Plaatselijk Nieuws GROTE VERKOOP PRACHT KAMERS JAARVERGADERING TWEEDE BLAD in de bij ons van ouds bekende kwaliteit NIEUWSBLAD voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommeierwaard van in diverse modellen grotestraat waalwij behorende bij het No. 6609 DONDERDAG 14 OCTOBER 1948 HEUSDEN. Ee Zaterdag 9 Ocitober gle- houde'n collecte voor het T.B.C.- fonds „Eraagt elkanders lasten", heeft het mooie bedrag van ruim f93.opgebracht. Eten woord van da rik aan de collectanten en ge vers alsmede aan de autoriteiten, die vergunning; voor de collecte hébben verleend, is hier zeker ,op zijn plaats. [Maandagavond 0111 had 8 waren 23 vrouwen uit Heusden in de Nied. Herv. pastorie 'bij eikaar gekomen om te geraken tot de oprichting van een afdeling! Heus den van de Ned. Christelijke Vrou wenbond'. Het doel dezer Bond is, om de vrouwen van de ver schillende Prot. Christelijke rich tingen zusterlijk bij elkaar te bren gen, opdat door lezingen e.d. de eenheid onder deze bevorderd zal worden. In beginsel werd dan ook reeds besloten, om verschillende personen voor een lezing in de g.'s. wintermaanden uit te nodigen. Het bestuur werd als volgt sa mengesteld Presidente Mevr. Anker. Vice- preside nte Mevr. Janson. ie Se cretaresse Mevr. de Waard. 2e Secretaresse Mevr. K. Nieuwkoop. Benningmeesteresse Mej. de Gaay. Ee uitslagen bij de damclub waren deze week KlarenFitters 2o. Bax-de Joode o2. Barghoorn-Jonker o2. Struijk-Nieuwkoop^ o2. Eteurloo-de Graag O'2. Eie Rooij was vrij. iMaandag a.s. voortzetting! om half acht. Ee Heusdense deelnemers aan de prov. wedstrijd pers. kampioen schap speelden Zaterdag en Zon- daag de volgende partijen Nieuwkoop'J. Verlouw o2. Nieuwkoop^Swirikels 2o. de GraagNoyens 2o. de GraagJ. Verlouw 11. Wel zeer waarschijnlijk zal het kampioenschap dit jaar worden be- haala door G. de Ren uit 's Bosch, welke weer twee partijen won en nu 15 punten heeft uit 10 part. Ee Graag is uitgespeeld' en heeft 14 punten uit 11 part., terwijl Nieuwkoop met nog een partij voor de boeg 9 punten heeft. Ai- leen J. Verlouw heeft nog een heel kleine kans om met de Rien gelijk 4e komen. Volgende week hopen we de eindstand te geven. ANDEL. r Eoor de kerkvoogdij der Herv. kerk is een obligatielening1, groot f 6.000 aangegaan voor het gedeeltelijk financieren van de Douw der consistorie. ALMKEllK. Alvorens tot instelling van een vaste vuilophaaldienst over te gaan ,zal' binnenkort een proefrit worden gemaakt door de gemeen te, teneinde vast te stellen hoeveel dagen gereden zal worden, alsme de het bedrag welke belangheb benden zullen moeten betalen. Ee inwoners worden verzocht binnen 8 dagen mededeling te doen of zij van de ophaaldienst gebruik wensen te maken. Zie de bekendmaking in de ge meente. Op Vrijdag 22 October a.s. zal alhier ten gemeentehuize wor den aanbesteed, het bouwen van een Landbouwhuishoudschool, met rijwielbergplaats en bijkomende w e rkzaam h eden. Maandoverzicht wederopb. „Land van Heusden en Altena". Het bouwen van een Burgemees terswoning is door het gemeente bestuur van Andel opgedragen aan cjie fa. P. van Straten Je Woudri- chem. Aan de aannemer J. de Later te Nieuwendijk is opgedragen de herbouw vafi een woning voor P. van Rijswijk te Wijk. Een dubbele woning voor J. J. Larikhaar te Eiéthen zal1 worden herbouwd' door de aannemer K. Terlieth te Vlaardingen. Het woonhuis met bakkerij van de Wed. de Raad te Re then zial definitief worden hersteld door de aannemer K. Terleth te Vlaardin gen. Gedurende de maand September 1948 is via het Streekbureau Alm- kerk uitbetaald' aan herstel en her bouw oorlbgsschadeglevallen een bedrag van f 176.248.31, waardoor het totaal van de uitbetaalde be dragen op f 2.579.997.03 is geko men. 1 Op de Bossche fokveedag werd een merrie van het Gronings type, toebe horende aan de, heer A. B. Snoek alhier, bekroond met een A-premie, id'. van het Gelders type van dhr. A. Snoek. Binnenkort zal bie heer P. v. d. Heuvel met 'het troepentrans portschip „Grote Beer" uit Indië terugkeren. BABILONIëNBROEK. Op; Eonderdag 7 Oct. j..l. werd alhier in café „Het Neusje van die Zalm" een vergaderinigl gehouden van het Bestuur en Uit voerend Comité, dat dit jaar de Oranjefeesten in ons dorp organi seerde. Om half acht opende de .voor zitter, de heer Prins e, deze ver gadering met een kort welkomst woord waarna hij het wqord .gaf aan de secretaris, voor het voor lezen van het vérslag, wat in diti jaar in verband met de feesten is gebeurd'. Vervolgens werd door de Pen ningmeester het financiële rapi- port voor gele zen, waaruit bleek, dat er nog een aardig batig, saldo was. Mjet het voorstel, om ylan dit batig saldo voor alle in .Indo nesië verblijvende dorpsgenoten een aandenken te zenden, werd met algemene stemmen besloten accoord te gaan. Eveneens werd besloten het dan nog resterende bedrag te geven aan de zangvereniging „Volhar ding" alhier, zulks uit overweging dat deze vereniging terwille van de feestviering, op meerdere plaat sen zich voor concerten bescnik- baar stelde, waardoor op onze feesten de verenigingen uit de omgeving, meest gratis of tegen slechts geringe vergoeding, tnans hun medewerking verleenden, ter wijl alle banken en stoelen, als mede het podium voor de tent, geheel gratis ter beschikking van het feestcomité waren gesteld. Hierna sprak de voorzitter woor den van dank, in dieneerste plaats aan alle inwoners, voor hun spon tane medewerking, de leden van het uitvoerend comité voor hjet steeds op tijd vervullen van de hun opgedragen werkzaamheden en de bestuursleden voor de, pret tige samenwerking, welke er steeds heeft geheerst. Ee 2e voorzitter de lieer W. Straver, sloot zich aan bij deze woorden van darik en bracht ver volgens dank aan de heer Prins e, welke zich tijd' nog moeite h,eeft gespaard voor hiet welslagén van dit feest en mej. BraamSg voor af het werk, wat zij heeft verrricht voor het slagen van de optocht. Hiermede werd dit officiële ge deelte der vergadering! gesloten en DIeef men nog gerufme tijd in vrolijke stemming bijeen. Tijdens dit bijeen zijn, werd nog besproken, in verband met het i21/?-jarig huwelijksfeest van onze Koningin op 7 Juli 1949, weer ieen feest te organiseren en wel op Zaterdag 9 Juli 1949. Gedacht wordt dan een optocht te houden met voorstellingen van hetgeen tij dens hiet leven van Koningin Ju liana is gebeurd'. Verwacht kan worden dat reeds binnen niet te lange tijd de mening der inwoners hierover zal worden gevraagd en met hiet treffen der nodige voor bereidingen wordt begonnen. Na tuurlijk wordt weer op aller me dewerking, waaraan wij niet be hoeven te twijfelen, gerekend. CAPELLE. Ee in de Ned. Herv. kerk gehouden Restauratiecollecte heeft f 119.54 opgéb rach t. - Tot wethouder van de ge meente Sprang-Capielle is benoemd de heer J. Genuit. van de „Chr. Schoolbond in de Alblasserwaard, de Vijfhee- renlanden en het Land van Altena" op 6 Oct. j..l Om uiting te gleven aan hun belangstelling voor de problemen in onze tijd op onderwijsgebied, waren zeer velen uit de Alblasser waard, de Vijfheerenlanden en het Land van Altena naar de Loeien te Gorkum opgekomen, waar de Chr. Schoolbond in genoemd rayon, zijn jaarlijkse toogclag hield. Toen dan ook circa. 10 uur de Leerdamse predikant, Es. W. R. Ambrosius de voorzittershamer op nam, was geen enkel plaatsje in de zaal onbezet. Leze vergadering werd ge opend met het zingen van Psalm 146 3, waarna de voorzitter deze psalm las en hieraan zijn ope ningswoord aansloot. Na een enkel hartelijk welkomst woord, inzonderheid gericht tot In specteur Koekoek en Lr. Berkhof, de referent voor de mor gen verga dering, volgde het jaarverslag; van de secretaris. .Er waren slechts weinig belangrijke feiten te ver melden, naast de jubilea der Chr. Kweekschool en der scholen van Bleskensgraaf en Werkendam. Het jaarverslag van de penning! meester wees de volgende cijfers aan: Inkomsten f490.51, uitgaven f303.70, batig saldo alzo f 186.81. Bij de bestuursverkiezing wer den gekozen voor de besturen dhr. Jüch te Sliedrecht, voor de personelendhr. W. G. v. d. Heet- camip te Woudrichem. „Reformatie en Humanisme" was het onderwerp, dat dr. H.%Berk- hof te Zeist hierna in een boeiend en glashelder betoog behandelde. Allereerst gaat spr. na de ver houding tussen Reformatie en Hu manisme. Hij besprak de oorzaak en de ontwikkeling van de Refor matie van de vroege middeleeu wen af tot heden en ging <ook jietj ontstaan van het humanisme na. Hij besloot aldus Ee kerk moet tegen het pessimisme van onze dagen optreden en de opvatting!, dat het hopeloos staat met die mens, bestrijden. God werd im mers mens om hem te redden. Ean bloeit weer de eerbied op voor het leven. Wie staat in het Chr. geloof, staat voor de humani teit en voert de strijd om de hu maniteit. Ee strijd in onze dagen gaat tegien het Nihilisme en Bestia- lisme. Het dogma van „de mens als maat van alLe dingen" is reeds lang verschrompeld'. Op deze lezing volgde een ge animeerde discussie. Na heropening der vergladering, des namiddags om 2 uur, werd het woord gegeven aan dr. v. d. Meulen te Utrecht, die, daar ds. Fokkema van Eelft door omstan digheden verhinderd was op te tre den sprak over „Eschatologisch leven". Spr.4>ehandelt hierbij drie punten, n.l.. de aard, de grond en de betekenis van het eschatolo gisch leven. Eschatologie is de leer der laat ste dingen. Tot het begin der 20e eeuw verstond' men onder escha tologie, de leer van wat er aan het bestaanseinde der wereld zou ge beuren. Na deze heldere uiteenzetting werden nog verschillende vragen gesteld, die door de spreker op klare wijze werden beantwoord. Tot slot volgde de rondvraag, waarmede een zeer belangrijke ver gadering! ten dienste van het on derwijs ten einde was gekomen. 52 SLAAPKAMERS

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 5