voor FOTO'S: VISSER ZN. - WERKENDAM cA'ioéen Ons Landbouwhoekje. Enige raadgevingen voor koolzaadverbouw 1948-1949. Subsidiëring bij de aankoop van gras- en klaverzaden. Voor heren: i. v. Goorden, 2. Colijn, 3. L. Bax. Voor sprietlopen1J. v. d. Linden, 2. v. Oosten, 3. Ad. Reas. Ruitergevecht1D. Verhoeven, 2. A. Nieuwkoop, 3. Boender. Tonnetje steken: 1. C. Zonneveld, 2. W. van Wijk, 3. A. Verhoeven. 'Om 7 uur werd op de tMaas een gondetlvaart giehouden, waarbij de navolgende 'prijzen werden toege kend1. P.' Smits, 2. H. Lutgert, 3. J. de Vaan. De avond werd' besloten met een concert, dat werd gegeven door 'het dameskoor o>.T.y. de heer J. F. v. d. Broek en het dubbel- imanneiïkwartet onder leiding van de heer L. Groen. Op de Vis markt woonde een talrijk publiek dit conceiit bij, jammer dat veel van die mooie zang in de open lucht niet tot zijn recht kwam. Ook werd op deze plaats een openluchtspel opgevoerd. Hiervoor was in de Visbank' een toneel aangebracht. Ook dit spel trok veel belangstelling. Deze eerste dag werd begunstigd met bui tengewoon mooi zomerweer. Woensdag volgden des middags kinderspelen op de Vismarkt en des avonds gaf de Heusdense fan fare een concert, onder leiding van de heer H. v. Berkel uit Arn- merzoden. Een talrijk publiek was weer op de Vismarkt om de mu ziek te beluistieren. Het moet; ge zegd, dat de fanfare de laatste tijd flink vooruit is gegaan, de verschillende nummers werden goed gespeeld en oogstten een luid applaus. Een jongenskoor onder leiding van de heer T. F. v. |d'. Broelk, zorgde voor afwisseling. Jammeer dat het weer deze avond niet mee werkte. Na afloop van het.concert werd nog een korte muzikale wan deling gemaakt, waarmede' de dag en de feestelijkheden werden be sloten. HEUSDEN. Zondag j.'l'. speelde het i ste elf tal der v.v. Heusden op de tserie in Drunen tegen R.W.B. uit Waal wijk. In een zeer goed gespeelde ewdstrijd verloor lleusden met, i-o. Heusden speelde voor het eerst stopper, hetgeen hun bijzno- der goed afging. R.W.B,. maakte reeds na, 5 minuten 1o, doordat de stopperspil nog niet aan dit nieuwe systeem was gewend. Hier na gingl het echter beter en hield Heusden 'bijna de gehele wedstrijd het heft in handen. Diverse op1- geleglde kansen werden echter niet benut. Die linksbuiten bestond het zelfs om bijna op de doellijn nog naast te schieten. Hoe Heusden ook werkte, het lukte niet, zodat in de stand ge.en verandering;meer komt. Zondag a.s. begint de compe titie en al direct krijgt Heusden in eigen home een zware tegen stander n.l. O.S.S, '20. Deze ver- eni gingl zal voor véle Heus dena ren geen onbekende zijn. Immers zij speelden hiertegen reeds voor de oorlog in de 3e klasse. Pver de uitslag valt, daar het de eerste vyedstrijd is, weinig te zegigen. Ne men wij echter de wedstrijd van Zondag als maatstaf, dan zien wij, de uitslag met vertrouwen tejgle- moet. Het beloofd een spannen- nende wedstrijd te worden. Aan vang half 3. Nieuwe donateurs- kaarten verkrijgbaar aan het ter rein. De oude zijn niet meer gel dig. De prijs is vastgesteld voor iedere beurs n.l. f3. Ook het 2e elftal gaat de com petitie in met een zware wed strijd en wel uit tegen Haarsteeg. Haarsteeg werd verleden jaar kam pioen. Bezien wij de resultaten van het 2e elftal in de gespeelde vriendschappelijke wedstrijden, dan zullen zij dit jaar eéh ernstig Met ontelbare andere vormt hij de machtige Hollandse waterhuishouding. Een wereldbekend voorbeeld van eendrachtige samenwerking van en voor de Hollandse boer. Van dezelfde betekenis is de Coöp. Boerenleenbank in Uw dorp. Ook die werd door en voor Uw dorpsgenoten opgebouwd. Uw eigen bank betekent een bolwerk tegen vreemde invloeden. En zij staat niet alleen.... Met 731 andere Utrechtse banken vormt zij een krachtig geheel met als kern de Coöperatieve Centrale Raiffeisen-Bank. Voor al Uw geldzaken staan deze banken klaar. En niet hun eigen belang is het doel, maar het Uwe Spaargelden Rekening-Courant - Voorschotten - Hypotheken Girobetalingen - 'Deviezen en alle voorkomende bankzaken. Coöperatieve Boerenleenbanken Een net van 731 Utrechtse banken. Dé eigen bank in eigen hand woordje meespreken. Wij wensen beide elftallen veel' succes. Donderdag begint de training! weer op, eigen veld. Dus thans, geen uitvluchten van zere enkels, doch allen op de training, fevens, worden de leden verzocht nog de ze week zoveel mogelijk mede te werken aan het terrein. Daar er deze herfst vrij veel koolzaad wordt uitgezaaid, dienen er de verbouwers rekening mee te te houden met het optreden van de aardvlo en speciaal de koob zaadaardvlo. De eerste is vrij gemakkelijk te onderkennen, bij aantasting van het gewas is dit al vrij spoedig te zien, ze worden ontdekt door de kleine gaatjes die in het bladop pervlak worden gemaakt, speciaal van de jonge kiemplantjes. De tweede, de koolzaadaardvlo is echter veel moeilijker te vinden, in de herfst leggen ze hun eitjes in de grond, de larven die er uit komen boren zich meestal in de oksel van de bladeren en vreten de bladsteel uit. Deze aantasting lijkt in 't vroege voorjaar sterk op vorstbeschadi- ging (bruine bladeren en bij erge aantasting geheel afsterven van het gewas), de bestrijding moet dus wel in de herfst gebeuren, daar er in bovengenoemd stadium niets meer aan te doen is. Indien men gunstig weer heeft is de bestrijding niet zo moeilijk. Een bespuiting of bestuiving met een rotenon, D.D.T. of H.C.C.H. bevattend middel geeft dan zeer zeker goede resultaten, men kan er bij 't ontdekken speciaal de koolzaadaardvlo piet te vlug bij zijn, men dient er bij bespuiten of bestuiven terdege rekening mee te houden, dat men met de ge bruikelijke concentraties en 'hoe veelheden spuit of stuift. Men doet goed de koolzaadvel den steeds in de gaten te houden vooral die percelen waarnaast dit jaar ook koolzaad is verbouwd. Bedrijven met minder, dan 12 ha cultuurgrond kunnen in aanmer king komen voor een subsidie bij de aankoop van gras- en klaver zaad. Het hoofdberoep moet landbou wer of veehouder zijn. Het te subsidiëren zaaizaaakmoet bestemd zijn voor meerjarige kunst- weide of blijvend grasland. (Een jarige kunstwei Westerwolds rooygras komt niet in aanmer king). Het zaaizaad moet aan bepaal de, door de consulent te stellen eisen voldoen. De subsidie is gebonden aan door de consulent te stellen voor waarden ten aanzien van de be drijfsvoering (zoals indeling, ge bruik en verzorging van het gras land). In de loop van dit jaar inge zaaide kunstweiden of blijvende graslanden kunnen voor subsidie in aanmerking komen, indien zü bij veldkeuring goedgekeurd wor den en aan de door de consulent te stellen Voorwaardpn ten aan zien van de Dedrijfsvoering wordt voldaan. Bij de veldkeuringen zal vooral gelet worden op het voorkomen van ongewenste grassen en bla denkruiden. De subsidie bedraagt voor blij vend grasland en meer jarige kunst- weide f 45,en voor kunstweide hooitype f 25,— per ha. De subsidiëring van electrische weideafrasteringstoestellen, silo- bouw. gierkelders en mestplaten ge schiedt volgens de richtlijnen, zo als die reeds eerder door ir. Fran ken gepubliceerd zijn. De aanvragen dienen te worden ingediend bii de rayonassistenten. De Rijkslandbouwconsuïent voor Zuid-Oostelijk Noord-Brabant Dr. Ir. J. Deckers, De Rijkslandbouwconsuïent voor Noord Oostel. Noord-Brabant, Ir. W. C. A. C. Franken, De Rijkslandbouwconsuïent voor Westelijk Noord-Brabant, Ir. J. M. Schiien. DISTELS. (Vervolg). De vorige maal vertelden we, dat distels nog het best te bestrij den zijn met dé nieuwerwetse groeistoffen. Dit zijn scheikundige verbindingen die de groei belem meren of dodelijk werken, ais ze door de planten opgenomen wor den. Ze dringen n.l. de plant jbin- nen door de bladeren ,en de wor tels en verspreiden zich met de sapstroom. Een bekende groeistof is de WeedetteAgroxone is er ook een. Weedette wordt met succes aan gewend tegën distels, paardestaart en boterbloemen en vele andere onkruiden. In Zuid-Holland' zijn in 1947 honderden ha met Weedette be spoten en over het algemeen met zeer goed resultaat. Die distels sterven niet alleen bovengronds, maar ook de wor tels rotten behoorlijk diep weg. Percelen, die het vorig jaar be handeld' zijn, waren dit voorjaar aanmerkelijk minder met distels bezet dan voorheen. Hoewel het resultaat niet altijd gelijk is, meen ik niiet te overdrij ven, als ik zeg, dat hoogstens 40 pet. distels teruggekomen zijn. Er zijn ook gevallen bekend, dat vee,- houders, die het vorig jaar gieen raad wisten, om hun landerijen „schoon' 'te krijgen yan distels, na een bespuiting met Weedette deze zomer practisch geen distels meer hebben. Bij gebruik van dit middel dient het volgende nauwkeurig in acht genomen te worden. 1. Die temperatuur mag niette hoog zijn. 2. Spuit bij droog weer en de vooruitzichten moeten van die aard z'ijln, dat veilig aangenomen mag worden, dat het na de bespuiting nog minstens een halve dag1 droog, 'blijft, zodat ""Weedette goed opdro gen en aan de planten kleven kan. 3. Het poeder goed' oplossen en een weinig „uitvloeier" toe voegen. 4. Circa 1000 liter water, per ha gebruiken. 5. Niet spuiten, als de distels te groot zijn. Staan ze al inknop', dan eerst afmaaien en wachten tot ze uitgelopen zijn. Wanneer deze voorschriften in acht genomen worden, giaan de distels ,met wortel en tak dood; deze bewering berust opt practisch e ervaringen. „Alles goed en wel", hoor ik iemand zeggen, „maar wat 'kost nu zo'n. besp^ting". In een doos Weedette zit pre cies 1350 gram en dat is juist vol doende voor 1 ha; kosten f15.50 voor 1 maal spuiten. „En lijdt het gras dan niet?" Het gras wordt niet beschadigd. „Is 'tniet gevaarlijk voor het vee?" 1. Opgelost jn water, is Weedette niet giftig voor het vee. „En wanneer moet ik spuiten?" U kunt spuiten van April tot en met September. Nu ik dit stukske schrijf, denk ik onwillekeurig„En toch zul len de meeste boeren eens geen serieuze proef nemen". Dat moe ten ze trouwens zelf weten. Ik Schrijf alleen voor hen, die naar goede raad' willen luisteren. Zelf verdien ik er niets mee. "Maar de boer, die hardnekkig strijd voert tegen het onkruid, krijgt- onge merkt winst in 't laatje, want het onkruid eet met hem uit dezelfde schotel. W. B. te A-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 8