voor FOTO'S: VISSER ZN. - WERKENDAM „Het Geslacht Björndal" Gevonden en verloren voorwerpen Omstreeks Kerstmis willen betuigen aan zijn adres g|e- richt tot de regiering! om Esperanto verplicht te stellen op de Kweek scholen voor het onderwijs. B. en W. zijn van mening! (dat het moeilijk te beoordelen is door iedere gémeéhte afzonderlijk of het geven van onderwijs in Espe ranto wenselijk is en Zouden de kwestie willen overlaten aan de Verenigdrigi van Nederl. Gemeen ten en daarom het adres voor ken nisgeving! aannemen. Ee heer Knijpers acht Esperan- to-onderwijs wel wenselijk. Het is iets dat uit het volk komt £n er is behoefte aan een internationale taal, waarmede men ovteral terecht kan. Ee behoefte daaraan, doet zich steeds meer en meer gevoelen en dit zal in de toekomst zeer zeker nog toenemen. Waar door alle ge zindten op adhaesiebëtuigjinlg wordt aangedrongen, zou spr. willen voor stellen wél adhae sie te be tui gén. De belangstelling voor dit onder wijs neemt toe. De Voorzitter merkt op', dat de Minister tegen inwilliig|iin|g v'na het verzoek geen bezwaar heeft én daarom willen B. en W. het Voor- Stel van de heer Knijpers gaarne overnemen. Met algemene stemmen wordt hierop besloten tot adhaesiebetui- gingi. Verzoek van de Christel. Lagere Landbouwschool te Andiel om éen subsidie te mogen ontvnagien van f5.per leerling, die uit deze igie- meente de school bezoekt, wat neerkomt op f 25.aangezien Eet aantal leerlingen uit de gemeente 5 bedraagt. B. en W. stellen ,voor deze subsidie te verlenen. Met algemene stemmen wordt overeenkomstig .dit voorstel beslo ten. Verzoek der A.N.W.B. om als lid der vereniging te willen toe treden. Het lidmaatschap bedraagt f25.pier jrPar. Ee Voorzitter deelt mede, da,t de gemeente tot lieden pen subsidie verleende van f 5.Het college is van Eet grote nut der vereniging ovlertuigd en zou daarom willen voorstellén de subsidie te verhogen van f5.op 10.om dan ;het volgend jaar de zaak opnieuw te bezien. Ee iheer Kuijpers Voelt er wel voor, om als lid van de vereniging! toe te treden. Iedereen profiteert van de borden van de A.N.W.B. en zou de gemeente deze borden zelf moeten plaatsen en onderhou den, dan zou ze veel duurder uit komen. Ee Voorzitter merkt op, dat er meerdere verzoeken om- subsidie zijn en aangezien de .gémeente- financiën vafi dien aard zijn, dat men daarmede rekening! dient te houden, het lijkt spr. evenwel het best dit adres tot het laatst aan te houden en eerst de andere ver zoeken dm subsidie op te sommen, orgaan om subsidie. Een schrijven Verzoek van het Prov. Opbouw- van Ged. Staten is bijgevoegd, waarin wordt meegedeeld, dat de Provincie haar subsidie heeft be paald op f 10.000.B. en W. zijn overtuigd van het belang! van het orgaan en stellen voor een subsidie van- f 10.te verlenen. Verzoek van het Prov. Genoot schap voor Kunsten en Weten schappen om een subsidie van f 20.Burg. en Weth.. stellen eveneens een subsidie van f 10. voor. Ook voor de vereniging) voor onvolw. arbeidskracht wordt door B. en W. eenzelfde bedrag voor gesteld. B. en W. stellen voor Tiet ver zoek van de Bond van Openbare leeszalen te 's Bosch af te wijzen, aangezien Woudrichem geheel op de leeszaal te Gorinchem is aan gewezen. Eveneens het verzoek van de Eokter Ariënsvereniging opge richt om drankzuchtigen te gene den. Verzoek van de Commissie voor de bevordering van eie teelt van aardbeien in het Land van Heus den en Alfcena. Ee Voorzitter zegt, dat dit ver zoek: 'pas is ingekomen en pogi niet voldoende* door B. en W. as bekeken. Mien vraagt subsidie om „aaltjes'- in 'de aardbeien té hel pen bestrijden. Eie weersomstandig heden in de afgelopen zomer zijn oorzaak geweest, dat de aardbeien- teelt mislukt is. Ee heer Kuijpers vindt hetaan- iglevoerde motief niet steekhou dend, ook in de aardappelen ko men „aaltjes' 'voor. De aardbeien telers hebben ook gioede jaren ge kend, waar blijft men als men dit Verzoek inwilligt. Vervolgens komen de verzoeken in volgorde weer aan die orde. Eerst hiet verzoek van de A.N. W.B. De heer Holster is niet voor biet voorstel van de heer Kuijpiers pm als lid toe te treden, de meeste weggebruikers zijn lid. Spr. zou het bij een subsidie van f 10.la ten. Het voorstel van eie heer Kuij pers, zijnde het ver ststrekbend, wordt hierop in stemming ge bracht ep aangenomen met 4 .te gen 3 stemmen. Tegjen stemden 3e heren Hartman, Holster en Spoor. Tegien het voorstel van B. en W. tot he/ verlenen van subsidie aan het Opbouworgaan van f io.~— stemden de heren Crielaart, Hart man, Holster, Spoor, v. Straten en v. d. Wiel, alzo verworpen. Voor het voorstel van een subsidie van f 10.aan het Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen te 's Bosch alleen de beide wet houders, de andere heren tegen, alzo vïerworpen. De subsidie voor onvolwaardige arbeidskrachten wordt met alge mene stemmen goedgjekeurd. Ver worpen wordt de subsidie aan het Provinciaal Opbouworgaan met 6 tegen 1 stem, alleen de heer Kuij pers stemde Voor. Die voor cje vereniging! voor drankzuchtigen wordt met algemene stemmen af gewezen. Ook die vlo or de Bond van Openbare leeszalen in den Bosch. Bij het opnieuw ter sprake komende verzoek van di$ Commis sie voor de aardbeienteelt, zegt de heer Holster, dat hij 'dit ver zoek niet zou willen aanhouden, doch afwerken. Hij is tegen het verlenen van subsidie, ging! hét verzoek uit van een instelling of Landbouwschool, dan zou het een ander geval zijn. Op deze manier kan iedereen wel om subsidie ko men. Ee Voorzitter is het met de woorden van de heer Holster eens, men beschikt oVer geen enkel cij fer en men heeft nog nooit iets van deze commissie gehoord. Ee heer Spoor zou wel subsidie geven, al was het slechts f 5. Het is het eerste verzoek uit eigen streek. Meerdere subsidie's van el ders zijn goedgevonden. Het lijkt spr. wenselijk en beter eerst aan eigen omgéving te denken. Wethouder Crielaart is liet met deze redenering! niet eens. Hef geld voor de toeglestane subsidie's is niet weg:, doch waar glaat de Ze aanvraag van uit. Hij kent de per sonen niet eens en hjj heeft nog nooit van deze vereniging! iets ge hoord. Hierop» wordt het voorstel van de heer Holster om geen subsidie te verlenen, met algemene stem men aangenomen. Nog is ingekomen een verzoek van de Stichting verplegling tuber culoselijders te Eordrecht om v oor een patiënt uit Woudrichem die in de Stichting wordt verpleegd voor het jaar 1948 een subsidie van f112.89 én voor 1949 een van f335.80 te mogen odtvangjen. B. en W. hebben te gén inwilli ging! van het verzoek geen be zwaar, als het Burgerlijk Armbe stuur deze bedragen voor zijn re kening neemt. Eeze draagt ook reeds bij in de kosten van f 5.50 per ver plee gdagf. Ee heer Kuijpers is het met het v oorstel van B. en W- eens, doch acht nader overleg' met de Stich ting gé wenst. Met algemene stemmen wordt besloten dit vefzoek aan te houden en worden B. en W. gemachtigd in nader o Verleg te treden. Voorstel van B. en W. tot on derhandse verpachting van het recht tot heffing van rechten voor het gébruik der aanlégjplaats ovér 1949. Ee Voorzitter licht toe, dat de huidige pachter de héér Smits, gé- negen is de rechten voor 1349 weer voor f 500.te pachten. B. ien W. stellen voor dit aanbod 'te accepteren. Lie heer Holster informeert of het onderhoud van „den bol" aan de pachter behoort. Ete Voorzitter antwoordt beves tigend, alléén het materiaal moet door de giemeenfce géi eve rd wor den. Ee heer Kuijpers wijst op jet gemis van een urinoir, dat er al tijd is geweest, doch dat door de moffen is vernield. Is het de be doeling dit te doen herstellen, het is er nu reeds een vieze boel. Ee Voorzitter zegt ,dat dit in een B. en W. vergadering reeds een punt van bespreking heeft-uit gemaakt, alleen g|aat het nog over de vraag waar Eet 't best geplaatst K.a«i worden. Met algemene stemmen wordt het voorstel van B. en W. tot verpachting! aan de heer Smits>' aangenomen. verschijnt een nieuwe herdruk van Gulbranssen's beroemde trilogie in drie aparte delen le. „En eeuwig zingen de bossen'*. 2e. „Winden waaien om de rotsen". 3e. „De weg tot elkander". De prijs bedraagt f 6.50 per deel. Deze uitgaaf beleefde reeds meer dan 50 her drukken. Bestel reeds thans bij de Boekhandel Firma L. J. VEERMAN te Heusden. De op laag is beperkt. Voorstel van B. en W. tot "jon de r hand se aanbesteding! van het ophalien en vervoeren van huisvuil en straatvuil voor 1949. Eie Voorzitter het voorstel toe lichtende zegt, dat het vuil de laat ste jaren door v. Tilburg werd opgehaald voor het bedrag! van f 1425. B. en W. zijn voornemens de dienst uit te breiden voor alle woningen buiten de poort tot aan Niieuwenhuizen toe. Hieraan zijn natuurlijk finantiele kosten verbon- dien waarvan een gedeelte door die particulieren wordt betaald, in de vorm van reinigin'glsgeld. Van Til burg' wil het vuil ophalen voor het bedrag van f1750.B. en W. stéllen voor hierop in té gaan. Die heer Kuijpers Zou willen voorstellen het rieiniginlglsgeld af te schaffen nu er een straatbel as ting is ingevoerd. Hij acht het bezwaar lijk deze beide belastingen naast elkaar te doen voortbestaan. Spr. gelooft wel dat het moeilijk zal zijn dit voorstel door Ged. Staten aangenomen te krijgen, omdat de gemeente noodlijdend is, maar niettemin moet men zo spoedig mogelijk van deze dubbele belas ting zien af te komen. Die Voorzitter acht tussen de beide belastingen wel enig1 verschil aanwezig. De reiniglingsbelastinlg is eigenlijk een retributie voor diensten die de gemeente aan de ingezetenen bewijst, die wordt be taald door die ingezetenen die van deze diensten profiteren. Spr. gé- looft wel, dat Ged. Staten thans als met het voorstel tot opheffing bij hen zou worden gekomen, een soe peler houding zullen aannemen. De gemeente moet echter met de f12200 van het rijk zien rond te komen, de g'rote vraag is dus of men het bedrag der belasting' zal kunnien - missen. Die heer Kuijpiers is het er mede eens, dat men de zaak ook van die kant moet bezien, zijn grootste bezwaar tegen deze belastinig! is evenwel, dat iemand die veel vuil meegeeft evenveel betaalt als ie mand die slechts weinig vuil heeft. Die Voorzitter is het daarmede eens, een andere wijze zou beter zjn. Die heer Kuijpers meent, dat men hierover bij de begroting1 van ge dachten. kan wisselen. Spr. acht het best mogelijk hiervoor eer* meer redelijker oplossing te vin den. i Wethouder Crielaart is over tuigd dat men de belasting! niet kan missen, hij vindt het ook betier dat de belasting! wordt géregéld in verhouding van de bewezen dien sten. - Ee heer Kuijpiers vraagt of B. ten W. niet de overtuiging' bezitten dat bij .aanbesteding zich liefheb bers zouden aanmelden. Die Voorzitter acht de grootste moeilijkheid hiervoor de vraagt, waar moet men met het vuil blij ven. i 1 E(e heer Kuijpers wil er ditmaal wel voipr zijn, doch hij gééft B. en W. in overweginjgl te trachten miet Gorinchem voor het ophalen van vuil tot overeenstemming te komen. De heer CrieljSjatrt meent, dat dit gemakkelijker zou glaan, als de brug ér lag. 'Miet algemene stemmen wordt hierop besloten aan v. Tilburg voor het bedrag van f1750.voor lret jaar 1949 op te dragen het vuil op te halen. (Slot volgt). DE BESTRIJDING VAN BE SMETTELIJKE 'ZIEKTEN ON EER HET RUNDVEE. Nu Eet mond- en klauwzeer weer de kop .opsteekt, terwijl ook an dere besmettelijke veeziekten een igévaar blijven vormen voor de ge zondheidstoestand van onze veesta pel, staat de bes/rijding! van deze ziekten opnieuw in het middelpunt van de belangjstellinjgi, uiteraard speciaal van de zijde der veehou ders. Echter rüet alleen de veehouder, maar het gé hele Nederlandse volk heeft belangt bij een gézonde vee stapel, die van zo'n gtnote beteke nis is voor de economie van ons land. Bovendien is ook de mens niet van gé vaar vo or b esmetting van de zijde der dieren gevrijf- waard. v In het belang van de bestrijding} dezer ziekten zal de heer E. J. A. A. Quaedvlieg', Directeur van de Veeartsenij kundige Dienst, persoon lijk een radio-causerie wijlden aan deze belangrijke zaak. Die causerie zal worden uitge zonden op Maandag 13 Dec. a.s. des avonds te kwart voor acht over de zender Hilversum I en draagt als titel„De bestrijding van be smettelijke ziekten onder het rund vee". GEVONDEN: Een gedenkpen ning van de staking der Nederl. Spoorwegen. Terug te bekomen bij Han de Graag, Sterrestraat Z 13 te Heusden. GEVONEEN Een bruinachtig grijze want en een beige-roodbruin geblokt wantje. Terugi te bekomen bij de Postcommandant der Rijks politie te Wijk en Aalburg. VEREOiRENEen beige kin derbaret. Terug te bezorgen bij J. Timmermans, Grotestraat, Veen. 4

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1948 | | pagina 8