Plaatselijk Nieuws Gemeenteraadsverslag TWEEDE BLAD cKroningslied NIEUWSBLAD voor het Land van Neusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard behorende bij het No. 6599 DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1948 IIEUSDEfi. Aan het postkantoor alhier en 'het daaronder behorende ambts gebied werd gedurende de maand Augustus ingelegd f 13367J29 en te rugbetaald f 26705,66. Het laatste door dit kantoor uit-1 gegeven boeltje draagt het nummer 13656. Zondag werd alhier in ho tel' Central" de wedstrijd om het provinc. damkampioenschap voort gezet. Jammer was het, dat Nieuw koop tegen de Ren uit 's Bosch spelend, een verliespartij! boekte. 'Op het einde der partij' geraakte hij een schijf achter en de Bos schenaar wist in een materieel1 overmachtig eindspel te winnen. De Graag wist van Piederiet uit Breda te winnen. Laatstgenoemde kwam in een nog volle stand een schij f achter, maar kwami to en o ok Op toeren. Na bijna 4V2 uur spe- l'ens, waarin vele klippen moesten worden omzeild, kon de Heusde- maar pas winnen. De Graag heeft de leiding met 8 pt. uit 4 partijen, gevolgd door de Ren piet 7 pt. uit hetzelfde aantal partijen. Heden, Donderdag, spelen de Heusdense deelnemers te 's Bosch. Nieuwkoop komt uit tegen de Ga- !lan, de Graag tegen v. d". .Som men. Onze Stadgenoot, de heer A. de HGraag, speelt Zondag! te Goes voor de ïnter-provinciale wed strijd. Hijl zal' voor Brabant uit komen aan het eerste bord van dit provinciale tiental, hetwelk de strijd zal aanbinden tegen Zeeland. Ter gelegienheid van de in huldiging' van H.M. Koningfn Ju liana werd Maandagmiddag! omi 2 uur alhier een plechtige raads zitting gehouden, waarin met de Voorzitter alle leden aanwezig wa ren. De Voorzitter sprak na de ope ning als volg!t In het huldigiriglsnummer van' de Nederl. Gemeente van 3 Sep tember j.l. trof mij het mlooie ge dicht van Mevrouw Roland Hoist,, dat als afscheid bedoeld was voor onze scheidende Vorstin, maar dat even goed een weikom kan gijn' voor onze nieuwe Koningin Ju liana. •O ga pns voor, in wil tot vrede zoveel als dit in Uw vermogen is' opdat Uw naam in de geschiedenis leev' stralend voort en stille dankgebeden hem drinken, als een zoete lafenis. Wederom zijn wiji in feestelijke vergadering bijeen gekomen. Im mers alle grote gebeurtenissen in het Oranjehuis vinden hun weer klank in het gemeentelijk leven. Zowel vreugde als rouw pleegt ons volk vooral te herdenken in de kring zijner plaatselijke ge meenschap. En welk een uniek feest is het ons heden vergund te vieren. Wij mogen het welkom toeroepen aan onze nieuwe Ko ningin Juliana. Nogj klinken in' onzie verbeelding na de woorden' van haar eerste rede, welke wij al len op Zaterdag 4 September j.l. beluisterd hebenben. Nog zijn wij' onder de indruk van haar beroep op de hedendaagse jeugd tot er kenning en behoud van werkelijke waarden; van haar beroep op ons aller samenwerking. Volgaarne zeggten wij deze toe aan onze ge liefde Vorstin, die reeds zon gro te plaats in ons aller harten jn- npemt. Dochter van zo grote moe der, die eenmaal getuigde „Een Oranje kan nooit genoeg voor Ne derland doen" ziijn onze verwach tingen omtrent Haar hoog ge spannen. Wat is het, dat Neder land verwacht van het Huis van Oranje? Vrijheid en recht. Deze twee klanken zijn met de naam van het Oranjehuis onverbrekelijk' verbonden. Onze geschiedenis kent ook haar donkere bladzijden, maai* deze sombere tijden waren steeds de jaren, waarin Oranje door vreemd' geweld van de vaderlandse bodem' verdreven was. Hoe heugt ons al len nog dit laatste tijdperk «van vrijheidsberoving, hetwelk de Oran jes. in de vreemde mpeisten door brengen. Ja het was steeds Oran je weg vrijheid weg. :Maar Go de zij: dank, dit ligt jiu weer achter ons. Wlij hebben ons dierbaar vorstenhuis, onze jonge Koningin met haar bloeiend gle- zin weer in ons midden. Zij gal Haar woord gestand' doen, zoals een Oranje dat steeds doet, «w'ij zullen Haar de gevraajgldte mede werking gharne schenken (en on der Gods Zegen hopen we dan een gelukkigie toekomst voor ons Vaderland te piogen teglemloet zien. Laat ik dan deze 'korte rede eindigen met noglmlaals .Mevrouw Roland Holst te citeren Wij zijin gehavend ook in pnze zeden maar we vertrouwen, te krijgen de kracht om te stijgen uit het' troebele heden daarheen, waar heldere wereld ons wacht. Een wereld van meer gerechtig'- heid meer vreugd en schoonheid' voor wie nu z'ontberen Vergadering! van de raad der g|e- ineente VEEN, op Maandag 30 Aug., des njmi. 6.30 uur. 30 Aug., des nam. 5 uur. VoorzitterEdelachtb. Heer C. B. J. Landweer. Opening met het formulierge bed, waarna de notulen worden vastgesteld. Afwezig de beren Jac. v. d'. Pol en LM. iSïnits. i SecretarisWelled. Heer More- lissen. Ingekomen stukken Enige bemerkingten door Ged. Staten op de gemeentebegroting voor 1948. De nota van aanmer kingen die merendeels slechts van administratieve hard gijn, wordt in handen gesteld vap B. en W. ter afdoening. Verzoek van de Kon. Ned. Toe ristenbond A.N.W.B. om als lid te willen toetreden. B. en W. gijn overtuigd van het grote nut van de bond' en stellen dan ook ivoor als lid toe te treden, waarmede de raad' accoord gaat. Schrijven van Ged. Staten inhou dende goedkeuring yan het raads besluit tot het verlenen van een bijdrage aan 'de polder voor het aanleggen ener 'bestrating. Polder en gemeente zullen elk: de helft van de bosten dragen. De heer Timmermans vraagt of de gehele gtemeente bestraat zal worden, waarop de Voorzitter ant woordt, dat het wel in de bedoe ling ligt, daartoe geleide lijk te ko men. Voorlopig zal echter slechts 1 K.M. worden bestraat. De heer v. Ballegooijen vraagt, hoeveel lengte de gehele bestrating in de gemeente bedraagt, waarop de Voorzitter antwoordt van 4 km. De raad hecht aan een en an der zijn goedkeuring. Verzoek van de stichting Moe- derheil te Breda om subsidie. «Hoe wel B. en W. van het put dezier Blijf uw volk voor gaan naar die heldere sferen Dat het U moge zeeg'nen Ma jesteit. AALST. De ijsco-venter v. G. uit Waalwijk ging Zaterdag met zijn wagentje bij het draaien, achter uit van de Maasdijk. Het tuig brak waardoor de hit op de weg bleef. Het voertuig bekwam nog al scha de evenals een langs de weg staand rijwiel, terwijl een hoeveel heid consumptieijs en een aantal wafels verloren gingen. BRAKEL. 1 Toen de metselaar A. van der Leliji alhier op een ladder miet enige herstelwerkzaamheden bezig! was, brak plotseling de ladder, en van der Le'ij1 kwam hierdoor go- danig te vallen, dat geneeskundige hulp onmiddellijk moest worden' ingeroepen, welke een zware her senschudding en een inwendiigie kneuzing constateerde. Het slacht offer werd in bewusteloze toes Land naar zijin woning vervoerd. Naar wij vernemen is zijn toestand voor uitgaande. 1 Door die Oranjevereniginig werden Maandag en Dinsdag] de jubileumfeesten gevierd. Reeds Maandagmorgen werden de vlaggen uitgestoken en des middags hadden de kinderspelen op het feestterrein de Weidjes plaats. Vele kinderen namen dan ook zieer mooie prijzen mede naar huis, terwijl er des avonds nog een tractatie in de school plaatjs vond. Door de muziekvereniging O.B.K. werd des avonds een mooi concert gegeven. Dinsdagm orgiën vroeg! gingen twee herauten te paard het dorp rond beneinde deze bijzondere dag aan de bewoners van Brake! ,aan te kondigen. Om 8 .uur werd' pp het marktplein de optocht opge steld, welke zeer mooi was. Omi de eerste; prijls moest geloot woir-; instelling overtuigd zijn, menen zij, dat, gezien het feilt dat! uit deze gemeente toch gleen gldbruik' van de stichting wordt glemaakt en de huidige omstandigheden, subsidie- ëring van iedere nuttige instelling niet toelaat, afwijzend te moeten besluiten. De raad. is het hiermede eens. Eenzelfde verzoek van h|et Prov. G enootschap van Kunsten en We tenschappen in Noordbrabant, welk verzoek pas is ingekomen en der halve naar B. en W. wordt ge- renvoyeerd voor het uitbrengen van advies. 1 1 Eveneens bet verzoek van die Prov. Raad voor onvolwaardige arbeidskrachten. Proces-verbaal van kasopname bij de gemeente-ontvangjer, waar uit blijkt, dat alles in behoorlijke orde is bevonden. Goedkkeuring door Ged. Staten van het raadsbesluit tot .aankoop van noodwoningen. Goedkkeuring door Ged. Staten van diverse besluiten tot wijziging! der gemeentiebegtroting 1947. Benoeming hoofd der O. L. school. In overleg met de Inspec teur voor het L.O. is door R. en W. de havolgende voordracht opgemaakt1H. A. Runge, waar nemend hoofd; 2. A. Markussen uit Kortgene; 3. C. A. van Rijk uit Alkmaar. Met algemene stemmen wordt de heer H. A. Runge benoemd. Besloten wordt vervolgens om, evenals in 1947, aan het gemeen- tepersoneel over 1948 2 pet. gra tificatie toe te kennen, overeen komstig de regeling voor het rijkspersoneel. Voor herstel van oorlogsschade aan de woningwetwoningten in de Nieuwstraat zal rijkssteun worden aangevraagd en besloten deze te aanvaarden. Het betreft de acht woningen van 1940, die aanzien lijke schade hebben opgelopen. De kosten zullen f3335 bedragen. De heer Dekker informeert of U, Prinses Regenbes Altijd 'klaar weer van zes Voor mijn landje, zo nietig, zo klein. Die willen wij minnen Als onze Vorstinne Zo 'lang, aan de hemel, de zonme nog schijn 1 Van Lippe Biest£rveld, Sta Haar bij als een Held Die g'U betoonde, in oorlog en vreê. God bewaar Uw Gezin, Prins en Koningin, Zo ruist onze beê, als een Red van de zee! Van Wadden, bot Schelde Klink't lied over velden: „Al is heb viertal Prinsesjes ook klein Oranje zal' groeien! Oranje zal bloeien! Ai' bracht u de vijand, ook smar ten en pijn!" Schoon scheiden, deed lijden Deed liefde verblijden Nu Holland, mijn Holland! weer strekt U ter woon. 'Mijn duin, en mijn heide Mijti klei, en mijn weide 'tZingt alles „Oranje draag; lang nog de Kroon!" H. A. ALMSTEIN. den, daar beide wagens zo mooi waren, dat zonder meer geen be-« slissing genomen kon worden. Des middags hadden op het feestter rein diverse volksspelen _plaats, welke bij! het publiek zeer godd in die smaak' vielen. Des- avonds' gaf de accordeonvereniglingi „Cres cendo" alhier een concert en ook! dit concert overtrof alle verwach tingen. Tot slot werd omstreeks half elf nog een prachtig! vuur werk afgestoken, waarover een ie-: der zijin tevredenheid betuigde. 'Zowel iMaandag als Dinsdag had alles een rustig verloop en Brakel heeft ook «dit jaar weer getoond', de schuurtjes daar ook onder val len. De Voorzitter antwoordt, dat de ze schuurtjes daar niet onder val len,, deze zijn particulier eigen dom van de bewoners. Aanbieding g|emeenterekening dienst 1947. De Voorzitter deelt mede, dat deze rekening s;luit voor de fg(e- wone dienst met een voordelig sal do groot f32678.62, terwijl de dienst begon, met een saldo van f21000.zodat de gemeente fnooo.is vopruitgeglaan. Als commissie vain onderzoek wijst de Voorzitter de heren van Balle gooijen, Dekker en Timmermans aan. 1 'Rondvraag. De heer Lekker informeert naar de bouw van een nieuw gemeen tehuis. De Voorzitter hoopt binnenkort met de eventuele plannen ter ta fel te komen, hij gelooft evepweï niet ,dat de bouw reeds in ihet vol gende jaar tot stand' zal kunnen komen en deelt mede, dat iB. jen W. uitzien naar een barak voor noodhuisvesting van het gemeen tebestuur,. die ook gebruikt zou 'kunnen Worden voor andere doel einden b.v. een verenigingislokaal. De heer Timmermans zou dit niet doen, want dan vreest hij, dat er van nieuwbouw niets zal komen. Ook de heer Dekker spreekt in deze zin. j De Voorzitter merkt op, dat bij de inzending ter gbedkeuring de voorwaarde dient te worden ge steld, dat de bouw van een nieuw gemeentehuis daaronder niet mag! lijden. De Voorzitter stelt nog voor na mens de raad een telegram m^t gelukwens en huldebetuiging te zenden ahn H.M. Koningin Wil- helmina en op 6 Sept. aan Ko ningin Juliana. De raadsleden betuigen hierme de hun instemming, waarop de vergadering wordt gesloten.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 5