Plaatselijk Nieuws Binnenland TWEEDE BLAD Kwaliteit wint altijd! Verslag algemene vergadering der Noord- Brabanlse Mijvan Landbouw. 13 jTovembtr Klaproosdag. NIEUWSBLAD voor het Land van Hoosden on Altena, de Langstraat en do Bommolorwaard behorende bij het No. 6617 DONDERDAG 11. NOVEMBER 1948 HEUSDEN. Ee uitslag van de onder linge competitie bij de damclub V.E. waren Maandag! j.l. als volgt: A. Fitter-J. Struijk o2. Ger. Jonker-C. Bax 2o. de Rooy-A. de Graag! o2. A. Nieuwkoop-C. de Joode 2o. iMaandagi a.s. komt op bezoek voor het spelen van een competi tiewedstrijd de hoofdklasser „de Bossche Damclub". Aanvang' half acht in het clublokaal Hotel „Cen tral". ANDEL. Door de N.V. P.N.E.M. zal alhier een nieuw transformator huis worden gjebouwd. ALMKERK. Voor zijn inzerïding sterap pels op de fruittentoonstelling! te Eist, ontving1 de heer H. Crezee een derde prijs. BIESROSCII. In verband met de ongtun- stigle vooruitzichten van de waar de vah het giriendhout werden de tarieven yoör de arbeiders iets verlaagd, doch voor rietsoijden en schoonmaken bleven zie gehand haafd op het peil van het vorig' jaar. BABILONIëNBROEK. Op Zaterdag 13 November a.s. zal alhier een Klaproos dag' worden gehouden. Enkele meis jes zullen u dan een klaproos aan bieden. Verwacht wordt dat ieder een een bijdrage zal geven voor het werk van het OprlogSgraven Comité. Onze geachte predikant, Es. v. Putten heeft een beroep ont vangen naar de Ned. Herv'. ge meente van Oud-Vosmeer. BUSSEN. Eoor de regen van de laat ste dagen is het voor de bewoners van de Wilhelminastraat bijna on- moglelijk geworden de hoofdweg te bereiken, daar de oprit in een modderpoel is herschapen. GIESSEN. Omdat de woninjgen aan de sluis te ver vdri de kom der g|e- meente afligigjen, zal er nog geen waterleiding aangebracht worden. Er zal nu een watertank geplaatst worden met een inhoud-van 1700 liter welke eens per week zal wor den gevuld. NEDER ÏÏEMERT. Bij het op 2 en 3 Novem ber j.l. gehouden examen te Utrecht, slaagde aan de Veeartse nijschool voor hoefsmid met Rijks diploma, onze plaatsgenoot, de heer J. P. Vos. Zaterdag! 13 Nov. a.s. zal alhier een Klaproosdag! worden ge houden. Helpt allen mede om de ze dag te doen slagen. RIJSWIJK. Ee heer J. van Gam meren alhier is geslaagd voor het exa men tuinbouwvakonderwijzer. VEEN. Voor het examen tuinbouw vakonderwijzer slaagde de heerj. Noordermeer alhier. WIJK EN AALBURG. Ook in deze gemeente zal op Zaterdag 13 Nov. a.s. gecollec teerd worden voor het Nederlands OorlogSgraven Comité (N.O.G.C.). Zie voor de bestemming can deze collecte het stukje over Klap roosdag in dit blad. WERKENDAM. Alhier werd ten gemeente huize aanbesteed het afbreken van het herenhuis aan de Hoogstraat alhier voorheen bewoond en ei gendom van de dames v. d. Wiel. Het werd gegund aan de fa. v. Straten te Almkerk voor f627. De straten, buurtschappen en gehuchten in deze gemeente en de Wérken en Sleeuwijk, zijn thans alle voorzien van een naam bord. Toen Zaterdagimorgen de heer Ant. v. Erunen met zijnhit- tewaglen omkeerde, werd hij 'door een passerende autobus gegrepen en raakte bekneld tussen ae bus en zijn wagen. Hij bekwam schaaf wonden en een bloeduitstorting. Ee melk ging verloren. Mevr. Sigmont-v. Rossum ontving voor haar inzending1 Jona thans op de fruittentoonstelling! te Eist een tweede prijs, voor Zwijn- drechtse Wijnperen een ie prijs, alsook voor de Comtesse de Paris. ZUILICHEM Naar wij vernemen heeft soldaat de Pater uit Brakel zijn koppelriem weer terugigievonden. Einsdag 9 Nov. j.l. vierde het echtpaar M. Versteeg-v. d'. Laar hun 55-jarige echtvereniging. Op Woensdag 3 Nov. j.l. hield dé N.-Brab. Mij. van Landbouw in hotel de Korenbeurs te Eind hoven, haar algemene vergadering, die zeer druk bezocht was. Zoals gewoonlijk, hield de voor zitter ,de heer W. G. de Waard zijn openingsrede, waarin hij voor al liet uitkomen van hoe girote historische betekenis het jaar 1948 voor ons volk is. iMjet dank aan God gewaagde hij van het 50- jarig regeringsjubileum van H.M, de Koningin en de inhuldiging van onze jongie vorstin, H.M. Konin gin Juliana. Ee economische toestand werd eveneens onder de loupe genomen en al; zag hij voor de landbouw vele bezwaren, toch meende hij dat de Renelux-overeenkomst eten stap in de goede richting is, doch pas per 1950 rekent men op een vije uitwisseling van goederen en dus verdwijning der deviezen. ■Vermindering van subsidie op het levensmiddelenpakket geeft be zuiniging van ettelijke millioenen, maar daarbij is een van de grdot- ste igrieven voor de landbouw, dat de prijs van natuurboter sterk wordt verhoogd, terwijl die voor margarine ongewijzigd blijft. Hier tegen, aldus spreker, moet stelling genomen worden (instemming). Ook de aardappelenmisère had de aandacht van het Dag- Bestuur, terwijl de St. v. d. Landb. al eer der bij de Regering op verbete ring! van prijs had (aangedrongen. Mogelijk zullen er nog maatrege len getroffen worden, maar deze gullen voor vélen reeds telaat ko men. 1 Voor het grote landbouwbedrijf was zeker van belang, het besluit van de Regering om vóór Juli 1949 door Bureau Oog'sVoorzie ning geen bemiddeling meer te verlenen bij het plaatsen van ar beiders op de bedrijven. Op de begroting 1949 is voor oogistvoorziening een post van 2 miilioen uitgetrokken, hetwelk vobr 1948 nog 10 miilioen bedroeg. Ee bieten- en aardappelen teelt zal hierdoor sterk in het gedrang! ko men, vandaar dat spr. in overwe ging gaf, om te komen tot een betere werkverdeling:, bij wijze van proef de aardappeienteelt tot 10 pet. terugi te brengen. Over de pensioenverzekering van kleine zelfstandigen waren de me ningen verdeeld. Op deze vergade ring zal dit punt nog nader be sproken worden. Paal en perk zal moeten wor den gesteld aan de aankoop van cultuurgronden voor uitbreiding woningbouw, vliegvelden enz. daar hierdoor vele landbouwers in hun bestaan worden bedreigd. Aan het slot deed hij een beroep op de jeugdorganisaties in de landbouw om de gelederen te vul len, daar die de toekomstige boe ren rijn. Na deze rede die met grote aandacht was gevolgd, heette hij allen hartelijk welkom in de licht stad, inzonderheid de spreker voor deze vergiadering, Mr. Kuylman, secretaris van het Kon. Ned. Land bouw Comité en Mr. Slingermans, secr. der Z.L.M. en vele anderen. Ee notulen en het jaarverslag! kop de goedkeuring! van de ver ga de ring wegdragen. Besproken werd daarna het be drijfspensioenfonds voor de zelf standigen. Ee heer M. P. van de Nieuwen- huizen, lid van het Eagl Bestuur en voorzitter vah de Commissie Werkgeversbelangen, gaf hierover een uiteenzetting;. Hij wees er op, dat reeds per 1 Mei 1947 een aan vang1 werd gemaakt met de instel ling van een Bedrijfspensioenfonds voor de landbouw, in welk fonds voorlopig alleen de landarbeiders zijn opgenomen. Bij de totstandkoming van dit fonds werd door de Regiering het standpunt ingenomen, dat ook de zelfstandigen in dit fonds zouden dienen te worden opgenomen. In een hoofdbestuursvefgiaderingi sprak men zich unaniem uit voor verplichte deelname der kleine zelf standigen, doch men slaagde er niet in, hiervoor een omgrenzing te vinden. Eoor de Commissie van Werk- igeversbelangen werd genoemd een loon- en inkomstengrens van 6000 Igld'. per jaar. De afd. Fijnaart wilde echter slechts gaan tot 3750 gild', per jaar. Ee te betalen premie bedraagt thans f2.per week, gebaseerd op een uitkering' van 12 gild. per week op 65-jarige leeftijd. Boven dien is een weduwe- en invalide- verzekering hierin opgenomen. Opgemerkt wordt dat de geor ganiseerde landbouw in het bezit is van de regeringstoezegging, dat voor de groep zelfstandigen vanaf 1 Mei 1947 premie is gereserveerd in het Landbouw Egalisatiefonds. Eat betekent voor iedere land bouwer, dat de diensttijden van 1 Mei 1947 tot i Mei 1949 meetel len voor de "opbouw van het eigen pensioen, alsof er door hem zelf premie was betaald. Bovendien be tekent dit, dat aan de agrarische ondernemers een bedrag; van on geveer 40 miilioen ten goede komt, een bedrag: dat anders vanaf 1 Mei 1947 in verlaagde prijzen zou rijn uitgekomen. Besloten werd hierover een uitspraak van de af delingen te vragen. E e lage aardap pelenpr ij z en, waarover de voorzitter in rijn ope ningswoord reeds had gesproken, kwamen nogmaals ter sprake. Ee ontstemming onder de leden was groot, men meende dat de Rege- rinig! wel degelijk verplicht was, thans in te grijpen. Besloten werd' uit deze verga ae ring in een tele gram .aan de Minister, hierop te wij zien. Een der leden stelde voor, in navolging! van de boll enk weke rs en van de Groenten- en Fruitcen- trale met de vroege aardappelen, een heffing; in te voeren, om daar uit de stroppen op te vangen. Lit voorstel zal nader worden bekeken. Verschillende vraagpunten door de afdelingen ingezonden, werden daarna besproken. Na een korte pauze kreeg! Mr. Kuylman gelegenheid zijn lezinlg! te houden over het onderwerp „Eie publiek rech tel ijke be drijf so r ga nisa- tie in de landbouw". Breedvoerig! stond deze spreker stil bij de t|ot standkoming van de Slichting v. d. Landb. en de financiële gevol gen daarvan. Eoor heffingen die ook door de nïet-gearg!anis eerden moeten worden opgebracht, wor den de kosten gedekt. Ee taak van dit lichaam zal zich bewegen op economisch en sociaal gebied, waarbij werknemer en werkgever meer tot- elkaar worden gebracht. Aan het einde van zijn rede oogstte spreker een daverend ap plaus, terwijl nog vele vragen op! zeer deskundige wijze door hem werden beantwoord. Ee voorzitter dankte aan het slot de heer Kuylman en verder allen die aan het welslagen van deze vergadering hadden medege werkt. t Duizenden graven op Nederland se bodem zijn de prijs, welke de Geallieerden in de afgelopen We reldoorlog betaald hebben voorde bevrijding van ons "Vaderland. Leed, blijvend gemis in duizen den gezinnen in ons zo zeer be vriende landen. Tienduizenden vaderlanders ach ten zich het een ereplichit de gra ven van onze geallieerde vrienden met blijvende zorgen te omringen. Daarnaast beijvert het Neder lands OorlogSgraven Comité zich om door het verlenen van alle mogelijke steun en medewerking aan de nabestaanden van hen, die in ons Vaderland hun laatste rust plaats vonden, het mogelijk te ma ken dat zij de graven van hun dierbaren komen bezoeken. Reeds duizenden- nabestaanden bezochten door bemiddeling van het Nederlands Oorlogsgraven 'Co mité (N.O.G.C.) de graven van hun gevallenen in Nederland en even zovele brieven, vol van dank baarheid getuigen hoe de actie van het N.O.G.C. de harten van tal lozen ver in het buitenland ten opzichte van Nederland heeft be ïnvloed. Laten wij onze dure plicht je gens hen, die voor onze vrijheid vielen, nimmer vergieten. Helpt deze Klaproosdag! op 13 November a.s. te doen slagenl Koopt dan tenminste een klaproos en toont hierdoor het enorme of fer, hetwelk onze Geallieerde vrien den brachten, niet te rijn vergeten. EE NIEUWE PRIJZEN VOOR MELK, BOTER, VARKENS VLEES EN JAM. i Met ingang van Maandag 8 No vember j.l. rijn nieuwe prijzen van kracht tengevolge van de wijziging in de subsidieverlening op bepaal de levensmiddelen. Ee melkprijs voor de consument en de prijs voor uit melk vervaar digde producten als pap, yoghurt en dergelijke gaat dan met 1 cent per liter omlaag, hetgeen zowel voor melk in flessen als voor los verkochte melk geldt. Ee boter- prijs wordt 23 cent per 250 gram hoger, zodat de nieuwe boterprijs voor boter van de prijsklasse I dan f 1.12 per pakje van 2 50 gram is. Eveneens met ingang van 8 No- H

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 5