voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bomznelerwaard Plaatselijk Nieuws SINT NICOLAAS en het MARSHALL-plan. Naar aanleiding van het bekende MARSHALL-plan hulp verlening aan Europa, mochten wij van St. Nicolaas de volgende brief ontvangen: Tot zover Sint Nicolaas en daarom allen naar Boekhandel FIRMA L. J. VEERMAN, Heusden. Dit blad verschijnt MAANDAG en DONDERDAG Abonnementsprijs: f 1.95*per 3 maanden per week 15 cent; losse nummers 10 cent UITGAVE: FIRMA L. J. VEERMAN, HEUSDEN Int. Telefoon No. 19 Postrekening No. 61525 Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden No. 6620 MAANDAG 22 NOVEMBER 1948 Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht: voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uur; voor het Donderdagnummer tot Woensdag middag uiterlijk 2 uur HEUSDEN. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer G. G. Bonman, thans (Hoofd der Chr. Streekschool te Eersel is in gelijke betrekking be noemd aan de Minister de Visser- school te Maassluis,. Donderdagavond trad voor het Departement Heusden der Mij. tot Nut van het Algemeen op Ds. van Dorp met het onderwerp: „Mijn verbflijf in Engeland". Ds. van Dorp is voor de Neder landers geen onbekende, geduren de de bezettingstijd werden wii meermalen gesterkt door zijn woorden die hij voor Radio Oran je tot ons sprak. Reeds in 1928 werd Ds. v. Dorp predikant bij de Ned. Herv. Gem. in Londen, was dus bij het uitbreken van de laatste oorlog ruim 10 jaar in En geland woonachtig, waardoor hii vanzelfsprekend reeds een aardige kijk op de Engelsen had verkre gen. Het zijn echter de oorlogsja ren geweest, die hem de goede ka raktertrekken van dit volk eerst recht duidelijk deden worden., ei genschappen waardoor het boven het Nederlandse volk uitsteekt. Spreker begon met een uiteen zetting over het verschil in karak tertrekken tussen beide volken. Greep daarvoor terug tot de 13e eeuw, beschreef de naijver, die tussen Engelsen en Nederlanders steeds heeft bestaan. Hoe de Ne derlander in Engeland het Engel se volk ziet als lui, traas en dom. Hij wees op het verschil in het onderwijs in dit en ons land. De Engelsman kent geen diploma's, doch hecht alleen waarde aan ka raktervorming en het kweken van gezond verstand. Eigenschap pen, die voor het volk in de oor logsjaren van onschatbare waar de zijn gebleken en die het door de moeilijke jaren heeft heenge- holpen. Hij yertelde hoe de Engelsen steeds trachten te zijn fatsoenlijke en christelijke mensen, en daar door in tijden van gevaar juist zo sterk en onverzettelijk zijn. Voor al voor en ook na de bezetting heerste er in Engeland ten opzich te van de Nederlanders groot wan trouwen. Het duurde lang eer dit wantrouwen werd overwonnen. Hij ^schetste de moeilijkheden van de Nederlanders en vooral de Nederlandse regering .tijdens de oorlog in Engeland, ten gevolge Van dit wantrouwen, dat# vooral zijn voedsel vond in de korte duuil van ons verzet tegenover de Duit se indringer. De Engelsen begre pen wel, dat wij tegen de gewel dige macht der Duitsers niet wa ren opgewassen, dat wij reeds na 4 dagen de strijd opgaven was voor hen evenwel een raadsel, dat wantrouwen wekte. Eerst in - de slag om Arnhem, week het wan trouwen zo goed afs geheel en kregen zij respect en achting voor onze houding. Hij betreurde het, dat na de oorlog weer een geest wordt gewekt waardoor het we derzijds vertrouwen en elkaar be grijpen, aan het wankeien wordt gebracht. Immers alle vol ken zijn kinderen van eenzelfden God en alleen onderling ver- igg&sngHfifësaiH Podero, 25-11-1948. Mijne Heren Als er ooit een tijd is geweestwaarin ik de Ouders met nadruk op het hart moet binden om toch in die zaken te kopen waar NUTTIGE en PRAKTISCHE CADEAUX te verkrijgen zijndan is het wel nu in 1948, De gehele wereld is moreel en finantieel ontwricht. Het MARSHALL-plan is op zichzelf natuurlijk toe te juichen en een lichtpuntdoch we zullen allen moeten mee helpen om een gezonde maatschappij te verkrijgen. In dat opzicht moeten vooral de ouders weer leren een GESCHENK te geven, dat in alle opzichten verant woord is. Het peil waarop de Jeugd op het oogenblik staat en dat de grondslag moet worden voor een betere wereld moeten we als ouders verhogen. Dit kunnen we alleen doen door het BESTE te geven aan onze kinderen. Niet het vele is goeddoch het GOEDE is VEEL. Verrast oudersUw kinderen b.v. met een GOED BOEK, een BOUW- en MECANODOOS. Kweekt bij Uw kinderen weer waardering en dankbaarheid ook voor kleine dingen als BOUWPLATEN en KNIPPLATEN waarmede ze nuttig bezig kunnen zijn. Een PASSERDOOS voor hun ambacht en een GOED BOEK dat ze herhaaldelijk lezen. Maar voor alles blijft de waarschuwing„Geeft Uw geld alleen uit aan n zodanig geschenkwaarop èn U zelf èn Uw kinderen met dankbaarheid en voldoening kunnen terugzien. Met vriendelijke groeten SINT NICOLAAS. trouwen kan deze volkeren in vre de doen leven. Spr. eindigde zijn interessante lezing, niet de aanwe zigen op te wekken deze geest van onderling vertrouwen te hel pen bevorderen. De Voorzitter, de heer Knoop sloot met een woord van dank tot de spreker en de aanwezigen. Het was weer een interessante nutsavond. Maandag 15 Nov. j.l. werd in de Chr. Bewaarschool de grote N ovem be r - ae tie-vergadering v an het C.N.V., uitgeschreven door de Chr. Besturenbond Heusden, ge houden. Na schriftlezing en het zingen van Ps. 89 vs. 7, sprak de voorzit ter een openingswoord, waarin hij de talrijke aanwezigen hartelijk welkom heette, in het bijzonder de sprekers, vriend Bensen en vriend Roolvink. Als eerste spreker kreeg vriend Bensen het woord, met als onder werp: „Gij zijt bedrijfsgenoot". In een klemmend betoogd schilderde spreker hoe wij werkelijk bedrijfs- genoot kunnen zijn naar eis van Gods Woord. Na deze rede kregen we een korte pauze, waarin we het ge sprokene konden overdenken. Voor de tweede spr. begon werd nog gezongen: „Een vaste burcht is onze God", waarna vriend Rool vink gelegenheid kreeg zijn onder werp: „Daarom is uw plaats in de Chr. vakbeweging" in te leiden. Deze zeer begaafde spreker wist de toehoorders van het begin tot het einde te boeien en verklaarde op zeer duidelijke wijze waarom onze plaats is in de christelijke vakbeweging. Aan het slot was er nog gelegen heid vragen te stellen, waarvan geen druk gebruik gemaakt werd. De voorzitter dankte aan het slot de sprekers voor het gespro kene en de leden voor hun op komst; en verzocht Ds. Anker een slotwoord te spreken. Deze vol deed hieraan gaarne en liet nog zingen Ps. 68:17, waarna hij voor ging in dankgebed. De thuisblijvers hebben veel ge mist. Dit kunnen zij echter nog herstellen door een volgende maal aanwezig te zijn. Besloten werd D.V. op 17 Dec. in Wijk een vergadering te beleg gen. Hierop hopen we nader te rug te komen. Openbare vergadering van de raad dezer giemeente op Vrij dag' 26 November a.s. Algierida 1Opening1- 2. Vaststellirïjg! notulen vergja- deringl 7 October 1948. 3. Mededelinjg' van ingekomen stukken. 4: Voorstel van B. en W. om de bepalingen van het Kon. Besl. betreffende tijdelijke bijsla'g1 aan een deel van het rijkspersoneel aneloogi toe te passen, op Jiet per soneel van de giemeente'. 5. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een verordening op de heffing' van rechten voor inlichtingen welke1 worden ver strekt uit het bevolkings- en ver- blijfregister der gemeente Heus den. 6. Voorstel van B. en W. tot het opnieuw a^anglaan van een. re kening) courant overeenkomst met de firma Lentjes en Drossaerts tot een bedrag! van f 100.000. 7. Voorstel van B. en W. tot het vaststellen van een verorde ning1 regelende het verstrekken van tegemoetkomingen in de kos ten weglens het bezoeken van scho len voor Lager of Middelbaar Nij verheidsonderwijs en land- of tuin- b ou wonderwijs. 8. Voorstel van B. en W. tot beschikbaars telling crediet voor herstellinglen en vernieuwingen aan het straatverlichtingsnet. 9. Voorstel van B. en W. tot wijzigiing1 van de gemeentebegro ting 1948. 10. Voorstel van B. en W. tot aanwijzing) van de burgemieester voor het uitoefenen van stemrecht in waterschappen. 11. Voorlopige vaststelling ge meenterekening en rekening! vlees- keu rinjglsbedrijf over 1947. 12. Goedkeuring rekening Gods huizen 1917. 13. Vaslesbelling gem.-begroting en begroting vleeskeuringsbedrijf en begrotingen Burg. Armbestuur over 1949. 14. Aanbieding rekening Burg,. Armbestuur Herpt over 1947. 15. Verzoek van P. J. Stoffels om restitutie grondbelasting betref fende liet onteigende perceel, met voorstel van B. en W. 16. Reclames schoolgeld en hon denbelasting. 17. Sluiting. AALBURG. Woensdag 24 Nov. hoopt de heer Wakker van Urk des avonds om 7 uur in de Herv. Kerk alhier in de Dienst des Woords voor te gaan. A.s. Donderdag 25 Novem ber hoopt voor de Geref. Gem. alhier voor te gaan, Ds. v. Dam van Werkendam, des avonds om 7.15 uur. ANDEL. Tot lid van de gemeente raad is benoemd verklaard de heer Chr. v. Rijswijk Jzn., zulks in de vacature, ontstaan door het over lijden van de heer P. v. Houwelin- gên. Door de kerkeraad der Ned. Herv. Gem. alhier is een beroep uitgebracht op Ds. J. wan Male- stein te Nieuwpoort. De oudste inwoner dezer gemeente, de heer N. v. Rijswijk

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 1