Ons Landbouwhoekje. Gemeenteraadsverslag „HET NIEUWSB 1 HaOiom advetóeeiït GEDROOGDE PULP. Omdat mij een vraag) werd ge daan omtrent dit afvalproduct van de suikerfabrieken, schrijf ik dit stukske. De gemiddelde samenstelling is 88,2 pet. drogle stof, 3,3 pet. ver teerbaar werkelijk eiwitde zet meel waar de per ioo* kgl 58 kg en de voedereenheden per 100 kg 79-4. Momentel wordt ze aange boden voor 15 c. per kg|ze kost dus per kg zetmeel waar de plm. 26 c. en per voedereenheid bijna 20 c. Vergelijkt men deze berekening met wat ik de vorige week schreef ovef natte pulp, dan kan ieder om- wikke ld landbouwer wel nagiaan of hij drogle pulp te duur vindt om te voederen of niet. 'Met ander voedsel, dat gloed gje- kauwd moet worden, b.v. strohak- sel, vermengd, kan men gedroog de pulp zo voederen, maar in het algemeen verdient het aanbeveling, het product eerst te weken, om dat het met water sterk opzwelt. Ze neemt per hgj 5 1'. water op en kan zonder voorafglaande be- vochtiigling licht spijsverteringis- stoornissen veroorzaken. Het beste is dan ook g(edroogde pulp met meelsoorten en water te menglen tot een glebpnden pap. Aan melk- en miestvee 'kan mien gjerust 3 a 4 kig per dag gteven. Bij melkvee vierhoogit pulp die me Ikopbr eng'st, maar zie verlaag|t het vetgehalte volgens sommigen eniglsziins. Men moet gedroogde pulp niet verwarren met gedroogde suiker- pulp. Deze is minder volledig uit- gieloogd en bevat daardoor meer suiker; meestal 10, 20 of 30 pet. Ik besluit dit artikeltje met de slag'zin„Voeren met oordeel is voeren met voordeel" W. B, te A. Het Plaatselijk blad komt binneri, de regelmatige, wel- kome brenger van alle nieuws uit de eigen omgeving. Juist op het platteland en in de provinciesteden is er een grote gehechtheid aan de eigen streek. HET PLAATSELIJK BLAD IS EEN DEEL VAN HET VOLKSLEVEN! voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Vergadering van de raad der ge meente WIJK en AALBURG op Dinsdag 28 October 1918 des v.m. 10.30 uur. Voorzitter: Ed.Achtb. TIeer C. B. J. Landweer.. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent met het for muliergebed en heet de leden wel kom in liet bijzonder de heer R. v. Suilichem, die 11a een verblijff van een half jaar in Zuid-Afrika, thans weer gezond en wel voor de eerste maal aanwezig is. Hij deelt vervol gens mede, "dat de Gem.-Secretaris de heer W. B011 man, wegens ziekte verhinderd is deze vergadering bii te wonen, de notulen der vorige vergadering, die nog niet gereed zijn, moeten dus worden aange houden. Als waarnemende Secreta ris treedt op de lieer W. A. Schou ten. Ingekomen stukken De goedkeuring door Ged. St. van de gem.-begroting, die voor de afdeling Aalburg en van liet G.E.B. voor het jaar 1948. Idem, van liet raadsbesluit tot verkoop van een stukje gemeente grond aan J. van Kuijk. Verzoek van het Bestuur der Chr. Lagere Landbouwschool te And el 0111 evenals vorige jaren een subsidie van f5,te mogen ont vangen voor de leerlingen uit de gemeente, die deze school bezoe ken. Op voorstel van B. en W. wordt hiertoe besloten en de sub- sudie vastgesteld op 12 (het aan tal leerlingen) keer 5 is f60, Verzoek van de Bond van Open bare leeszalen, om een subsidie van 0,4 cent per inwoner, ten bate van' de leeszaal te 's-Bosch voor de aanschaffing van lectuur ten be hoeve van de ontwikkeling der be woners van het platteland.* B. en W„ die van oordeel zijn, dat er uit de gemeente geen ge bruik wordt gemaakt van de in richting en gelet op de financiële toestand der gemeeniee, stellen voor het verzoek voor kennisge ving aan te nemen, waarmede de raad zich verenigd. Een adres van het Dag. Bestuur van de Polder van Aalburg, waar in een bijdrage van f1500 wordt verzocht in het onderhoud der we gen, uit de Ebskas. Het water schap heeft in 1947 en '48 voor de verbetering van de wegen ter leng te van 4 km, door liet doen aan leggen van een klinkerbesLrating een bedrag uitgegeven van ruim f 1 OO.OiOO, waarvoor aan rente en aflossing per jaar nodig is f5000. Aangezien deze verbetering voor de bewoners van Aalburg van groot belang is, achten adressan ten een bijdrage uit het Ebbefonds alleszins gewettigd. De Voorzitter stelt voor liet adres te renvoyeren naar B. en W. om het nader te bezien. De heer Michaël vraagt of liet verzoek niet reeds in deze vergade ring kan worden afgehandeld, bii meent, dat het al enige tijd te rug is ingekomen. De Voorzitter antwoordt dat dit niet het geval is, het is eerst he denmorgen ontvangen. Het valt de heer v. Suilichem mee, dat slechts een bedrag van f1500 gevraagd wordt. Het adres wordt hierop naar B. en W. gerenvoyeerd. Van lied. St. is bericht ontvan gen, dat de raad gelegenheid heeft zijn bezwaren, legen verlenging van deelname aan de gemeen schappelijke regeling van Bouw en Woningtoezicht in het Land v. Heusden en Altena, schriftelijk kenbaar te maken. De Voorzitter zegt dat het gemeentebestuur van Dussen, het besluit van de raad van de gemeente Wijk en Aalburg om niet langer deel te nemen aan de Centraal Technische Dienst, ter kennis heeft gebracht van Ged. St., vandaar thans dit schrijven. Spr. vraagt B. en W. te machtigen, de bezwaren van de raad aan Ged. St. kenbaar te- maken, met welk voorstel de raad accoord gaat. Weth. v. Wijk zou de raadsleden de gelegenheid willen geven 0111, als B. en W. met liet opstellen gereed zijn, hun mening daarover kenbaar te maken. Weth. Roza acht het heter, dat de raadsleden als zij nog nadere bezwaren hebben, deze dan reeds thans kenbaar maken. De heer v. Helden acht het grootste bezwaar, dat de raad zo weinig heeft te vertellen in de za ken die de Dienst raken. Alles wordt heslist door de Commissie, bestaande uit de Burgemeesters der aangesloten gemeenten. De raad heeft geen stem in de dienst. Hij zou willen zien dat de raad de gelegenheid kreeg, om iemand aan te wijzen, die daarin medezeggen schap verkreeg. Weth. v. Wijk merkt op dat de raad verdere aansluiting heeft af gewezen aan de hand van art. 8; dat handelt over de aanstelling van ambtenaren, dat plaats vindt hui ten de Burgemeesters en de raden om. De Voorzitter wijst er op, dat men hij de aanstelling van ambte naren gebonden is aan het bedrag dat daarvoor is uitgetrokken. Weth. v. Wijk vraagt of de Bur gemeesters over de jongste aanstel ling van ambtenaren gehoord zijn. 13e Voorzitter antwoordt beves tigend. Hij wijst er verder op dat de werkzaamheden van de dienst tengevolge van de abnormale tijds omstandigheden belangrijk zijn ge wijzigd sedert 1939 en Ï940. Toen was ieder vrij 0111 te houwen, ten gevolge van het huidige distributie systeem zijn er meer ambtenaren nodig. De heer Michaël is van mening, dat, als er niet al die beperkende maatregelen waren er door parti culieren veel meer gebouwd zou worden. Door het doorvoeren van bepaalde ideën wordt veel materi aal gebruikt dat veel nuttiger be steed kon worden. De heer v. Helden acht de kos ten voor de bouwkundige overdre ven. 13e Voorzitter zegt dat als men wil bouwen, men een deskundige nodig heeft, die daarvoor betaald moet worden, tegen vastgestelde) tarieven. De heer v. Suilichem meent, dat de raad aan dit alles weinig kan doen, het gaat zijns inziens over de vraag, wat is voor de gemeenle voordeliger: aansluiten bij de Dienst, of een eigen Dienst inrich ten. De heer v. Helden verklaart niet competent te zijn, om te oordelen, doch zijn grootste bezwaar Is ge richt tegen het feit, dat in deze tijd, 1111 men op elk gebied zuinig moet zijn, de kosten onnodig wor den verhoogd, hij vreest dat de gemeenten op deze wijze niet in slaat zullen blijken te zijn, deze kosten te blijven dragen en boven haar financiële draagkracht gaan. Wethouder Roza meent dat als men een eigen dienst ging inrich ten de gemeente veel duurder uit zou zijn, omdat men eenmaal ge bonden is aan de wettelijke bepa lingen. 13e Voorzitter zegt dat B. en W. in hun schriftelijke uiteenzetting, met de gemaakte opmerkingen re kening zullen houden. De gem.-rekening, die der afd. Aalburg en het Eleclriciteilsbe- drijf dienstjaar 1946, worden de raad aangeboden. De Voorzitter wijst de heren v. Alphen, v. Helden en Michaël als leden der commissie van onder aan. De vergoeding voor het bijzon der lager onderwijs voor 1947 wordt vastgesteld op f 2769,68, voor liet openbaar lager onderwijs op f 1909,31. De kasgeldlening ad f 90.000 aan gegaan met de Rijkspostspaarbank le Amsterdam, wordt met een jaar verlengd. Rondvraag. De heer Bouman zegt dat de woningen aan de Aalburgsestraat nog steeds niet zijn aangesloten aan de waterleiding, bovendien is, de pomp stuk en zijn zij aangewe zen op de waterwagen. I3e Voorzitter zal zich hierover nog eens tot de waterleiding^ Mij. wenden. De lieer Bonman zegt dat deze zomer reeds beloofd is dat de klok te Aalburg in orde zou worden gemaakt, dit is nog steeds niet ge beurd. I3e Voorzitter antwoordt, dat vermoedelijk volgende week ie mand uit Aarle-Rixtel in Veen komt, voor het torenuurwerk, hij zal met deze dan ook even het uurwerk Le Aalburg gaan bekijken. De heer v. Alphen, vraagt of er al iets nader bekend is over de woning van W. v. Wijk. De Voorzitter zal hiernaar infor meren. De heer Bouman vestigt er de aandacht op, dat de borden „Kom" in de gemeente nog op meerdere plaatsen ontbreken, moeten deze niet vervangen worden? De Voorzitter zal hiervoor stap pen doen. De lieer Michaël informeert wanneer de nieuwe huisnumme ring komt, waarop de Voorzitter antwoordt met Januari a.s. De vergadering wordt hierop ge sloten. SPRANG CAPELLE. O'ver de maand September. GeborenFranklin, z. van P. A. de Groot en J. de GraafMa ria P., d. van J. Snijders en M. A. Rijsdij'kJacobus, z. van C. van DongenJohanna E., d. van W. van E runen en W. Varossieau Gerard, z. van G. Sprangers en J. TissinghStephanus C., z. van J. W. C. Geenen en J. F. Tim-< mermans; Sander, z. van G. San ders en C. B. van den Hoven Jan, z. van E. Nieuwenhuizen en J. SchildersCornelia, d. van A. S. C. van der Hammen e;n M. Groenevel d. Getrouwd M. van Dongen, 25 j. en J. A. van Oversteeg, 25 j. M. Wervers, 27 j. en J. S. le Sa ge, 24 j.F. Kowaiczijk, 38 j. en J. W. A. den Engelse, 35 i- N. Quirijns, 34 j. en G. C. Mande- makers, 30 j. OverledenG. de Jong, 59 j., wedn. van K. van der MaasC. B. Timmermans, 58 j., echtg. vail J. M. Maat; J. Bakkeren, 75 j.,echtg. van P. Ha verhalsP. A. van der Hoeven, 75 j., echtg. van L. van Vegten; C. van Peer, 71 j., echtg. van G. Kruijf. Publicatie fjl) de Nederlandsche Nieuwsblad Pers

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 4