vaderland en het rijk heeft gegeven in een mate, dat zij nu eindelijk de zware last niet langer dra gen kan. Maar het vervult mij ook met de troost, dat ik haar mag verlichten, die last met mijn onervaren handen, maar sterkere, want jongere kracht; over te nemen en dat ik daarmee iets voor mijn moeder doen kan voor haar, aan wie ik samen met de goede mens die mijn va der was, het levenslicht en alles te danken heb. Sedert .eergisteren ben ik geroepen tot een taak, die zo zwaar is, dat niemand die zich daarin ook maar een ogenblik heeft ingedacht, haar zou begeren, maar ook zo mooi dat ik alleen maar zeggen kan: Wie ben ik, dat ik dit doen mag. De mogelijkheden, die mij hierdoor worden gegeven, om in het algemeen welzijn werkzaam te kunnen wezen, zijn zo groot, dat ik na veel innerlijke strijd bereid ben deze roeping te volgen waarop mijn ouders mij met zorg hebben voorbereid. Overeenkomstig de bepalin gen van de grondwet ben ik tot het koningschap ge roepen, maar de moed om deze roep te volgen, vind ik in vertrouwen op God en in de grote liefde, waarme de ons volk mij tegemoet treedt. Deze liefde heeft mij mijn 'hele leven begeleid. Ik leefde in de warmte daarvan in tijden van voorspoed en geluk, maar nooit bleek de kracht daarvan sterker, dan in tijden van tegenspoed en verdriet. Daarnaast ben ik gelukkig in mijn man een levensgezel naast mij te hebben, die een grote steun voor mij is en hebben wij het voorrecht zelf al onze zorgen te mo gen wijden aan onze vier kinderen. Ik wil hier met nadruk vast stellen, dat voor een Konin gin haar taak als moeder even belangrijk is als voor iedere andere Nederlandse vrouw. Lieve Moeder, Geleid door de liefde, de wijsheid en het verstand van grootmoeder, zijt gij uw zwa-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 3