Sportnieuws TWEEDE BLAD „State jifkises Bisschop NIEUWSBLAD voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Onbetwist de beste tandpasta behorende bij het No. 6623 DONDERDAG 2 DECEMBER 1948 Deze goedhartige bisschop en kindervriend heeft in de loop der eeuwen een grote invloed verkre gen in het volksleven en het feest ter ere van deze heilige wordt in elk beschaafd land, als is het dan ook onder andere vorm, gevierd. Heel wat kerken en kloosters, enz. zijn aan hem gewijd en als beschermheilige wordt hij, door alle leeftijden ongeveer, vereerd. In heiligenlevens en legenden, in kunst en poëzie wordt aan St. Nicolaas een belangrijke plaats toegekend. Er bestaat dan ook een enorme verzameling kopergravures en prenten van Sint-Nicolaas, die al le dit gemeen hebben, dat de Goed Heilig .Man" steeds te paard zit. En dit geldt voor hem, als hij over de daken rijdt niet alleen, maar ook als liij door de straten trekt, want: „Sinterklaas, te paard gezeten, Laat aan alle kind'ren weten, Dat hij, als verleden jaar, Hartjes heeft en gardjes klaar." Patroon der schippers. Volgens de legende zou de hei lige van Myra eens een storm) voorspeld hebben en later de ko kende zee hebben doen bedaren op zijn gebed. Deze beide voor vallen waren aanleiding voor de zeevaarders in St. Nicolaas hun schutspatroon te zien. Later be schouwden alle schippers hem als zodanig. ..Brak een noodweer los op de oneindige wateren, dan riep het benauwde scheepsvolk zijn hulp en bijstand in. Thuisgekomen brachten de zee lieden hun nog natte plunje naar de kerk, die aan St. Nicolaas was gewijd en hingen daar hun kleren tegen de muur. Zo toonden zij hun dankbaarheid voor de behou den thuiskomst. Horatius bezingt deze gewoonte. We kunnen het dus begrijpen, dat de goede heilige vooral werd vereerd in die plaatsen, die aan het water liggen, b.v. in de streken langs de Maas. We vinden hem vaak afgebeeld met een schip of anker. Sint-Nicolaasmarkt. De Amsterdammer huldigde de Bisschop niet alleen door een kerk aanhem te wijden, maar ook door het houden der Sint-Nico laasmarkt, die in vroeger tijd zijn bezoekers met honderdtallen trok. Wat een woelige drukte heerste daar! Kramen en tenten, zelfs kruiwagens stonden er op de „Plaetse", alle vol snoeperijenen „Claescoecken". Daar werd de maag flink op de leest gezet en enorm gedronken. Behalve opge wonden vrolijkheid en drukte wa ren er echter ook wel „confu- siën". Speculaasvormcsi. De vormen, waarin het deeg van speculaas werd geperst, de z.g. „prenten" zijn van grote be tekenis voor de kennis van het vroegere volksleven, al zijn niet alle koek- en speculaasprenten even goed geslaagd. Zij illustreren als het ware het leven van onze voorvaderen en daarom is dan ook het verzamelen van deze ou de „vormen" van groot belang. Dat men in vroeger eeuw zich zoveel moeite getroostte om zul ke unieke speculaaspoppen of fi guren te maken, kan mede ver klaard worden uit het feit, dat de appreciatie van het gebak in vroeger eeuw anders was dan nu, daar thans de lekkernijen in alle mogelijke keuze "het publiek wor den voorgelegd, maar eertijds 'was men hierin zeer beperkt, zodat een speculaaspop meermalen ver scheidene dagen bewonderd werd, alvorens men er van durfde te eten. De „prentensnijders" werden daardoor gestimuleerd. Ze grepen voorbeelden uit het volle mensen leven, tot de dronkaard toe, werd in koek gemodelleerd. Sommige „prenten" doen ons al heel vreemd aan en even ko men er dan vragen in ons op, hoe onze voorouders b.v. prenten kon den snijden, voorstellend een hengst, die aan zijn natuurlijke behoefte voldoet. Ook voorstellingen, ontleend aan de Bijbel, gesneden in hout, dienstdoende als speculaasprent, wekken eigenaardige gedachten. Zo waren er speculaaskoeken, voorstellend Golgotha, Gethsema- né, Christus en de Samaritaanse vrouw, enz. enz. Ook aan huiselijk leven ontleen de speculaasprentsnijder zijn mo tieven. Hoe vaak is er de wieg, met of zonder baby, de kinder stoel, het hobbelpaard. Van de bouwwerken zijn het vooral de molens, die druk „ge sneden" werden. Rijk versierd vaatwerk deed mede dienst. Het engel-motief is tevens vaak toegepast. De voor stel ling van deze hemelgeesten is weieens erg primitief: engelen, wier hoofden zijn gedekt met een hoed, versierd met een veer. Vleu gels dragen ze echter alle. Elk terrein van het leven le verde voor de prentsnijkunst mo tieven en 't is dan ook geen won der, dat de folkloristen zich met groot enthousiasme aan het verza melen hebben gezet van deze uni- ke speculaasvormen, vaak mees terstukken van snij kunst. Velen zien in de herten- enz wij nenfiguren, b.v. reminiscenties aan de offerdieren der Germanen. Ook Sinterklaas. Sinterklaas werd natuurlijk eveneens in deeg gevormd. De Overheid echter maakte hiertegen bezwaar. Heiligenbeeld jes ter markt brengen, kon ge makkelijk aanstoot geven aan an dersdenkenden. Vandaar haar ver ordening, „gheen broodt, coeck, suyeker, pfte andere eetwaren te vercopen, hebbende 'tfagon van eengihe beelden ofte daer eenigh beeldt ofte beelden in ofte op ge- backen of ges telt sijn." t Het hielp evenwel weinig. De koeken, welke men in de 15de en 16de eeuw bakte, waren aan de „heilige man" gewijd en moes ten dus diens beeld dragen. Zelfs bestond er een gilde, het St. Oberagild, dat steeds weer heeft getracht, de nauwkeurigste „koekbeelden" te maken. Speculaas is de enige koeksoort die in een ontzaglijke vormvariatie uit de bakkersoven komt. Vrijers en Vrijsters. Het „enig weibliche" doet op elk terrein zijn invloed gelden, waarom zou het dat dan niet op het gebied van het Sinterklaasge bak doen? Zo ontstonden de „vrij ers" en „vrijsters", die de eeu wen door gehandhaafd zijn geble ven, al was de grootte verschil lend. „Sinterklaas was de kinderhei lige, maar uit deze betrekking vloeide nog een andere voort. CAPELLE, Voor- medewerking aan haar uitvoering op 14 en 15 Dec. a.s. heeft de muziekvereniging „Kunst na Arbeid" zich de mede werking yerzekerd van de toneel vereniging „De Komeet" uit Den Bosch, die zal opvoeren het blij spel „Over twaalf dagen tegen middernacht." Tot ouderling der Herv. ge meente zijn lier benoemd de heren A. Smit, G. de Rooij en Joh. Priiij ssers en tot diaken de heren A. Karsten en G. Paans. Allen hebben hun benoeming aangeno men. De Chr. Gem. Zangvereni ging „Hallelujah" en het Chr. Jeugdkoor „Hallelujah" gaven Za terdagavond haar eerste winter- uitvoering, welke uitstekend ge slaagd is èn waarvoor flinke be langstelling bestond. Na afwerking van het programma ging Ds. Wis- gerhof voor in dankgebed en bracht in zijn slotwoord directeur en beide koren dank voor hetgeen zij de aanwezigen met hun zang hadden laten genieten. HERPT. Het schuttersgilde hield de ze week bij gielegjenheid van het feest van St. Catharina, jaarver gadering en teerdag. Les morgens trok men vooraf gegaan met het vaandel, ter kerke waar een H. Mis werd opgedragen. Les avonds had de jaarvergade- ripg plaats, waaronder enkele nieu we leden onder het traditioneel do pen werden aangenomen en Be verdere avond gezellig werd door gebracht. Lie afdeling. Herpf van de Vee- en Export Centrale N.C.B., hield deze week een vergadering', waarin de sectie Herpt werd op gericht en waarbij als bestuur op treedt de heren Chr. van Herpt, G. van Ooijen en M. 'Buijs-Kok. WIJK EN AALBURG. Nadat eerst op y rij dag 26 November in intieme kring door het gemengld koor „Con Amore" Inundatie's, Kultuurkamer, Artsen- verzet het zijn woorden die ons herinneren aan verdrukking, over heersing en standvastigheid in de jaren, die wij niet kunnen en mogen vergeten. Alles wat er toen gebeurde, wordt vast gelegd in het Nationale Standaard werk „ONDERDRUKKING EN VERZET" waarvan zo juist de 8ste aflevering verscheen. Teken in op dit prachtige werk voor tijd genoot en nageslacht, bij de Firma L. J. VEERMAN, Boekhandel te Heusden. De prijs bedraagt f 2,40 per aflevering. met medewerking) van „Con Amo- re's toneelVierienig|in|g!" alhier een uitvoering was glegeven, volgde op, Zaterdag 27 ^November de open- Sure uitvoering In het vëreni'gangs- giebouw. 'Ce zaal was tot in alle uithoeken beziet en velen moesten worden teleurgesteld. Le voorzitter, de heer J. den Lekker, opende met een welkomst woord, waarop met het „Wilhel mus' 'het zangprogrammaa werd gteopend. Van de zeven nummers willen wij speciaal vermelden „Eprpsvesper" van Leo Smeets, „Brechtjebuur" van Jacob Hamel en „Zomeravondlied" van C. Lan- ner. Le beide eerste waren con coursnummers, waarmede dit jaar in Vaassen een eerste prijs werd gewonnen. Hoewel wij niet tekort willen doen aan de overige nummers, wil len wij toch speciaal het Zomer avondlied, gezongen in walste mpo, vermelden. Het is geheel aan de bezielende leiding van de direc teur, de heer J. Baselaar te clan- ken, dat een dergelijk moeilijk stuk zo onfeilbaar ten gehore glebracht kon worden. Met zeer veel over gave waarin een ernstige studie sterk naar voren kwam werd het zangprbgramma afgewerkt. Na de pauze kwam de toneelver eniging) voor het voetlicht met het blijspel „Als Ma aan de touwtjes trekt", onder leiding vna de heer J. G. van Heemskerk. Het succes van dit stuk was volkomen en het. Want da£k van ouds ieder goed patroon zijn vak verstond, met al wat er toe behoorde en zijn taak zó ruim opvatte, dat hij te vens al datgene behartigde, dat aan de bloei van zijnpatronaat be vorderlijk was zo kon '1 wel niet anders of de heilige Klaas, moest weldra een vriend en ver trouweling zijn van alle minnende harten. Zo werd Sinterklaas de „Hylikmaker" huwelijkma ker); want dit was hij metter daad en het stond immers met zijn ambt van kinderheilige in onmid dellijk verband". Een Amsterdamse bakker stalde in 18132 zeer aparte St. Nicolaas- vrijers uit. Tenminste dit moe ien wij uit onderstaande rijm op maken „Sint Nicolaas, op reis naar hier, Die stuurde voor een dag of vier Een aantal Japannezen Gebakken van hetzelfde deeg, Waarvan men vroeger vrijers kreeg, Zo flink ze er mogen wezen." In die dagen kwam er n.l.een Japans gezelschap te Amsterdam en de slimme bakker had zijn pro duct ter gelegenheid daarvan, ver vaardigd. En hij had succes ook! publiek, zich uitende in een steeds oplaaiend uinbundig 'glelach, heeft glenoten. Speciaal de ro*len van de zaakwaarnemer Pietersen, ver- tokt do or de he er G. de Waal en de rentenier Lens velt, vertolkt door de heer T. van Rijswijk, verdienen hier wel voor de geestigle opvoe ring een speciaal compliment. Over de andere rollen hebben wij, als passend in het volkomen geheel, zieer veel lof te vermelden. Een uitstekend geslaagde uit voering met v'eel belofte voor de toekomst, waar en de directeur de heer J.. Baselaar en het Bestuur met voldoening op terugi kunnen zien.. HEUSDEN. Het ie elftal der v.V. Heusden speelde Zondag! een uitwedstrijd te Oss tegen de club van dienaam. Het zag er in de beginne naar uit, dat Heusden een girote pver winning zou behalen. Het duur de ruim een half uur eer dat Oiss de leiding kon nemen. Het leder kwam in het doelgebied van Heus den, sprong terugi op de rug van onze goed spelende midhalf, kwam terecht bij de vrijstaande midvoor van Oss en onhoudbaar voor on ze doelman verdween de bal in het net (1o), met welke stand de rust ingaat. Na de rust een goed spelend Heusden elftal, maar onze midvoor wist niet van de ge boden kansen te profiteren. Een kwartier voor het einde wist onze linksbuiten, na een fraaie voorzet van rechts, de stand gelijk te ma ken (11). Zoals ons elftal dezie middag speelde, had dit een over winning zeker verdiend. Het einde brak aan met 11, met welke stand Oss meer kreeg dan zij ver diende. Ons 2e elftal heeft met o1 verloren van het sterke RKOSC uit Orthen. Er zat bij 'onze jongens deze middag totaal geen spel in, daarom was het jammer dat onze linkshalf Fr. Leijten, zo ongeluk kig was om 20 minuten voor het einde de bal in eigen doel te trap pen. Een gelijk spel had de ver-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 5