Plaatselijk Nieuws De A bdij van Bern DRUNEN. HEUSDEN. Naar wij vernemen ligt hel in de bedoeling; van het gemeente bestuur en de vereniging Heus- dens Belang, op Vrijdag! 5 Novem ber door deputaties bloemen te doen legigen op de massagraven van de slachtoffers die hun leven «moesten laten bij de ramp van het stadhuis in de nacht van 4 op 5 November 1944. Men zal vertrek ken van de plaats waar de ramp plaatsvond. Het uur van vertrek zal in ons volgiend nummer wor den bekend gemaakt. Tot heemraad van het wa terschap de Hojgle Maasdijk van het bovenland van Heusden, is bij Ko ninklijk besluit benoemd, de heer J. J. Brouwers alhier. EonderdaJgjavond vond in hotel Concordia de eerste nuts- avond plaats. Te even acht uur opende de voorzitter, die heer W. Knoop met een woord van welkom en sprak er zijn vreugde over uit, dat de zaal zo flink beziet wais. Hij deelde mede, dat dank zij de gevoerde actie, 'L ledental weer bo ven de 50 was gestegen, iels wat in verscheidene jaren niet het gle- val is geweest. Het bestuur is voor nemens, aldus spr., om het aan tal bestuursleden uit te breiden, opdat elke groep. der bevolking er in vertegenwoordigd zal zijn. Hij deedt de toe zegging!, dat van de zijde van. het bestuur alles zal worden gedaan 0111 de nut savende n zo aantrekkelijk mogelijk te ma ken. Vervolgens richtte hij zich tot de heer J. 'Verhagen uit Scheven in- igien, die deze avond als spreker zou optreden met het onderwerp „Te igtehieime zender G 11", heet te deze welkom en gaf hem ver- vollgjens het woord'. Wij hebben allien tijdens de be zetting weieens iets gehoord over geheime zenders, hoe deze tot stand kwamen, werkten en hoe vaak onovCrkomenlijke moeilijkhe den daarbij overwonnen moesten worden wisten wij niet. Vaak hoor den wij vreemde en vioor ons on begrijpelijke 'boodschappen over radio Oranje, wij beglreepen wel, dat deze boodschappen tot bepaal de personen werden glericht, doch wat ze inhielden, wisten wij niet. De heer Verhaglen lichtte deze avond voor ons een gedeelte van de sluier en de geheimzinnigheid op. Hij schilderde de grote moei lijkheden die herhaaldelijk over wonnen moesten wordlen door het personeel van de zender G 11, steeds met succes. Hoe van de 32 personen die in hiet complot be trokken waren er tenslotte slechts 6 over waren, hoe de ene gehei me zender 11a de andere door de Duitsers werd' opgerold, zodat er op het laatst in ons land slechts 2 over waren, waarvan G 11 tot het laatst is blijven door werken. Telkens moest men ve rhuizen, om dat de Duitsers met hun peilauto's de zender ten naastenbij hadden ontdekt. Geruime tijd was hij op gesteld' geweest in een klooster, hij roemde de hulp die' hij met zijn helper Jan van de Moeder Overste en een zuster mocht ontvangen en de droefheid van de Overste, toen zij, doordat het klooster bijna ge heel door de peilauto's was ingie- sloten ,dit klooster moesten gaan verlaten. Zij had deze dapperen, die elke dag en ieder uur hun le ven waagden en zoveel tot onze bevrijding hebben bij gedingen, zo gaarne tot aan de bevrijding on derdak verschaft. Hij vertelde ons, hoe rooie Kees uit Zaandam telkens de moeilijk heden die zich voordeden wist te overwinnen en hoe de wachten die ter beschenning van de zender in de omtrek waren uitgezet, om de nadering' van de Duitsers te mel den, er voor tztorgden, dat deze nimmer de juiste verblijfplaats wis ten te ontdekken en de zender dus tot het einde van de oorlog heeft kunnen werken. Bij het einde moest hij even zijn hart luchten en liet hij uitkomen, dat ook hij, als zovele werkelijk illegale werkers, was teleurgesteld over het verloop na de bevrijding1, hoe toen iedereen met een band ging lopen, waaronder er waren, van wie men wist dat ze aan dè verkeerde kant hadden gestaan. Het was een Interessante avond, waarvan de aanwezigfen hebben ge noten en zich de tocht naar Con cordia niet hebben betreurd. De heer Knoo'p sloot met een woord van dank tot de spreker en deelde mede, d;at vermoedelijk op 18 November a.s. voor het Departement zal optreden Dis. v. Dorp1, wiens woorden ons tijdens de bezetting uit bonden hebben gietroost en bemoedigd. Ter bespreking en vaststel ling der a.s. St. Nicolaas-winkel- vveelk van 20 t.m. 6 December a.s., is door het bestuur der Gez. Mid denstands'verenigjing besloten een alglemene ledenvergadering te doen plaats hebben op Donderdag' 4 Nov. a.s. ,des avonds pim 8 uur in hotel Concordia. E;aar opkotnsi van alle leden zeer noodzakelijk is, ge zien de korte voorbereiding, ver trouwen de besturen op aller me dewerking!. AALBURG. Woensdag' 3 Nov. hoopt de heer Wijting uit Amersfoort, des avonds om zeven uur voor de Gier. Gemeente alhier op te treden. Donderdag 4 Nov. a.s. zal in de Herv. kerk alhier dan kuur vpor het gewas worden giehouden, Waarbij Es. Moll uit Genderen, des avonds om ,7 uur hoopt voor te gaan. ANDEL. Het C'hr. Nat. Vakverbond zal op Maandag 8 Nov. a.s. pm 7 uur in het Viereniig|irngsg|ebouw een propaganda-vergadering hou den. Sprekers P. Stokman,"hoofd bestuurder N.C.L.B.R. H. Plomp, Districtbestuurder C.N.V. Declama tie J- B. Oosterweldër te Amster dam. De gemeente heeft de nood- wondnglen van het Rijk overgeno men voor f4040.39. Binnenkort zal de gemeente aanbesteden het bouwen van een nieuwe Landbouwhuishoudschool alhier. De Rijksgfoedkeuring voor aanbesteding! is verkregen. Naar we vernemen zal Ds. Rlerkx, Ned'. Herv. predikant in Diecemebr a.s. afscheid nemen. CAPELLE. In de onder leiding! van de de heer PI. de Jonjg gehouden jaarvergadering v!an de Chr. giem. zarijgivereniging „Hallelujah" wer den de jaarverslagen van secreta- taris en penninigimeester, alsmede de rekening' en verantwoording goedgekeurd. Die aftredende be stuursleden, de heren Adr. Spie- ring's en N. van Ommeren, wer den herkozen, terwijl in de plaats van de heer W. Verhaglen, die zich niet herkiesbaar stelde, ge kozen werd de heer J. van Dom melen. Er werd besloten tot vor ming van een Reiscommissie, waar in zitting! kregen me jTo os van Miersbergten en de heren A. Vos en M. Holle mans. !Met een gleziellig samenzijn, dat tot in de kleine uurtjes duurde, werd deze huishoudelijke vergade ring besloten- Tot onderwijzeres aan de O.D. school te beusden bij Amers foort is benoemd mej. D. de Reij- gier, onderwijzeres aan de Konin gin Juli .anaschool te dezer plaat se. Met ingang van 16 Nov. is be noemd tot burgemeester van Dru- nen dhr. A. D. C. Snels uit Don gen. De lieer Snels werd 2 Febr. 1895 le Dongen geboren. Hii door liep de lagere school en H.B.S. Sinds 1925 is hij lid van de ge meenteraad en sinds 1944 wethou der en loco-burgemeester van Don gen. I11 1932 kwam de heer Snels in het bestuur van de Kamer van Koophandel te Waalwijk. Hii is lid der Provinciale Sta ten, voorzitter van de Stichting 1940-'45 en van de G.O.I.W.N. in deze provincie. 's-GRAVENMOER. Toen de zoon van de land bouwer v. I). Woensdagavond een paard uit het weiland zou gaan halen, kreeg hij een klap van het dier. Door de heer II. die juist ter plaatse was, werd hij naar zijn woning gebracht, waar de genees heer een hersenschudding consta teerde. GENDEREN. Cand. Boéijengia uit Haar lem, 'heeft voor het beroep paar de Geref. Kerk alhier bedankt. SLEEUWIJK. A.s. Donderdag! hoopt de Ef.H.B.0. te vergia deren,' in de Chr. school alhier, des avonds om 7.30 uur. Ook voor nieuwe leden iis deze avond toegankelijk. De nieu we cursus begint weer. WIJK. Tot lid' van de door cle Synode der Ned. Herv. kerk in gestelde commissie ter bestudering van hiet Radio-vraaiglstuk, werd o. m. giekozen ds. Harkema alhier. Ned. Chr. Vrouwenbond Aalburg-Wijk-Veen. De vergadering die voor aanstaande Woensdagavond vastgesteld was en in „Voetius" vermeld stond is door omstandig heden uitgesteld. WOUDRICHEM. Morgen 2 Nov. wordt de oudste ingezetene dezer gemeente 97 jaar en wel de Wed. J. D. Ver steeg van Oudheusden. Zij is ge- Op de grens van "Holland en Brabant lag; vroeger het eiland Vrote, waarop in het jaar 1134 de abdij van Bern werd gesticht. 'Omtrent de oorzaak van de stichting! aldaar, vermeldt het ar chief der abdij de volgende merk waardigheid 'Voor het kasteel van -Berne lag; weiland, dat, glelijk sommige uiter waarden, door aanspoeling! - sterk aangroeide. Op die plaats bemerk te de wacht van het slot dikwijls een menigte mannen in wit habijt, Men hoorde dikwijls een zoet en aangenaam gezang en zag! kerk en 'kloostergebouwen uit de geonM. oprijzen. Schutjes verhaalt ons vierder, dat de abdij aan dezie leg|en<de waarde toekende en de toekomst 'heeft ge leerd', dat waarschijnlijk deze om standigheid beslissend is gjeweest voor de plaats van .vestiging, wat geschiedde, na de bekering van Folcoldus, de stichter. 'Vanuit de abdij Mjariënwaard, (gesticht 1128), kwam alhier ©en' volkplanting! en weldra kon de abdij zich op verschillende heili gen beroepen. Genoemde Folcoldus, de zoon van Womarus en Hermeg'ardis, stammend uit het geslacht yan Teisterbant, was ieen dapper rid der. Spoedig wordt hij ,in een ern stige vele gewikkeld, doordat Ri chard, Graaf van Wijek, .„wiens regltsgebied zich over Vrote, Wou- drichemerweert (Land van Alte- na) en de Bommelerwaard pit- s trek te",* zond zijn dienaren pit om te vissen in de buurt van hetï kasteel van Bern, wat .Folcoldus belette. Fe Graaf neemt dit hoog op en gaai zelf met zijn mannen mee en gebiedt hen .toch te vissen en weigiert dit te staken, oiraanks Folcoldus vriendelijk verzoek. Ce laatste ontsteekt nu in zo n heftige toorn ,dat hij de Graaf met zijn lans doodt. iVoor koning! Lutgerus, die als strePgj en lichtvaardig, bekend stond, zouden de kinderen van Ri chard de zaak brengen. Folcoldus vreest hiet Vonnis van de koning en weet gedaan te krijgen, dat Richards kinderen er van af zien de zaak voor te laten komen. Later raakt Folcoldus in onenig!- heid' met Herman, Heer ,van Heus den, over het stelen wan erwtien door Hermans dienaren. Fe Hieer van Heusden trachtte meermalen echter tievergje<éfs, het kasteel van Biern bij verrassing te .nemen. La ter valt Folcoldus te Hemert in een hinderlaag. Hij geraakt in de glrootste noodde vijand is over machtig, geen vlucht kafi hiem redden. Nu roept hij God en de Heilige Moeder madgjd aan ien be looft een 'klooster te stichten bjj uitredding'. Te paard stort hii zich in de Maas en wonderlijk, ih!ij: bereikt de overzijde. Kolen vuurs hoopt Folcoldus zijn glezworen vijand op het hoofd, als deze eens te Utrecht igjeen onder dak meer kan vinden, daar alles reeds bezet is en hij de Fleer van Heusden g'astvrijheid aanbiedt. Bei den worden later warme .vrienden. In zijn later leven trok Folcoldus zich uit de wereld .terug:, legde het riddergewaad af en .trad als lekebroeder in de' door hem ge stichte abdij. 15 jaar lang! leidt hij daarna een boetvaardig leven en overleed 12 April 1149. Zeer langi bleef d:e steen, die .zijn graf dekte, zichtbaar tussen de puinen der ver vallen abdij. Folcoldus' echtgenote'Bessela of Bescela van Summeren volgde haar mans voorbeeld en ging eveneens ïn een klooster. Zij stichtte daar na twee kloosters. Haar .plan om te Babiloniënbroek een huis teves- tiglen gaf^ze op. Tot haar dood be stuurde zij het klooster te Woerd of Monnikwoord onder Altforst, een klooster, dat snel in bloei toenam. Folcoldus had in 1132 klooster lingen verzocht uit de Abdij Rode (Rolduc, 's Hertogenra'deZij be volkten het nieuw door hem |g|e- sficiTte klooster. De broeders be hoorden .tot de oi'die van de iH. Augustinus. Folcoldus vond deze orde later rifet sfcrenjgl 'gtenoeg. Daarom wordt dan ook een af deling' uit de Praemonsilratenser- abdij Marienwaard (Betuwe) riaar zijn klooster overgeplaatst. Frede- rik II droeg de bescherming! dier personen en goederen cler Abdij van Berne over aan de Hertog' van Brabant. Bangledagen braken voor de Abdij aan in 1572, toen deze werd gieplunderdde kloosterlingen zochten een goed heenkomen naar de proostdij te Maarsbergen, doch weldra keierden zé waarschijnlijk terujgi. In 1577 werden alle geestelijke gloederen door de Staten van Hol land aangeslagen, Bern echter niet deze werd als een vrije heerlijk heid beschouwd, onderhorigi aan het Roomse Rijk. Twee jaar later werd de Abdij opnieuw gieplunderd. Tot 1625 be wonen de kanunniken dan het re- fuigiéhuis te Den Bosch. Bij de inname van den Bosch, moesten de kloosterlingen de stad Verlaten. Van F re der ik Hendrik ontving 'de. prelaat met de zijnen verlof zich te vestigen te Heeswijk. Ondanks de strenge plakkaten tegen de geestelijkheid in de Meierij bleven zij aldaar door de Staten gehand haafd. Zij mochten evenwel hun godsdienstplichten niet in het open baar uitoefenen. Zelfs mochten ze, wanneer ze zich aan deze bepaling hielden, weer de resten der overge bleven abdij le Bern gaan bewonen. Na de vrede van' jVlunst:er werd deze regeling opgeheven en wer den de goederen der Abdij aan geslagen. Dé toenmalige prelaat, Leonardus Bosch, bood een som aan van 72.000 giulden om de de goederen te mogen behouden. 22 October 1618 echter werden ze te Heusden reeds publiek ver pacht. n

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 2