voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard LUXE DOZEN POSTPAPIER HET Sint-Nicolaas Cadeau Ex Burgemeester Thomaes opnieuw voor het Bijzonder Gerechtshof. Boekhandel Firma L. J. VEERMAN, Heusden UITGAVE: FIRMA L. J. VEERMAN, HEUSDEN No. 6618 MAANDAG 15 NOVEMBER 1948 VAN ALTÉK* Dit blad verschijnt MAANDAG en DONDERDAG Abonnementsprijs: J 1.95 per 3 maanden per week 15 cent; losse nummers 10 cent Int. Telefoon No. 19 Postrekening No. 61525 Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht: voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uur; voor het Donderdagnummer tot Woensdag middag uiterlijk 2 uur Zoals wij reeds in ons vorig nummter berichtten is de zaak van de ex-'burgie meester Thomaes, die van Februari 1942 tot 3 Septem ber 1944 burgiemeester van Heus den was, Dinsdag opnieuw voor bqt Bijzonder Gerechtshof te 's Her- toglenbosch behandeld. Zowel van de zijde van het publiek, als van de zijde van de pers bestond' er veel belangstelling' voor deze zaak, zowel publieke- als perstribune wa ren flink bezet. Het Hof werd glepresideerd door Mr. Er. Eras. Als Advocaat-fiscaal trad op Baron van Voorst tor Voorst, als verdediger mr. Ellis. Als igjetuigen waren gedagvaard de adjudant-rijksrechercheur H.die Wilde, Opperwachtmeester v. d. Mleij, destijds te Aalburg!, Dir. E. Schimmel uit Heusden en de Kapit. der Marechaussee Leesberg', N.S. R.-er gledetineerd in Scheveiiingien. Opperwachtmeester Halmans uit Sehijndel was niet verschenen,' aan- ,'giezien hij, volgens de mededeling van de President, was opgienomen in het ziekenhuis. Thomaes werd er van beschul digd, dat hij een paar anonieme 'brieven, waarin iuglezetenen van Heusden werden beschuldigd van het verbergen vaïi joden en hulp- verleningi aan vijanden van Duits land, had doorgezonden aan de S.D'. te 's Bosch en een persoonlijk schrijven bijgevoegd, waarin hii verzocht medewerking te willen verlenen om Hal mans, die toender- tijd gemeente-veldwachter tie Heus den was, weg' te krijgen, in dat schrijven werd Halmans ervan be schuldigd in zijn woning joden te hebben verborgen, deze zou in zijn woningi ook een radiotoestel heb ben, waarmede hij gleregleld naar de Engelse zender luisterde. Bij de huiszoeking! die hierop volgde, werden bij veldwachter Hal mans twee Israëlieten, een man en een vrouw, giearresteerd die naar Duits land zijn gievoerd en niet terugge keerd. Ook Halmans werd gear resteerd en is tot de 'bevrijding van zijn vrijheid beroofd gieweest, eerst in ons land, daarna in Duifs- land. In een ander schrijven beschul digde hij dokter Schimmel ervan, bekend te zijn met de verblijf plaats van de echtgenote van HaJ- mans, die was ondergledoken. Hij schilderde dokter Schimmel als sterk anti-Duits. Met diens arres tatie zou volgens zijn bewering, veel aan het licht komen. Deze geneesheer zou ook de hand heb ben g'ehad in het doen onderdui ken van joden bij Marie van Wijk in Gender en. Verder werd Thomaes er van beschuldigd medegewerkt te heb ben aan het doen arresteren van onderduikers, joden en die verloof de van wachtmeester Evertse, dit laatste in samenwerking! met de Opperwachtmeester v. Tilburgl te Heusden. Als eerste gletuigle werd gehoord de adjudant H. de Wilde die met kapitein Doesbergi naar Heusden was gekomen om bij Hglmans huiszoeking te doen waarbij een jodenechtpaar werd gievonden en giearresteerd. Na deze arrestatie is ook Thomaes in de woning van Halmans gekomen. Getuige was ook belast met een onderzoeknaar de anonieme briefschrijver. Tho maes had hem aangeraden veld wachter de Moor het schrijven te laten zien, deze kon waarschijnlijk wel inlichtingen verschaffen. Getuige Doesberg; had bij de eerste behandeling! der zaak ge zegd, dat burgemeester Thomaes, behalve de Moor, ook Herwaarden en een zoon van "het hooifd der school Carpay had aahgjewezen, als moglelijke schrijvers van de ano nieme brieven. Deze gfetuig!e her riep zijn eerste verklaring! betref fende de Moor. Thomaes had deze niet aangiewezen als schrijver, doch alleen giezegjd, dat deze waarschijn lijk wel inlichtingen hierover kon verstrekken. Later kwam uit, dat een zekere v. Erp, familielid van Halmans en conducteur in Am sterdam, de anonieme briefschrij ver was. 1 Deze getuige verklaarde, dat hij de zoon van veldwachter de Moor, voor vergiëlijkingi van het scnrift, enigle regels had laten schrijven, waarbij het hem was opgevallen dat deze dezelfde inkt gebruikte als waarmede de bewuste brief was gieschreven. Plet schrijven over mej. v. Wijk te Genderen had tot gievolg, dat daar 2 jodinnen, de dames Dins dag!, werden gearresteerd, die later naar Duitsland zijn vervoerd en niet teruggekeerd. Die heer Groen teman, eveneens daar ondergedo ken, werd niet gevonden. Getuige v. d. Meij verklaarde, dat hij in opdracht en samenwer king' met Thomaes Me huiszoeking had verricht. In een ander schrijven werd me vrouw v. d. Heijden te Heusden er van beschuldigd, eveneens jo den te hebben verborgen. De huis zoeking! die werd gedaan, leverde evenwel geen resultaat op. 'Op een vraag' van de President aan getuige Doesberg of hij de brieven herkende, antwoordde deze bevestigend, doch merkte op dat die aantekeningen er niet meer op voorkomen, die er destijds op wa ren aangebracht. Getuigle Br. Schimmel deelde mede dat hij op aandrang van Thomaes tot 3 maal toe was ge arresteerd en dat hij tenslotte naar Euitsland werd overgebracht. Hij beschouwde verdachte als iemand met geestelijke afwijkingen. De verdediger vraagt aan deze. getuige hoe de bevolking van Heusden over burgemeester Tho maes dacht: Er. Schimmel merkt op, dat men bij de beantwoording! dezer vraag de tijd in aanmerkingi moet ne men, Eerst was Thomaes fel, doch later trok hij bij. De President vraagt of getuige meent, dat dus vrees voor de af loop van de oorlog verdachte tot zijn veraiiderde houding had ge dreven waarop Br. Schimmel be vestigend antwoordde. De verdediger vroeg Dr. S. hier op of burgemeester Thomaes wist dat er meerdere onderduikers in Heusden en omgleving rondliepen. Getuige S. antwoordde dat Tho maes dit wel wist, doch gleen jacht op deze onderduikers heeft ge maakt. Vervolgens merkte de verdedi ger op, dat Thomaes mej. Bet je de Wolf en barbier Franco, beide Israëlieten, het niet lastig! heeft gle maakt. De President vroeg aan de ver dachte of hij niet begireep', dat hlij met het doorzenden van ano nieme brieven, die. hij zonder meer terzijde had moeten, leggien, en met de door hem bijgevoegde brieven, het leven van deze mensen in g!e/- vaar bracht. Een prachtsortering prima in grote en kleine verpakkingen vindt U steeds als in de speciale étalage van de Met de Maandmarkt even kijken bij Veerman Thomaes verklaarde, dat hij daaraan niet had gedacht, hij meen de dat deze mensen onder Hol landers zouden blijven en dat hief met hen wel zou loslopen en het, zou gjaan, zoals hij zelf de mensen behandelde. Hij dacht er helemaal niet aan, dat het leven van hen gevaar zou lopen. Wist u dan niet, aldus de Pre sident, dat Nederland met Duits land in oorlog was. Thomaes. Ik dacht dat er een wapenstilstand was glesLoten en dat de verhouding! daarmede tussen Nederland en Duitsland in orde was. President. U dacht dus, dat de Duitsers hier waren om ons te beschermen. Hoe dacht u dan over de regiering in Bonden en H.M. de Koningiin? Thomaes. Daar heb ik niet over nagledacht. Over de finesses van die problemen heb ik nooit na gedacht. President. Dat is wel jammer, hé. Maar u wist toch wel dat de Duitsers maatregielen namen te gen hen die werden giearresteerd. Ik begirijp niet, dat u de joden in Heusden met rust liet. Thomaes. Dat waren toch mijn ingezetenen. President. Begreep u dan niet, dat u met het gleven van inlichtin gen de Duiders hielp? Thomaes. Daar heb ik niet over nagedacht. Hierop volgde de levensgeschie denis van Thomaes. *Als zoon van een notaris uit Hontenisse, heeft deze een gioede opvoeding geno ten o.a. bezocht hij Semenarie Ru- wenbergi. In 1913 huwde hij, scheidde, doch hertrouwde in 1934. Hij heeft gleruime tijd in Frankrijk gëw'oond, vertrok in 1930 naar Duitsland, waar hij tot 1939 v er bleef. Hij was gleen lid vap de N.S.E'.A.P. Kwam in 1939 naar Nederland en woonde in Nijme- gien, waar hij door Maatschappelijk Hulpbetoon werd onderhouden. In 1940 werd hij lid van de N.S.B. en begin 1942 burgemeester van Heusden. Floewel voor zijn instal latie, die, aldus de President, blijk baar noglal met veel tam-tam had plaatsgevonden, slechts f 100 was toegestaan door Geel. St., nam hij een bedrag van f 500 daarvoor uit de glemeentekas. Tijdens zijn burgemeesterschap plaatste hij re gelmatig bekendmakingen in het Nieuwsblad van Heusden waarin hij gleweldig; kon doordraven en o.m. te keer g'ingi teiglen de Bis schoppen, omdat zij weiglerden de collecte voor de slachtoffers van Rotterdam aan te bevelen. De verdachte noemde dit ge schrijf gezwam in de ruimte. De President wees op een schrij ven aan de Sicherheitsdienst in den Bosch, waarin hij aandrong om Joh. v. Balleglooyen uit Wijk te doen arresteren, op wien hij reeds lanigi had geloerd. Het ge hele gezin van v. Balleglooyen was Zeer anti-Duits en behoorde tot de „saboteurs, die zeb vet mestten aan het bloéd en tranen van onze kameraden". Hij had Evert van Balleglooyen, persoonlijk doen ar resteren in de bioscoop te Heus den. Door de vrederechter, een partijlgënoot, werd deze evenwel op vrije voeten giesiteld en kreeg Tho maes van deze kameraad een uit brander. Wist u niet, vroeg de President, dat de S.D'. als zij naar personen informeerde dit niet deed, om er geschenken te gjaan brengen. Het was uw plicht gieweest, aldus de President, deze mensen te waar schuwen. Spr. wees op de razzia's die Thomaes hield op ]fet „Ei land" waar hij niets te maken had. Hoe hij met medewerking van opperwachtmeester v. Tilborg, de onderduiker Voets had g(earres tee rdy hoe hij met dezelfde „op per" de verloofde van de politie man Evertse in E tussen had giear resteerd. Eveneens de Gebrs. v. Hoften uit Heusden, omdat deze weigerden voor Thomaes een schrijfproef af te leggen, ter op sporing van jie anonieme brief schrijver. Op 31 Maart 1945 werd Thomaes in Lichtenvoorde giear resteerd. In zijn brief van 5 Fe bruari 1943 aan de Procureur-Ge neraal te 's Bosch schreef hij, dat Plalmans gebaat was bij de gehele bevolking', dat deze niet eens zijn moedertaal kende en dat met deze schoft niet de minste clementie ge bruikt moest worden. Ean, aldus de President, hebt u in uw instal latierede woorden glebezi gid, die u ook beter achterwegle haa kunnen laten, die rede eindigde met eén driewerf „Sieg Heil op Adolf Hit- der, de Fuhrer aller Germanen" en Hou zee op de leider Mussert. In een schrijven aan het Hoofd kwartier, schreef Thomaes over Plalmans, dat hij „deze vlegel wel direct kwijt wilde". Ook over de gle meende-secretaris schreef hij in dezelfde gieest. Thomaes noemde ook dit „'ge zwam in de ruimte". Met de ge meentesecretaris was hij later weer

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 1